کد خبر: ۴۳۳۳۹
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹
ارسال به دوستان
ذخیره
علی‌رغم خوش‌بینی عمومی به اُمیکرون، اما کارشناسان حوزه سلامت و ویروس‌شناسان از همان ابتدا نسبت به عدم عادی‌انگاری و جدی گرفتن واریانت جدید، هشدار داده و بر ضرورت تداوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تکمیل واکسیناسیون و تزریق دز سوم واکسن و حتی اعمال محدودیت‌هایی مانند محدودیت در بازگشایی‌ها و...، به منظور جلوگیری از گسترش اُمیکرون در کشور تاکید کردند.

ثبت ۳ مرگ اُمیکرونی و آغاز افزایش فزاینده موارد سویه به ظاهر آرام کرونا در کشور؛ خطری که می‌تواند باز هم روز‌های سیاه مرگ‌های سه رقمی را بازگرداند...
به گزارش ایسنا، اواخر آذر ماه ۱۴۰۰ بود که سویه جدید کرونا با نام اُمیکرون که در برخی کشور‌ها تاخت و تازش را آغاز کرده بود، در ایران هم شناسایی شد؛ سویه‌ای که تصور می‌شد آرام و خفیف باشد و همین تصور موجب شد تا عده‌ای رعایت پروتکل‌های ضدکرونا و حتی استفاده از ماسک را کنار بگذارند.
علی‌رغم خوش‌بینی عمومی به اُمیکرون، اما کارشناسان حوزه سلامت و ویروس‌شناسان از همان ابتدا نسبت به عدم عادی‌انگاری و جدی گرفتن واریانت جدید، هشدار داده و بر ضرورت تداوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تکمیل واکسیناسیون و تزریق دز سوم واکسن و حتی اعمال محدودیت‌هایی مانند محدودیت در بازگشایی‌ها و...، به منظور جلوگیری از گسترش اُمیکرون در کشور تاکید کردند.
حالا گویا خطر بروز موج اُمیکرونی کرونا در کشور نزدیک‌تر شده است؛ به‌طوری که محمد هاشمی_سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در صفحه توییترش از افزایش فزاینده موارد اُمیکرون در کشور خبر داد و اعلام کرد که "آمار مبتلایان به امیکرون به ۱۱۶۲ مورد رسیده است"
وی همچنین اعلام کرد که "متاسفانه در هر یک از شهر‌های تبریز، یزد و شهرکرد شاهد یک فوتی به دلیل اُمیکرون بوده‌ایم و یک مورد بدحال هم در اهواز وجود دارد. "
در عین حال معاون درمان وزارت بهداشت نیز روز گذشته در جدیدترین اظهارات خود با بیان اینکه تعداد تست‌های مثبت «امیکرون» افزایش یافته، اعلام کرد که زنگ خطر امیکرون در کشور به صدا درآمده و از همین رو نیز بر لزوم آماده‌باش مراکز درمانی تاکید کرد؛ بنابراین اکنون با این شرایط، بیم آن می‌رود که خوش‌کامی روز‌های اخیر که ناشی از کاهش مرگ‌های کرونایی به زیر ۲۰ مورد بود، مجددا به تلخ‌کامی تابستان و پاییز بدل شده و جان صد‌ها هموطن را با خطر مواجه کند.

شانس تصادفی ایرانی‌ها
در این زمینه دکتر حسین کرمانپور _ مدیر اورژانس بیمارستان سینا تهران  درباره وضعیت کرونا در کشور و افزایش موارد ابتلا به سویه اُمیکرون، گفت: یک شانس خوب به صورت تصادفی شامل ما ایرانی‌ها شد و آن اینکه اوج تزریق واکسن‌مان، علی‌رغم محدودیت‌های چند ماه اول، دقیقا در زمانی اتفاق افتاد که پایان موج دلتا بود و میزان واکسیناسیون بالا رفت.
وی افزود: بر این اساس در طول سه تا چهار ماه گذشته اوج تزریق واکسن‌مان بود، به طوری که آنتی‌بادی تمام ایرانی‌ها علیه کرونا به خصوص از آذر ماه به بعد به واسطه واکسیناسیون افزایش یافت. بر همین اساس اوج آنتی‌بادی و مقاومت بدن علیه اُمیکرون در کشور، با موج اُمیکرون در اروپا و آمریکا مصادف شد. در حالی که در آمریکا و اروپا اُمیکرون زمانی اوج گرفت که میزان آنتی‌بادی دز دوم مردم آن مناطق به حداقل خودش رسیده بود.

