کد خبر: ۴۳۰۴۳
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱
ارسال به دوستان
ذخیره
مهندس میلاد شمس، مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه
شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه در سال ۱۳۶۶ با هدف گسترش خصوصی سازی و توسعه فعالیت‌های اقتصادی در حوزه صنعت مس به صورت سهامی خاص با سرمایه اولیه یکصد میلیون ریال آغاز به کار نمود. فعالیت‌های اولیه شرکت به تامین نیاز‌های اساسی صنعت مس در بخش‌های خدماتی و پشتیبانی و تولید معطوف بود.

ارزشمندی سهم «سرچشمه» به پشتوانه سرمایه انسانی، دارایی‌ها و دانش کار است.

شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه در سال ۱۳۶۶ با هدف گسترش خصوصی سازی و توسعه فعالیت‌های اقتصادی در حوزه صنعت مس به صورت سهامی خاص با سرمایه اولیه یکصد میلیون ریال آغاز به کار نمود. فعالیت‌های اولیه شرکت به تامین نیاز‌های اساسی صنعت مس در بخش‌های خدماتی و پشتیبانی و تولید معطوف بود.
در آغاز دهه هشتاد، شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با رویکرد جدید توسعه‌ای و برنامه‌ریزی راهبردی، فعالیت‌های خود را در چارچوب قواعد مدیریت استراتژیک باز تعریف و نقش خود را معطوف به مسئولیت‌های سیاست گذاری کلان، نظارتی و راهبردی با محوریت توسعه منطقه‌ای نمود.
با توجه به اهمیت و نقش هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه در صنایع مس و حضور این شرکت در تالار بورس کشور، با مهندس میلاد شمس، مدیرعامل این هلدینگ گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می‌خوانید:

شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه، نسبت به سال‌های اول فعالیت چه تغییرات ساختاری داشته است؟
در دهه سوم فعالیت هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه، ساختار شرکت‌های وابسته با توجه به اهداف برنامه راهبردی، بازنگری و مجموعه شرکتها، متناسب با اهداف برنامه و ماموریت‌های تخصصی تجدید سازمان شده است. عمده فعالیت شرکت‌های این هلدینگ، در زمینه‌های بازرگانی، صنعتی، معدنی، خدمات مهندسی، طراحی، مشاوره، سدسازی، راه و ساختمان، مواد شیمیایی و معدنی و خدمات تخصصی بهداشت و درمان، خدمات جامع رایانه و فناوری اطلاعات، حمل و نقل، تاسیسات، کشاورزی و فضای سبز، فرهنگ و پژوهش و امور مربوط به بازار بورس، سرمایه و اعتبار بوده است. این هلدینگ در بیش از سه دهه فعالیت خود در منطقه، طراحی، اجرا، نظارت و بهره برداری از پروژه‌های متعددی را عهده دار بوده است که هر کدام نشان توانمندی، قدرت عملیاتی و اجرایی، دانش، تخصص و تجربه‌ی هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه می‌باشند.

 در سال‌های اخیر این هلدینگ چه تغییراتی را در اهداف خود ایجاد کرده و بیشتر در چه زمینه‌هایی فعالیت داشته؟
با توجه به فرصت‌های سرمایه گذاری و جذابیت‌های بازار بورس، هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، بخشی از توان و ظرفیت مالی و دانشی خود را به سوی بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سرمایه‌پذیر سوق داد. حضور این شرکت در تالار بورس کشور، فرصت بزرگی برای سهامداران این هلدینگ ایجاد کرد، تا عملا و به صورت مستقیم در داد و ستد‌ها و معاملات بورسی شرکت کنند و به شکلی ملموس‌تر از گذشته، از ارزش سهام خود برخوردار گردند.

با توجه به شرایط اقتصادی کشور و محدودیت‌های دوران کرونا، عملکرد هلدینگ در سال گذشته چگونه بود؟
سود خالص شرکت طی سال گذشته مبلغ 3991 میلیارد ریال بوده است که عمدتا این افزایش نسبت به سال ۱۳۹۸ به دلایلی، چون افزایش درآمد ارائه خدمات بابت قرارداد فی‌ما‌بین شرکت ملی صنایع مس ایران از ناحیه پروژه فلوتاسیون مس سرباره واقع در سرچشمه و همچنین سود فروش سرمایه گذاری کوتاه مدت در راستای تنوع بخشی به پرتفوی بورسی شرکت بوده است.

