کد خبر: ۴۳۰۱۸
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۲
ارسال به دوستان
ذخیره
حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: ایران در شش دور مذاکرات به این نتیجه رسید که آمریکا این واقعیت را درک نکرد که بدون لغو تحریم‌های علیه مردم ایران در دوره خروج واشنگتن از معامله هسته ای، هیچ راهی برای بازگشت به برجام وجود ندارد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: ایران در شش دور مذاکرات به این نتیجه رسید که آمریکا این واقعیت را درک نکرد که بدون لغو تحریم‌های علیه مردم ایران در دوره خروج واشنگتن از معامله هسته ای، هیچ راهی برای بازگشت به برجام وجود ندارد.
به گزارش جماران؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در یادداشتی در یک روزنامه روسی یادآورشد که برای بازگشت به برجام، همه تحریم‌های آمریکا در مورد ایران باید بطور کامل لغو شود.
امیرعبداللهیان در یادداشتی در روزنامه پرشمارگان کامرسانت چاپ مسکو نوشت: هدف اصلی مذاکرات وین باید اجرای کامل و موثر برجام و نیز بهبودی روابط بازرگانی و همکاری‌های اقتصادی پایدار با جمهوری اسلامی ایران باشد. بدیهی است برای بازگشت به برجام، همه تحریم‌ها در مورد ایران باید بطور کامل لغو شود.
وزیر امور خارجه در ابتدای یادداشت خود یادآورشد که پس از شش دور مذاکرات در وین که بخاطر مواضع ایالات متحده آمریکا و به دلیل خواسته‌های زیاده خواهانه آن کشور ناموفق ماند، مذاکره کنندگان بار دیگر هفته گذشته در وین گرد هم آمدند.
وی افزود: هدف اصلی این مذاکرات احیای حقوق مردم ایران و لغوتحریم‌ها است که بطور یکجانبه و فراملی ازسوی آمریکا و پس از خروج از برجام وضع شده است.
امیرعبداللهیان یادآورشد که آمریکا روز هشتم ماه می‌سال ۲۰۱۸ بطور یکجانبه از برجام خارج شد. این اقدام واشنگتن در عرصه بین المللی غیرقانونی خوانده شده و محکوم شد.
وزیر خارجه ادامه داد که جامعه جهانی اتفاق نظر دارد که این گونه اقدامات آمریکا نشانگر نادیده گرفتن قوانین بین المللی ازجمله منشور ملل متحد است و به امنیت و آرامش جهان ضربه می‌زند.

ایران بر لغو کامل تحریم‌ها اصرار دارد
امیرعبداللهیان در ادامه یادداشت خود در روزنامه روسی افزود به رغم روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه واشنگتن همچنان باقی مانده است. علاوه بر آن سیاست اعمال تحریم در ایران همچنان اجرا می‌شود.
وی ادامه داد: هیچ شکی نیست که هدف اقدام‌های آمریکا، جلوگیری از استفاده ایران و سایر کشور‌های شرکت کننده در برجام و جامعه جهانی از حقوق و امتیازات در این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.
وزیر خارجه کشورمان یادآورشد که سه دولت اروپایی عضو برجام هرچند که رویکرد آمریکا را غیرقانونی و غیرقابل قبول می‌دانند، اما همچنان هیچ اقدام موثری نمی‌کنند و از مواضع واشنگتن پیروی می‌کنند.
وی با انتقاد از مواضع غربی‌ها در برجام نوشت: اقدام‌های مخرب آمریکا و مواضع موافق سه کشور اروپایی به این اقدامات، همه امتیازات اقتصادی ایران در این توافق را از بین برد.
امیرعبداللهیان نوشت: این واقعیت‌های تلخ چند سال اخیر باید راهنمایی برای آینده باشد. ادامه رویکرد مخرب ترامپ ازسوی دولت جدید آمریکا، سوال برانگیز است و این مساله را مطرح می‌کند که آیا دولت آمریکا در واقع اراده برای اجرای تعهدات خود دارد و آیا آماده برای انصراف سیاست‌های دولتی قبلی این کشور است. با توجه به اقدامات چند ماه اخیر آمریکا پاسخ این سوال روشن است.
امیرعبداللهیان افزود که در همین حال هیچ کس نمی‌تواند عزم جدی و حسن نیت ایران در پایبندی کامل به تعهدات خود را زیر سوال برد. ایران پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و وضع تحریم‌های غیرقانونی، از اعمال تدابیر جبران کننده خودداری کرد و باتوجه به درخواست شرکت کنندگان در برجام و اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده معامله هسته‌ای از اجرای تعهدات خود طفره نرفت تا اینکه اعضای برجام بتوانند پیامد‌های منفی در رابطه با اعمال ضدبرجامی واشنگتن را جبران کنند. اما باتوجه به اینکه این وضعیت غیرسازنده به طول انجامید، ایران که یک سال صبر راهبردی کرد بخاطر افزایش فشار‌های تحریمی ازسوی آمریکا و عدم رعایت تعهدات سه کشور اروپایی هیچ راه دیگری جز استفاده از حقوق خود بر اساس بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام نداشت و بتدریج از از روز هشتم ماه می‌سال ۲۰۱۹ اجرای بخشی از تعهدات خود را به تعلیق در آورد.
وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: بخاطر عدم پیشرفت و اقدام‌های قاطعانه اعضای برجام، مجلس شورای اسلامی روز دوم ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ قانون برنامه تدابیر راهبردی برای لغو تحریم‌ها و دفاع از منافع مردم ایران را تصویب کرد. این قانون دولت ایران را موظف می‌کند درصورت ادامه عدم پایبندی اعضای برجام به تعهدات خود، اجرای تعهدات داوطلبانه در برجام را بتدریج متوقف کند.
وی در ادامه یاداشت خود نوشت: جمهوری اسلامی ایران به رغم عدم اجرای تعهدات غرب در برجام، برای نشان دادن حسن نیت و لغو تحریم‌های یکجانبه همینک برای مذاکرات ثمربخش با گروه ۱+۴ به منظور دستیابی به توافق‌های خوب آمادگی دارد. ایران حسن نیت دارد و برای موفقیت مذاکرات مصمم است.
امیرعبداللهیان افزود: در همین حال نباید از یاد برد که وضعیت کنونی بخاطر اقدامات آمریکا بوجود آمده است و در چهار سال گذشته واشنگتن از هیچ اقدامی برای نابودی برجام دریغ نکرد و تهران هر آنچه در توان داشت برای حفظ برجام بکار گرفت.

