کد خبر: ۴۳۲۷۷
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
ارسال به دوستان
ذخیره
منصور حقیقت پور که بیش از یک دهه معاون منطقه‌ای سردار قاسم سلیمانی نیز بوده از موضع او درباره برجام سخن گفت.

جمهوریت نوشت: منصور حقیقت پور که بیش از یک دهه معاون منطقه‌ای سردار قاسم سلیمانی نیز بوده از موضع او درباره برجام سخن گفت.
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در پاسخ به سوالی درباره این که در آن ایام سردار سلیمانی هرگز گلایه‌ای از برجام مطرح کردند، گفت: من ندیدم و نشنیدم که ایشان گلایه‌ای از برجام به ما داشته باشند... حرفی از سردار سلیمانی در مخالفت با برجام نشنیدم.
میدان و دیپلماسی کلید واژه‌هایی با عمر حدود یک سال در ادبیات سیاسی ایران هستند. واژه‌هایی بر آمده از فایل صوتی گفت و گوی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت قبل در برنامه‌ای زیر نظر مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری. گفت و گویی که قرار بود ویرایش و تدوین و بعد منتشر شود، اما درز و نشر یکباره آن، چند ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم با حاشیه‌های زیادی مواجه شد.
در بین موارد متعدد طرح شده در این گفتگو وزیر سابق امور خارجه از روابط و مختصات میدان و دیپلماسی در عرصه سیاست خارجی ایران گفت. گفته‌هایی که محمدجواد ظریف را نماد دیپلماسی و سردار شهید قاسم سلیمانی را شمایل میدان کرد. اما آیا این تقسیم بندی در نگاه خود شهید سلیمانی نیز وجود داشت؟
منصور حقیقت پور، نماینده سابق مجلس که بیش از یک دهه معاون منطقه‌ای سردار قاسم سلیمانی نیز بوده، در این باره گفت: سردار سلیمانی شخصیتی منطقی بودند و در بسیاری از حوزه‌ها میدان را به دست دیپلماسی می‌دادند تا دیپلماسی جلو برود و یا در برخی حوزه‌ها که دیپلماسی کم می‌آورد و ناکارآمد می‌شد، به سراغ دیپلماسی جهادی می‌رفتند.
وی ادامه داد: ما عبارت میدان را استفاده نمی‌کردیم بلکه دیپلماسی جهادی داشتیم و سلیمانی سمبل دیپلماسی جهادی بود.
حقیقت پور در تشریخ مختصات دیپلماسی جهادی تاکید کرد: این دیپلماسی تولید قدرت می‌کند و سیاست‌های عمومی کشور سریع‌تر رشد می‌کند و جلو می‌آید.
وی با بیان این که «نقش دیپلماسی جهادی را در حفظ و تولید مقاومت در سوریه که باعث شد که هم پیمانمان را حفظ کنیم اجازه پیشروی امریکا و اسرائیل و سایر افرد غاصب را ندهیم، به خوبی می‌بینیم»، تاکید کرد: قطعا دیپلماسی رسمی کشور این امکان را نداشت.
حقیقت پور اجزای مجموعه دیپلماسی عمومی، جهادی، پارلمانی و اقتصادی را مکمل یکدیگر توصیف و تصریح کرد: فکر سردار سلیمانی فکر کاملی است یعنی بر اساس ابتکارات خودش عمل نمی‌کند بلکه مجری تصمیم جهادی نظام است. نظام تصمیم میگرد به سوریه کمک کنیم یاور مردم مظلوم یمن باشیم به مردم عراق کمک کنیم اجازه پیشروی داعش را ندهیم و شهیدسلیمانی این موارد را اجرا می‌کرد.

دیپلماسی رسمی و عمومی کشور به تنهایی پاسخگو نیست
وی تاکید کرد: دیپلماسی رسمی و عمومی کشور به تنهایی پاسخگو نیست و کم می‌آورد و باید در برخی موارد از طریق دیپلماسی جهادی رفتار قدرتی داشته باشیم مثل کاری که در بوسنی کردیم یا در دوره جهاد در افغانستان انجام دادیم یا در لبنان و فلسطین انجام دهیم.
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم خاطر نشان کرد: این کار‌ها کار وزارت خارجه نیست، وزارت خارجه می‌تواند بیانیه دهد در مجامع بین المللی رای مثبت دهد، اما نمی‌تواند وارد صحنه شود.
حقیقت پور با اشاره به سابقه همکاری خود با سردار سلیمانی گفت: من در بسیاری از موضوعات با سردار سلمیانی کار می‌کردم و شاهد بودم که کار ما را کند می‌کردند تا دیپلماسی بتواند کار خود را جلو ببرد، در برخی از جا‌ها این کار با هماهنگی نظام و صلاحدید رهبری این تصمیمات اتخاذ می‌شد.
وی افزود: فهم جامع می‌خواهد تا بتواند در سطح کلان با نگاهی راهبردی تشخصیص دهد کجا کار جهاد است و کجای کار اقدامات دیگر است.

