کد خبر: ۴۴۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۲
ارسال به دوستان
ذخیره
امام جمعه کرمان:
امام جمعه کرمان با تأکید بر کمک همگان به دولت انقلابی و پا به رکاب خدمت؛ گفت: قطار تغییر و تحول در استان پهناور کرمان آغاز شده، اما باید به دو محور جدی «حاکمیت شایستگان بر منصب ها» و «شتاب بیشتر» توجه کند.

امام جمعه کرمان با تأکید بر کمک همگان به دولت انقلابی و پا به رکاب خدمت؛ گفت: قطار تغییر و تحول در استان پهناور کرمان آغاز شده، اما باید به دو محور جدی «حاکمیت شایستگان بر منصب ها» و «شتاب بیشتر» توجه کند.
حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی؛ در خطبه اول نمازجمعه (۱۲ فروردین) در ادامه سلسله مباحث هفته‌های گذشته؛ به برنامه‌های اولوالالباب بر اساس قرآن کریم اشاره و بیان کرد: یکی از این برنامه‌ها «اقامه نماز» است.
نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان افزود: از آنجا که در برنامه ایشان عمل به عهد‌ها و تقید به پیوند‌ها بود؛ نماز هم ظهور و بروز عمل و عهد الهی و هم پیوند با ذات اقدس خدای تبارک و تعالی است.
وی نماز را دارای جایگاه و اهمیت فوق العاده در زندگی فردی و اجتماعی دانست و اظهار کرد: هر صبح و شام در یک برنامه زمانبندی شده به صورت منظم باید با خدای تبارک و تعالی ارتباط برقرار و در زندگی خود به نماز به صورت جدی توجه کنیم.
امام جمعه کرمان با بیان اینکه نماز هم برنامه راز و نیاز با خدا است، هم توجه به عظمت و قدرت خدای تبارک و تعالی و هم عذرخواهی از خطا‌ها و معصیت‌هایی است که انجام می‌شود؛ توجه به اجزا و اذکار آن را حاکی از جلوه گر شدن خاضع‌ترین حالت عبد در برابر خداوند در نماز دانست.
وی همچنین جایگاه نماز در فرهنگ دینی و آیات و روایات را ویژه دانست و با یادآوری این موضوع که اولین چیزی که در پیشگاه خداوند از انسان سئوال می‌کنند نماز است؛ تصریح کرد: هم شرایط صحت نماز مطرح است و هم شرط کمال، زیرا همه نماز‌های مقبول در پیشگاه خدا دارای یک درجه و رتبه نیستند.
حجت الاسلام علیدادی سلیمانی سپس با اشاره به آیات آخر سوره مبارکه مدثر مبنی بر جهنمی شدن افراد در نتیجه بی توجهی به نماز؛ خاطرنشان کرد: نماز علاوه بر آثار بالای تربیتی در زندگی فردی؛ عامل پاکسازی زندگی انسان است، زیرا احکام{نماز} به گونه‌ای است که باید به خیلی از امور از جمله مکان و لباس نمازگزار و... توجه شود و در یک کلمه همه آنچه مقدمه نماز است اگر رعایت شد؛ نماز بازدارنده انسان از ظلم و تجاوز به حقوق دیگران و غصب و رشوه خواری است و به طور کلی کسب حرام را در زندگی از بین می‌برد و هر یک از این‌ها در پاکسازی زندگی ما تأثیر جدی دارد.
وی با تأکید بر اینکه نمازخوان واقعی هیچیک از این گناهان را در زندگی انجام نمی‌دهد؛ از دیگر برنامه‌های اولوالالباب را انفاق عنوان و بیان کرد: انفاق در نگاه و فرهنگ دینی، معنای وسیعی دارد و یکی از جلوه‌های آن مالی است؛ بخش دیگری انفاق معنوی (در علم، نفوذ اجتماعی، قدرت، موقعیت‌ها و...) است که اولوالالباب همه انواع انفاق را در دستور کار دارد.
حجت الاسلام علیدادی سلیمانی سپس با استفاده از آیه ۲۲ سوره رعد، به یکی دیگر از برنامه‌های اولوالالباب اشاره و اظهار کرد: این موضوع، چه به معنای اینکه اولوالالباب به وسیله حسنات، گناهان را از بین می‌برند و چه به معنای اینکه بدی را با نیکی پاسخ می‌دهند؛ هر دو دستور دینی و ما موظف به آن هستیم.
وی در خطبه دوم نمازجمعه به روز بزرگداشت ابوعلی سینا اشاره کرد و سالگرد آیت الله صالحی کرمانی را هم گرامی داشت و گفت:حوزه‌های علمیه کرمان مرهون زحمات و تلاش‌های این عالم عظیم الشأن است و با افتخار به آن احترام می‌گذاریم.
امام جمعه کرمان با اشاره به روز طبیعت، به تقارن بهار طبیعت و معنویت و ماه مبارک رمضان اشاره و بر توجه به آیات و نشانه‌های خدای تبارک و تعالی تأکید کرد و ادامه داد: سال جدید را در شرایطی آغاز می‌کنیم که هم ماه‌های ارزشمندی را در آغاز آن داریم و هم جوانه‌های امید و پیروزی و هم به فضل خدا پیشرفت‌های مسلمین و جبهه مقاومت و ایران اسلامی را در سال ۱۴۰۱ شاهد هستیم.
وی در همین باره گفت: رژیم جعلی و غاصب اسراییل در مقابل جبهه مقاومت فلسطین درمانده شده و علامت‌های نهایی پیروزی فلسطین بر رژیم اشغالگر را شاهد هستیم و جبهه مقاومت در یمن، دست برتر را پیدا کرده و یمن مظلومی که سال‌ها در حصر قرار گرفته بود و زن‌ها و کودکان و کسانی که عمری به دست ائتلاف سعودی کشته می‌شدند، اما در سال جدید شاهد دست برتر رزمندگان و مجاهدان یمنی هستیم.
نماینده، ولی فقیه در استان کرمان سپس به آخرین ساعات و روز‌های ماه شعبان المعظم اشاره و بر استفاده از این آخرین فرصت‌ها با استغفار و دعا و تلاوت قرآن جهت پاک شدن برای ورود به ماه مبارک رمضان تأکید کرد.
وی با اشاره به ۱۲ فروردین، روز جمهوری اسلامی؛ این روز را روز خارج شدن جمهوریت و اسلامیت از مظلومیت دانست و اظهار کرد: سال‌ها در صحنه اداره جامعه حرفی از دین و دیانت نبود و مردم حق دخالت در تصمیم گیری نداشتند، اما رأی مردم در ۱۲ فروردین سال ۱۳۵۸ جمهوریت و اسلامیت را از مظلومیت خارج کرد.
حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با بیان اینکه خون‌ها پای این پرچم ریخته شد تا به اهتزاز دربیاید، اما با اهتزاز آن کار تمام نشده بلکه بخشی از راه را رفتیم؛ تصریح کرد: در رهاورد اهتزاز و نگه داری این پرچم، مسئولیت‌هایی رقم خورد که هر یک خون ده‌ها شهید پای آن ریخته شد لذا مسئولیت را بر هر مسئولی سنگین می‌کند و هر مسئول در مقابل خون‌های ریخته شده در دفاع از حقانیت اسلام و ملت و تشکیل امت واحده در سایه اسلام، باید پاسخگو باشد.
وی در بخش پایانی سخنانش گفت: وقت آن است در شرایطی که دولت توانمند و با انگیزه و انقلابی و سرباز ولایت، پا به رکاب خدمت کرده همه دست به دست هم داده و کمک کنیم؛ به خصوص در استان پهناور کرمان که قطار تغییر و تحول حرکت خود را آغاز کرده امیدوارم به دو مهم توجه جدی کند؛ یکی حاکمیت شایستگان و لایق‌ها بر منصب‌ها و دوم شتاب و حرکتی است که، چون به پایان سال اول این دولت خدمتگزار نزدیک می‌شویم این قطار نیاز به حرکت جدی‌تر دارد.

