کد خبر: ۴۲۸۹۴
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان:
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه هنوز در شرایط پاندمی کل دنیا قرار داریم تا واکسیناسیون کامل و زنجیره بیماری قطع شود، گفت: به طور کلی همه واکسن‌ها موثر هستند و تفاوت عمده‌ای به لحاظ کنترل زنجیره بین واکسن‌ها قائل نمی‌شویم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه هنوز در شرایط پاندمی کل دنیا قرار داریم تا واکسیناسیون کامل و زنجیره بیماری قطع شود، گفت: به طور کلی همه واکسن‌ها موثر هستند و تفاوت عمده‌ای به لحاظ کنترل زنجیره بین واکسن‌ها قائل نمی‌شویم.
دکتر حمیدرضا رشیدی نژاد شامگاه ۲۴ آبان ماه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه استانی کرمان درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان اظهار کرد: به دلیل پهناور بودن استان، هم پیک‌های ایجاد شده طولانی‌تر است و هم فروکش کردن پیک به طول می‌انجامد.
وی با اشاره به اینکه از دو هفته قبل روند نزولی ابتلا به بیماری در استان متوقف شده، افزود: در اوج پیک نزدیک به ۲۰۰۰ بیمار در بیمارستان‌های استان کرمان بستری بود؛ دو هفته قبل به کمتر از یک سوم رسید و در هفته گذشته اندی تعداد بیماران بستری و سرپایی ما اضافه و روند نزولی بیماری متوقف شده است.
رشیدی نژاد بیان کرد: در حال حاضر نزدیک به ۶۵۰ بیمار در استان بستری و از این تعداد حدود ۲۵۰ مورد مبتلای قطعی هستند که در اوج پیک نزدیک به ۶۰ درصد بیماران تست مثبت داشتند. ضمن اینکه نزدیک به ۴۰۰ بیمار نیز براساس علائم بالینی با تشخیص کرونا بستری هستند، ۱۴۰ بیمار در آی سی یو‌ها و ۵۰ بیمار تحت ونتیلاتور قرار دارند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان عنوان کرد: در کل دنیا روند بیماری متوقف نشده و در برخی نقاط موج ششم نیز آغاز شده است. وضعیت بیماری به این برمی گردد که اکثر افراد جامعه واکسینه شده و بعد از آن شاید پیک بیماری را نداشته باشیم و تا آن زمان باید رعایت پروتکل ها، فاصله گذاری و زدن ماسک را داشته باشیم تا این همه گیری کنترل و زنجیره بیماری قطع شود لذا تا زمانی که همه گیری هست، ویروس جهش‌های متفاوتی پیدا می‌کند و موجب همه گیری بیشتری در جامعه می‌شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین جهشی که با آن سر و کار داریم، ویروس دلتاست، تصریح کرد: در کل کشورمان و استان کرمان هنوز پیک ششم کرونا آغاز نشده، اما باید مراقبت و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم ضمن اینکه آمادگی‌ها در مراکز بهداشتی و درمانی وجود دارد.
رشیدی نژاد در ادامه با اشاره به روند واکسیناسیون کرونا در استان کرمان عنوان کرد: تاکنون بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن تزریق شده که بیش از دو میلیون و ۲۰ هزار نفر نوبت اول و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هر دو دوز را دریافت کرده اند. نسبت به جمعیت هدف استان، نزدیک به ۷۹ درصد هم استانی‌ها یک نوبت واکسن دریافت کرده اند و زمان دریافت دوز دوم واکسن‌ها متفاوت است.
وی درباره تاثیر واکسیناسیون بر بیماری کرونا اظهار کرد: ثابت شده افرادی که دچار کرونا شده و به بیمارستان مراجعه داشته و واکسن زده بودند، با علائم خفیف و بدحالی کمتر بوده و به طور مشخص مرگ و میر در بین کسانی که واکسن زدند، بسیار کم بوده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه به طور قطعی می‌توان گفت واکسن شدت و وخامت بیماری و عوارض بد بیماری را کاهش می‌دهد، تصریح کرد: در دنیا بسیاری از بیماری‌ها را با واکسن ریشه کن کردیم و بسیاری را با واکسن می‌توانیم کنترل کنیم و دلیل قانع کننده‌ای است که واکسن تحریک ایمنی ایجاد می‌کند علیه ویروسی که می‌خواهد وارد بدن شود م سیستم دفاعی را وادار می‌کند با این ویروس مقابله کند.
وی با اشاره به اینکه هنوز در شرایط پاندمی کل دنیا قرار داریم تا واکسیناسیون کامل و زنجیره بیماری قطع شود، گفت: به طور کلی همه واکسن‌ها موثر هستند و تفاوت عمده‌ای به لحاظ کنترل زنجیره بین واکسن‌ها قائل نمی‌شویم.
رشیدی نژاد درباره دوز سوم واکسن کرونا اظهار کرد: طبق برنامه‌ای که وزارت بهداشت اعلام کرده کار رآغاز کردیم و برحسب نوع واکسنی که تزریق شده از جمله سینوفارم، بهارات و برکت، افراد بعد از گذشت چهار ماه می‌توانند دوز یادآور را تزریق کنند و کسانی که واکسنشان ویروس فعال بوده، بعد از گذشت شش ماه دوز یادآور را می‌توانند دریافت کنند.
وی ادامه داد: کادر بهداشت و درمان، افراد بالای ۶۰ سال، جانبازان و معلولان، کسانی که نقص ایمنی و بیماری‌های مزمن دارند توصیه می‌شود مراجعه و دوز یادآور را دریافت کنند ضمن اینکه واکسن نوبت سوم می‌تواند متفاوت از دو دوز قبلی باشد مثلا آسترازنکا باشد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: اگر فردی علائم بیماری دارد قبل از تزریق واکسن باید تست کرونا بدهد و کسی که دچار بیماری شده بعد از چهار هفته از بهبود علائم می‌تواند واکسن بزند.
وی اظهار کرد: ۳۲ مرکز تجمیعی واکسیناسیون در استان کرمان داریم و علاوه بر آن در بیمارستان‌ها برای کادر درمان و برخی مراکز بهداشتی درمانی و حتی تیم‌های سیار در برخی مناطق حاشیه شهر برای واکسیناسیون مراجعه می‌کنند و در خانه‌های بهداشت روستا‌ها تیم‌های سیار کار واکسیناسیون را انجام می‌دهند.
رشیدی نژاد تصریح کرد: هیچ کمبودی در هیچ کدام از مراکز بهداشتی و دانشگاه‌های علوم پزشکی به لحاظ تعداد و انواع واکسن‌ها نداریم و از هم استانی‌ها درخواست داریم حتما برای تزریق واکسن مراجعه کنند.
وی بیان کرد: خانم‌های باردار از سن ۱۲ هفتگی بارداری می‌توانند واکسن کرونا دریافت کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فعلا هیچ تصمیمی برای نامزدی از حوزه کرمان و راور ندارم/ فرق نمی‌کند در کرمان نماینده باشم یا استان دیگری

