کد خبر: ۴۲۹۳۶
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۰
ارسال به دوستان
ذخیره
این روز‌ها این‌قدر می‌شنویم که فلان تصمیم براساس «گزارش کارشناسی» و نظرات متخصصان انجام شده است که خاطره جالبی به یادم آمد از روز‌هایی که نزدیک بود یک گزارش مثلا کارشناسی، کل توسعه زیرساخت اینترنت کشور را مثل کاه در عسل گیر بیندازد!

محمدجواد آذری‌جهرمی در روزنامه اعتماد نوشت: 
این روز‌ها این‌قدر می‌شنویم که فلان تصمیم براساس «گزارش کارشناسی» و نظرات متخصصان انجام شده است که خاطره جالبی به یادم آمد از روز‌هایی که نزدیک بود یک گزارش مثلا کارشناسی، کل توسعه زیرساخت اینترنت کشور را مثل کاه در عسل گیر بیندازد! سیاستگذار اگر نتواند در هر مساله سیاستگذاری به درستی ذی‌نفعان، ذی‌نفوذان، جامعه تاثیر‌پذیر و میزان اثرات هر تصمیم را تشخیص دهد و آن را در کنار درک جامع و کاملی از وضعیت فعلی و وضعیت مطلوبِ آینده قرار دهد؛ حتما تصمیماتی خواهد گرفت که اثرات بلندمدت جبران‌ناپذیری خواهد داشت. اغلب در سیاستگذاری (به ویژه حمایت از تولید داخل)، از تولیدکنندگان سوالاتی پرسیده و براساس آن، بسته‌های حمایتی و سیاستی تعریف و اعمال می‌شود. بدونِ درنظر گرفتنِ مبنای پاسخگویی آن‌ها و بدونِ درنظر گرفتنِ ذی‌نفع بودن‌شان! این قبیل بسته‌های سیاستی «ممکن» است شرایط حال حاضر تولید‌کننده را بهبود بخشد (در بسیاری از موارد ریشه اصلی، ضعف‌های داخلی و پایین بودن کارایی است) ولی حتما منافع مصرف‌کننده نادیده گرفته می‌شود و، چون افق دیدش کوتاه‌مدت است (سراغ ریشه‌های اصلی نرفته)، عمدتا نیاز به بازنگری‌های فوری و متناقض با قبل دارد و اینجاست که حکمت سیاستگذار و حکمران از دید مردم دچار خدشه می‌شود.
یادم به خاطره‌ای افتاد از دولت یازدهم، حدود ۳۴ سالگیسال ۹۴ بود و جلسات سِری آقای واعظی (جلسات آن‌قدر طولانی بود و آن‌قدر روی صندلی می‌نشستیم که پاهای‌مان سِر می‌شد، به همین خاطر می‌گفتیم؛ جلسات سری!) و موضوع جلسه بررسی ابعاد پروژه تدبیر برای افزایش ظرفیت شبکه زیرساخت. شرکت زیرساخت به سه اپراتور موبایل نامه‌نگاری کرده بود و از آن‌ها خواسته بود تا نیازمندی ۵ ساله خود به پهنای باند را اعلام کنند. ابتدای جلسه، پاسخ نامه‌های اپراتور‌ها قرائت شد. یکی گفته بود تا پایان سال ۹۵ به ۱۵ گیگابیت بر ثانیه پهنای باند نیاز داریم و دیگری پیش‌بینی ۲۵گیگابیتی داشت.