آخرین اخبار

همه سرمایه‌های انسانی استان را به مشورت بطلبید

کشف یک تن و 105 کیلو تریاک در ایست و بازرسی مرصاد

نماینده تبریز: دولت عکس مصوبه مجلس عمل کرد؛ اول ارز ترجیحی را حذف و جامعه را با تنش‌های قیمتی و گرانی مواجه کرد/ وضعیت قابل قبولی در جریان نیست/ بعضی افراد نیازمند که تعدادشان هم کم نیست مشمول این طرح نشدند

مدیرعامل شرکت مس در آستانه تغییر مجدد/ آیا کرمانی ها بختی برای تصدی این شرکت دارند؟

اسحاق جهانگیری: تجربه دوران اصلاحات و دوم خرداد هنوز هم برای جامعه و دولتمردان می‌تواند راهگشا باشد

پیکر محمد علی اسلامی ندوشن از کانادا به نیشابور منتقل می شود

پیش بینی وزش باد و افزایش غلظت ریزگردها در کرمان / آسمان مناطق جنوبی استان غبارآلود می شود

افزایش شیوع فشارخون بالا در کودکان و نوجوانان ایرانی

تکذیب نقل قول از استاندار کرمان در خصوص برکناری فرمانداران و بازنشسته‌ها

دستگیری قاتلان محله شرف آباد کرمان در کمتر از یک ساعت

پربازدید ها

ما و میراث دوم خرداد

همسان‌سازی حقوق باید برای حقوق بگیران و بازنشستگان انجام شود / یارانه معشیتی باید به همه اقشار مردم پرداخت شود

نماینده جیرفت و عنبرآباد: قالیباف رای می آورد

روزنامه اصولگرا: قرار است چه اتفاقی بیفتد که رئیس جمهور می گوید آبرویم را برای جراحی اقتصادی در دست گرفته ام؟

فرهیختگان: منظور رئیسی از تصمیم سخت گران شدن بنزین نبوده است

ابعاد ترور سردار شهید «صیادخدایی» در دست بررسی است / گروهی که مسئولیت ترور را به عهده دارد، بهای سنگینی خواهد پرداخت

آسیب‌شناسی جریان اصلاحات هنوز به جمع‌بندی و حصول راهکار نرسیده است/ ابقای رؤسای کمیته‌های جبهه اصلاحات

اسحاق جهانگیری: تجربه دوران اصلاحات و دوم خرداد هنوز هم برای جامعه و دولتمردان می‌تواند راهگشا باشد

مرکز پژوهش‌ها نباید باشگاه احزاب و جریان‌های سیاسی باشد و علیه دیگران بیانیه صادر کند

اعضای شبکه اراذل و اوباش مرتبط با سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی دستگیر شدند

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)