کد خبر: ۴۴۰۵۲
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به غیر از کرونا که در ۲ سال اخیر جهان را گرفتار کرده است، تصادفات نخستین عامل مرگ و میر در کشور است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به غیر از کرونا که در ۲ سال اخیر جهان را گرفتار کرده است، تصادفات نخستین عامل مرگ و میر در کشور است.

به گزارش ایرنا سراسری، ‌دکتر بهرام عین اللهی، در نشست نوروزی روسای اورژانس پیش بیمارستانی که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، تاکید کرد: در آستانه نزدیک شدن به ایام نوروز، سفرهای نوروزی و آمادگی برای خدمت‌رسانی هرچه بهتر به مردم هستیم، نیروهای اورژانس نیز به لحاظ نوع خدمتشان، شبانه‌روزی در حال تلاش هستند که نوعی جهاد محسوب می‌شود.

وی اظهارداشت: ایران، از جمله کشورهای حادثه‌خیز در آسیا و جهان است، زیرا دارای اقلیم‌های مختلف و کشوری چهارفصل است. ایران همچنین جاده‌های زیادی داشته و جزو نوزدهمین کشور جهان از لحاظ پهناوری جاده‌ای، است. ایران بیش از ۲۹۳ هزار کیلومتر جاده دارد که بسیاری از آنها استاندارد نیستند.

وزیر بهداشت گفت: سرعت رسیدن اورژانس به بالین بیمار بسیار حیاتی است و سرعت رسیدن اورژانس به بیمار باید به حداقلی‌ترین زمان ممکن برسد. مردم باید احساس و یقین پیدا کنند که اورژانس هر لحظه در کنارشان است.

عین اللهی تصریح کرد: در علم پزشکی، زمان طلایی از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر پس از وقوع حادثه، فرد دچار خونریزی یا ضربه شود و در زمان طلایی به او امدادرسانی نشود، امکان نجات یافتنش کمتر می‌شود و چنانچه در زمان طلایی امدارسانی شده یا به مرکز درمانی منتقل شود، به احتمال بیشتری می‌توان نجاتش داد. نیروهای اورژانس در زمان طلایی خود را به بالین بیمار می‌رسانند و اقدامات حیاتی و پیش بیمارستانی را انجام می‌دهند. اگر می‌خواهیم شاخصه‌های سلامت در کشورمان بالا رود، باید به اورژانس توجه کنیم. یعنی اولین گام‌ها باید در حوزه اورژانس باشد.

وی ضمن تاکید به استفاده از روش و تجهیزات به روز در حوزه اورژانس، اضافه کرد: گام بعدی این است که اورژانس به روز شده و از تکنولوژی‌های جدید استفاده کند.

ضرورت آموزش های به روز در حوزه اورژانس

 عین اللهی به آموزش‌های دوره‌ای اشاره کرد و افزود: سازمان اورژانس باید گام‌های مهمی در حوزه آموزش مردم و همچنین کادر اورژانس بردارد. ما در زمینه اورژانس نیاز به نیروهای ورزیده و به روز داریم. لازم است در برنامه‌های آموزشی بازنگری و تغییراتی ایجاد شود. تدوین دوره‌های آموزشی در سطوح مختلف الزامی است. از طرفی، شاید بهتر باشد که نیروهای اورژانس به صورت تخصصی یعنی در اورژانس روانی، قلبی و تصادفی و ... آموزش ببینند.

وی درخصوص آموزش مردم، یادآور شد: بسیاری از حوادث به دلیل عدم آشنایی مردم با مخاطرات یا اقدامات اولیه برای امدادرسانی اتفاق می‌افتد. بنابراین، باید آموزش عمومی برای مردم را جدی بگیریم. این آموزش‌ها می‌تواند از سطح مدارس آغاز شود.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: مدیریت در حوزه اورژانس بسیار مهم است. زیرا همانطور که گفته شد، کشورمان، حادثه‌خیز است و با وقوع هر نوع حادثه‌ای، مدیریت بحران اهمیت پیدا خواهد کرد.

وی ضمن تاکید بر استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها مانند تله مدیسین و آی‌تی در حوزه اورژانس، تاکید کرد: سهولت تماس مردم با اورژانس نیز یکی دیگر از نکاتی است که می‌تواند در ارتقای خدمات اورژانس کمک کننده باشد، در این زمینه، تعامل با مخابرات مهم است.

