کد خبر: ۴۳۴۲۴
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۳
ارسال به دوستان
ذخیره
چنانکه می‌شد حدس زد سفر رییس جمهور به روسیه بازتاب مختلفی داشت. موافقین دولت آن را ستودند و مخالفین هم هر مطلبی را بهانه حمله یا تمسخر ساختند. اما موضوع این نوشته اشاره به چند نکته است که متأسفانه در نزاع‌های داخلی ما فراموش می‌شود.

پایگاه خبری جماران نوشت: چنانکه می‌شد حدس زد سفر رییس جمهور به روسیه بازتاب مختلفی داشت. موافقین دولت آن را ستودند و مخالفین هم هر مطلبی را بهانه حمله یا تمسخر ساختند. اما موضوع این نوشته اشاره به چند نکته است که متأسفانه در نزاع‌های داخلی ما فراموش می‌شود.
یک) برای «توجیه سفر رییس جمهور به یک کشور»، لازم نیست آن کشور از هر مشکل و ایراد بر کنار باشد. پس حتی اگر «روسیه» همان «شوروی» باشد یا همان «روسیه تزاری»، باز هم رییس جمهور ایران می‌تواند به آن کشور سفر کند و به دنبال منافع ملی ایران باشد؛ و لذا لازم نیست کسی برای توجیه سفر، به «تجلیل از پوتین و روسیه» اقدام کند. همانطور که نمی‌توان برای تخطئه سفر، به تاریخ روسیه و یا حتی «رأی مثبت این کشور در داستان هسته ای» تمسک کرد.
‌دو) تقلیل نتیجه یک سفر به «خوانده شدن نماز در کرملین»، توهین به رییس جمهور و شعور ملت ایران است. البته که رییس جمهور می‌تواند و باید، فرائض دینی خود را در هر جا به جا آورد، ولی یادمان باشد که این سفر برای نیل به اهداف دیگری برنامه ریزی شده بود. اینکه کسی «بزرگ‌ترین اتفاق این سفر» را «نماز رییسی» برشمارد مثل آن است که کسی بگوید «ظریف در مذاکرات برجام موگرینی را به حجاب اسلامی دعوت کرده است».
سه) سیاست خارجی بستر مواجهه شخصیت‌های حقوقی است. یعنی تا دیروز رییس جمهور ایران [و روسیه]کسی بود و امروز کسی دیگر است. در چنین بستری عشق و نفرت معنای معمولی خود را از دست می‌دهد. پس اینکه خباثت تاریخی روسیه را مانعی برای سفر بدانیم و یا از سوی دیگر خوبی ظاهری پوتین را عامل هر نوع خوش بینی به حساب آوریم، کاملا اشتباه است.
در سیاست خارجی باید مراقب منافع ملی بود و هم زمان به خود یادآوری کرد که طرف مقابل هم به دنبال منافع خود است و لذا می‌تواند به راحتی به خاطر یک منفعت کلان ما را بفروشد. اما در عین حال این احتمال هرگز نباید مانع از سفر و ارتباط باشد.
چهار) دشمنان ایران در فضای مجازی بسیار تلاش می‌کنند تا «کشور اسلامی مان» را وابسته به روسیه و چین نشان دهند. نحوه مواجهه ما با این تبلیغات بسیار مهم است. متأسفانه خطبه‌های این هفته امامان جمعه، از بدترین دفاع‌های ممکن بود. تعریف‌های بی دلیل از روسیه و چین، نه تنها جلوی این تبلیغات دروغین را نمی‌گیرد که آن را تقویت می‌کند. باید روی سخن ما با اتکا به این نکته باشد که ما در راستای منافع ملی و دینی خود باید تلاش کنیم و سعی در پراکنده کردن ائتلاف‌های جهانی داشته باشیم.
البته قبل از هر چیز باید توجه داشته باشیم که احاله این وظیفه به امامان جمعه، که به طور متعارف در موضع خطابه مسائل را پررنگ تعریف می‌کنند و از دقائق واژه‌های سیاسی استفاده نمی‌کنند، اشتباه است.
پنج) نه موافقین دولت باید از این سفر به عنوان ابزار تخریب رقیب داخلی بهره بگیرند و نه مخالفین دولت باید به حواشی آن سفر به عنوان وسیله تمسخر دولت نگاه کنند. واقعیت آن است که در این گونه سفرها، هم نکات مثبت فراوان موجود است و هم بعضا نکات منفی پدید می‌آید. ولی این‌ها هیچکدام اصل سفر را نباید تحت الشعاع قرار دهد.
شش) بدون توجه به اینکه دستآورد‌های کلان این سفر در آینده چه خواهد بود، باید به رییس جمهور به خاطر تلاش برای رویکرد فعالانه در سیاست خارجی خسته نباشید گفت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزارت نفت: افزایش قیمت بنزین شایعه است

لزوم ثبت سفارش واکسن «آبله» در صورت نیاز / ایمنی‌زایی واکسن زده‌ها مقابل آبله میمونی

مفقود شدن ۲۵ کوهنورد در شهداد کرمان تکذیب شد

هشدار در مورد شیوع آبله میمونی/ غافلگیر نشویم

همایش ملی ایمنی در معادن و صنایع معدنی مردادماه برگزار می‌شود

سقوط هواپیمای آموزشی در آبهای حوالی قشم هرمزگان

سال گذشته ۶۱ نوزاد در نزدیکی شیرخوارگاه‌ها «رها» شدند

کنترل و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها یک الزام قضایی است / در حوزه زندانبانی با معضلاتی روبرو شده‌ایم / اجرای احکام جایگزین حبس و پابند الکترونیکی در استان کرمان

رشد اقتصادی استان کرمان مثبت 4 درصد است / هنوز 60 درصد اسناد خزانه سال گذشته جذب نشده است

مادران باردار رایگان بیمه می‌شوند

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)