کد خبر: ۴۳۷۷۷
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۸
ارسال به دوستان
ذخیره
سیدحسین مرعشی:
سیدحسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران، می‌گوید از اساس مشکلات فعلی کشور ریشه‌های دیگری دارد و با اصلاح قانون اساسی قرار نیست معجزه‌ای رخ دهد.

سیدحسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران، می‌گوید از اساس مشکلات فعلی کشور ریشه‌های دیگری دارد و با اصلاح قانون اساسی قرار نیست معجزه‌ای رخ دهد.
به گزارش اعتمادآنلاین، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید موضوع اصلاح قانون اساسی در یک بن‌بست است و هیچ دلیلی ندارد که سیاستمداران ایران خصوصاً سیاستمداران میانه‌رو و اصلاح‌طلب برای یک امر نشدنی وقت خود را تلف کنند.
طرح موضوع بازنگری در قانون اساسی از سوی محمدرضا باهنر، دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری، در روز‌های اخیر با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شده است. به نظر می‌رسد دو جناح سیاسی درباره موارد بازنگری اختلاف‌نظر‌های جدی دارند و این مساله بیش از آنکه در یک محفل حقوقی ارزیابی شود، محور بحث‌های سیاسی شده است.
در این بین، اما حسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران، می‌گوید از اساس مشکلات فعلی کشور ریشه‌های دیگری دارد و با اصلاح قانون اساسی قرار نیست معجزه‌ای رخ دهد.

نباید علت همه مشکلات را در قانون اساسی جست‌وجو کرد
مرعشی در این‌باره گفت: در شرایط امروز، سه موضوع در انباشته شدن مشکلات و بروز ناکارآمدی در سیستم اداری و سیاسی ایران نقش دارد.
او «مشکلات ساختاری شکل‌گرفته بر اساس قانون اساسی» را ریشه مهم مشکلات فعلی در نظام جمهوری اسلامی به شمار آورد و تصریح کرد: با وجود این مشکلات ساختاری بر مبنای قانون اساسی، اما نباید علت همه مشکلات را در قانون اساسی جست‌وجو کرد.
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران، ریشه دوم مشکلات فعلی کشور را «سیاست‌ها و راهبرد‌های کلان کشور» خواند و گفت: هر چقدر هم به دنبال اصلاح قانون اساسی باشیم و بگوییم قانون اساسی هیچ مشکلی نداشته، باز هم راهبرد‌های اساسی و سیاست‌های کلان کشور مساله مهمی است که می‌تواند چالش‌زا باشد.

در بخش منابع انسانی کشور در حال رسیدن به فقر مطلق هستیم
مرعشی سومین دلیل مشکلات امروز کشور را محدودیت توانایی و ظرفیت‌های منابع انسانی شامل مسائل کارشناسی و مدیریتی کشور به حساب آورد و گفت: با این میزان ذخیره منابع انسانی فعلی- چه در بخش کارشناسی و چه در بخش مدیریتی در حوزه دولتی، عمومی و خصوصی- حتی اگر ما قانون اساسی و سیاست‌ها را به شایستگی اصلاح کنیم، باز هم با این میزان استعداد و ظرفیت منابع اقتصادی قادر به اداره مناسب کشور نیستیم.
او ادامه داد: باید توجه داشت که در بستر واقعیت‌ها، منابع انسانی و نیرو‌ها در طول زمان پرورش پیدا کرده و رشد می‌کنند و متاسفانه ما با برخورد سیاسی و بعضاً ایدئولوژیکی با منابع انسانی کشور و بر اثر نوعی از مهاجرت نخبگانی که داشتیم و داریم، در بخش منابع انسانی کشور در حال رسیدن به فقر مطلق هستیم.

تصور نکنیم با اصلاح قانون اساسی قرار است معجزه رخ بدهد
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران خاطرنشان کرد: این سه مساله از آن رو قابل توجه است که تصور نکنیم با اصلاح قانون اساسی قرار است معجزه رخ بدهد چراکه مشکلات ریشه‌ای دیگری نیز در وضعیت امروز کشور دخیل است.

اصلاح امور کشور با اصلاح سیاست‌ها ممکن است نه تغییر قانون اساسی

مرعشی در ادامه با اشاره به پیشنهاد اصلاح قانون اساسی گفت: اصلاح قانون اساسی در ایران از نگاه من نه شدنی و نه اولویت‌دار است.
او افزود: ما با ظرفیت‌هایی که در همین قانون اساسی هست و با اصلاح سیاست‌ها و تغییر نگاه به منابع انسانی باید اصلاحات کشور را پیش بگیریم.

اصلاح‌طلبان وقت خود را برای ایده اصلاح قانون اساسی تلف نکنند
مرعشی درباره دلایل غیرعملی بودن اصلاح قانون اساسی از نگاه خود گفت: ساختاری که در اصل ۱۷۷ پیش‌بینی شده با تمایلی که در متن جامعه است، تضاد دارد؛ یعنی اصلاح قانون اساسی جمهوری اسلامی در یک بن‌بست قرار گرفته است.
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در پایان گفت: موضوع اصلاح قانون اساسی در یک بن‌بست است و هیچ دلیلی ندارد که سیاستمداران ایران خصوصاً سیاستمداران میانه‌رو و اصلاح‌طلب برای یک امر نشدنی وقت خود را تلف کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزارت بهداشت: آمار کرونا صعودی شد

جاده های جنوب کرمان رصد الکترونیکی می شوند

خیرین در تأمین تغذیه مورد نیاز دانش‌آموزان مشارکت داشته باشند/ لزوم غربالگری و شناخت بیماری‌های پنهان در مدارس

سلامت دهان و دندان، سرمایه‌گذاری روی سلامت کل بدن است

بازدید از موزه‌های کرمان برای زوج‌های جوان رایگان است

بیمه‌ها بروکراسی اداری در پرداخت خسارت‌ها را کاهش دهند / تمکین از دستورات قضایی از سوی بیمه‌ها ضروری است

مرغ ۹ هزار تومان ارزان شد

پیش بینی وزش باد و گردوخاک در اکثر مناطق کرمان

وزیر بهداشت: الزام استفاده از ماسک در مکان‌های باز برداشته شد

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)