کد خبر: ۴۳۱۹۴
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱
ارسال به دوستان
ذخیره
یک نماینده سابق مجلس:
مهدی آیتی گفت: در دوران آقای رئیسی تنها انتظار مردم رفع مشکلات معیشتی است. کسانی که به دولت قبل انتقاد می‌کردند، به خصوص آقای رئیسی و قالیباف تا اینجای کار در قالب فعالیت در دولت و مجلس نتوانسته‌اند حتی بخشی از مشکلات معیشتی مردم را حل کنند و اقدامی در جهت توزیع عادلانه ثروت دیده نمی‌شود.

دولت برخلاف شعار‌هایی که در ابتدای کارش می‌داد هنوز از پس رفع نسبی مشکلات اقتصادی نیز برنیامده است و دولت هم گفتمان ویژه‌ای که بتواند بر اساس آن راهبرد چهارسال آینده‌اش را تدوین کند ارائه نمی‌دهد.
به گزارش نامه نیوز مهدی آیتی، فعال و تحلیلگر سیاسی، درباره این موضوع گفت: «قضاوت درباره دولت آقای رئیسی هنوز زود است. به هر حال هر دولتی که روی کار می‌آید نام‌هایی بر خود می‌گذارد و این دولت برای این دولت هم نام‌هایی مانند انقلابی، جوان و فراگیر استفاده شد، اما بیشتری نامی که استفاده شد دولت مردمی بود. همه این‌ها شعار است و باید دید که آیا این شعار‌ها به واقعیت می‌پیوندد یا نه. تا اینجای کار که هنوز گفتمان خاصی از دولت دیده نشده و باید در آینده ببینیم که دولت چه می‌کند».
او ادامه داد: «بر دولت آقای هاشمی نام سازندگی گذاشته شده بود که واقعا هم از پس این نام برآمد و بیشترین پروژه‌های بزرگ عمرانی در سطح ملی مانند آب، برق، نفت، پتروشیمی و... در دوران او به ثمر رسید و حتی اقدامات عمرانی در دوره آقای هاشمی بیش از دوره آقای خاتمی بود».
این فعال سیاسی ادامه داد: «در دوران آقای رئیسی تنها انتظار مردم رفع مشکلات معیشتی است. کسانی که به دولت قبل انتقاد می‌کردند، به خصوص آقای رئیسی و قالیباف تا اینجای کار در قالب فعالیت در دولت و مجلس نتوانسته‌اند حتی بخشی از مشکلات معیشتی مردم را حل کنند و اقدامی در جهت توزیع عادلانه ثروت دیده نمی‌شود. البته دلیل مهم این موضوع نبود منابع در کشور است ما منابع درآمدی خاصی نداریم و پروژه‌های زیرساختی و عمرانی سال‌هاست که تعطیل است. مثلا برای کار‌های عمرانی بودجه تخصیص داده می‌شود، اما در عمل داده نمی‌شود، زیرا می‌خواهند کسری بودجه را از محل بودجه فعالیت‌های عمرانی جبران کنند و اینکه شعار می‌دهند که بودجه سال ۱۴۰۱ بدون کسری تأمین می‌شود، شعاری بیش نیست، زیرا منابعی وجود ندارد».
نماینده سابق مجلس درباره تأثیر سیاست خارجی بر اوضاع داخلی اظهار کرد: «مسئله این است که تا زمانی که مشکلات در حوزه سیاست خارجی حل نشود، نمی‌توان مشکلات اقتصادی داخلی را حل کرد. ما اکنون نمی‌توانیم به راحتی نفت بفروشیم. مبادلات پولی و بانکی راحت انجام نمی‌شود. نه صادرات عمده‌ای وجود دارد و نه وارداتی و عملا بخش‌های صنعت و حتی کشاورزی خوابیده است. در نتیجه باور دارم تا این لحظه نه دولت و نه مجلس نتوانسته‌اند اقدامی در جهت رفع مشکلات معیشتی مردم بردارند».
آیتی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا توانایی رفع مشکلات اقتصادی در دولت کنونی دیده می‌شود یا خیر، گفت: «مسئله این است که توانایی یا عدم توانایی دولت مسئله نیست. مسئله این است که باید مشکلات سیاست خارجی رفع شود و اگر رفع شود دیگر فرقی نمی‌کند رئیس‌جمهور آقای رئیسی باشد یا روحانی یا رئیس مجلس آقای قالیباف باشد یا لاریجانی».

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ارتباط مستقیم سربازان و خانواده‌های آنها با مسئولان وظیفه عمومی

شناسایی و حل مشکلات دختران بازمانده از تحصیل/ احیای حمایت تغذیه‌ای دانش‌آموزی

عامل تهديد و اخاذي از بانوان در فضاي مجازي دستگیر شد

۴ واحد بنگاه معاملاتی خودرو در شهر کرمان پلمب شد

نگرانی از صعود دوباره کرونا / کاهش موارد مرگ در ایران طی هفته آینده

بلیت اربعین را گران‌تر از ۶ میلیون تومان نخرید، حتی ۱ ریال

مصرف روزانه انگور به افزایش طول عمر کمک می کند

برداشت سه میلیاردی توسط دوست قدیمی

افزایش مجدد حقوق، در دستور کار دولت قرار گرفت

شرایط خروج بدون وثیقه مشمولان غیرغایب برای زیارت عتبات‌ عالیات

پربازدید ها

نمایندگان استان کرمان از رئیس جمهور چه درخواست‌هایی داشتند؟

پیشرفت کشور را به برجام و اخم لبخند دیگران وصل نمی‌کنیم/معادن باید به دست افراد انقلابی بیفتد

شرکت‌های بزرگ باید در توسعه استان کمک کنند/ سیل امسال حدود ۸ هزار میلیارد تومان خسارات به استان وارد کرده است

تحقق اهداف دولت در کرمان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق برای استفاده از ظرفیت‌های این استان است/ شورای‌عالی معادن به فوریت علت بی‌استفاده ماندن ۲۰۰ معدن استان کرمان را بررسی کند/ هدف از سفرهای استانی ایجاد روحیه و انگیزه برای کار و تسریع در رفع مشکلات است

در دور دوم سفرها، گام‌های برتری را در جهت پیشرفت و عدالت برخواهیم داشت/ به وزرا تاکید شد اختیارات لازم به استانداران واگذار شود/ اصحاب رسانه با پیگیری روند اجرای مصوبات، دولت را در آبادانی استان‌ها یاری دهند‌

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)