کد خبر: ۴۳۲۹۲
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۲
ارسال به دوستان
ذخیره
واکنش محسن هاشمی به سکوت خبری در خصوص سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
محسن هاشمی در واکنش به سکوت خبری صدا و سیما در پنجمین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، گفت: من فکر می‌کنم نمی‌شود نام ایشان را از انقلاب اسلامی حذف کرد. با توجه به سابقه ایشان در قبل از انقلاب، دوران مبارزه و نقششان در تثبیت انقلاب و جنگ و نقششان در مجلس، قوه مجریه و بعد هم به عنوان مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضورشان در کنار مقام معظم رهبری و بقیه دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی به نظرم حذف نام ایشان امکان پذیر نیست و حتی این برخورد‌ها شاید نام ایشان را در میان مردم بلندتر هم کند؛ همین جوری که روز به روز محبوبیت ایشان در جامعه دارد بیشتر می‌شود. شاید هم این روشی است که خداوند دنبال می‌کند تا ایشان محبوب‌تر شود.

نمی‌شود آیت الله هاشمی را از انقلاب اسلامی حذف کرد

محسن هاشمی در واکنش به سکوت خبری صدا و سیما در پنجمین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، گفت: من فکر می‌کنم نمی‌شود نام ایشان را از انقلاب اسلامی حذف کرد. با توجه به سابقه ایشان در قبل از انقلاب، دوران مبارزه و نقششان در تثبیت انقلاب و جنگ و نقششان در مجلس، قوه مجریه و بعد هم به عنوان مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضورشان در کنار مقام معظم رهبری و بقیه دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی به نظرم حذف نام ایشان امکان پذیر نیست و حتی این برخورد‌ها شاید نام ایشان را در میان مردم بلندتر هم کند؛ همین جوری که روز به روز محبوبیت ایشان در جامعه دارد بیشتر می‌شود. شاید هم این روشی است که خداوند دنبال می‌کند تا ایشان محبوب‌تر شود.
پایگاه خبری جماران: فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از ارکان اصلی تأسیس، تثبیت و هدایت نظام جمهوری اسلامی بوده اند، گفت: «من فکر می‌کنم نمی‌توان نام ایشان را از انقلاب اسلامی حذف کرد. با توجه به سابقه ایشان در قبل از انقلاب، دوران مبارزه و نقششان در تثبیت انقلاب و جنگ و نقششان در مجلس، قوه مجریه و بعد هم به عنوان مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضورشان در کنار مقام معظم رهبری و بقیه دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی به نظرم حذف نام ایشان امکان پذیر نیست و حتی این برخورد‌ها شاید نام ایشان را در میان مردم بلندتر هم کند؛ همین جوری که روز به روز محبوبیت ایشان در جامعه دارد بیشتر می‌شود. شاید هم این روشی است که خداوند دنبال می‌کند تا ایشان محبوب‌تر شود».

مشروح گفت و گوی جماران با محسن هاشمی را در ادامه می‌خوانید:
آقای مهندس! پنجمین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سکوت خبری و بی توجهی رسانه‌های رسمی، به ویژه صدا و سیما گذشت؛ و خیلی برای مردم و علاقه‌مندان ایشان سنگین و غم انگیز بود. به نظر شما خطرات مهم حذف آیت الله هاشمی رفسنجانی از رسانه‌های رسمی، به ویژه صدا و سیما، چه خواهد بود و چه تبعات منفی را متوجه نظام خواهد کرد؟

همان طور که اشاره کردید، این یک حسن جمعی است. یعنی در اجتماع این سؤال همچنان هست که چرا حداقل در روز سالگرد [رحلت ایشان]، آن طور که باید و شاید به آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخته نمی‌شود. با توجه به اینکه بالأخره ایشان یکی از ارکان اصلی تأسیس، تثبیت و هدایت نظام جمهوری اسلامی بوده اند.
اتفاقا من به مناسبت سالگرد [رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی]به یک رادیو محلی به نام «رادیو سرو» دعوت شده بودم که رادیو موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. یک مقدار هم تعجب کردم که به تلویزیون دعوتی نکردند، ولی یک رادیو [از من دعوت کرده است]. به آنجا رفتم و وقت مبسوطی گذاشتند و اتفاقا گفتگو هم مستقیم بود و صحبت کردم. بعد از دست اندرکاران رادیو پرسیدم این رادیو جدید است؟! چون من تا به حال اسمش را نشنیده ام. گفتند بله؛ این یک رادیو محلی است و فقط در دایره ۵۰ کیلومتری تهران پخش می‌شود.

