کد خبر: ۴۲۸۵۷
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۰
ارسال به دوستان
ذخیره
محمدعلی گلاب‌زاده با اشاره به وعده استاندار برای رفع مشکل موزه آثار استاد مودب:
بازدید استاندار کرمان از موزه خوشنویسی «استاد جمال‌الدین مؤدب» و درج خبر آن در روزنامه اطلاعات، مرا بر آن داشت تا ضمن پرداختن به گذشته‌های خوشنویسی و نقش بی‌نظیر استاد مؤدب در گسترش این فرهنگ و یادی از گذشته‌های این هنر در کرمان، به برخی ابهامات پاسخ داده و همت آقای دکتر زینی‌وند را برای ساخت موزه خط، طلب کنم.

محمدعلی گلاب زاده در روزنامه اطلاعات نوشت: بازدید استاندار کرمان از موزه خوشنویسی «استاد جمال‌الدین مؤدب» و درج خبر آن در روزنامه اطلاعات، مرا بر آن داشت تا ضمن پرداختن به گذشته‌های خوشنویسی و نقش بی‌نظیر استاد مؤدب در گسترش این فرهنگ و یادی از گذشته‌های این هنر در کرمان، به برخی ابهامات پاسخ داده و همت آقای دکتر زینی‌وند را برای ساخت موزه خط، طلب کنم.
امّا پیش از آن، اشاره‌ای دارم به گذشته‌های خوشنویسی کرمان در شش هفت دهه پیش. آن زمان کرمان از نظر کلاس‌های هنری به ویژه خوشنویسی، سخت در مضیقه بود. استاد خوشنویس شهر، مرحوم «مشّاق» بود که اگرچه از نامش پیداست بسیار مشق کرده بود، امّا ظرافت، زیبایی و استحکام استادان مطرح آن زمان از جمله استاد حسن و استاد حسین میرخانی را نداشت. علاوه بر این، امکان یادگیری هم، منحصر به کلاس‌های درس بود؛ لذا بسیاری از استعدادهای هنری به‌ویژه در پهنه خوشنویسی، عقیم می‌ماند و از دست می‌رفت.
نگارنده از جمله آن افراد است که به دلیل فقدان هرگونه امکانات، از شوق خوشنویسی حتی یک خط ساده، گاه سه یا چهار انگشت دست راست خود را همسطح کرده و به صورت قلم نی در‌می‌آوردم و روی دیوارهای گچی آن روز خط می‌نوشتم، طوری که ردّ انگشتان و نوشته‌ها، روی دیوار باقی می‌ماند.‏
یک روز در تعطیلات تابستان که مرحوم پدرم این کار مرا دید، با تعجب و تلخی گفت: این چه کاریست؟ گفتم تمرین خط می‌کنم! شگفت‌زده گفت: با انگشت، روی دیوار؟!
روز بعد پدرم دست مرا گرفت و به تنها مکانی که برای آموزش خط در آن روزگار وجود داشت، یعنی تابلوسازی مرحوم علی اکبر پرنده غیبی برد تا خوشنویسی را به شیوه درست و منطقی بیاموزم. البته پیداست که خوشنویسی را نمی‌توان در مغازه تابلوسازی فرا گرفت، امّا تا اندازه‌ای با این هنر آشنا شدم و با آنچه آموخته بودم، بعدها کار تابلوسازی نیز انجام دادم.
از این ماجرا سال‌ها گذشت تا دهه ۵۰ و من از سوی مدیر کل بهداری استان، به سمت رئیس امور اداری آنجا منصوب شدم.
چند روز بعد از این انتصاب، به فکر تهیه کارت شناسایی برای همکاران افتادم، لذا دنبال فرد خوشنویسی می‌گشتم که مرا در این راه یاری دهد. به من گفته شد جوانی به نام «مؤدب» از شیراز به کرمان آمده و خط خوشی دارد و در تدارک تشکیل کلاس‌های خوشنویسی است.
تلفنی از ایشان دعوت کردم و کار تهیه کارت‌های شناسایی با همکاری ایشان انجام شد؛ اقدامی که باب آشنایی و دوستی ما را گشود.
چندی بعد که کلاس‌ها راه‌اندازی شد، من و شادروان «مسعود محمودی» استاندار اسبق کرمان به جمع شاگردان استاد مؤدب پیوستیم و هر دو در کوتاه مدت، درجه عالی خوشنویسی را از انجمن خوشنویسان ایران، دریافت کردیم.
علاوه بر این، پیوند ما با انجمن خوشنویسان، برکاتی داشت؛ از جمله آشنایی با استاد غلامحسین امیرخانی که در جریان کنگره جهانی خواجو، خوشنویسی «گزیده اشعار خواجو»» را به ایشان سفارش دادیم، همچنین تهیه و انتشار اثر نفیس «تحفه کرمان» و «روضة‌الانوار» و…
باری در طول نیم قرن گذشته، ده‌ها و صدها دلبسته هنر خوشنویسی در محضر ایشان درس آموختند و به مدارج عالی، ممتاز، فوق ممتاز و استادی رسیدند.
بدین‌گونه حضور با برکت استاد به قحط‌سالیِ گذشته پایان داد و زمینه مناسبی برای فراگیری این هنر در استان کرمان فراهم ساخت، چنان‌که امروز ده‌ها کلاس خوشنویسی با استادان خبره در جای جای کرمان و شهرستان‌های استان پذیرای کسانی است که دل به خوشنویسی بسته‌اند و برای همین معتقدم باید حقشناس زحمات بی‌‌دریغ استاد مؤدب بود.
همچنین یادآور می‌شوم که قریب ۳۰ سال است بحث موزه استاد مؤدب مطرح شده و هر کدام از استانداران برای انجام این مهم، تلاش‌هایی کرده و وعده‌هایی داده‌اند که متأسفانه به انجام نرسیده‌اند. حتی یک بار شیرازی‌ها برای راه‌اندازی این موزه، اظهار تمایل کردند.
البته برای رفع مشکل اخیر و دیگر موزه‌ها و منابع اسنادی و نیز راه‌اندازی یک مجموعه فرهنگی، زمینی به مساحت بیش از پنج هزار متر در ادامه کتابخانه ملی خریداری شد که با کمال تأسف بیش از بیست و پنج سال است بدون استفاده مانده و این گوهر گران‌بها، جایگاه خود را به دست نیاورده است؛ در حالی‌که می‌توان با تخصیص اعتبار، مجموعه موزه‌ای و نیز بنایی برای سازمان اسناد و بنیاد ایران‌شناسی و مرکز کرمان‌شناسی ـ که در حال حاضر در ساختمان قدیمی آن فعال هستند ـ احداث کرد و به جز موزه آثار هنری استاد مؤدب، بسیاری از دشواری‌های فرهنگی کنونی را برطرف ساخت.
شاید تقدیر چنین است که یک استاندار غیربومی، گره گشای مشکلی باشد که در زمان استانداران بومی، حل نشد.‏

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)