 وضعیت عملیاتی شرکت در این ماه‌های استقرار دولت جدید چگونه بوده است؟
در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت‌های گروه، طی دوره شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ مبلغ ۲/۲۳۹/۳۲۳ میلیون ریال سود خالص داشته است که پیش بینی می‌گردد تا پایان سال حداقل سود محقق شده سال ۱۳۹۹ علی رغم کاهش شدید سود فروش سرمایه‌گذاری با توجه به شرایط بورس محقق شود.

برنامه‌های هلدینگ برای سال جاری چیست؟
در سال جاری برنامه ریزی برای مشارکت و راه اندازی کارخانه لاستیک در استان کرمان و ساخت کارخانه فلوتاسیون سرباره خاتون آباد و همچنین اخذ پروژه‌های جدید EPC هم راستا با توانمندی‌های ایجاد شده در شرکت در دستورکار قرار دارد.

 در خصوص افزایش سرمایه آیا اقدامی شده است؟
گزارش بازرس قانونی در خصوص افزایش سرمایه از مبلغ ۵/۱۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۷/۶۵۰ میلیارد ریال (معادل ۵۰ درصد سرمایه کنونی از محل سود انباشته) در تاریخ ۲۸ / ۰۷/ ۱۴۰۰ صادر گردید و همزمان جهت اخذ مجوز به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شد. در تاریخ دوم آذر 1400 مجوز سازمان بورس اخذ گردید و پس از مراحل قانونی، مجمع فوق العاده جهت تصویب افزایش سرمایه برگزار خواهد شد.

 در خصوص اهداف آتی هلدینگ توضیح بفرمایید.
ایجاد مسیر سودآوری پایدار در شرکت‌ها از مهمترین اهداف هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه می‌باشد. بدیهی است بنده و هیئت مدیره هلدینگ و سایر مدیران در سطوح مختلف، تمام تلاشمان بر حفظ و افزایش ارزش سرمایه سهامداران می‌باشد. با وجود اینکه شرایط تحریم‌ها و وضعیت اقتصادی که متعاقب آن ایجاد شده، کار را دشوارتر و حساس‌تر از قبل کرده است. با این وجود با تلاش بیشتر و مدیریت بحران، برنامه ریزی کرده ایم تا به سلامت از این دوران عبور کنیم. از جمله طراحی سطوح بلوغ فرآیند‌های سازمان، متناسب با استراتژی‌های کلان، ایجاد زیر ساخت‌های جذب پروژه‌های مشاوره، ایجاد حوزه‌های تخصصی در خصوص فرآوری مواد معدنی و مواد شیمیایی مکمل تغلیظ با جذب نیرو‌های متخصص، برنامه ریزی ایجاد کارگاه‌های ساخت اسکلت و تجهیزات مورد نیاز پروژه‌های EPC، برنامه ریزی تامین ماشین الات مورد نیاز پروژه‌های EPC، جذب پروژه‌های EPC از طریق ایجاد توانمندی‌های کلیدی، همسو سازی شرکت اصلی و شرکت‌های تابعه با اهداف کلیدی شرکت ملی صنایع مس ایران بعنوان بازوی اجرایی، ایجاد تنوع ارائه خدمات توسط شرکت اصلی و شرکت‌های تابعه با توجه به اهداف عملیاتی شرکت ملی صنایع مس ایران، ایجاد توانمندی فنی و تولیدی بهره برداری از کارخانجات جدید التاسیس شرکت ملی صنایع مس ایران، ایجاد توانمندی مشارکت در به تولید رساندن معادن کوچک و متوسط از مهمترین اهداف و برنامه‌های شرکت می‌باشد.