این چه تصمیم و تدبیری است که سعی شود آیت الله هاشمی رفسنجانی کم کم به عنوان یک عنصر خارج از نظام معرفی شود؟!
اتفاقا آنجا، چون پخش مستقیم هم بود، من از جناب آقای جبلی و دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی گلایه کردم که این چه تصمیم و تدبیری است که سعی شود آیت الله هاشمی رفسنجانی کم کم به عنوان یک عنصر خارج از نظام معرفی شود؟! می‌دانید که بدترین اثر این نوع تصمیمات و حرکت‌ها این است که یک عنصر مطلوب جامعه، فعال و مجاهد را بخواهید از نظام جمهوری اسلامی حذف کنید.
مثلا من یادم هست سابق بحث‌هایی بود بر سر اینکه آیا نظام جلال آل احمد را جذب کند یا نکند؛ و تصمیم بر این شد که این جور افراد باید جذب نظام شوند و نباید اجازه بدهیم دیگران آن‌ها را جذب کنند. مثلا آن موقع حتی در مورد صمد بهرنگی هم این حرف بود. بعدها، چون گفتند کمونیست بودن صمد بهرنگی ثابت شده است، خیلی دنبال نام او نرفتند. ولی در مورد جلال یا سیمین، الآن خانه موزه دارند و شهرداری تهران هر ساله سالگرد می‌گیرد.
امروز من دیدم در تهران تصاویری از آیت الله هاشمی رفسنجانی را شهرداری در خیابان‌ها نصب کرده بود. البته فقط تعدادی؛ یعنی در این حدّ که بعضی از خیابان‌های مهم دارای این تصاویر بودند. شاید هم تا حالا برنامه‌ای در صدا و سیما از آیت الله هاشمی پخش شده باشد؛ ولی هنوز خبری برای من نیامده است. ولی چیزی که شما اشاره کردید یک امر تقریبا بدیهی شده و فکر می‌کنم در چهارچوب سیاست‌های نظام است. بعد از اتفاقاتی که ایشان دیگر به نماز جمعه نرفتند و بعد اختلاف نظراتی در مورد نحوه هدایت جامعه پیش آمد، مجموعا احساسشان این است که مطرح کردن آیت الله هاشمی رفسنجانی شاید تضعیف حاکمیت است. می‌تواند این تفکر باشد.
من یادم هست در دوره دوم ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی که بعضی اختلاف نظر‌ها پیش آمده بود، بعضا آیت الله هاشمی می‌گفتند که این اختلاف نظر‌ها قابل حل است؛ یعنی با گفتگو قابل حل است. ولی در همان موقعیت یک عده‌ای شارح و توضیح دهنده یا تفسیر کننده بعضی از نظرات مقام معظم رهبری بودند که مستقیما به دولت حمله می‌کردند و سعی آن‌ها بر این بود که اختلاف نظر‌ها را افزایش دهند. کسانی این را دامن می‌زنند یا دنبال می‌کنند که دوست ندارند تفکر آیت الله هاشمی رفسنجانی طوری مطرح شود که نشان دهنده یک اختلاف یا راه جدید در نظام حکومت اسلامی است.
این را هم بگویم که تا به حال هیچ عنصری ندیده ایم که مخالفت کند با ما که به عنوان خانواده یا دوست داران ایشان مراسم نگیریم؛ و همیشه این همکاری بوده است. در طول دولت آقای روحانی همیشه سالن اجلاس سران در اختیار گذاشته می‌شد و مقامات ارشد نظام می‌آمدند و سخنرانی می‌کردند. ان شاء الله در دولت آقای رئیسی هم باید این کار را دنبال کنیم که ایشان هم به میان جرگه دوستداران آیت الله هاشمی رفسنجانی بیایند و نظراتشان را مطرح کنند.
شاید هم کوتاهی از ما است که سراغ نگرفته ایم، نرفته ایم یا با آن‌ها تماس برقرار نکرده ایم. ولی اینکه چرا این حساسیت جدی وجود دارد که یک جوری به جامعه نشان داده شود که قرار است صدا و سیما کاری نکند، به نظر من سیاست غلطی است که باید ان شاء الله از بالا جلوی آن گرفته شود.

به نکته جالبی خوبی اشاره کردید. خطراتی که این حرکت ممکن است متوجه جامعه کند و بالأخره بخشی از جامعه مخصوصا جوانان را از خدمات آیت الله هاشمی رفسنجانی محروم می‌سازد. این حرکت چه تبعات منفی متوجه نظام خواهد کرد؟
الآن باید روش ما «جذب حداکثری» جوانان باشد، ولی متأسفانه الآن روش جذب حداکثری نیست و بلکه به صورتی «دفع حداکثری» است. تفکرات فقهی و دینی آیت الله هاشمی می‌توانست منجر به جذب حداکثری جوانان شود. چون تفکری هست که اصلا دین در سیاست و اجرا دخالت نکند و یک تفکری هم هست که اگر دخالت می‌کند به سبک وهابی‌ها و سلفی‌ها کاملا قطعی و با فشار هر چیزی را به جامعه تحمیل کند. یک تفکر هم تفکر تسامح و تساهل است که کم کم جامعه را برای پذیرش محدودیت‌ها و احکام دینی آماده کند. این تفکر آیت الله هاشمی رفسنجانی بود که الآن خیلی‌ها در حوزه و جامعه به آن اعتقاد دارند. حداقل این موضوع را می‌توانند مطرح کنند.
بالأخره جا‌هایی هم اختلاف نظر بوده است. یادتان می‌آید که مقام معظم رهبری در خطبه نماز جمعه گفتند من آقای هاشمی را ۵۹ سال است می‌شناسم، ولی در یک جا‌هایی با هم اختلاف نظر داشتیم. ولی به نظر من جا‌هایی که با هم نظر موافق داشتند خیلی بیشتر از جا‌هایی است که با هم نظر مخالف داشتند. حداقل می‌توانند روی آن بخش از نظرات موافق آیت الله هاشمی را مطرح کنند و دلیلی ندارد بخشی که ایشان مثلا با بعضی از روش‌ها مخالف بودند را بزرگ کنند. ولی به نظر می‌آید بعضی‌ها در بخش افراطی جامعه سعی می‌کنند بیشتر افتراق‌ها را مطرح کنند که بعد به همان دلیل بگویند آقای هاشمی نباید مطرح شود.

