کد خبر: ۴۴۰۷۰
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷
ارسال به دوستان
ذخیره
جبهه اصلاحات ایران طی بیانیه‌ای در مطالبه افق‌گشایی دیپلماتیک برای رفع تحریم‌ها تاکید کرد: شکست مذاکرات وین، هر روز تداوم تحریم‌های ظالمانه (که نوعی تروریسم اقتصادی است) و ارسال پرونده ایران به شورای امنیت و تجدید قطع‌نامه‌های پرهزینه علیه ایران چنان زیان‌بار است و خسارات ملی بلندمدت دارد که پیشگیری مدبرانه و عزت‌مندانه از آن توسط ایران ابتکار عمل و تحرک دیپلماتیک بیشتری را در روزهای پیش رو می‌طلبد.

جبهه اصلاحات ایران طی بیانیه‌ای در مطالبه افق‌گشایی دیپلماتیک برای رفع تحریم‌ها تاکید کرد: شکست مذاکرات وین، هر روز تداوم تحریم‌های ظالمانه (که نوعی تروریسم اقتصادی است) و ارسال پرونده ایران به شورای امنیت و تجدید قطع‌نامه‌های پرهزینه علیه ایران چنان زیان‌بار است و خسارات ملی بلندمدت دارد که پیشگیری مدبرانه و عزت‌مندانه از آن توسط ایران ابتکار عمل و تحرک دیپلماتیک بیشتری را در روزهای پیش رو می‌طلبد.

به گزارش جماران؛ متن کامل بیانیه جبهه اصلاحات ایران در پی می‌آید:

به نام خدای مهربان و عادل

تعلیق اخیرِ مذاکرات احیای برجام برای دغدغه‌مندان توسعه و منافع ایران به شدت نگران‌کننده است. بسیاری از کارشناسان دلسوز، از جمله وزیر سابق خارجه ایران جناب آقای محمدجواد ظریف، نسبت به دو موضوع مکرر هشدار داده بودند: اول؛ ضرورت فرصت‌شناسی و تسریع در حصول توافق و رفع تحریم‌ها (با توجه به این‌که نظام بین‌المللی در معرض تحولات سریع و بعضاً پیش‌بینی‌ناپذیری است و مخالفان برجام و ایران‌ستیزان هم برای کارشکنی در فرآیند رفع تحریم‌ها فعال‌اند) و دوم؛ ضرورت مبنا قرار دادنِ منافع ملی ایران، و نه ترجیحات قدرت‌های بزرگ، از جمله روسیه و آمریکا و چین، در تصمیمات مذاکراتی کلیدی ایران.

متاسفانه شاهد بی‌توجهی به هر دو هشدار بودیم و اکنون ایران در معرض هزینه‌های این بی‌توجهی قرار گرفته است و برای این‌که از خسارات بیشتر پیشگیری شود استفاده بهینه از پنجره فرصت پیش رو ضروری است. از طرفی با تصویب طرح غیرکارشناسانه «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» در سال ۱۳۹۹ در مجلس ایران و مجموعه‌ای از کارشکنی‌ها و تاخیراندازی‌های مخالفان برجام در ایران و آمریکا، توافقی که سال گذشته قابل حصول بود عقب افتاد و یک سال طلایی از دست رفت و تحریم‌های پرهزینه ادامه یافت. از طرف دیگر هم پیشنهاد مذاکره بدون واسطه‌گری دولت‌هایی مثل روسیه (که منافع خودشان را بر منافع ایران مقدم می‌دارند) اجرایی نشد و اکنون در پی تجاوز روسیه به اوکراین و تغییر موازنات و معادلات بین‌المللی مذاکرات به تعلیق کشانده شده است.

