کد خبر: ۴۲۸۴۹
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۶
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر عامل هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه
مهندس میلاد شمس مدیر عامل هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه در خصوص پروژه فلوتاسیون خاتون آباد توضیحایت ارائه کرد:

طراحی پروژه فلوتاسیون خاتون آباد  توسط شرکت‌های داخلی انجام شده است

مهندس میلاد شمس مدیر عامل هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه در خصوص پروژه فلوتاسیون خاتون آباد توضیحایت ارائه کرد:

با توجه به آغاز عملیات خاکبرداری و تسطیح در پروژه فلوتاسیون خاتون آباد، لطفا در خصوص ابلاغ این قرارداد و برنامه زمانبندی طراحی و اجرا توضیح بفرمائید؟
قرارداد مذکور از مرداد ماه سال ۱۴۰۰ به شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه ابلاغ گردیده و برنامه زمان بندی دو ساله از شهریور ماه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است و طراحی پایه و تفضیلی پروژه مذکور توسط شرکت‌های ایرانی انجام خواهد پذیرفت.

لطفا در خصوص پروژه فلوتاسیون خاتون آباد و ضرورت اجرای آن توضیح بفرمائید.
ضرورت اجرای پروژه فلوتاسیون همانطور که در مصاحبه‌های قبلی گفته شد از تصمیمات هوشمندانه کارفرمای محترم (شرکت ملی صنایع مس ایران) می‌باشد فرآیند فلوتاسیون سرباره یک فرآیند تکمیلی ذوب می‌باشد که با توجه به آنکه سرباره محصول فرعی فرآیند مذکور است استخراج مس محتوی از سرباره مذکور؛ یک اقدام اجتناب ناپذیر می‌باشد که با فلوته نمودن سرباره؛ مس محتوی بصورت کنسانتره مس به چرخه تولید بازخواهد گشت. در نهایت بازدهی اقتصادی فرآیند ذوب را در سبد فرآیند‌های تولیدی بالا خواهد برد. با توجه به این مهم از طرفی اجرا نمودن پروژه فلوتاسیون سرباره خاتون آباد توسط شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه، با توجه به تجربه اجرای پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه، بسیار مفید فایده است و در نهادینه نمودن نحوه اجرای پروژه‌های EPC در این مقیاس و رسوب دانش بومی طراحی و اجرای پروژه‌های فلوتاسیون در شرکت و توانمندسازی ساختار شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه موثر می‌باشد.

این پروژه برای چه میزان تولید کنسانتره طراحی شده است؟
این پروژه با ظرفیت ورودی روزانه ۱۹۸۰ تن سرباره و خروجی سالیانه ۳۶۰۰۰ تن کنسانتره مس برنامه ریزی گردیده است

در طراحی و اجرای این پروژه با توجه به تجربه شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه در پروژه فلوتاسیون مجتمع مس سرچشمه، چه میزان از دانش و تخصص داخلی استفاده شده است؟
طراحی پایه پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه توسط صاحب تکنولوژی خارجی انجام پذیرفته بود، اما در پروژه خاتون آباد همانگونه که عرض شد هر دو طراحی توسط شرکت‌های داخلی با توجه به استقاده از دانش بومی سازی شده انجام شده است.

در خصوص تامین تجهیزات و نحوه حل مشکلات تحریم توضیح بفرمائید.
در پروژه مذکور جهت تامین تجهیزات اصلی در حال بررسی تامین کنندگان داخلی و خارجی هستیم که انشالله در آینده نزدیک پس از اتمام بررسی و ارزیابی نتایج وضعیت تامین کننده تجهیزات اصلی شفاف خواهد شد.

در شرایط فعلی ورود شرکت سرمایه گذاری به پروژه‌های بزرگ و زمان بری که نیازمند اعتبارات ارزی هم هستند آیا توجیه اقتصادی دارد؟
بله با توجه به آنکه شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه زیر ساخت‌های پروژه EPC را فراهم آورده و از طرفی تجربه اجرای EPC را مجددا در خود احیاء نموده است انجام پروژه‌های بزرگ نیز با توجه به توانمندی‌های ایجاد شده برای شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه توجیه اقتصادی خواهد داشت و از سه منظر می‌توان به این مهم پرداخت. منظر قابلیت ایجاد شده در شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه و منظر دیگر بعنوان بازوی اجرای شرکت ملی صنایع مس ایران در اجرای پروژه‌های EPC در حوزه توسعه و تولید و منظر آخر آنست که قاعدتا در مسیر توانمند سازی هستیم و ارتقاء سطح کیفی فرآیند‌های سازمان باعث ارتقاء بهره وری سرمایه و انسانی سازمان خواهد گردید و از منظر توسعه کسب و کار می‌تواند در افزایش بازدهی شرکت‌های تابعه بصورت مستقیم و غیر مستقیم تاثیرگذار باشد.

