کد خبر: ۴۴۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲
ارسال به دوستان
ذخیره
سخنان اخیر مقام معظم رهبری درباره فضای مجازی و جهاد تبیین تحرکاتی را در بین برخی مجلسیان موجب شده است. این احتمال که هر دو موضوع از دستور کار خارج شود، زیاد است. طرح صیانت از فضای مجازی که با چندین بار ویرایش و با وجود مخالفت‌های بسیار تا این لحظه همچنان با اصرار برخی نمایندگان در شرف تصویب بوده است و مصوبه معروف به «جهاد تبیین» مجلس با بودجه میلیاردی هم انتقادات بسیاری به همراه داشته است.

آیا سخنان اخیر رهبری به معنای پایان طرح صیانت در مجلس بود؟

روزنامه شرق نوشت: سخنان اخیر مقام معظم رهبری درباره فضای مجازی و جهاد تبیین تحرکاتی را در بین برخی مجلسیان موجب شده است. این احتمال که هر دو موضوع از دستور کار خارج شود، زیاد است. طرح صیانت از فضای مجازی که با چندین بار ویرایش و با وجود مخالفت‌های بسیار تا این لحظه همچنان با اصرار برخی نمایندگان در شرف تصویب بوده است و مصوبه معروف به «جهاد تبیین» مجلس با بودجه میلیاردی هم انتقادات بسیاری به همراه داشته است.
جلال رشیدی‌کوچی، نماینده مخالف طرح صیانت، در توییتی در همین زمینه نوشته است: «فرمایشات مقام معظم رهبری، در جمع مجلس خبرگان (اگرچه فضای مجازی مشکلاتی دارد، ان‌شاءالله جناب آقای رئیسی و دوستان‌شان باید همت کنند و هرچه زودتر این مشکلات برطرف شود)؛ مسئولیت از دوش مجلس برداشته شد، ان‌شاءالله دولت دغدغه‌های مردم را برطرف کند»، این توییت به پایان طرح صیانت در بهارستان تعبیر شده است.
اینکه جریانی در مجلس دست از لجاجت خود بردارد و تن به اصلاح طرح صیانت با قبول لایحه‌ای از دولت بدهد مشخص نیست؛ زیرا آن‌ها تأکید دارند هر‌آنچه اراده کنند، در‌نهایت انجام خواهند داد؛ اما طیفی دیگر از مجلسیان که تمایلی به رویارویی بیشتر با افکار عمومی ندارند و سخنان رهبری را هم مدنظر قرار داده‌اند، مطمئنا یا طرح را به صحن مجلس بازگردانده یا توپ را کاملا به زمین دولت خواهند انداخت؛ یعنی با حذف طرح صیانت منتظر لایحه‌ای جامع از سوی دولت خواهند نشست. به‌هر‌حال روند فعلی مجلس در قانون‌گذاری تصمیم‌سازی‌هایی هیجانی و به دور از کار کارشناسی دقیق است؛ مانند آنچه درباره جهاد تبیین رخ داده است.
«جهاد تبیین» موضوعی است که در ماه‌های اخیر در بیانات رهبری، بار‌ها مورد تأکید و اشاره قرار گرفته است و ابعاد مختلف آن توصیف شده است. رهبری در یکی از سخنرانی‌های خود در همین باره گفتند: «جهاد تبیین یک فریضه است. جهاد تبیین یک فریضه قطعی و یک فریضه فوری است و هر‌کسی که می‌تواند [باید اقدام کند]خطابی عمومی که همه افراد جامعه در جنگ رسانه‌ای دشمن علیه حقایق انقلاب اسلامی مردم ایران، مخاطب آن هستند و می‌توانند ایفای نقش کنند؛ اگرچه مسئولان در این زمینه وظایف سنگین‌تری بر دوش دارند». اما آنچه از سوی بهارستان‌نشینان تصویب شد، با خواست رهبری و نیاز جامعه متفاوت بود.
مقام معظم رهبری تصویب بودجه‌ای سنگین در مجلس شورای اسلامی برای جهاد تبیین را غلط و بی‌نتیجه خواندند و گفتند: «من با این شیوه برخورد با مسائل موافق نیستم و تجربه گذشته نیز نشان می‌دهد این بودجه‌ها غالبا هدر می‌رود». حزب مؤتلفه اسلامی درباره این موضوع پیش‌تر گفته بود: «ملت ما دوباره با قدرتی بیشتر در جنگ سایبری و جنگ شناختی با جهاد تبیین و روشنگری در برابر تحریف‌ها و تحلیل‌های وارونه به پیروزی درخشان خواهد رسید».
مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصاحت نظام هم گفت: «در شرایطی که بودجه ما با کسری چند‌صد هزار میلیاردی مواجه هست و دولت منابع کافی برای تأمین کارمندان خودش و مستمری بازنشستگان ناگزیر از پیش‌بینی اوراق مشارکت، برداشتن ارز ترجیحی و شیوه‌های دیگری است که همه تورم‌زا هست، اختصاص مبلغ کلانی به «جهاد تبیین» دقیقا ضد تبلیغ است».
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از تخصیص هزار میلیارد ریال از بودجه سال ۱۴۰۱ به «جهاد تبیین» گفت: «صداوسیما، وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات، دفتر تبلیغات، حوزه‌های علمیه، ستاد‌های نماز جمعه، معاونت‌ها و واحد‌های فرهنگی دستگاه‌های مختلف، بسیج، سپاه، رسانه‌های متعدد و خبرگزاری‌هایی که در اختیار دارند، همه از پول مردم تغذیه می‌شوند، هزاران نفر حقوق می‌گیرند و وظیفه اصلی آن‌ها همین کار‌ها است. دیگر احتیاج به دستگاه یا ساختار سازمانی تشکیلاتی جدید یا بودجه جدیدی نیست».
در‌این‌بین محمد‌جواد آذری‌جهرمی، وزیر پیشین ارتباطات، نوشت: «رهبر معظم انقلاب - حفظه الله - اقدام مجلس در وضع بودجه هزار میلیارد تومانی برای «جهاد تبیین» را امری با «طبیعت غلط» خواندند.
واقعیت این بود که محل تأمین این اعتبار احتمالا از افزایش دودرصدی حق‌السهم اپراتور‌های اینترنت است.
موضوعی که سال گذشته هم برخی نمایندگان تلاش داشتند تا با افزایش ۱۰ درصدی حق‌السهم یک اپراتور و تخصیص مبلغ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان به برخی سازمان‌ها مثل سازمان صداوسیما و سازمان تبلیغات اسلامی، اقدامات مشابهی را سازمان‌دهی کنند.
موضوعی که سال گذشته هم برخی نمایندگان تلاش داشتند تا با افزایش ۱۰‌درصدی حق‌السهم یک اپراتور و تخصیص مبلغ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان به برخی سازمان‌ها مثل سازمان صداوسیما و سازمان تبلیغات اسلامی، اقدامات مشابهی را سازمان‌دهی کنند. امیدوارم با تذکر امروز ایشان، مجلس با حذف مصوبه هزینه‌ای، مصوبه درآمدی تغییر حق‌السهم اپراتور‌ها را -که باعث گرانی اینترنت می‌شود‌- هم اصلاح کند».
حال عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ درباره «بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر آنکه بودجه سنگین برای جهاد تبیین یک کار غلط است» گفته است: مجلس بودجه‌ای را که به جهاد تبیین اختصاص داده شده، حذف خواهد کرد.
شاید اگر انتقاد مقام رهبری به مصوبه جهاد تبیین نبود، با این سرعت تصمیم به حذف آن اتخاذ نمی‌شد و شاهد لجاجت برخی نمایندگان بر حفظ آن مانند آنچه در طرح صیانت رخ داده، بودیم؛ هرچند رهبری تعیین تکلیف فضای مجازی را از دولت خواستند که به نوعی انتقاد از رفتار مجلس در این مسئله هم هست. مدتی است که طرح صیانت همچنان بلاتکلیف مانده و تندرو‌ها بر حفظ متن نهایی خود اصرار دارند و مخالفان خواستار کنار‌گذاشتن طرح هستند. اینکه در نهایت در این زورآزمایی کدام‌یک موفق شوند، خیلی قابل پیش‌بینی نیست؛ اما عدول از سخنان رهبری آن‌هم زمانی که که ورود دولت برای تعیین تکلیف فضای مجازی را امر فرموده‌اند، نشانه خوبی نخواهد بود و طیفی از جریان اصولگرایی حاضر در مجلس اگر بخواهند همچنان بر حفظ موقعیت و خواست خود اصرار داشته باشند، دیگر فقط مقابل ۸۰ میلیون ایرانی قرار ندارند و از سخنان رهبری هم سرپیچی کرده‌اند.
البته نقش دولت هم برای ایفای نقش در بحث ساماندهی فضای مجازی بسیار مهم است که باید دید تا چه میزان توان هدایت این موضوع را برای به سرانجام رساندن با رضایت عمومی خواهد داشت. با توجه به فصل‌الخطاب‌بودن سخنان رهبری، باید منتظر ورود جدید دولت حداقل در موضوع فضای مجازی باشیم که این اتفاق به معنای پایان طرح صیانت در مجلس و شکست تندرو‌ها در این مسئله خواهد بود.