آمریکا باید برای بازگشت به برجام تحریم‌ها را لغو کند
وزیر خارجه تصریح کرد: ایران در شش دور مذاکرات به این نتیجه رسید که آمریکا این واقعیت را درک نکرد که بدون لغو تحریم‌های علیه مردم ایران در دوره خروج واشنگتن از معامله هسته ای، هیچ راهی برای بازگشت به برجام وجود ندارد.
وی یادآور شد که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از همه کشور‌های شرکت کننده در برجام می‌خواهد از هر گونه اقدامی که به این توافق ضربه بزند، بپرهیزند.
وزیر خارجه با تاکید بر ضرورت همه تحریم‌ها در مورد ایران افزود: ایران در صورت ارائه تضمین و جبران خسارت و لغو موثر تحریم که با راستی آزمایی تایید شود آماده برای توقف تدابیر جبران کننده است.
امیرعبداللهیان تصریح کرد: مساله تضمین‌ها برای ایران بسیار مهم است. تهران بررسی جدی مساله بازگشت آمریکا به برجام را درصورتی که تضمین برای اینکه اقدام واشنگتن دوباره تکرار نمی‌شود، غیرممکن می‌داند.
وی نوشت: واشنگتن باید ماهیت درازمدت توافق‌ها را تضمین کند در غیراین صورت شرکای اقتصادی ایران نمی‌توانند در همکاری با این کشور اطمینان خاطر داشته باشند که رویداد‌های سال ۲۰۱۸ دوباره تکرار نمی‌شود.

ایران در مورد موضوع‌های خارج از برجام مذاکره نمی‌کند
وزیر خارجه در ادامه یادداشت خود افزود: یک نکته مهم این که ایران برای دستیابی به توافق‌های خوب در وین مصمم است و برای نشان دادن حسن نیت در این زمینه آمادگی دارد، اما خواسته‌های خارج از برجام را نمی‌پذیرد. وی تاکید کرد: ایران هیچگاه مذاکرات در مورد موضوعات خارج ازچارچوب برجام نخواهد کرد.
امیرعبداللهیان یادآور شد: به این نکته هم اشاره می‌کنم که فرصت کنونی برای مذاکرات تا ابد وجود نخواهد داشت. آمریکا و سه کشور اروپایی باید این واقعیت را درک کنند.
وی ادامه داد: ایران برای ادامه تلاش‌های دیپلماتیک فعالانه به منظور لغو تحریم‌های غیرقانونی آمریکا مصمم است، اما در همین حال از ابزار موثر برای خنثی کردن اثار و توسعه برنامه اقتصادی کشور برخوردار است.
وی در یاداشت خود در روزنامه روسی تصریح کرد که بدون شک ایران باید از برنامه هسته‌ای صلح آمیز خود منحرف نشود و از دستاورد‌های دانشمندان و صنایع هسته‌ای صلح آمیز خود دفاع کند و به رغم تحریم‌های غیرقانونی و ضدانسانی از پیشرفت همه جانبه کشور در حوزه‌های صنعتی، بازرگانی، کشتیرانی و دریانوردی و فضایی و علمی و دفاعی و تکنولوژیکی صرف نظر نخواهد کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

هر فعال سیاسی عضو جمعیت باید در یک حوزه تخصصی کارشناس باشد

 ۴ میلیون و ۲۱۱ هزار سهم در بورس کرمان معامله شد

سیلاب ۱۳۱ میلیارد تومان به راه‌های شمال کرمان خسارت وارد کرد / ماشین‌آلات فرسوده راهداری کار را دشوار کرده است

حقوق سربازان زیاد می شود/ کف دریافتی ۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان

ابلاغ دستور رئیس جمهور برای تداوم احداث سیل‌بند جیرفت

واریز سود سهام عدالت تا پایان سال

با هرگونه ترک فعل در رسیدگی به سیل‌زدگان برخورد می‌شود / حریم رودخانه‌ها از هرگونه مستحدثات پاکسازی شود

9 مصدوم و یک کشته در سانحه خودرو حامل اتباع بیگانه

احتمال برگزاری بازی ایران-عراق، بدون تماشاگر!

در حال ورود به موج جدید کرونا هستیم/ همه افراد بالای ۱۸ سال برای دریافت نوبت سوم واکسن اقدام کنند

پربازدید ها

از دیروز که بحث احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا مطرح شده هیچ کس اعلام نکرده که کفن می‌پوشد و به خیابان می‌آید

نقدها به سفر رئیس جمهور به روسیه، نقد رئیسی نیست

هر فعال سیاسی عضو جمعیت باید در یک حوزه تخصصی کارشناس باشد

طرح صیانت در سکوت خبری در حال تبدیل به قانون است؟

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۵ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)