 برنامه شرکت برای فعالیت در حوزه پروژه‌های صنعتی چیست و آیا پروژه‌های دیگری در دست اقدام دارید؟
همانگونه که در پاسخ سوالات قبلی اشاره گردید؛ بله، با توجه به زیرساخت‌ها و توانمندی‌های ایجاد شده در شرکت سرمایه گذاری سرچشمه این مهم در راستای توانمند سازی شرکت و افزایش بازدهی زیر ساخت‌های شرکت در راهبرد‌های کلان شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه طرح ریزی گردیده است و به همین منظور گام‌های اجرائی در این خصوص برنامه ریزی و عملیاتی گردیده است و در خصوص پروژه جدید با شرکت ملی صنایع مس ایران در پایان مراحل رایزنی هستیم.

با توجه به ظرفیت و توان پیمانکاری EPC در شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه، آیا برنامه‌ای برای پذیرش پروژه‌های صنعتی بزرگ در حوزه‌های خارج از صنایع مس وجود دارد؟
به سوال مهمی اشاره کردید که شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه با توجه به ساختار و پتانسیل‌های داخل بخصوص در زمینه ساخت و راه اندازی کارخانه‌های فلوتاسیون (پر عیار کنی) از این مهم استقبال خواهد نمود و در برنامه‌های آتی دستیابی به این اهداف در حوزه‌های مغز افزار؛ نرم افزار و سخت افزار و زیر ساخت‌های اجرایی یک شرکت EPC کارطرح ریزی نموده است. فلذا با توجه به برنامه‌های عملیاتی مدون در مسیر رشد و تعالی یک شرکت EPC کار چابک و هدفمند؛ شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه گام خواهد برداشت.
شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه با امید به آنکه در مسیر توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران بعنوان بازوی اجرایی کلیدی نقش ایفاء خواهد نمود اقدام به سرمایه گذاری در این حوزه نموده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

همه ما از بیکاری گلایه داریم، اما دغدغه رفع آن را نیز نداریم/ از نظر فضای کسب و کار بدترین وضعیت را بین استان‌ها داریم/ چرا یک دستگاه باید این همه پرونده را معطل کند؟

گستره نارضایتی را نباید محدود به همین تعداد شرکت‌کننده در تجمع‌های اعتراضی دانست/ عصبانیتی که التیام پیدا نکند، تبدیل به خشم فروخورده می­‌شود/ مردم یک روزه خشمگین و عصبانی نمی‌­شوند

سردار سلامی: انتقام خون شهدای جنایت جمعه سیاه زاهدان را دستور کار خود می‌دانیم/ رزمندگان حافظ امنیت ضربات مهلک و ویرانگری را به اردوگاه شیطان و تروریست‌های جلاد و خون آشام در این دیار وارد می سازند

فارس: اعتراضات دانشجویی در برخی دانشگاه‌ها / بعضا شعار‌های تندی سر می‌دهند

آمار زنان سالمند تنها در ایران ۴ برابر مردان

آخرین رنگ‌بندی کرونایی اعلام شد؛ ایران در وضعیت آبی

دارویی موثر برای اگزمای کودکان

پایان تولید پژو ۴۰۵ و سمند توسط ایران خودرو

جذب ۹۹.۶ درصد اسناد خزانه بودجه ۱۴۰۰ در استان کرمان

جنوب و شرق کرمان درگیر گرد و خاک و رگبارهای بارانی

پربازدید ها

افزایش قیمت شوک کننده مرغ در بازار؛ قیمت واقعی مرغ ۸۰ تا ۸۵ هزار تومان است / کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید مرغ

اگر اتفاقی در قیمت‌ برنج رخ دهد، ورود خواهیم کرد / آیا قیمت مرغ و تخم مرغ تغییر می‌کند؟

افزایش ۲۰ درصدی مصرف بنزین در تابستان سال جاری

جذب ۹۹.۶ درصد اسناد خزانه بودجه ۱۴۰۰ در استان کرمان

پایان تولید پژو ۴۰۵ و سمند توسط ایران خودرو

از همایش‌های گردشگری استقبال نمی‌شود   / فرصت از دست رفته در صنعت گردشگری برنمی‌گردد

اتهامات درباره فناوری هسته‌ای ایران، بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌هاست

عرضه مرغ گرم بالاتر از  ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان تخلف است

وزیر اقتصاد: حذف کارمزد وام ۱۰ میلیون تومانی در بانک‌های قرض الحسنه

پر بحث

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

با نان کارگری مادرم در کارخانه ریسندگی کرمان بزرگ شدم/ عهد بستم تا زمانیکه در لباس طلبگی هستم از هیچ دولتی حقوق نگیرم/شرطم با امام برای پذیرش سفارت ایران در عراق نگرفتن حقوق بود   (۱ نظر)