آخرین اخبار

همه سرمایه‌های انسانی استان را به مشورت بطلبید

کشف یک تن و 105 کیلو تریاک در ایست و بازرسی مرصاد

نماینده تبریز: دولت عکس مصوبه مجلس عمل کرد؛ اول ارز ترجیحی را حذف و جامعه را با تنش‌های قیمتی و گرانی مواجه کرد/ وضعیت قابل قبولی در جریان نیست/ بعضی افراد نیازمند که تعدادشان هم کم نیست مشمول این طرح نشدند

مدیرعامل شرکت مس در آستانه تغییر مجدد/ آیا کرمانی ها بختی برای تصدی این شرکت دارند؟

اسحاق جهانگیری: تجربه دوران اصلاحات و دوم خرداد هنوز هم برای جامعه و دولتمردان می‌تواند راهگشا باشد

پیکر محمد علی اسلامی ندوشن از کانادا به نیشابور منتقل می شود

پیش بینی وزش باد و افزایش غلظت ریزگردها در کرمان / آسمان مناطق جنوبی استان غبارآلود می شود

افزایش شیوع فشارخون بالا در کودکان و نوجوانان ایرانی

تکذیب نقل قول از استاندار کرمان در خصوص برکناری فرمانداران و بازنشسته‌ها

دستگیری قاتلان محله شرف آباد کرمان در کمتر از یک ساعت

پربازدید ها

ما و میراث دوم خرداد

همسان‌سازی حقوق باید برای حقوق بگیران و بازنشستگان انجام شود / یارانه معشیتی باید به همه اقشار مردم پرداخت شود

نماینده جیرفت و عنبرآباد: قالیباف رای می آورد

روزنامه اصولگرا: قرار است چه اتفاقی بیفتد که رئیس جمهور می گوید آبرویم را برای جراحی اقتصادی در دست گرفته ام؟

فرهیختگان: منظور رئیسی از تصمیم سخت گران شدن بنزین نبوده است

ابعاد ترور سردار شهید «صیادخدایی» در دست بررسی است / گروهی که مسئولیت ترور را به عهده دارد، بهای سنگینی خواهد پرداخت

آسیب‌شناسی جریان اصلاحات هنوز به جمع‌بندی و حصول راهکار نرسیده است/ ابقای رؤسای کمیته‌های جبهه اصلاحات

اسحاق جهانگیری: تجربه دوران اصلاحات و دوم خرداد هنوز هم برای جامعه و دولتمردان می‌تواند راهگشا باشد

مرکز پژوهش‌ها نباید باشگاه احزاب و جریان‌های سیاسی باشد و علیه دیگران بیانیه صادر کند

اعضای شبکه اراذل و اوباش مرتبط با سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی دستگیر شدند

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)