کد خبر: ۴۳۲۹۲
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۲
ارسال به دوستان
ذخیره
واکنش محسن هاشمی به سکوت خبری در خصوص سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
محسن هاشمی در واکنش به سکوت خبری صدا و سیما در پنجمین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، گفت: من فکر می‌کنم نمی‌شود نام ایشان را از انقلاب اسلامی حذف کرد. با توجه به سابقه ایشان در قبل از انقلاب، دوران مبارزه و نقششان در تثبیت انقلاب و جنگ و نقششان در مجلس، قوه مجریه و بعد هم به عنوان مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضورشان در کنار مقام معظم رهبری و بقیه دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی به نظرم حذف نام ایشان امکان پذیر نیست و حتی این برخورد‌ها شاید نام ایشان را در میان مردم بلندتر هم کند؛ همین جوری که روز به روز محبوبیت ایشان در جامعه دارد بیشتر می‌شود. شاید هم این روشی است که خداوند دنبال می‌کند تا ایشان محبوب‌تر شود.

نمی‌شود آیت الله هاشمی را از انقلاب اسلامی حذف کرد

محسن هاشمی در واکنش به سکوت خبری صدا و سیما در پنجمین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، گفت: من فکر می‌کنم نمی‌شود نام ایشان را از انقلاب اسلامی حذف کرد. با توجه به سابقه ایشان در قبل از انقلاب، دوران مبارزه و نقششان در تثبیت انقلاب و جنگ و نقششان در مجلس، قوه مجریه و بعد هم به عنوان مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضورشان در کنار مقام معظم رهبری و بقیه دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی به نظرم حذف نام ایشان امکان پذیر نیست و حتی این برخورد‌ها شاید نام ایشان را در میان مردم بلندتر هم کند؛ همین جوری که روز به روز محبوبیت ایشان در جامعه دارد بیشتر می‌شود. شاید هم این روشی است که خداوند دنبال می‌کند تا ایشان محبوب‌تر شود.
پایگاه خبری جماران: فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از ارکان اصلی تأسیس، تثبیت و هدایت نظام جمهوری اسلامی بوده اند، گفت: «من فکر می‌کنم نمی‌توان نام ایشان را از انقلاب اسلامی حذف کرد. با توجه به سابقه ایشان در قبل از انقلاب، دوران مبارزه و نقششان در تثبیت انقلاب و جنگ و نقششان در مجلس، قوه مجریه و بعد هم به عنوان مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضورشان در کنار مقام معظم رهبری و بقیه دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی به نظرم حذف نام ایشان امکان پذیر نیست و حتی این برخورد‌ها شاید نام ایشان را در میان مردم بلندتر هم کند؛ همین جوری که روز به روز محبوبیت ایشان در جامعه دارد بیشتر می‌شود. شاید هم این روشی است که خداوند دنبال می‌کند تا ایشان محبوب‌تر شود».

مشروح گفت و گوی جماران با محسن هاشمی را در ادامه می‌خوانید:
آقای مهندس! پنجمین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سکوت خبری و بی توجهی رسانه‌های رسمی، به ویژه صدا و سیما گذشت؛ و خیلی برای مردم و علاقه‌مندان ایشان سنگین و غم انگیز بود. به نظر شما خطرات مهم حذف آیت الله هاشمی رفسنجانی از رسانه‌های رسمی، به ویژه صدا و سیما، چه خواهد بود و چه تبعات منفی را متوجه نظام خواهد کرد؟

همان طور که اشاره کردید، این یک حسن جمعی است. یعنی در اجتماع این سؤال همچنان هست که چرا حداقل در روز سالگرد [رحلت ایشان]، آن طور که باید و شاید به آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخته نمی‌شود. با توجه به اینکه بالأخره ایشان یکی از ارکان اصلی تأسیس، تثبیت و هدایت نظام جمهوری اسلامی بوده اند.
اتفاقا من به مناسبت سالگرد [رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی]به یک رادیو محلی به نام «رادیو سرو» دعوت شده بودم که رادیو موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. یک مقدار هم تعجب کردم که به تلویزیون دعوتی نکردند، ولی یک رادیو [از من دعوت کرده است]. به آنجا رفتم و وقت مبسوطی گذاشتند و اتفاقا گفتگو هم مستقیم بود و صحبت کردم. بعد از دست اندرکاران رادیو پرسیدم این رادیو جدید است؟! چون من تا به حال اسمش را نشنیده ام. گفتند بله؛ این یک رادیو محلی است و فقط در دایره ۵۰ کیلومتری تهران پخش می‌شود.

