کد خبر: ۴۲۹۹۳
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۸
ارسال به دوستان
ذخیره
خبرنگار روزنامه وا‌ل‌استریت ژورنال خبر داد که دیپلمات‌های ارشد سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) مدعی شده‌اند که پیشنهادهای ایران با برجام مغایر بوده است.

خبرنگار روزنامه وا‌ل‌استریت ژورنال خبر داد که دیپلمات‌های ارشد سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) مدعی شده‌اند که پیشنهادهای ایران با برجام مغایر بوده است.
به گزارش فارس وی همچنین به نقل از این دیپلمات‌ها افزود که برخی دیگر از پیشنهادات ایران نیز فراتر از مفاد برجام بوده است.
این دیپلمات‌ها مدعی شدند که پیشنهادهای ایران در این نشست، با متن مذاکره شده در شش دور قبلی مذاکرات وین تغییر داشته و باعث ایجاد نگرانی و ناامیدی شده است.
دیپلمات‌های سه کشور اروپایی ادعا کردند که تهران تقریبا از تمامی مصالحه های سختی که پس از ماه‌ها کار سخت حاصل شده،‌ به عقب بازگشته و خواستار تغییرات بزرگی شده است.
نشست اختتامیه مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) بعدازظهر امروز (جمعه) در هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد.
دور جدید مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۴ از روز دوشنبه هشتم آذر ماه با برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام در هشتم آذر ماه در وین رسما آغاز شد. هیأت مذاکره کننده ایرانی که روز شنبه وارد وین شده بود پیش از آغاز رسمی مذاکرات رایزنی‌هایی را به صورت دوجانبه با انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین هیأت‌های روسیه و چین داشت. پس از برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام در روز دوشنبه نیز مقرر شد از صبح سه شنبه کارگروه رفع تحریم‌ها تشکیل جلسه دهد.
هیأت ایرانی در مدت حضورش در وین رایزنی‌های دوجانبه‌ای را با انریکه مورا و همچنین با روسای هیأت‌های انگلیس، فرانسه و آلمان با حضور انریکه مورا داشت.
روز پنجشنبه نیز رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای هیأت‌های مذاکره کننده در وین در سطوح و فرمت‌های مختلف ادامه یافت و متون پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در جلسات مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
کارگروه‌های رفع تحریم‌ و موضوعات هسته‌ای نیز عصر و شب پنجشنبه با حضور هیأت‌های کارشناسی ایران و گروه ۱+۴ تشکیل جلسه داد و در این جلسات نیز درباره متون و پیشنهادات مطرح شده از سوی ایران گفت‌وگو صورت گرفت.
باقری همچنین عصر پنجشنبه با «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین دیدار کرد و این گفت‌وگوها را سازنده و مثمرثمر با هدف تداوم همکاری‌های فنی بین ایران و آژانس خواند.