پاسخ‌دهی به واکسن بعد از ۳ ماه افول می‌کند
کرمانپور با بیان اینکه در این زمان ما ایرانی‌ها به صورت کاملا تصادفی به نفع‌مان شد و این نفع را نباید خراب کنیم، تاکید کرد: در کشور ما واکنش طبیعی بدن به واکسن‌ها دقیقا با موج اُمیکرون مصادف شد و ما به اُمیکرون خوب جواب دادیم و گرفتاری و میزان بیماری‌مان پایین‌تر بود، اما باید توجه کرد که آنچه در واکسن به صورت علمی ثابت شده است، این است که میزان پاسخ بدن به همه واکسن‌ها از ماه سوم و چهارم افول پیدا می‌کند. بر این اساس بهترین کار این است که دز سوم یا بوستر را تزریق کنیم که سطح آنتی‌بادی که اکنون بالاست و منجر به کنترل اُمیکرون شده، در کشور افول نکند. این بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کاری است که ایرانی‌ها دارند و می‌توانند به تداوم شانس‌شان کمک کنند، اما اگر این اتفاق نیفتد؛ به طوری که از یک سو مردم واکسن دز سوم را تزریق نکرده و واکسیناسیون‌شان را تکمیل نکنند و از سوی دیگر پروتکل‌ها را همانطور که می‌بینیم، رعایت نکنند، دچار مشکل خواهیم شد.

نوروز ۱۴۰۱؛ بهترین یا بدترین؟
کرمانپور گفت: اکنون اکثر بیمارانی که مراجعه می‌کنند، عمدتا پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند یا اعلام می‌کنند حالا که بیماری مهار شد، واکسن تزریق نمی‌کنند. مسلم بدانید اینکه فکر می‌کردیم نوروز ۱۴۰۱ یکی از بهترین نوروز‌ها بعد از دو تا سه سال گذشته است، اما در صورت ادامه این شرایط، بدترین نوروز خواهد شد. اوج اُمیکرون یا هر سوش جدیدی، می‌تواند در زمانی در ایران اوج بگیرد که آنتی‌بادی‌های بدن در حال افول است. آن زمان گرفتاری شدیدی خواهیم داشت.

افزایش آمار کرونا و احتمال تکرار تلخ‌کامی‌ها
وی گفت: در حال حاضر آمار کرونا با یک شیب ملایم در حال اوج‌گیری است و اگر این شیب آرام آرام افزایش یابد، تکرار تلخی‌های که در گذشته داشتیم را شاهد خواهیم بود. نکته دیگر این است که هنوز از این تلخی‌ها چندان نگذشته که یادمان برود. از مرگ‌های سه رقمی و دیدن پارچه‌های سیاه در هر کوچه و خیابان، بیش از سه تا چهار ماه نگذشته است. این تلخی چگونه به اینجا رسیده که مرگ‌های ناشی از کرونا در کشور به زیر ۲۰ و ۳۰ رسیده است؟. این شرایط تداوم نمی‌یابد، مگر اینکه هم دولت در این مرحله سخت بگیرد و هم مردم همراه باشند. اصل و مهم این است که خودمان به خودمان رحم کنیم و پروتکل‌های‌هایی مانند عدم حضور در تجمعات، شستن دست‌ها، استفاده از ماسک و ... را کنار نگذاریم. همچنان ارزان‌ترین، بی‌خطرترین و در دسترس‌ترین امکانی که مانع انتقال و ابتلای کرونا می‌شود، همین موارد است.

