کد خبر: ۴۳۱۹۴
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱
ارسال به دوستان
ذخیره
یک نماینده سابق مجلس:
مهدی آیتی گفت: در دوران آقای رئیسی تنها انتظار مردم رفع مشکلات معیشتی است. کسانی که به دولت قبل انتقاد می‌کردند، به خصوص آقای رئیسی و قالیباف تا اینجای کار در قالب فعالیت در دولت و مجلس نتوانسته‌اند حتی بخشی از مشکلات معیشتی مردم را حل کنند و اقدامی در جهت توزیع عادلانه ثروت دیده نمی‌شود.

دولت برخلاف شعار‌هایی که در ابتدای کارش می‌داد هنوز از پس رفع نسبی مشکلات اقتصادی نیز برنیامده است و دولت هم گفتمان ویژه‌ای که بتواند بر اساس آن راهبرد چهارسال آینده‌اش را تدوین کند ارائه نمی‌دهد.
به گزارش نامه نیوز مهدی آیتی، فعال و تحلیلگر سیاسی، درباره این موضوع گفت: «قضاوت درباره دولت آقای رئیسی هنوز زود است. به هر حال هر دولتی که روی کار می‌آید نام‌هایی بر خود می‌گذارد و این دولت برای این دولت هم نام‌هایی مانند انقلابی، جوان و فراگیر استفاده شد، اما بیشتری نامی که استفاده شد دولت مردمی بود. همه این‌ها شعار است و باید دید که آیا این شعار‌ها به واقعیت می‌پیوندد یا نه. تا اینجای کار که هنوز گفتمان خاصی از دولت دیده نشده و باید در آینده ببینیم که دولت چه می‌کند».
او ادامه داد: «بر دولت آقای هاشمی نام سازندگی گذاشته شده بود که واقعا هم از پس این نام برآمد و بیشترین پروژه‌های بزرگ عمرانی در سطح ملی مانند آب، برق، نفت، پتروشیمی و... در دوران او به ثمر رسید و حتی اقدامات عمرانی در دوره آقای هاشمی بیش از دوره آقای خاتمی بود».
این فعال سیاسی ادامه داد: «در دوران آقای رئیسی تنها انتظار مردم رفع مشکلات معیشتی است. کسانی که به دولت قبل انتقاد می‌کردند، به خصوص آقای رئیسی و قالیباف تا اینجای کار در قالب فعالیت در دولت و مجلس نتوانسته‌اند حتی بخشی از مشکلات معیشتی مردم را حل کنند و اقدامی در جهت توزیع عادلانه ثروت دیده نمی‌شود. البته دلیل مهم این موضوع نبود منابع در کشور است ما منابع درآمدی خاصی نداریم و پروژه‌های زیرساختی و عمرانی سال‌هاست که تعطیل است. مثلا برای کار‌های عمرانی بودجه تخصیص داده می‌شود، اما در عمل داده نمی‌شود، زیرا می‌خواهند کسری بودجه را از محل بودجه فعالیت‌های عمرانی جبران کنند و اینکه شعار می‌دهند که بودجه سال ۱۴۰۱ بدون کسری تأمین می‌شود، شعاری بیش نیست، زیرا منابعی وجود ندارد».
نماینده سابق مجلس درباره تأثیر سیاست خارجی بر اوضاع داخلی اظهار کرد: «مسئله این است که تا زمانی که مشکلات در حوزه سیاست خارجی حل نشود، نمی‌توان مشکلات اقتصادی داخلی را حل کرد. ما اکنون نمی‌توانیم به راحتی نفت بفروشیم. مبادلات پولی و بانکی راحت انجام نمی‌شود. نه صادرات عمده‌ای وجود دارد و نه وارداتی و عملا بخش‌های صنعت و حتی کشاورزی خوابیده است. در نتیجه باور دارم تا این لحظه نه دولت و نه مجلس نتوانسته‌اند اقدامی در جهت رفع مشکلات معیشتی مردم بردارند».
آیتی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا توانایی رفع مشکلات اقتصادی در دولت کنونی دیده می‌شود یا خیر، گفت: «مسئله این است که توانایی یا عدم توانایی دولت مسئله نیست. مسئله این است که باید مشکلات سیاست خارجی رفع شود و اگر رفع شود دیگر فرقی نمی‌کند رئیس‌جمهور آقای رئیسی باشد یا روحانی یا رئیس مجلس آقای قالیباف باشد یا لاریجانی».

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خیزش مجدد اپیدمی کرونا/ ضرورت اجرای هر چه سریعتر طرح شهید سلیمانی

مشروبات الکلی دست ساز در شرق کرمان باعث فوت یک نفر و مسمومیت 7 نفر شد / عاملان توزیع بازداشت شدند

زمین لرزه شدید ۶.۳ ریشتری در هرمزگان / ۵ فوتی و ۱۹ مصدوم تاکنون / اعلام تعطیلی بندرعباس در روز شنبه؛ کنکور برقرار است

حادثه‌ خودروی خبرنگاران اناری بخیر گذشت

وزارت بهداشت: آمار کرونا صعودی شد

جاده های جنوب کرمان رصد الکترونیکی می شوند

خیرین در تأمین تغذیه مورد نیاز دانش‌آموزان مشارکت داشته باشند/ لزوم غربالگری و شناخت بیماری‌های پنهان در مدارس

سلامت دهان و دندان، سرمایه‌گذاری روی سلامت کل بدن است

بازدید از موزه‌های کرمان برای زوج‌های جوان رایگان است

بیمه‌ها بروکراسی اداری در پرداخت خسارت‌ها را کاهش دهند / تمکین از دستورات قضایی از سوی بیمه‌ها ضروری است

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)