کد خبر: ۴۳۱۲۰
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶
ارسال به دوستان
ذخیره
با شروع فصل زمستان، پیش‌بینی بارش در سه ماهه پایانی امیدوارکننده‌تر از سال گذشته است. رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به احتمال مواجهه با زمستانی پربارش گفت: انتظار می‌رود بارش‌ها در زمستان امسال در حد نرمال و یا فراتر از آن باشد.

با شروع فصل زمستان، پیش‌بینی بارش در سه ماهه پایانی امیدوارکننده‌تر از سال گذشته است. رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به احتمال مواجهه با زمستانی پربارش گفت: انتظار می‌رود بارش‌ها در زمستان امسال در حد نرمال و یا فراتر از آن باشد.
به گزارش ایسنا احد وظیفه با تشریح وضعیت دما و بارش کشور در ماه گذشته خاطرنشان کرد: تا روز ۳۰ آذرماه به طور میانگین، کم‌بارشی ۳۴ درصدی در سطح کشور مشاهده شده. دمای کشور نیز ۰.۹ درجه بالاتر از مقدار نرمال بود.
وی با اشاره به کاهش بارندگی در ۱۵ استان کشور ادامه داد: کم‌بارشی شدیدی در استان‌های کرمانشاه، گیلان، فارس، بوشهر، گلستان، زنجان، خراسان شمالی و خراسان رضوی، اردبیل و شمال استان‌های آذربایجان غربی و شرقی طی پاییز ۱۴۰۰ گزارش شد که بین ۱۰ تا ۱۵۰ میلیمتر بود همچنین میزان بارش در نیمه غربی فارس، کل استان کرمانشاه، شمال خوزستان، جنوب کردستان و ایلام نیز از لحاظ بارش پاییزی مطلوب نبود.
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به بارش‌های اخیر در برخی نقاط کشور گفت: گرچه بارش‌هایی که در سیستم قبلی رخ داد اندکی کمبود بارش درکشور را جبران کرد، اما هنوز کم‌بارشی در بسیاری از استان‌ها دیده می‌شود.
وی اضافه کرد: کمبود بارش به شکلی بوده که استان بوشهر۲۱ میلی متر از بارش نرمال خود را دریافت نکرد و شرایط فارس نیز مطلوب نبود. استان کرمانشاه نیز با کمبود ۹۶ میلی‌متری در صدر لیست کمبود بارش قرار گرفته‌است.
وظیفه در ادامه اظهار کرد: این عدد برای استان بوشهر به ۷۶ میلی متر می‌رسد. ایلام ۶۸ میلی‌متر، کردستان ۴۱ میلی‌متر و فارس نیز ۶۲ میلی‌متر کمبود بارش داشتند البته برخی استان‌ها مانند قم، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، البرز، گیلان و مازندران بارشی در حد نرمال تجربه کردند.
وی ضمن اشاره به احتمال مواجهه با زمستانی پربارش در یک چهارم پایانی سال ۱۴۰۰ اضافه کرد: انتظار بالایی داریم تا بارش در فصل زمستان و سه‌ماهه پایانی سال به میزان نرمال و حتی بالاتر از آن نیز برسد. البته همه این پیش‌بینی‌ها در حد احتمالات است و قطعیت ندارد. بین ۶۰ تا ۷۰ درصد احتمال دارد که زمستان بارش نرمال یا حتی پربارشی پیش رو داشته باشیم.
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به شرایط نامطلوب بارش در سال گذشته ادامه داد: برخلاف سال گذشته که ما انتظار تجربه زمستان کم‌بارشی را داشتیم و در عمل نیز بارش کل کشور به عدد ۴۱ رسید که نصف بارندگی سال‌های گذشته بود، امسال انتظار داریم شرایط بارندگی تا حد زیادی به مقدار نرمال نزدیک شود.
وظیفه ضمن اشاره به وضعیت بارش‌ها در هفته گذشته گفت:در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، بارش‌ها بیشتر در پهنه غربی کشور اتفاق افتاد. بارش در هفته پیش رو نیز کمتر از میزان نرمال خواهد بود، اما در ادامه و در دو تا سه هفته بعد از آن، انتظار بارش‌هایی در حد نرمال وجود دارد. حتی در مناطق جنوب و جنوب غرب کشور، بارش فراتر از حد نرمال محتمل است.
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی یادآور شد: به‌طور کلی در زمستان امسال احتمال قرار گرفتن دما در حد نرمال و بارش مناسب و مطلوب بیش از دیگر احتمالات است. امیدواریم بارش‌های زمستانه که ۴۴ درصد از بارش سالانه را دربر می‌گیرند، به حد نرمال برسند.
وی ضمن اشاره به سنجش میزان بارش در استان‌های مرکزی اگقت؛ در استان‌هایی مانند قم و مرکزی بارندگی بیش از حد نرمال بوده‌است، اما این استان‌ها به‌طور کلی بارش زیادی ندارند و آنومالی (بی‌هنجاری) بارش در این استان‌ها اهمیت چندانی ندارد. در استان قم بارش ۱۷.۵ میلی‌متر بیش از حد نرمال و این عدد برای استان مرکزی ۱۰ میلی‌متر بود. استان البرز نیز در همسایگی پایتخت، ۷ میلی متر بارش بیشتری نسبت به میزان نرمال داشت.
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اضافه کرد: منبع آب فلات مرکزی ایران رشته‌کوه زاگرس است؛ لذا بارش بیش از حد نرمال در مناطق مرکزی کشور نشان‌دهنده علائم ترسالی نیست.
وظیفه با تاکید بر شرایط نامطلوب بارش در چندین استان کشور ادامه داد: نکته نگران‌کننده، تعدد استان‌هایی است که با کم‌بارشی دست و پنجه نرم می‌کنند. استان‌هایی مانند زنجان، لرستان، کرمانشاه، ایلام، بوشهر، فارس، کردستان، گلستان، خوزستان و اردبیل ۳۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر کمبود بارش داشتند. آبی که باید باعث پرآب شدن رودخانه‌ها می‌شد، در فصل پاییز تامین نشد البته از فصل تابستان نیز پیش‌بینی می‌شد که پاییز کم‌بارشی در انتظار ما باشد.
وی شرایط نگران‌کننده بارش در منطقه زاگرس را یادآور شد و گفت: سال گذشته بارش در استانی مانند کرمانشاه، ۵۲ درصد کمتر از حد نرمال بود. به‌طور کلی استان‌هایی که در موازات رشته‌کوه زاگرس قرار دارند، بارش مطلوبی نداشتند. ایلام و فارس نیز از این قاعده مستثنی نبودند.
وظیفه درباره وضعیت دمای کشور اظهار کرد: دما فاکتوری نیست که تجمیعی باشد. در واقع دما جمع زده نمی‌شود و آنومالی (بی‌هنجاری) آن به صورت متناوب بررسی می‌شود. بارش متغیری است که مقادیر آن تجمیع می‌شود، اما درباره دما، معیار محاسبه متفاوت است و آنومالی آن درنظر گرفته می‌شود. اعدادی که برای دما بیان می‌شود به شکل میانگین است.
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ادامه داد: مناطق جنوبی کشور در پاییز گذشته، با ۱.۵ تا ۲ درجه سانتیگراد افزایش دما مواجه بودند این در حالیست که که مناطق شمالی کشور، خط ساحلی، شمال استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل دمایی در حد نرمال و حتی تا یک درجه زیر نرمال داشتند البته دمای کل کشور نسبت به دوره مشابه به‌طور میانگین یک درجه بالاتر از مقدار نرمال بود.
وظیفه در پایان ضمن اشاره به وضعیت دما در سه‌ماهه پایانی سال گفت:انتظار ما از زمستان پیش رو دمایی در حد نرمال است البته امکان مواجهه با دوره‌هایی که دما زیر حد نرمال باشد نیز وجود دارد. ورود سامانه‌های جوی می‌تواند باعث افت دما شود، اما در مجموع دما در حد نرمال خواهد بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پیش‌نویس قانون برگزاری تجمعات نوشته شد/ احضار نماینده حزب اتحاد ملت به کمیسیون ماده 10