مهمترین مشکلات صنعت و بازار در حوزه فعالیت‌های هلدینگ چیست؟
مهمترین مشکلات این حوزه در سال ۱۴۰۰ با توجه به اینکه یکی از فعالیت‌های اصلی شرکت اساسا در بازار سرمایه صورت می‌گیرد، روند نزولی ارزش سهم‌ها و عدم ثبات نسبی در بازار سرمایه از نیمه دوم سال ۱۳۹۹ تاکنون بوده است که مستقیما در سود خالص شرکت کم تاثیر نبوده است. از دیگر مشکلات هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه همچون بسیاری از شرکت‌های داخلی با توجه به ماهیت پیمانکاری بودن اکثر شرکت‌های فرعی افزایش نرخ تورم و به تبع آن افزایش قیمت قطعات یدکی و مصرفی و ماشین آلات مورد نیاز می‌باشدکه امیدواریم با ایجاد ثبات در بازار سرمایه و کنترل تورم مشکلات تمامی شرکت‌های فعال در کشور کاهش یابد.
نوسانات در متغیر‌های کلیدی اقتصاد کلان و خرد برای بنگاه‌های اقتصادی مشکل ساز است. می‌توان از نگرانی‌های فعالان بازار به متغیر‌های وابسته فوق الذکر اشاره نمود که ابهام در هر کدام از این حوزه‌ها موجب سردرگمی سرمایه گذاران شده و تصمیم گیری برای سرمایه گذاری را بسیار مشکل و حجم سرمایه گذاری را محدود خواهد کرد. شرایط حال حاضر بازار سرمایه نیز همین موضوع را تائید می‌کند. شفافیت در هر کدام از موضوعات مذکور باعث خواهد شد عدم اطمینان کاهش یافته و فضای سرمایه گذاری روشنتر شده و رغبت به بازار بیشتر شود.

در خصوص ارزش سهام سرچشمه اگر توضیحی دارید بفرمایید.
با توجه به افتی که بازار سرمایه داشته متاسفانه سهام ما نیز تحت تاثیر شرایط بازار قرار گرفته و افت داشته است. با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته در حوزه عملیاتی، شرکت هیچ مشکلی نخواهد داشت. افت قیمت سهام با توجه به خالص ارزش دارایی‌های شرکت بیشتر تحت تاثیر بازار بوده است. ما معتقدیم سهام مس سرچشمه ارزشمند است و برنامه ما از یکسال گذشته این است که شرکت و قابلیت‌های آن را به بازار معرفی کنیم تا فعالان بازار با دیدی بازتر نسبت به تجزیه و تحلیل شرکت ما بپردازند و بتوانیم با شناساندن توانمندی‌های شرکت و معرفی خود، جایگاه خود را در بازار بهبود دهیم. قطعا اگر شناخت بازار از شرکت ما بیشتر شود وضعیت و جایگاه ما در بازار خیلی بهتر خواهد بود.

 وضعیت آینده سهام مس سرچشمه را چطور ارزیابی می‌کنید؟
با توجه به اینکه جهت شناساندن قابلیت‌های مس سرچشمه برای فعالان بازار سرمایه برنامه ریزی دقیقی انجام داده ایم، بهبود شرایط سهام مس سرچشمه در بازار سرمایه قطعا رخ خواهد داد. در خصوص سرمایه گذاری جدید نیز برنامه ابتدایی ما این است که سهام موجود در پرتفوی شرکت را بهینه نموده و بهینه سازی پرتفوی با هدف حداکثر کردن سود، اولویت اصلی ما است. همچنین تلاش می‌کنیم تا شرکت‌های تابعه را نیز وارد بازار سرمایه نمائیم تا ارزش دارایی‌های شرکت مس سرچشمه برای فعالین بازار تحلیل پذیرتر و شفاف‌تر باشد.