ارتباط تگاتنگ سردار سلیمانی و علی لاریجانی /آیا سلیمانی مخالف برجام بود؟
حقیقت پور با اشاره به این که در مجلس نهم رابط کمیسیون امنیت ملی مجلس و سردار سلیمانی بوده بوده است، گفت: من در کمیسیون امنیت ملی رابط با سردار سلیمانی بودم و مرتب با آقای بروجردی با ایشان جلسه داشتیم، در مواردی که سردار سلیمانی متوجه می‌شد زمان این است که با دیپلماسی غیر جهادی وارد عمل شویم به ما می‌گفت و ما از طریق کمیسیون و مجلس به موضوع ورود پیدا می‌کردیم.
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در پاسخ به سوالی درباره این که در آن ایام سردار سلیمانی هرگز گلایه‌ای از برجام مطرح کردند، گفت: من ندیدم و نشنیدم که ایشان گلایه‌ای از برجام به ما داشته باشند.
وی ادامه داد: سردار سلیمانی ارتباط تنگاتنگی با آقای دکتر لاریجانی داشتند و هر ۲۰ روز یکبار، جلسه با ایشان جلسه داشتند، جلساتی که کمتر از یک ساعت نمی‌شد و من طی این جلسات و آن ایام حرفی از سردار سلیمانی در مخالفت با برجام نشنیدم.

سردار سلیمانی من را مامور به کمک به دکتر لاریجانی در مجلس کرد
حقیقت پور با اشاره به انتشار تصاویر پلاکارد‌هایی در مراسم یادبور سردار سلیمانی مبنی بر محاکمه «ظریف، روحانی و لاریجانی» به عنوان درخواست برای محاکمه قاتلان سلیمانی گفت: این اظهارات دروغ است، من هیچ تمایلی برای رفتن به مجلس نداشتم، اما سردار سلیمانی من را موظف به کاندیداتوری و رفتن به مجلس کردند و خود ایشان به من گفتند که به مجلس برو و از چه کسی و چه تفکر و چه جریان سیاسی حمایت کن.
وی با اشاره به محتوای این پلاکارد‌ها ادامه داد: این حرف‌ها فقط حرف مفت است، شاخص مقام معظم رهبری است و ایشان بگوید چه کسی باید محاکمه شود تا همه او را محاکمه کنند نه این که چهار آدم بی شناسنامه راه بیفتند و این حرف‌ها را بگویند.
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم خاطر نشان کرد: سردار سلیمانی به من دستور دادند از دکتر لاریجانی حمایت کنم و وثوق کامل ایشان به دکتر لاریجانی را بار‌ها دیده بودم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کلید تغذیه سالم برای زنان میانسال

اختصاص تسهیلات مشاغل خانگی به هنرمندان راین

افزایش 120 درصدی مالیات در استان کرمان

پیش بینی هواشناسی از بارش باران در اواسط هفته آینده در کرمان

زباله‌گرد‌های شهر کرمان، ساماندهی می‌شوند

شب یلدای ایرانیان ثبت جهانی شد

حذف وعده‌های غذایی موجب کاهش طول عمر می‌شود

آتش گرفتن محموله مواد مخدر در عمق کویر

۲۰ درصد از دانش‌آموزان کرمان در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند / نقش موثر مدارس غیردولتی در اشتغال‌زایی و اشتغال‌آفرینی

از پرستاران گل‌گهر تجلیل شد

پربازدید ها

هیچ فردی با فیلتر کردن موافق نیست/برخی اوقات مسئولان برای جلوگیری از ایجاد ناامنی مجبور می‌شوند محدودیت‌هایی را ایجاد کنند/ 96 نفر از افاغنه در کرمان دستگیر شدند برخی از آنها پول می‌گرفتند و شعارنویسی می‌کردند/ تشکیل 645 پرونده در خصوص حوادث اخیر

روزنامه اعتماد: صدای مردم متکثر است/ می‌توان نظرسنجی کرد

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)