اکنون در وضعیتی هستیم که در پی خطاهای فوق و آن‌چه روسیه در حال تحمیل به ایران و این مذاکرات است، اگر ایران ابتکار عمل افق‌گشایی نداشته باشد، دو حالت متصور است: یا اینکه آمریکا و اعضای کمیسیون مشترک به درخواست روسیه (مبنی بر دریافت معافیت برای برقراری ارتباط تجاری و اقتصادی با ایران) تن می‌دهند و ایران عملا به مباشر روسیه تبدیل می‌شود و مادامی‌که روسیه تحریم‌ می‌ماند ایران هم  در عمل مشمول تحریم شرکت‌ها و کشورهای جهان می‌ماند، و یا اینکه آمریکا و اعضای کمیسیون مشترک به شرط روسیه تن نمی‌دهند و مذاکرات وین شکست می‌خورد و تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران برقرار می‌ماند. به تعبیر دیگر ایران در مذاکراتی که برای رفع تحریم‌ها آغاز کرده اکنون در یک دوراهی باخت-باخت قرار گرفته و گروگان منافع و تحمیل کشور ثالثی شده است که اساسا تحریم‌های اخیرش موضوع این مذاکرات نبوده است.

در چنین شرایطی تلاش برای یافتن راه سومی که هم تحریم‌ها را رفع کند و هم چنان دقیق باشد که مانع اجرای «قانون بازنگری توافق هسته‌ای با ایران، ۲۰۱۵ (INARA)»  کنگره شود ضروری‌تر از قبل شده است. استفاده از بهترین کارشناسان ایران‌ (که متاسفانه اغلب در ماه‌های گذشته محل مشورت نبودند)، شجاعت دستگاه دیپلماسی در برقراری ارتباط مستقیم، و شفاف‌سازی و همراه کردن شهروندان ایران از الزامات توفیق این مسیر است.

شکست مذاکرات وین، هر روز تداوم تحریم‌های ظالمانه (که نوعی تروریسم اقتصادی است) و ارسال پرونده ایران به شورای امنیت و تجدید قطع‌نامه‌های پرهزینه علیه ایران چنان زیان‌بار است و خسارات ملی بلندمدت دارد که پیشگیری مدبرانه و عزت‌مندانه از آن توسط ایران ابتکار عمل و تحرک دیپلماتیک بیشتری را در روزهای پیش رو می‌طلبد. فرصت را از دست نباید داد و برای پیشگیری از هزینه‌های سهمگین برای ایران دیپلماسی مستقل، فضاساز، افق‌گشا و منافع‌ملی‌محور را با استفاده از همه ظرفیت‌های انسانی و ملی ایران احیا کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مادران باردار رایگان بیمه می‌شوند

خودروی جدید و مرموز کرمان موتور/ پیش بینی هایی از جک J7 تا سی هاو A5 پلاس

مسئولان نسبت به رفع  ابهامات در قیمت گذاری کالاهای اساسی اقدام کنند

خوابگاه کانکسی دانشجویان علوم‌پزشکی بم در آتش سوخت

پاسخ همتی به سخن «گرانی امتحان الهی است» امام جمعه تهران

۱۰ شهرستان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار گرفتند

سقوط وانت به دره ۶ نفر را در زرند کرمان به کام مرگ کشاند

من از اینکه عکسم و اسمم ‌‎ ‎‌در این روزنامه‌ ها باشد بدم ‌‎ ‎‌می‌‌آید

شناسایی ۶ بیمار مشکوک به آبله میمون در ایران

فروش سیگار حتی تک‌فروشی به زیر ۱۸ ساله‌ها ممنوع شد

پربازدید ها

پیام وزیر اطلاعات خطاب به «مردم ایران »

فرمانده نیروی قدس سپاه: پیروان تفکر دوم خرداد یا اهل مقاومت نبودند و یا بریده‌های صحنه انقلاب بودند

حفظ انسجام مهم‌ترین مساله و اولویت امروز همگان است/ نیاز کشور گشایش اقتصادی، رفع تحریم‌ها و سرمایه‌گذاری‌ داخلی و خارجی است/ موظفیم به دولت سیزدهم کمک کنیم

پاسخ همتی به سخن «گرانی امتحان الهی است» امام جمعه تهران

من از اینکه عکسم و اسمم ‌‎ ‎‌در این روزنامه‌ ها باشد بدم ‌‎ ‎‌می‌‌آید

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)