زنگ تفریحی که تمام می‌شود، اگر...
کرمانپور گفت: باید توجه کرد که در اواخر آذر و دی ماه ۱۴۰۰، برای همه ما مردم ایران اعم از کادر درمان و سایر مردم، زنگ تفریحی بود. باید این زنگ تفریح را حفظ کرده و به زندگی از نو بدل کنیم، اگر آن را به مردگی از نو بدل کنیم، از هوش و ذکاوت مردم ایران به دور است. موج‌های سرکوب‌گر کرونا، ان‌شاءالله در ساحل نوروز ۱۴۰۱ آرام می‌شوند و مردم می‌توانند آرام آرام زندگی طبیعی خودشان را شروع کنند، اما این موضوع منوط به این است که خودمان این موج را شروع نکنیم.
کرمانپور افزود: وقتی با مردمی که گرفتار شدند، صحبت می‌کنیم، بیشترین علت ابتلا این است که فکر کردند باتوجه به تزریق واکسن نیاز به رعایت پروتکل‌ها نیست و این سوراخی است که همه دارند از آن گزیده می‌شود.
وی گفت: از دیروز مرگ اُمیکرونی هم در کشور آغاز شده و این زنگ خطری جدی است و تلفات داشتن از اُمیکرون که جزو آرام‌ترین کروناهاست، بسیار جدی است. مردم طی این دو سه سال زجر کشیدند و نباید با سهل‌انگاری این زجر را تلخ‌تر کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خودروهای خارجی معروف در راه ایران/ قیمت‌ها چگونه تعیین می شود؟

بم هنوز ۸ مدرسه و ۳۲ کلاس کانکسی دارد / مجتمع فرهنگیان هنوز تکمیل نشده است

رئیس خانه احزاب: بین مردم و حاکمیت شکافی وجود ندارد

از گروهی که خبرگزاری فارس را هک کردند تشکر کنید که دروغ بودن اطلاعات ارائه شده به مقامات عالی کشور را برملا کرد!

از فردا سامانه بارشی وارد کرمان می‌شود / احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی به دلیل کاهش دمای هوا

آماری از بازداشت‌شدگان نداریم/ در مواجهه با فضای مجازی اصل را بر دروغ بگذاریم مگر اینکه نهادهای امنیتی و قضایی حقیقت را اعلام کنند

رئیسی بذرپاش را به عنوان جانشین رستم قاسمی معرفی نکرده است

محمدعلی ابطحی: آقای خاتمی سه نامه خدمت رهبری نوشت

مهلت ارسال آثار به جشنواره نماز "فجر تا فجر" تا نیمه دی ماه

در گذشته ورود به‌موقع استانداران وقت مانع از انتقال جشنواره موسیقی نواحی شده بود

پربازدید ها

کشف کامیون سرقتی حامل خرما در عملیات پلیس ریگان

۹ سارق هنگام سرقت در عملیات‌های پلیس کرمان دستگیر شدند

پیش بینی هواشناسی از بارش پراکنده برف و باران در استان کرمان

بیمه سلامت ۴۰ میلیون تومان کمک هزینه پیوند کلیه پرداخت می‌کند

بیش از ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور چاق هستند / افراد دارای چاقی مفرط در معرض خطر ابتلا به ۲۱ سرطان قرار دارند

با گذشت اولیای دم، یک محکوم به قصاص از اعدام رهایی یافت

نابودی ۸۰ درصد مراتع استان کرمان بر اثر خشکسالی / زندگی قریب به اتفاق عشایری استان تحت تاثیر مراتع / مشکلات عشایر باید به صورت ریشه‌ای رفع شود

لزوم مناسب‌سازی زیرساخت‌های شهری کرمان برای معلولان / هیچ معلولی برای حضور در اجتماع نباید مشکل و محدودیتی داشته باشد

۲۰۰ گردنه برفگیر کرمان مستعد حوادث است

نصب حفاظ روی کامیون‌ها اجباری شد

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)