برایم بسیار عجیب بود! این اعداد به شدت با پیش‌بینی‌های گزارش‌های بین‌المللی GSMA درباره مدل‌های رشد ترافیک شبکه فاصله داشت. بر استفاده مدل‌های مطرح شده در این مرجع معتبر بین‌المللی، پیش‌بینی بازار ایران با توسعه نسل ۳ و ۴ باید تا پایان ۹۵ به عددی حدود ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه می‌رسید.
حتما جایی مشکل وجود داشت! اصلا شاید اشتباه نگارشی در نامه اپراتور‌ها رخ داده! از آقای واعظی خواهش کردم تا موضوع از دستور جلسه خارج شود برای بررسی بیشتر. مثل همیشه موافقت کردند و سریعا بعد از جلسه، مدیران اپراتور‌ها را دعوت کردم. در کمال تعجب دیدم که نامه‌ها را تایید و بر درستی آن‌ها اصرار کردند. با اصرار و بحث زیاد متوجه شدم که مدل استخراجی آن‌ها به جای اینکه مبتنی بر مطالعه بازار و ارزیابی تقاضا و نیاز مردم باشد، مبتنی بر مطالعه رشد درآمد مورد انتظار خود اپراتور‌ها و همچنین موانع موجود در توسعه در آن زمان بود. درواقع اپراتور‌ها رشد پهنای باند را ضد مدل درآمدی خود می‌دانستند! آن‌ها معتقد بودند با توسعه پهن‌باند، درآمد آن‌ها از مکالمات و پیامک کاهش یافته و خب به عنوان یک ذی‌نفع و کاسب آن‌ها باید این ملاحظه را در توسعه درنظر می‌گرفتند و عملا منتفع شدن مردم از توسعه شبکه برای آن‌ها صرفه نداشت. مساله دیگر در برآورد آن‌ها این بود که قیمت بسته‌های اینترنت را ثابت فرض کرده بودند. با قیمت‌های گران آن زمانِ هر گیگ اینترنت موبایل (به دلیل توسعه کم)، قدرت خرید اینترنت هم برای مردم بالا نبود. این در حالی بود که گزارش‌های بین‌المللی همواره تاکید می‌کرد؛ با افزایش مصرف، قیمت واحد هر گیگ باید کاهش یابد. در واقع درآمد اپراتور از ضرب میزان مصرف در واحد قیمت گیگ حاصل می‌شود. در جلسه بعد، گزارش مشروحی از تمام وجوه این سیاستگذاری ارایه کردم و جمع‌بندی جلسه آن شد که مبنای توسعه شبکه هسته برای برنامه ۱۰ ساله روی عدد ۱۸۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه قرار گیرد. در اینجاست که سیاستگذار به عنوان حامی منافع عمومی، باید اهرم تصمیم‌گیری را به نفع مردم بچرخاند و سایر بازیگران را حول این محور ساماندهی کند تا اهداف توسعه‌ای میان‌مدت و بلندمدت براساس منافع ملی محقق شود. اگر آن روز برمبنای گزارش‌های مثلا «کارشناسی» اپراتور‌ها و بدون توجه به مطالعات بین‌المللی، برنامه‌ریزی کرده بودیم؛ امروز با شرایط ناگواری در شبکه زیرساخت کشور مواجه بودیم... امروز ظرفیت پهنای باند شبکه هسته زیرساخت حدود «۲۳۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه» است؛ تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در هتل کوبورگ وین آغاز شد

نیاز به ۲۴۱۹۲ میلیارد تومان برای تامین کالا‌های اساسی استان

دستگیری عامل تیراندازی به یک شهروند در عنبرآباد کرمان

هشدار هواشناسی درباره ناپایداری‌های جوی در استان کرمان

موافقت رهبرانقلاب با استعفای آیت الله جنتی

آخرین آمار از وضعیت بیماری کرونا در استان کرمان

موضوع کم کاری احتمالی آتش نشانی زرند در دستور کار دادستانی

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم دچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

پربازدید ها

موافقت رهبرانقلاب با استعفای آیت الله جنتی

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

بسیج جناحی فکر نمی‌کند/ دولت در مقابل زیاده‌خواهی‌های دشمن ایستادگی می‌کند/ امروز گزینه التماس برای رفع تحریم‌ها به اقتدار در برابر تحریم‌ها مبدّل شده است

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

استاندار کرمان: کشور‌ها با قوانین مزاحم سقوط می‌کنند نه جنگ و لشکرکشی

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم دچار انفعال شده

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در هتل کوبورگ وین آغاز شد

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)