با توجه به اینکه نظام با نام آیت الله هاشمی رفسنجانی گره خورده، آیا آیت الله هاشمی رفسنجانی حذف شدنی است؟ چرا؟
من در پیام‌هایی که بعد از رحلت ایشان خواندم، دیدم بهترین پیام را آیت الله امینی دادند؛ که خدا رحمتشان کند ایشان هم الآن در میان ما نیستند. ایشان نوشته بود، «من شما را زنده می‌بینم چرا که انقلاب همچنان باید زنده بماند». یعنی شبیه پیامی که امام برای بحث ترور داده بودند.
من فکر می‌کنم نمی‌شود نام ایشان را از انقلاب اسلامی حذف کرد. با توجه به سابقه ایشان در قبل از انقلاب، دوران مبارزه و نقششان در تثبیت انقلاب و جنگ و نقششان در مجلس، قوه مجریه و بعد هم به عنوان مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضورشان در کنار مقام معظم رهبری و بقیه دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی به نظرم حذف نام ایشان امکان پذیر نیست و حتی این برخورد‌ها شاید نام ایشان را در میان مردم بلندتر هم کند؛ همین جوری که روز به روز محبوبیت ایشان در جامعه دارد بیشتر می‌شود. شاید هم این روشی است که خداوند دنبال می‌کند تا ایشان محبوب‌تر شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پیش‌نویس قانون برگزاری تجمعات نوشته شد/ احضار نماینده حزب اتحاد ملت به کمیسیون ماده 10

پیکر پاسداری که در حوادث زاهدان به شهادت رسید در کرمان تشییع شد

ریزش قیمت سکه و طلا در بازار

هزینه هزار میلیارد تومانی برای توسعه زیرساخت‌های راه در جنوب کرمان

نیاز کرمان به گروه‌ خونی O منفی

به‌صراحت می‌گویم اغتشاش و ناامنی طراحی آمریکا و حقو‌ق‌بگیرانش است/جامعه هنری و ورزشی ما سالم است/ در حادثه برای دختر جوان دل ما سوخت

هشدار کمبود برخی آنتی‌بیوتیک‌ها در آستانه فصل سرد

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند

جدیدترین قیمت روغن در بازار / قربانی: روغن باز هم ارزان می‌شود

مشکلِ سریال "پوست شیر" حل شد

پربازدید ها

همه ما از بیکاری گلایه داریم، اما دغدغه رفع آن را نیز نداریم/ از نظر فضای کسب و کار بدترین وضعیت را بین استان‌ها داریم/ چرا یک دستگاه باید این همه پرونده را معطل کند؟

گستره نارضایتی را نباید محدود به همین تعداد شرکت‌کننده در تجمع‌های اعتراضی دانست/ عصبانیتی که التیام پیدا نکند، تبدیل به خشم فروخورده می­‌شود/ مردم یک روزه خشمگین و عصبانی نمی‌­شوند

بیانیه‌ وزارت اطلاعات در خصوص ناآرامی‌های اخیر کشور با ارائه آماری از بازداشت‌ها

فارس: اعتراضات دانشجویی در برخی دانشگاه‌ها / بعضا شعار‌های تندی سر می‌دهند

مولوی عبدالحمید خواستار آرامش در جامعه شد

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند

سردار سلامی: انتقام خون شهدای جنایت جمعه سیاه زاهدان را دستور کار خود می‌دانیم/ رزمندگان حافظ امنیت ضربات مهلک و ویرانگری را به اردوگاه شیطان و تروریست‌های جلاد و خون آشام در این دیار وارد می سازند

قالیباف: شیوه‌های اجرای گشت امنیت اخلاقی باید اصلاح شود

به‌صراحت می‌گویم اغتشاش و ناامنی طراحی آمریکا و حقو‌ق‌بگیرانش است/جامعه هنری و ورزشی ما سالم است/ در حادثه برای دختر جوان دل ما سوخت

پیکر پاسداری که در حوادث زاهدان به شهادت رسید در کرمان تشییع شد

پر بحث

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

با نان کارگری مادرم در کارخانه ریسندگی کرمان بزرگ شدم/ عهد بستم تا زمانیکه در لباس طلبگی هستم از هیچ دولتی حقوق نگیرم/شرطم با امام برای پذیرش سفارت ایران در عراق نگرفتن حقوق بود   (۱ نظر)