کد خبر: ۴۴۵۰۰
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای عنوان کرد:
رئیس انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای گفت: سالانه به‌طور میانگین ۱۳هزار حادثه ناشی از کار در ایران رخ می‌دهد که ۷۰۰ تا ۸۰۰ مورد آن به فوت منجر می‌شود.

رئیس انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای گفت: سالانه به‌طور میانگین ۱۳هزار حادثه ناشی از کار در ایران رخ می‌دهد که ۷۰۰ تا ۸۰۰ مورد آن به فوت منجر می‌شود.

به گزارش ایرنا، حادثه شغلی یا حادثه ناشی از کار، به حادثه‌ای گفته می‌شود که حین انجام وظیفه شغلی یا مرتبط با آن در داخل یا خارج از محل فعالیت رخ داده و جراحت، بیماری، صدمه یا فوت از جمله پیامدهای آن به شمار می‌رود. 

پژوهش‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که همه ساله در جهان، بیش از یک میلیون نفر بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند و عده بسیاری دچار آسیب‌های جدی می‌شوند.

حسن اصیلیان به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (هشت اردیبهشت) افزود: یکی از تبعات سوء رشد تکنولوژی در جوامع بشری بروز حوادث گوناگون  از جمله حوادث ناشی از کار و بیماری‌های شغلی است که هر ساله تعداد بی‌شماری از انسان‌ها را در واحدهای صنعتی، تولیدی، دچار مصائب و رنج‌های فراوانی می‌کند.

وی اظهار داشت: هزینه مستقیم و غیرمستقیم حوادث شغلی در ایران با احتساب  چهار درصد از تولید ناخالص ملی در سال  ۲۰۱۴ (تولید ناخالص ملی با آمار بانک جهانی معادل  ۴۰۶ میلیارد دلار برای ایران بوده) حدود  ۴۸ هزار میلیارد تومان است که با توجه به بودجه کشور در سال  ۱۳۹۴و  سال‌های نزدیک به آن حدود یک‌ پنجم تا یک‌ ششم است.

اصیلیان ادامه داد: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، زیان‌های اقتصادی ناشی از عدم رعایت بهداشت حرفه‌ای در جهان مجموعاً بیش از ۴۲ تا ۴۰ درصد از درآمد سرانه هر کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

وی اضافه کرد: حوادث جدی مربوط به بیماری‌های شغلی و حوادث ناشی از کار، طبق برآورد سازمان بین‌المللی کار بیش از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در سال بوده و همچنین منجر به از بین رفتن سالانه ۵.۴ درصد تولید ناخالص جهان می‌شود.

رئیس انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای تصریح کرد: بیماری‌های ناشی از کار، دلیل ۸۱ درصد از مرگ‌های مربوط به مشاغل است و حوادث ۱۹ درصد از مرگ‌های حین کار بوده و بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی کار(ILO)، با بیش از ۳۰۰ میلیون کارگر که در ۱۴۲ کشور جهان مصاحبه شده و اعلام کرده‌اند نمی‌توانند مسائل مربوط به ایمنی و سلامتشان را به کارفرمایان بی‌آنکه ترس از عواقب آن داشته باشند اعلام کنند.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل ترس بسیاری از گزارش‌هایی که می‌توانند از آسیب‌های جدی پیش‌گیری کنند ارائه داده نمی‌شوند. در مقابل محیط‌های کاری که در آن‌ها تعداد کارگر مشارکت‌کننده بیشتر است، ۶۴ درصد حوادث ایمنی و ۵۸ درصد حوادث منجر به راهی شدن به بیمارستان کمتری گزارش‌شده است.

به گفته اصیلیان، ایجاد یک فرهنگ پیشگیری ایمنی و بهداشت حرفه‌ای در محل کار مستلزم مشارکت کامل کارفرمایان و کارگران است. اقدامات مناسب و پایدار ایمنی و بهداشت در گرو ایجاد فضای مشارکتی صحیح بین کلیه سطوح کاری بوده که در نهایت بر اساس اعتماد و همکاری متقابل طراحی و اجرا شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

هشدار در مورد شیوع آبله میمونی/ غافلگیر نشویم

همایش ملی ایمنی در معادن و صنایع معدنی مردادماه برگزار می‌شود

سقوط هواپیمای آموزشی در آبهای حوالی قشم هرمزگان

سال گذشته ۶۱ نوزاد در نزدیکی شیرخوارگاه‌ها «رها» شدند

کنترل و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها یک الزام قضایی است / در حوزه زندانبانی با معضلاتی روبرو شده‌ایم / اجرای احکام جایگزین حبس و پابند الکترونیکی در استان کرمان

رشد اقتصادی استان کرمان مثبت 4 درصد است / هنوز 60 درصد اسناد خزانه سال گذشته جذب نشده است

مادران باردار رایگان بیمه می‌شوند

خودروی جدید و مرموز کرمان موتور/ پیش بینی هایی از جک J7 تا سی هاو A5 پلاس

مسئولان نسبت به رفع  ابهامات در قیمت گذاری کالاهای اساسی اقدام کنند

خوابگاه کانکسی دانشجویان علوم‌پزشکی بم در آتش سوخت

پربازدید ها

شهریه مدارس غیردولتی امسال حداکثر ۳۵ درصد افزایش دارد / زمان برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم تحت هیچ شرایطی تغییر نمی کند / از معلم زن برای دانش‌آموزان پسر پایه‌های پنجم و ششم نباید استفاده شود

حادثه در پارچین: یک کشته، یک مجروح

سقوط وانت به دره ۶ نفر را در زرند کرمان به کام مرگ کشاند

۱۰ شهرستان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار گرفتند

افزایش موارد اسهال و استفراغ در کودکان و افراد جوان / تاکید بر رعایت نکات بهداشتی در روزهای گرم سال

چند نکته در مورد نوشیدن آب

سقوط هواپیمای آموزشی در آبهای حوالی قشم هرمزگان

بیش از ۶۶ هزار پرونده وارده به شوراهای حل اختلاف استان کرمان به سازش ختم شد

اعزام ۴ تیم امدادونجات هلال احمر کرمان به آبادان

شناسایی ۶ بیمار مشکوک به آبله میمون در ایران

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)