آخرین موضع همتی درباره روش تامین مالی/ دولت در حال استقراض غیر مستقیم است

آیا کرمان افزایش دمای بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند؟

افزایش 40 تا 50 درصدی قیمت میوه/ در طول دهه 90، میزان مصرف میوه و سبزیجات مردم ایران حدود 55 درصد کاهش یافته است!

زمزمه‌های دوباره طرح صیانت/ مسیر صیانت هموار می‌شود؟

زمان طلایی، نقره‌ای و برنزی احیای برجام را از دادیم

افزایش بیش از 30 درصدی اجاره‌بها؛ اجاره‌نشین‌های کرمانی دیگر خوش‌نشین نیستند

غلامرضا معاون سیاسی وزیر کشور شد

اجازه ورود ویروس به سپاه را نمی‌دهیم / سپاهیان باید بدون ترس دست روی ماشه باشند تا از انقلاب دفاع کنند

مبلغ جدید وام ضروری بازنشستگان اعلام شد

پربازدید ها

دلنوشته محمدمحسن بیگی مدیرکل اسبق آموزش و پرورش: اسب قدرت و ثروت و شهوت همیشه چموش است

هواشناسی کرمان هشدار زرد صادر کرد / فعال شدن سامانه مونسون و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها

آخرین آمار جان‌باختن و مصدومان زلزله هرمزگان

زمین لرزه شدید ۶.۳ ریشتری در هرمزگان / ۵ فوتی و ۱۹ مصدوم تاکنون / اعلام تعطیلی بندرعباس در روز شنبه؛ کنکور برقرار است

حادثه‌ خودروی خبرنگاران اناری بخیر گذشت

بالابر غیراستاندارد، جان نوجوان ۱۲ساله کرمانی را گرفت

مینو محرز: از دیدن این جمعیت ماسک نزده وحشت می‌کنم/ پیک کرونا در شهریور

خطر شیوع وبا جدی است/ میکروبی که فقط انسان را گرفتار می کند

خیزش مجدد اپیدمی کرونا/ ضرورت اجرای هر چه سریعتر طرح شهید سلیمانی

مشروبات الکلی دست ساز در شرق کرمان باعث فوت یک نفر و مسمومیت 7 نفر شد / عاملان توزیع بازداشت شدند

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)