علی باقری: اروپایی‌ها درمورد برخی پیشنهادات ما رضایت نداشتند 
علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات با گروه ۱+۴ پس از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام و پیش از ترک وین در جمع خبرنگاران ضمن تشریح گفتگو‌ها در وین گفت: در این دور از گفت‌وگوها، جمهوری اسلامی ایران با ترکیب یک هیأت جدید، ولی هیأتی با حضور افراد متخصص و مسئول در زمینه موضوعات اقتصادی، مالی و بانکی وارد عرصه گفتگو‌ها شد.
به گزارش «انتخاب»؛ معاون وزیر خارجه بیان کرد: این نشانگر عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای ورود به مذاکرات با هدف دستیابی به توافق بود و این نکته تاثیر خود را بر روی طرف مقابل گذاشت و برخی از طرف‌های مقابل در صحبت‌ها در جلسات به این نکته اشاره کردند که این ترکیب هیأت نشانگر عزم جمهوری اسلامی ایران برای ورود به مذاکرات جدی است.
باقری اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در این دور از گفتگو‌ها به دلیل اینکه در پرتو دولت جدید در ایران و تیم جدید مذاکراتی در ایران شکل گرفته بود، دیدگاه‌های خودش را در مورد موضوعات در دستورکار گفتگو‌ها به صورت مکتوب به طرف مقابل ارائه کرد.
رئیس هیأت ایرانی در مذاکرات وین خاطرنشان کرد: در دو زمینه یعنی لغو تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه و همچنین موضوع هسته‌ای دیدگاه‌های تیم مذاکراتی ایران را به صورت مستدل و مستند در قالب دو سند به طرف مقابل ارائه کردیم. طبیعی است وقتی به طرف مقابل ارائه می‌شود مبنایی است برای مذاکره و طرف مقابل باید پاسخ مستدل، مستند و منطقی به این پیشنهادات ارائه کند.
وی ادامه داد: آن‌ها این پیشنهاد را مطرح کردند که گفتگو‌ها برای چند روز متوقف شود.
باقری خاطرنشان کرد: چند بار در گفتگو‌ها تصریح کردیم که ایران و تیم مذاکراتی ایران آمادگی دارد گفتگو‌ها را در همین زمان هم ادامه دهند و ما با این درخواست موافقت کردیم که آن‌ها به پایتخت‌ها بروند و پاسخ‌ها را آماده کنند.
معاون وزیر خارجه درباره نشست بعدی بیان کرد: قرار است هفته‌ی آینده دور بعدی برگزار شود، اما توافق کردیم که روزش را اعلام نکنیم.
این دیپلمات ارشد ایرانی درباره اظهارات برخی منابع دیپلماتیک اروپایی درباره این‌که درخواست‌های ایران غیرقابل قبول و تندروانه است، بیان کرد: اینکه طرف‌های اروپایی خیلی در مورد برخی از پیشنهادات ما رضایت نداشتند درست است، ولی این پیشنهاد‌ها براساس مبانی مشترک بین دو طرف تدوین شده و آن‌ها اعتراضی نسبت به این‌که این پیشنهاد‌ها نامربوط است نداشتند، ولی می‌گفتند این‌ها با دیدگاه‌های ما انطباق ندارد.
باقری بیان کرد: ما مطالبی را می‌گوییم براساس دیدگاه‌ها، منافع و سیاست‌های خودمان، ولی نکته مهم این است که این پیشنهاد‌ها براساس یک مبنایی است و آن مبنا مورد قبول طرف مقابل هم هست. همه روی این اذعان داشتند و هیچ طرف اروپایی این نکته را بیان نمی‌کرد که پیشنهاد‌های ایران مبنای حقوقی و قانونی که مورد قبول دو طرف باشد، ندارد. این ادعا را به هیچ وجه نکردند.
وی درباره این‌که آیا فکر می‌کنید طرف اروپایی بعد از بازگشت پیش نویس و پیشنهاد جدیدی به ایران ارائه دهد؟ اظهار داشت: اشکالی ندارد. طرف اروپایی هم پیش نویس دهد آن پیش نویس هم قابل مذاکره است، ولی آن پیش نویس باید مبتنی بر مبانی مشترک دو طرف باشد. اگر مبتنی بر مبانی مشترک نباشد، قاعدتا پیشنهادی برای مذاکره جهت دستیابی به توافق نیست. برای گفت‌وگویی است که معلوم نیست به چه نتیجه‌ای می‌رسد.
باقری گفت: پیشنهاد ما مبتنی بر مبانی مشترک است و این نشانگر آن است که با این پیشنهاد‌ها ضمن این‌که قبول داریم که با نظر طرف مقابل منطبق نیست، ولی نشان می‌دهیم اراده جدی داریم برای رسیدن به توافق.
معاون وزیر خارجه درباره فضای مذاکرات بیان کرد: ما در طول سال‌های گذشته تیم‌های مختلف مذاکراتی در ایران بوده که مرکب از افراد مختلفی بوده، ولی یکی از ویژگی‌های تیم همراه من این است که از همه ظرفیت‌های ملی که در تیم‌های گذشته بوده در این تیم استفاده شد و این تیم ایران را نمایندگی می‌کند و یک تیم اجماعی است. دولت با این که نگاه مشخصی در عرصه سیاست خارجی دارد، ولی این اراده را نشان داد که یک نگاه جدی به استفاده از همه ظرفیت‌های ملی در عرصه گفتگو‌ها و مذاکرات دارد.
وی افزود: دیدگاه‌های طرف‌های مقابل و ما در بسیاری از موارد منطبق بود و در برخی موارد منطبق نبود، ولی طرفین دیدگاه‌های خود را در عین اینکه با صراحت بیان می‌کردند، ولی گفتگو‌ها در فضای دوستانه برگزار شد.

انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم
انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست کمیسیون برجام اعلام کرد که چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می گردیم.
به گزارش «انتخاب»؛ مورا گفت: ما رایزنی های مفیدی را با هیات مذاکره کننده جدید ایران آغاز کرده ایم.
دیپلمات ارشد اروپایی در ادامه گفت: گفتگوها ادامه دارد و همه طرف ها در حال بررسی همه پیشنهادات هستند.
وی افزود: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می گردیم.
گفتنی است که جلسه کمیسیون مشترک برجام بعد از ظهر روز جمعه به ریاست انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و علی باقری، رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایران در محل هتل کوبورگ وین برگزار شد.
در این نشست که با شرکت هیأت‌های ایران، گروه ۱+۴ (روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) و اتحادیه اروپا برگزار شد، شرکت‌کنندگان به بررسی نتایج به دست‌آمده و پیشرفت‌های صورت‌گرفته در این دور از گفت‌وگوها با توجه به متون ارائه‌شده از سوی جمهوری اسلامی ایران پرداختند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

شکل گیری قرارگاه ویژه مناطق سیل زده در استان / ورود بخش خصوصی در اجرای سیل‌بندها و لایروبی رودخانه

میزبانی کرمان در مسابقات قهرمانی کشور کیک‌بوکسینگ‌واکو

‌می‌خواهیم وزرا را استیضاح کنیم، اما اصلا اجازه نمی‌دهند/ می‌گویند اول دولت است/ دو سال دیگر هم می‌گویند آخر دولت است/عمده عزل و نصب‌ها به دلیل آشنایی، رفاقت و انتساب به طیف خاص آقای رئیس جمهور است/ دولت کارش بلد نیست و برنامه‌ای ندارد

کرونا در ایران جان ۲۸ تن دیگر را گرفت / ۵۱۴۴ بیمار جدید کرونایی شناسایی شدند

خسارت سیل به اثاثیه منزل و احشام به سرعت جبران می‌شود/ پل‌ها و جاده‌های در مسیر تخریب و آب باید سریعا تعمیر شوند / دستکاری‌هایی در حریم رودخانه‌ها توسط بعضی نهاد‌های دولتی صورت گرفته است / بنا‌های غیرمجاز باید برداشته شوند

زنده‌شدن مرده در غسالخانه جیرفت تکذیب شد

دعوت چهار ورزشکار کرمانی به اردوی تیم ملی فوتبال پنج نفره نابینایان

تالاب جازموریان به صورت کامل آبگیری شد

ابتلا و بستری کودکان زیر ۱۰ سال به کرونا افزایش یافته است/ حتما دوز سوم بزنید

یکی از راه‌های حل بیکاری گسترش مهارت‌آموزی است / 6 میلیون بیکار در کشور داریم  

پربازدید ها

روایتی جالب از سفر آیت الله هاشمی رفسنجانی به شوروی و دیدار با گورباچف

‌می‌خواهیم وزرا را استیضاح کنیم، اما اصلا اجازه نمی‌دهند/ می‌گویند اول دولت است/ دو سال دیگر هم می‌گویند آخر دولت است/عمده عزل و نصب‌ها به دلیل آشنایی، رفاقت و انتساب به طیف خاص آقای رئیس جمهور است/ دولت کارش بلد نیست و برنامه‌ای ندارد

مستندات زیادی از انتصابات فامیلی منتشر شده است

تذکر جالب سایت جماران به موافقان و مخالفان سفر رئیسی به روسیه

مذاکرات به یک شوک نیاز دارد

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۵ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)