 آیا خرید سهام سرچشمه را به علاقه‌مندان بازار سرمایه با اطمینان پیشنهاد می‌کنید؟
با اطمینان می‌گویم اگر سهام سرچشمه را نداشته باشند فرصت بزرگی را از دست می‌دهند. هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه، از دارایی و توان بالایی برخوردار است. کافی است علاقه‌مندان به بازار سرمایه، نگاهی داشته باشند به روند رو به رشد سرمایه این شرکت و پروژه‌های بزرگی که در صنعت مس اجرا کرده است.
سرمایه انسانی متخصص و با تجربه، توان بالای ماشین آلات، دانش و توان اجرای پروژه‌های بزرگ EPC همچنین سرمایه ثبتی که پشتوانه ارزشمندی برای هلدینگ محسوب می‌شود، این مجموعه را به یکی از هلدینگ‌های قدرتمند کشور تبدیل کرده است. ارزش واقعی سهام سرمایه گذاری مس سرچشمه بیش از رقم‌های ثبت شده بر تابلو است. با برنامه ریزی‌های انجام شده و مدیریت سرمایه و به کار گیری توان حداکثری شرکت در راستای جذب پروژه‌های جدید، چابک سازی شرکت‌های تابعه، افزایش بهره وری سرمایه و مدیریت هزینه امیدواریم به زودی شاهد رسیدن ارزش سهام هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه به جایگاه واقعی خود باشیم.
در پایان از این فرصت استفاده نموده و نوید اخذ یک مگا پروژه EPC را برای سهامداران محترم می‌دهم که بعد از نهایی شدن مراحل کار، حتماً از طریق روابط عمومی اطلاع رسانی می‌کنیم. بواسطه دو پروژه بزرگی که شروع کارشان از پایان سال ۱۴۰۰ می‌باشد شاهد سود پایدار در سال‌های آتی ((سرچشمه)) خواهیم بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

همه ما از بیکاری گلایه داریم، اما دغدغه رفع آن را نیز نداریم/ از نظر فضای کسب و کار بدترین وضعیت را بین استان‌ها داریم/ چرا یک دستگاه باید این همه پرونده را معطل کند؟

گستره نارضایتی را نباید محدود به همین تعداد شرکت‌کننده در تجمع‌های اعتراضی دانست/ عصبانیتی که التیام پیدا نکند، تبدیل به خشم فروخورده می­‌شود/ مردم یک روزه خشمگین و عصبانی نمی‌­شوند

سردار سلامی: انتقام خون شهدای جنایت جمعه سیاه زاهدان را دستور کار خود می‌دانیم/ رزمندگان حافظ امنیت ضربات مهلک و ویرانگری را به اردوگاه شیطان و تروریست‌های جلاد و خون آشام در این دیار وارد می سازند

فارس: اعتراضات دانشجویی در برخی دانشگاه‌ها / بعضا شعار‌های تندی سر می‌دهند

آمار زنان سالمند تنها در ایران ۴ برابر مردان

آخرین رنگ‌بندی کرونایی اعلام شد؛ ایران در وضعیت آبی

دارویی موثر برای اگزمای کودکان

پایان تولید پژو ۴۰۵ و سمند توسط ایران خودرو

جذب ۹۹.۶ درصد اسناد خزانه بودجه ۱۴۰۰ در استان کرمان

جنوب و شرق کرمان درگیر گرد و خاک و رگبارهای بارانی

پربازدید ها

افزایش قیمت شوک کننده مرغ در بازار؛ قیمت واقعی مرغ ۸۰ تا ۸۵ هزار تومان است / کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید مرغ

اگر اتفاقی در قیمت‌ برنج رخ دهد، ورود خواهیم کرد / آیا قیمت مرغ و تخم مرغ تغییر می‌کند؟

افزایش ۲۰ درصدی مصرف بنزین در تابستان سال جاری

جذب ۹۹.۶ درصد اسناد خزانه بودجه ۱۴۰۰ در استان کرمان

پایان تولید پژو ۴۰۵ و سمند توسط ایران خودرو

از همایش‌های گردشگری استقبال نمی‌شود   / فرصت از دست رفته در صنعت گردشگری برنمی‌گردد

اتهامات درباره فناوری هسته‌ای ایران، بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌هاست

عرضه مرغ گرم بالاتر از  ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان تخلف است

وزیر اقتصاد: حذف کارمزد وام ۱۰ میلیون تومانی در بانک‌های قرض الحسنه

پر بحث

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

با نان کارگری مادرم در کارخانه ریسندگی کرمان بزرگ شدم/ عهد بستم تا زمانیکه در لباس طلبگی هستم از هیچ دولتی حقوق نگیرم/شرطم با امام برای پذیرش سفارت ایران در عراق نگرفتن حقوق بود   (۱ نظر)