کد خبر: ۴۳۲۷۷
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
ارسال به دوستان
ذخیره
منصور حقیقت پور که بیش از یک دهه معاون منطقه‌ای سردار قاسم سلیمانی نیز بوده از موضع او درباره برجام سخن گفت.

جمهوریت نوشت: منصور حقیقت پور که بیش از یک دهه معاون منطقه‌ای سردار قاسم سلیمانی نیز بوده از موضع او درباره برجام سخن گفت.
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در پاسخ به سوالی درباره این که در آن ایام سردار سلیمانی هرگز گلایه‌ای از برجام مطرح کردند، گفت: من ندیدم و نشنیدم که ایشان گلایه‌ای از برجام به ما داشته باشند... حرفی از سردار سلیمانی در مخالفت با برجام نشنیدم.
میدان و دیپلماسی کلید واژه‌هایی با عمر حدود یک سال در ادبیات سیاسی ایران هستند. واژه‌هایی بر آمده از فایل صوتی گفت و گوی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت قبل در برنامه‌ای زیر نظر مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری. گفت و گویی که قرار بود ویرایش و تدوین و بعد منتشر شود، اما درز و نشر یکباره آن، چند ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم با حاشیه‌های زیادی مواجه شد.
در بین موارد متعدد طرح شده در این گفتگو وزیر سابق امور خارجه از روابط و مختصات میدان و دیپلماسی در عرصه سیاست خارجی ایران گفت. گفته‌هایی که محمدجواد ظریف را نماد دیپلماسی و سردار شهید قاسم سلیمانی را شمایل میدان کرد. اما آیا این تقسیم بندی در نگاه خود شهید سلیمانی نیز وجود داشت؟
منصور حقیقت پور، نماینده سابق مجلس که بیش از یک دهه معاون منطقه‌ای سردار قاسم سلیمانی نیز بوده، در این باره گفت: سردار سلیمانی شخصیتی منطقی بودند و در بسیاری از حوزه‌ها میدان را به دست دیپلماسی می‌دادند تا دیپلماسی جلو برود و یا در برخی حوزه‌ها که دیپلماسی کم می‌آورد و ناکارآمد می‌شد، به سراغ دیپلماسی جهادی می‌رفتند.
وی ادامه داد: ما عبارت میدان را استفاده نمی‌کردیم بلکه دیپلماسی جهادی داشتیم و سلیمانی سمبل دیپلماسی جهادی بود.
حقیقت پور در تشریخ مختصات دیپلماسی جهادی تاکید کرد: این دیپلماسی تولید قدرت می‌کند و سیاست‌های عمومی کشور سریع‌تر رشد می‌کند و جلو می‌آید.
وی با بیان این که «نقش دیپلماسی جهادی را در حفظ و تولید مقاومت در سوریه که باعث شد که هم پیمانمان را حفظ کنیم اجازه پیشروی امریکا و اسرائیل و سایر افرد غاصب را ندهیم، به خوبی می‌بینیم»، تاکید کرد: قطعا دیپلماسی رسمی کشور این امکان را نداشت.
حقیقت پور اجزای مجموعه دیپلماسی عمومی، جهادی، پارلمانی و اقتصادی را مکمل یکدیگر توصیف و تصریح کرد: فکر سردار سلیمانی فکر کاملی است یعنی بر اساس ابتکارات خودش عمل نمی‌کند بلکه مجری تصمیم جهادی نظام است. نظام تصمیم میگرد به سوریه کمک کنیم یاور مردم مظلوم یمن باشیم به مردم عراق کمک کنیم اجازه پیشروی داعش را ندهیم و شهیدسلیمانی این موارد را اجرا می‌کرد.

دیپلماسی رسمی و عمومی کشور به تنهایی پاسخگو نیست
وی تاکید کرد: دیپلماسی رسمی و عمومی کشور به تنهایی پاسخگو نیست و کم می‌آورد و باید در برخی موارد از طریق دیپلماسی جهادی رفتار قدرتی داشته باشیم مثل کاری که در بوسنی کردیم یا در دوره جهاد در افغانستان انجام دادیم یا در لبنان و فلسطین انجام دهیم.
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم خاطر نشان کرد: این کار‌ها کار وزارت خارجه نیست، وزارت خارجه می‌تواند بیانیه دهد در مجامع بین المللی رای مثبت دهد، اما نمی‌تواند وارد صحنه شود.
حقیقت پور با اشاره به سابقه همکاری خود با سردار سلیمانی گفت: من در بسیاری از موضوعات با سردار سلمیانی کار می‌کردم و شاهد بودم که کار ما را کند می‌کردند تا دیپلماسی بتواند کار خود را جلو ببرد، در برخی از جا‌ها این کار با هماهنگی نظام و صلاحدید رهبری این تصمیمات اتخاذ می‌شد.
وی افزود: فهم جامع می‌خواهد تا بتواند در سطح کلان با نگاهی راهبردی تشخصیص دهد کجا کار جهاد است و کجای کار اقدامات دیگر است.

