کد خبر: ۴۳۱۰۸
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره محاسبه مستمری بر حسب ۳ سال آخر خدمت برای بازنشستگی گفت: باید رابطه منطقی بین پرداختی به فرد بازنشسته و تعهدات و منافع صندوق وجود داشته باشد لذا باید تصمیمی اتخاذ شود که به نفع بازنشستگان بوده و پرداختی آنها متناسب با تورم باشد.
پورابراهیمی: پرداختی بازنشستگان متناسب با تورم باشد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره محاسبه مستمری بر حسب ۳ سال آخر خدمت برای بازنشستگی گفت: باید رابطه منطقی بین پرداختی به فرد بازنشسته و تعهدات و منافع صندوق وجود داشته باشد لذا باید تصمیمی اتخاذ شود که به نفع بازنشستگان بوده و پرداختی آنها متناسب با تورم باشد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی  در واکنش به حذف وام ازدواج در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: در حال حاضر مجلس مشغول بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ است؛ صحبت‌هایی با سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان دولت برای لحاظ کردن مقررات حکم مربوط به وام ازدواج شده است چون تا پیش از این سالانه اعتباراتی برای اعطای وام ازدواج به صورت قرض‌الحسنه لحاظ می‌شد. قطعا این موضوع در بودجه سال ۱۴۰۱ به روال سنوات قبل اعمال می‌شود.

وی ادامه داد: البته پیشنهاد دولت این است که وام ازدواج به شکل اختیارات به دولت داده شود تا دستگاهی مثل سازمان برنامه تکالیف را با بانک‌ها مشخص کند به هرحال در نهایت این مجلس شورای اسلامی است که تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: با توجه به این‌که منابع ارزان‌قیمت قرض‌الحسنه در نظام بانکی وجود دارد و مصارف آن مشخص است اگر حکمی به دولت داده شود تا اختیارات و تکالیف بانک‌ها در دادن وام را در دست داشته باشد، کار ارزشمندی است چون از اقدامات خارج از ضوابط بانک‌ها جلوگیری می‌شود. البته بانک‌ها در طول سال‌های اخیر همکاری‌های خوبی در بحث وام ازدواج و مسائل مربوط به وام‌های قرض‌الحسنه داشته است.

وی در مورد بحث ضمانت‌ها در اعطای تسهیلات بانکی گفت: توافقی با بانک مرکزی جهت اصلاح بخشنامه درباره ضمانت‌های اعطای تسهیلات شده تا از کلی گویی جلوگیری شود. باید واژه ضامن معتبر تفسیر شود که تفسیر این موضوع و نوشتن آیین نامه آن به عهده دولت، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد است البته منوط بر این‌که مغایر با قانون نباشد. امیدواریم هرچه سریع‌تر بانک مرکزی و معاونت بانک وزارت اقتصاد درباره موضوع ضامن برای اعطای تسهیلات چاره‌اندیشی کند و از رفتارهای سلیقه‌ای در اخذ تضامین برای تسهیلات‌گیرندگان جلوگیری شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین در مورد محاسبه مستمری بر حسب ۳ سال آخر برای بازنشستگی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: این موضوع به کار کارشناسی نیاز دارد اگر مبنا را تعهدات در حوزه بازنشستگان قرار دهیم،‌ آخرین حقوق مبنای پرداخت حقوق بازنشستگی است منتهی بعضا تصمیماتی در برخی از دستگاه‌ها گرفته می‌شود که پرداخت‌های یک فرد در طول سال‌های مختلف عدد مشخصی است اما در سال آخر تغییرات متفاوت و فاحشی دارد.

پورابراهیمی ادامه داد: از طرف دیگر افرادی هم هستند که حقوق‌شان در مسیر خدمت ۳۰ ساله خود رشد منطقی داشته و به یکباره سال آخر با افزایش حقوق مواجه نمی‌شوند لذا باید تصمیم گرفته شود که آنها متضرر نشوند. از این‌رو باید پیشنهاد دولت مورد بررسی قرار گیرد تا صندوق‌های بازنشستگی هم متضرر نشوند.

وی گفت: هرچه تعهدات صندوق‌ها بیشتر شود بازنشستگان از منافع کمتری برخوردار می‌شوند باید رابطه منطقی بین پرداختی به فرد بازنشسته و تعهدات و منافع صندوق وجود داشته باشد به همین دلیل باید کار کارشناسی صورت گیرد تا تصمیمی اتخاذ شده که به نفع بازنشستگان بوده و پرداختی آنها متناسب با تورم باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نمايشگاه مبل كهنوج دچار حریق شد

ملاقات و گفت و گو کجا انجام شد؟ / اعلام آمادگی رودروی احمدی نژاد برای کمک به رئیسی

اتهام او چیست ؟ / «ج - ر» در دام اطلاعات سپاه

ده‌زیار با برگزاری سالیان سوگواره ملی قطب تعزیه کشور محسوب می‌شود

بیش از ۹۰ درصد کودکانِ بهزیستی شرایط فرزندخواندگی را ندارند

با نابودکنندگان جوجه یک روزه برخورد قانونی می‌شود / تولید کنندگان مرغ و تخم مرغ نگران نباشند/ دولت حامی تولیدکنندگان است

هیچ شهریه ای برای ثبت نام مدارس دولتی نباید دریافت شود

جزئیات حادثه خودسوزی مرد میانسال در بم / رییس اداره صمت شهرستان توضیح می‌دهد

وزارت نفت: افزایش قیمت بنزین شایعه است

لزوم ثبت سفارش واکسن «آبله» در صورت نیاز / ایمنی‌زایی واکسن زده‌ها مقابل آبله میمونی

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)