پیکر پاسداری که در حوادث زاهدان به شهادت رسید در کرمان تشییع شد

ریزش قیمت سکه و طلا در بازار

هزینه هزار میلیارد تومانی برای توسعه زیرساخت‌های راه در جنوب کرمان

نیاز کرمان به گروه‌ خونی O منفی

به‌صراحت می‌گویم اغتشاش و ناامنی طراحی آمریکا و حقو‌ق‌بگیرانش است/جامعه هنری و ورزشی ما سالم است/ در حادثه برای دختر جوان دل ما سوخت

هشدار کمبود برخی آنتی‌بیوتیک‌ها در آستانه فصل سرد

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند

جدیدترین قیمت روغن در بازار / قربانی: روغن باز هم ارزان می‌شود

مشکلِ سریال "پوست شیر" حل شد

پربازدید ها

جنوب و شرق کرمان درگیر گرد و خاک و رگبارهای بارانی

مکمل‌هایی که نباید بعد از ۵۰ سالگی مصرف کنید

جزئیات علت قتل کارآموز مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان

انتشار تصاویر خصوصی با هدف انتقام‌جویی

علائم کلسترول خون را بشناسید

آمار زنان سالمند تنها در ایران ۴ برابر مردان

دارویی موثر برای اگزمای کودکان

نیاز کرمان به گروه‌ خونی O منفی

آخرین رنگ‌بندی کرونایی اعلام شد؛ ایران در وضعیت آبی

تنهایی سرعت پیری را افزایش می‌دهد

پر بحث

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

با نان کارگری مادرم در کارخانه ریسندگی کرمان بزرگ شدم/ عهد بستم تا زمانیکه در لباس طلبگی هستم از هیچ دولتی حقوق نگیرم/شرطم با امام برای پذیرش سفارت ایران در عراق نگرفتن حقوق بود   (۱ نظر)