وزیر بهداشت در خصوص سرعت رسیدن به صحنه حادثه، اظهارداشت: سرعت رسیدن اورژانس به بالین بیمار بسیار حیاتی است. سرعت رسیدن اورژانس به بیمار باید به کمترین زمان ممکن برسد. مردم باید احساس و یقین پیدا کنند که اورژانس هر لحظه در کنارشان است.

عین اللهی گفت: علاوه بر تامین و ارتقای کیفیت آمبولانس‌ها، باید به فکر ارتقای بالگردها و وسایل نقلیه دریایی نیز باشیم. امروزه از پهبادها در جاده‌ها در زمینه امدارسانی می‌توان کمک گرفت. کما اینکه در سپاه و وزارت دفاع نیز در زمینه پهپاد پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است.

وی درخصوص استفاده از نیروهای داوطلب تصریح کرد: این موضوعی است که باید روی آن کار کنیم. مثلا در مورد همیار پلیس کارهایی انجام شده، اما در مورد همیار اورژانس کار نشده است. در اوایل انقلاب مساجد در حوزه کمک‌های امداد اولیه فعال بودند و در زمینه آموزش فعالیت‌های زیادی داشتند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: مردم ایران، مردمانی جهادی هستند. برای مثال، در موضوع کرونا و واکسیناسیون همه به میدان آمده و کمک کردند. اکنون به آمار تزریق روزانه بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار واکسن رسیده‌ایم که به دلیل حضور مردم در صحنه اتفاق افتاده است؛ اورژانس نیز باید از همراهی مردم استفاده کند.

وی ضمن تاکید بر اورژانس بیمارستانی و ارتقای خدمات مراکز درمانی پس از رسیدن بیمار، اظهارداشت: گاهی اورژانس پیش بیمارستانی تمام تلاش خود را می‌کند و بیمار را به موقع و با کمترین عارضه به مراکز درمانی می‌رساند، اما در بیمارستان به دلیل شلوغی بخش اورژانس، ممکن است بیمار دیرتر خدمت دریافت کند که این موضوع هم باید تقویت شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

همه سرمایه‌های انسانی استان را به مشورت بطلبید

کشف یک تن و 105 کیلو تریاک در ایست و بازرسی مرصاد

نماینده تبریز: دولت عکس مصوبه مجلس عمل کرد؛ اول ارز ترجیحی را حذف و جامعه را با تنش‌های قیمتی و گرانی مواجه کرد/ وضعیت قابل قبولی در جریان نیست/ بعضی افراد نیازمند که تعدادشان هم کم نیست مشمول این طرح نشدند

مدیرعامل شرکت مس در آستانه تغییر مجدد/ آیا کرمانی ها بختی برای تصدی این شرکت دارند؟

اسحاق جهانگیری: تجربه دوران اصلاحات و دوم خرداد هنوز هم برای جامعه و دولتمردان می‌تواند راهگشا باشد

پیکر محمد علی اسلامی ندوشن از کانادا به نیشابور منتقل می شود

پیش بینی وزش باد و افزایش غلظت ریزگردها در کرمان / آسمان مناطق جنوبی استان غبارآلود می شود

افزایش شیوع فشارخون بالا در کودکان و نوجوانان ایرانی

تکذیب نقل قول از استاندار کرمان در خصوص برکناری فرمانداران و بازنشسته‌ها

دستگیری قاتلان محله شرف آباد کرمان در کمتر از یک ساعت

پربازدید ها

دستگیری قاتلان محله شرف آباد کرمان در کمتر از یک ساعت

اصلاح وضعیت پوشش و حجاب کارمندان آغاز شد

کشف یک تن و 105 کیلو تریاک در ایست و بازرسی مرصاد

کرونا تقریبا در کل دنیا کنترل شده است

آبله میمون چیست؟

گرد و غبار کرمان را فرا می گیرد

ورود «زبان فرانسه» به مدارس غیردولتی از مهر 1401

دندانپزشک کرمانی از ورود یک جوان به زندان جلوگیری کرد

تکذیب نقل قول از استاندار کرمان در خصوص برکناری فرمانداران و بازنشسته‌ها

زمینه اشتغال یک هزار جوان فراهم شد / توسعه اشتغال نقش مهمی در کاهش جرایم دارد

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)