این چه تصمیم و تدبیری است که سعی شود آیت الله هاشمی رفسنجانی کم کم به عنوان یک عنصر خارج از نظام معرفی شود؟!
اتفاقا آنجا، چون پخش مستقیم هم بود، من از جناب آقای جبلی و دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی گلایه کردم که این چه تصمیم و تدبیری است که سعی شود آیت الله هاشمی رفسنجانی کم کم به عنوان یک عنصر خارج از نظام معرفی شود؟! می‌دانید که بدترین اثر این نوع تصمیمات و حرکت‌ها این است که یک عنصر مطلوب جامعه، فعال و مجاهد را بخواهید از نظام جمهوری اسلامی حذف کنید.
مثلا من یادم هست سابق بحث‌هایی بود بر سر اینکه آیا نظام جلال آل احمد را جذب کند یا نکند؛ و تصمیم بر این شد که این جور افراد باید جذب نظام شوند و نباید اجازه بدهیم دیگران آن‌ها را جذب کنند. مثلا آن موقع حتی در مورد صمد بهرنگی هم این حرف بود. بعدها، چون گفتند کمونیست بودن صمد بهرنگی ثابت شده است، خیلی دنبال نام او نرفتند. ولی در مورد جلال یا سیمین، الآن خانه موزه دارند و شهرداری تهران هر ساله سالگرد می‌گیرد.
امروز من دیدم در تهران تصاویری از آیت الله هاشمی رفسنجانی را شهرداری در خیابان‌ها نصب کرده بود. البته فقط تعدادی؛ یعنی در این حدّ که بعضی از خیابان‌های مهم دارای این تصاویر بودند. شاید هم تا حالا برنامه‌ای در صدا و سیما از آیت الله هاشمی پخش شده باشد؛ ولی هنوز خبری برای من نیامده است. ولی چیزی که شما اشاره کردید یک امر تقریبا بدیهی شده و فکر می‌کنم در چهارچوب سیاست‌های نظام است. بعد از اتفاقاتی که ایشان دیگر به نماز جمعه نرفتند و بعد اختلاف نظراتی در مورد نحوه هدایت جامعه پیش آمد، مجموعا احساسشان این است که مطرح کردن آیت الله هاشمی رفسنجانی شاید تضعیف حاکمیت است. می‌تواند این تفکر باشد.
من یادم هست در دوره دوم ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی که بعضی اختلاف نظر‌ها پیش آمده بود، بعضا آیت الله هاشمی می‌گفتند که این اختلاف نظر‌ها قابل حل است؛ یعنی با گفتگو قابل حل است. ولی در همان موقعیت یک عده‌ای شارح و توضیح دهنده یا تفسیر کننده بعضی از نظرات مقام معظم رهبری بودند که مستقیما به دولت حمله می‌کردند و سعی آن‌ها بر این بود که اختلاف نظر‌ها را افزایش دهند. کسانی این را دامن می‌زنند یا دنبال می‌کنند که دوست ندارند تفکر آیت الله هاشمی رفسنجانی طوری مطرح شود که نشان دهنده یک اختلاف یا راه جدید در نظام حکومت اسلامی است.
این را هم بگویم که تا به حال هیچ عنصری ندیده ایم که مخالفت کند با ما که به عنوان خانواده یا دوست داران ایشان مراسم نگیریم؛ و همیشه این همکاری بوده است. در طول دولت آقای روحانی همیشه سالن اجلاس سران در اختیار گذاشته می‌شد و مقامات ارشد نظام می‌آمدند و سخنرانی می‌کردند. ان شاء الله در دولت آقای رئیسی هم باید این کار را دنبال کنیم که ایشان هم به میان جرگه دوستداران آیت الله هاشمی رفسنجانی بیایند و نظراتشان را مطرح کنند.
شاید هم کوتاهی از ما است که سراغ نگرفته ایم، نرفته ایم یا با آن‌ها تماس برقرار نکرده ایم. ولی اینکه چرا این حساسیت جدی وجود دارد که یک جوری به جامعه نشان داده شود که قرار است صدا و سیما کاری نکند، به نظر من سیاست غلطی است که باید ان شاء الله از بالا جلوی آن گرفته شود.

