کد خبر: ۴۳۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۸
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون قضایی دادستان‌کل کشور گفت: گرفتاران اعتیاد استعداد بیشتری برای جرائم دارند و آمار پرونده‌های قضایی نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد از جرایم به مساله اعتیاد برمی‌گردد.

معاون قضایی دادستان‌کل کشور گفت: گرفتاران اعتیاد استعداد بیشتری برای جرائم دارند و آمار پرونده‌های قضایی نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد از جرایم به مساله اعتیاد برمی‌گردد.
به گزارش ایرنا سعید عمرانی عصر چهارشنبه در حاشیه نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان رضوی افزود: اعتیاد ام المصائب کشور است که بسیاری از آسیب‌های اجتماعی چه در حوزه جرائم و چه در جنبه اجتماعی از جمله طلاق، اختلافات خانوادگی، سرقت‌ها، زورگیری‌ها و ... به این مساله مربوط می‌شود.
وی در خصوص راهکار‌های رفع کمبود اقامتگاه‌های نگهداری معتادان متجاهر در کشور گفت: ابتدا وظیفه نظام، حکومت و دستگاه‌های ذی‌ربط است که در این راستا ظرفیت‌سازی کنند، زیرا یک یا ۲ دستگاه دولتی به تنهایی نمی‌توانند این امر را محقق کنند، بلکه نیاز است تا تمامی دستگاه‌های مربوطه در این زمینه وارد میدان شوند که اکنون نیرو‌های مسلح و شهرداری‌ها نیز برای کمک پای کار آمده‌اند و در کنار دستگاه‌های دولتی، کمک گرفتن از خیران نیز مورد نظر است.
رییس دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه گفت: معتادان متجاهر، که بر اثر مشکلات اجتماعی و خانوادگی و یا خودخواسته، مرتکب اشتباه شده و به اعتیاد روی آورده اند، نیز عائله کشور هستند و بنا بر این باید در کنار ساخت مدرسه، مسجد و بیمارستان، زمینه ساخت اردوگاه و مراکز و فضا‌های مناسبی نیز برای ایجاد شرایط بهبود این افراد و کمک به بازگشت آنان به جامعه و خانواده، فراهم شود.
عمرانی افزود: در راستای ظرفیت سازی برای نگهداری معتادان متجاهر، همه نهاد‌ها و مجموعه‌ها موظف هستند که طبق وظایف قانونی خود در این خصوص اقدام کنند تا دیگر شاهد حضور این افراد در خیابان‌ها، پاتوق‌ها، پارک‌ها و محلات نباشیم چراکه این امر نه برای شهر مناسب است و و نه با کرامت انسانی سازگار است.

مکانیزه کردن فرایند رسیدگی راهی برای کاهش بروکراسی اداری و اطاله دادرسی‌ها
معاون قضایی دادستان‌کل کشور در خصوص اقدامات انجام شده برای کاهش طول دادرسی، گفت: طولانی شدن پروسه رسیدگی به پرونده‌های قضایی یک آسیب است که برای جلوگیری از اطاله دادرسی در دستگاه قضا، ایجاد و طراحی سامانه‌ها و اتصال دفاتر قضایی به این سامانه‌ها و مکانیزه کردن فرایند رسیدگی در دستور کار قرار دارد که در همه کشور گسترش خواهد یافت.
عمرانی ادامه داد: در تلاش هستیم با مکانیزه کردن فرایند رسیدگی به دادرسی‌ها، طول زمان دادرسی را کاهش داده و سرعت رسیدگی به پرونده‌های قضایی را افزایش دهیم که با مکانیزه شدن فرایند رسیدگی، همه دفاتر قضایی و دفاتری که پرونده‌ها به آنجا ارجاع داده می‌شود، به یک سامانه متصل شده و همه اطلاعات در آنجا ثبت می‌شود که با راه اندازی این سامانه‌ها این فرایند و پروسه رسیدگی به پرونده‌های قضایی کوتاه‌تر خواهد شد و بروکراسی اداری نیز کاهش پیدا می‌کند.
رییس دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه با تاکید بر تداوم احیای واحد‌های تولیدی تعطیل‌شده کشور، که تحت تملک بانک‌ها هستند، گفت: واحد‌های تولیدی دسته‌بندی شده‌اند و آن‌هایی که قابل احیا باشند از طریق مصوبات ستاد تسهیل و با الزام بانک‌ها به همکاری و با مشارکت کسانی که تسهیلات دریافت کرده‌اند، بار‌ها جلساتی برای رسیدن به توافقاتی در این خصوص برگزار شده است.
عمرانی افزود: با توجه به اینکه هدف ما حفظ ظرفیت موجود تولید است و شعارمان آن است که "هیچ کارخانه‌ای تعطیل و هیچ کارگری بی‌کار نشود"، در تلاش هستیم واحد‌های قدیمی تعطیل شده را که قابلیت احیای مجدد و بازگشت به چرخه تولید دارند، احیا کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تحلیل عباس عبدی از بیانیه‌های اخیر

معاون اقتصادی استاندار: مجتمع مس سرچشمه برای توسعه صنایع پایین‌دستی بیشتر تلاش کند

خاتمی در حرم امام چه گفت؟/ +تصاویر

بیانیه اخیر خاتمی فراخواندن عقلا فارغ از جناح‌بندی‌ها برای عبور از بحران بود

سید حسن خمینی: امام برای اولین بار در تاریخ، «جمهوریت» و «اسلامیت» را جمع کرد

وضعیت آسیب‌های اجتماعی استان کرمان نیازمند نگاه ویژه است / لزوم تامین اعتبار برای پیشگیری از جرائم

تولید و کاشت ۱۶ میلیون اصله نهال طی چهار سال در جنوب کرمان

دارویی که خون را جوانسازی می کند

ملی پوش ایرانی زیر آوار زلزله ترکیه ماند

کلاهبرداری 2 میلیاردی از یکی از بازاریان کرمانی

پربازدید ها

مجید انصاری: امام خمینی(ره) در برخورد با جوانان مقدس‌مآبانه برخورد نمی‌کرد/ دستگاه‌های حاکمیتی پای خودشان را از زندگی مردم بیرون بکشند/ قانون باید حاکم باشد نه سلیقه اشخاص/ داماد امام می‌گوید امام یکبار نفرمود که چرا صورتت را تیغ می‌زنی؟/ صداوسیما امروز تبدیل به رسانه‌ای شده است که سلیقه یک اقلیت بسیار محدود، جزم‌اندیش و متحجر در آن حاکم است/اگر شهید سلیمانی زنده بود، توسط همین تندروهای انقلابی‌نما به عنوان یک فرد واداده و بی‌بصیرت متهم می‌شد+ویدئوی خلاصه اظهارات

مشکلات و مسایل مردم جز با رجوع خرد ملی و جلب همکاری همگان شدنی نیست/ تندروها حق ندارند به جای اکثریت مردم حرف بزند

توصیه مهم همتی به دولت درباره بازار ارز/ قیمت ارز این‌گونه تعدیل می‌شود

خاتمی در حرم امام چه گفت؟/ +تصاویر

دفاع تمام‌قد «کیهان» از مولدسازی دولت رئیسی با حمله به روحانی، خاتمی و هاشمی / عملکرد سیاه‌تان، شرم‌آور است

بیانیه اخیر خاتمی فراخواندن عقلا فارغ از جناح‌بندی‌ها برای عبور از بحران بود

سید حسن خمینی: امام برای اولین بار در تاریخ، «جمهوریت» و «اسلامیت» را جمع کرد

تحلیل عباس عبدی از بیانیه‌های اخیر

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۵ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۳ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)