کد خبر: ۴۳۰۲۹
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
ارسال به دوستان
ذخیره
در بیانیه جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان به مناسبت روز پرستار مطرح شد
جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان تاکید کرد: دریافتی پائین پرستاران با وجود سختی کار از چالش‌هایی است که بسیاری از پرستاران را مصمم به خروج از کشور کرده است. این موضوع باعث می‌شود تا سرمایه انسانی این کشور به دلیل پاره‌ای از کم‌توجهی‌ها دچار اضمحلال شده و انباشت تجربه در بخش پرستاری کشور آنگونه که باید صورت نگیرد.

خروج پرستاران از کشور باعث اضمحلال سرمایه انسانی می‌شود

جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان تاکید کرد: دریافتی پائین پرستاران با وجود سختی کار از چالش‌هایی است که بسیاری از پرستاران را مصمم به خروج از کشور کرده است. این موضوع باعث می‌شود تا سرمایه انسانی این کشور به دلیل پاره‌ای از کم‌توجهی‌ها دچار اضمحلال شده و انباشت تجربه در بخش پرستاری کشور آنگونه که باید صورت نگیرد.

جمعبت توسعه و آزادی استان کرمان تاک به مناسبت روز پرستار بیانیه ای صادر کرد. به گزارش گفتارنو متن این بیانیه به شرح ذیل است:

سالگرد ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (س) که بنام روز پرستار نامگذاری شده، مجالی است تا از کوشش‌های بیدریغ جامعه پرستاری کشور تقدیر و تشکر صورت پذیرد. خصوصا در شرایطی که بحران بزرگ امروز بشر یعنی جهانگیر شدن بیماری کووید ۱۹ بر دشواری و سختی حرفه پرستاری افزوده است.
جامعه پرستاری ایران که در دوره کرونا با از دست دادن بیش از ۹۰ پرستار، ایثارگرانه در خط مقدم مقابله با این بیماری ایستادگی کرده با چالش‌ها و تنگنا‌هایی روبرو است که علی‌رغم وعده‌های صورت گرفته از سوی مسئولان، بسیاری از مشکلات همچنان لاینحل باقی مانده است.
در حال حاضر نسبت ضریب پرستار به تخت ۹ دهم است؛ در حالیکه براساس استاندارد‌های شناخته شده این ضریب بایستی به نسبت ۱.۸ پرستار در برابر یک تخت باشد که نشان دهنده صعوبت فعالیت پرستاران است.
دشواری فعالیت پرستاری باعث شده تا بسیاری از پرستاران متقاضی بازنشستگی پیش از موعد شوند یا به دلیل بیماری‌های ناشی از کار درگیر این موضوع باشند.
دریافتی پائین پرستاران با وجود سختی کار نیز از دیگر چالش‌هایی است که بسیاری از پرستاران را مصمم به خروج از کشور کرده است. این موضوع باعث می‌شود تا سرمایه انسانی این کشور به دلیل پاره‌ای از کم‌توجهی‌ها دچار اضمحلال شده و انباشت تجربه در بخش پرستاری کشور آنگونه که باید صورت نگیرد.
ماهیت فعالیت پرستاری و مواجهه با تالمات روحیِ ناگزیر که در محیط‌های بیمارستانی و... پدید می‌آید، بحران‌های دیگری فراهم می‌آورد و در بعضی مواقع پرستاران را با خشونت‌های کلامی از سوی همراهان بیماران روبرو می‌سازد.
از دیگر چالش‌های جامعه پرستاری تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای پرستاران توسط مدیران عالی‌رتبه‌ای است که معمولا پرستار نیستند؛ لذا تامین مصالح پرستاران معمولا مد نظر قرار نمی‌گیرد.
در دوره پاندمی بیماری کرونا نیز برخی پرستاران فاقد رابطه استخدامی برای کمک به مهار این بیماری با مراکز درمانی همکاری داشتند که جذب این دسته افراد اقدامی منصفانه می‌باشد.
البته شرح مبسوط دشواری‌های جامعه پرستاری کشور مجالی دیگر را می‌طلبد و این بیانیه مدعی پرداختن به تمام مسائل بخش پرستاری کشور نیست.
جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان ضمن ادای احترام به جامعه پرستاری و تبریک روز پرستار و تجلیل از خدمات صادقانه پرستاران کشور خصوصا در مواجهه با بیماری کرونا مصرانه از دستگاه‌های مسئول اجرائی و قانون‌گذار می‌خواهد تا با شنیدن مطالبات صنفی جامعه پرستاری کشور در زمینه فیصله بخشیدن به مشکلات پرستاران کشور اقدام نمایند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

63 بیمار کرونایی در کشور جان باختند / فقط ۳۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند

عوارض آزادراه‌ها به نرخ سابق بازگشت

اجتماع بزرگ عزاداران حسینی در  گل‌گهر برگزار شد

عزاداران حسینی حتما از ماسک استفاده کنند

مهمترین دغدغه ما برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز و رعایت پروتکل‌هاست

سفر هیات دولت به کرمان باز هم لغو شد

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

تشدید نظارت دامپزشکی کرمان بر کشتار دام در ماه محرم

جاده مواصلاتی کرمان-راور-دیهوک از استانداردهای مناسب برخوردار نیست / ضرورت رفع نقاط حادثه خیز

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)