ارتباط تگاتنگ سردار سلیمانی و علی لاریجانی /آیا سلیمانی مخالف برجام بود؟
حقیقت پور با اشاره به این که در مجلس نهم رابط کمیسیون امنیت ملی مجلس و سردار سلیمانی بوده بوده است، گفت: من در کمیسیون امنیت ملی رابط با سردار سلیمانی بودم و مرتب با آقای بروجردی با ایشان جلسه داشتیم، در مواردی که سردار سلیمانی متوجه می‌شد زمان این است که با دیپلماسی غیر جهادی وارد عمل شویم به ما می‌گفت و ما از طریق کمیسیون و مجلس به موضوع ورود پیدا می‌کردیم.
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در پاسخ به سوالی درباره این که در آن ایام سردار سلیمانی هرگز گلایه‌ای از برجام مطرح کردند، گفت: من ندیدم و نشنیدم که ایشان گلایه‌ای از برجام به ما داشته باشند.
وی ادامه داد: سردار سلیمانی ارتباط تنگاتنگی با آقای دکتر لاریجانی داشتند و هر ۲۰ روز یکبار، جلسه با ایشان جلسه داشتند، جلساتی که کمتر از یک ساعت نمی‌شد و من طی این جلسات و آن ایام حرفی از سردار سلیمانی در مخالفت با برجام نشنیدم.

سردار سلیمانی من را مامور به کمک به دکتر لاریجانی در مجلس کرد
حقیقت پور با اشاره به انتشار تصاویر پلاکارد‌هایی در مراسم یادبور سردار سلیمانی مبنی بر محاکمه «ظریف، روحانی و لاریجانی» به عنوان درخواست برای محاکمه قاتلان سلیمانی گفت: این اظهارات دروغ است، من هیچ تمایلی برای رفتن به مجلس نداشتم، اما سردار سلیمانی من را موظف به کاندیداتوری و رفتن به مجلس کردند و خود ایشان به من گفتند که به مجلس برو و از چه کسی و چه تفکر و چه جریان سیاسی حمایت کن.
وی با اشاره به محتوای این پلاکارد‌ها ادامه داد: این حرف‌ها فقط حرف مفت است، شاخص مقام معظم رهبری است و ایشان بگوید چه کسی باید محاکمه شود تا همه او را محاکمه کنند نه این که چهار آدم بی شناسنامه راه بیفتند و این حرف‌ها را بگویند.
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم خاطر نشان کرد: سردار سلیمانی به من دستور دادند از دکتر لاریجانی حمایت کنم و وثوق کامل ایشان به دکتر لاریجانی را بار‌ها دیده بودم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

۲۳ وظیفه در حوزه عفاف و حجاب داریم/ اجازه نخواهیم داد فضای امنیت روانی، اجتماعی و فیزیکی مردم به هم بخورد

مردم با گرانی نان اعتراض نکردند، چون می‌دانند تورم منطقی است!

۶ گرفتار سیل در شرق کرمان نجات یافتند

5 نفر مصدوم در تصاوف زنجیره ای در محور هفت باغ

استاندار کرمان با توجه به وضعیت سیل استان فعلاً به کار خود ادامه می‌دهد

30 دقیقه با معاون اول رئیس جمهور صحبت کردم تا در انتخاب جانشین من تسریع شود

کسی به فکر کشاورزان زرندی هست؟

کمک‌های مردمی و اقتصاد اعانه‌ای!

ایرانی‌ها در اوج شیوع اومیکرون در جهان اتفاقی شانس آوردند!

۳ فوتی «اُمیکرون» در ایران سالمند بودند/ واکسیناسیون این افراد کامل نبوده است

پربازدید ها

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد

فداکار استاندار کرمان می‌شود یا ضرغام صادقی؟/ شانس صادقی افزایش یافت

30 دقیقه با معاون اول رئیس جمهور صحبت کردم تا در انتخاب جانشین من تسریع شود

استاندار کرمان با توجه به وضعیت سیل استان فعلاً به کار خود ادامه می‌دهد

آیا ظریف به دلیل مواضع ضدروسی در نشست با رئیسی غائب بود؟

در خصوص کم کاری مجلس در این زمینه، عذرخواهی می‌کنم/ باید جلوی هنجارشکنی در شهری که به قم ثانی معروف است گرفته شود

رسانه‌ها توطئه‌های جبهه استکبار را رصد کنند

دستگاه‌های اجرائی دچار عادی‌انگاری نشوند

کمک‌های مردمی و اقتصاد اعانه‌ای!

توضیحات فرماندار اسدآباد درباره صدای مهیب نیمه شب گذشته به فارس: رعد و برق نبود، اما علت را نمی‌دانیم

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)