به نکته جالبی خوبی اشاره کردید. خطراتی که این حرکت ممکن است متوجه جامعه کند و بالأخره بخشی از جامعه مخصوصا جوانان را از خدمات آیت الله هاشمی رفسنجانی محروم می‌سازد. این حرکت چه تبعات منفی متوجه نظام خواهد کرد؟
الآن باید روش ما «جذب حداکثری» جوانان باشد، ولی متأسفانه الآن روش جذب حداکثری نیست و بلکه به صورتی «دفع حداکثری» است. تفکرات فقهی و دینی آیت الله هاشمی می‌توانست منجر به جذب حداکثری جوانان شود. چون تفکری هست که اصلا دین در سیاست و اجرا دخالت نکند و یک تفکری هم هست که اگر دخالت می‌کند به سبک وهابی‌ها و سلفی‌ها کاملا قطعی و با فشار هر چیزی را به جامعه تحمیل کند. یک تفکر هم تفکر تسامح و تساهل است که کم کم جامعه را برای پذیرش محدودیت‌ها و احکام دینی آماده کند. این تفکر آیت الله هاشمی رفسنجانی بود که الآن خیلی‌ها در حوزه و جامعه به آن اعتقاد دارند. حداقل این موضوع را می‌توانند مطرح کنند.
بالأخره جا‌هایی هم اختلاف نظر بوده است. یادتان می‌آید که مقام معظم رهبری در خطبه نماز جمعه گفتند من آقای هاشمی را ۵۹ سال است می‌شناسم، ولی در یک جا‌هایی با هم اختلاف نظر داشتیم. ولی به نظر من جا‌هایی که با هم نظر موافق داشتند خیلی بیشتر از جا‌هایی است که با هم نظر مخالف داشتند. حداقل می‌توانند روی آن بخش از نظرات موافق آیت الله هاشمی را مطرح کنند و دلیلی ندارد بخشی که ایشان مثلا با بعضی از روش‌ها مخالف بودند را بزرگ کنند. ولی به نظر می‌آید بعضی‌ها در بخش افراطی جامعه سعی می‌کنند بیشتر افتراق‌ها را مطرح کنند که بعد به همان دلیل بگویند آقای هاشمی نباید مطرح شود.

با توجه به اینکه نظام با نام آیت الله هاشمی رفسنجانی گره خورده، آیا آیت الله هاشمی رفسنجانی حذف شدنی است؟ چرا؟
من در پیام‌هایی که بعد از رحلت ایشان خواندم، دیدم بهترین پیام را آیت الله امینی دادند؛ که خدا رحمتشان کند ایشان هم الآن در میان ما نیستند. ایشان نوشته بود، «من شما را زنده می‌بینم چرا که انقلاب همچنان باید زنده بماند». یعنی شبیه پیامی که امام برای بحث ترور داده بودند.
من فکر می‌کنم نمی‌شود نام ایشان را از انقلاب اسلامی حذف کرد. با توجه به سابقه ایشان در قبل از انقلاب، دوران مبارزه و نقششان در تثبیت انقلاب و جنگ و نقششان در مجلس، قوه مجریه و بعد هم به عنوان مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضورشان در کنار مقام معظم رهبری و بقیه دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی به نظرم حذف نام ایشان امکان پذیر نیست و حتی این برخورد‌ها شاید نام ایشان را در میان مردم بلندتر هم کند؛ همین جوری که روز به روز محبوبیت ایشان در جامعه دارد بیشتر می‌شود. شاید هم این روشی است که خداوند دنبال می‌کند تا ایشان محبوب‌تر شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مادران باردار رایگان بیمه می‌شوند

خودروی جدید و مرموز کرمان موتور/ پیش بینی هایی از جک J7 تا سی هاو A5 پلاس

مسئولان نسبت به رفع  ابهامات در قیمت گذاری کالاهای اساسی اقدام کنند

خوابگاه کانکسی دانشجویان علوم‌پزشکی بم در آتش سوخت

پاسخ همتی به سخن «گرانی امتحان الهی است» امام جمعه تهران

۱۰ شهرستان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار گرفتند

سقوط وانت به دره ۶ نفر را در زرند کرمان به کام مرگ کشاند

من از اینکه عکسم و اسمم ‌‎ ‎‌در این روزنامه‌ ها باشد بدم ‌‎ ‎‌می‌‌آید

شناسایی ۶ بیمار مشکوک به آبله میمون در ایران

فروش سیگار حتی تک‌فروشی به زیر ۱۸ ساله‌ها ممنوع شد

پربازدید ها

پیام وزیر اطلاعات خطاب به «مردم ایران »

فرمانده نیروی قدس سپاه: پیروان تفکر دوم خرداد یا اهل مقاومت نبودند و یا بریده‌های صحنه انقلاب بودند

پاسخ همتی به سخن «گرانی امتحان الهی است» امام جمعه تهران

من از اینکه عکسم و اسمم ‌‎ ‎‌در این روزنامه‌ ها باشد بدم ‌‎ ‎‌می‌‌آید

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)