کد خبر: ۴۴۵۱۳
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۶
ارسال به دوستان
ذخیره
گروه‌های رصدی برای استهلال هلال ماه شوال در حالی از ۱۱ اردیبهشت‌ ماه به مناطق اعزام می‌شوند که با جوی ابری و غبارآلود مواجه هستند.

گروه‌های رصدی برای استهلال هلال ماه شوال در حالی از ۱۱ اردیبهشت‌ ماه به مناطق اعزام می‌شوند که با جوی ابری و غبارآلود مواجه هستند.

به گزارش ایسنا، علی ابراهیمی سراجی، رصدگر هلال ماه و عضو ستاد استهلال استان تهران گفت: بررسی رؤیت‌پذیری ماه قمری در شامگاه روز ۲۹ هر ماه قمری صورت می‌گیرد و برای ماه شوال بر این اساس نسبت به رصد هلال ماه در پهنه کشور اقدام می‌کنیم.

وی ضمن اشاره به لحظه مقارنه ماه و خورشید، ادامه داد: این لحظه زمانی است که ماه وارد آسمان شامگاهی شده است و هلال ماه ساعاتی بعد به مرز رؤیت‌پذیری در دنیا می‌رسد.

رصدگر هلال ماه افزود: لحظه مقارنه ماه و خورشید برای هلال شوال ۱۴۴۳ قمری در ساعت ۵۸ دقیقه بامداد یکشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ رخ‌ می‌دهد.

ابراهیمی با اشاره به زمان رصد هلال ماه، اظهار کرد: پس از مقارنه ماه و خورشید، ماه به مدت زمانی نیاز دارد تا از خورشید فاصله بگیرد و در منطقه رؤیت‌پذیری قرار بگیرد. بنابراین از غروب فردا، یکشنبه ۱۱ اردیبهشت هلال ماه در مرکز آسیا با ابزار اپتیکی و غرب آفریقا با چشم دیده می‌شود.

عضو ستاد استهلال استان تهران تاکید کرد: در غروب ۱۱ اردیبهشت حدود ۱۹ ساعت از لحظه مقارنه گذشته است، ولی هلال ماه بسیار باریک است و تنها ۰.۶ درصد از سطح آن روشن است. بنابراین هلال در پهنه ایران با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود و با استفاده از ابزارهای رصدی، اقدام به رصد هلال باریک ماه شوال خواهیم کرد.

ابراهیمی با اشاره به وضعیت جوی برای رؤیت هلال ماه، خاطرنشان کرد: این روزها شرایط جوی همراه با ابر و غبار است و شرایط رؤیت هلال باریک شوال بسیار سخت خواهد بود.

این رصدگر هلال ماه با اشاره به رصد هلال ماه، توضیح داد: شرایط هلال شوال به گونه‌ای است که به تلسکوپ‌های بسیار پیشرفته نیاز است و برخی از رصدگران نیز با استفاده از دوربین‌های دو چشمی بسیار قوی محل قرارگیری هلال ماه را مورد کنکاش قرار می‌دهند.

وی یادآور شد: در چنین شرایطی، رصدگران وضعیت آب و هوایی را در نظر می‌گیرند و در جاهای مرتفع‌تر به دلیل کاهش گرد و غبار، مستقر می‌شوند تا بتوانند با تجربه‌ای که دارند با دقت بالا، هلال ماه را به دام بیندازند و از آن تصویربرداری کنند.

ابراهیمی با بیان اینکه شرایط جوی نامناسبی در کشور حاکم است، ابراز امیدواری کرد که بتوان با استفاده از ابزارهای رصدی قوی هلال ماه را به دام انداخت.

به گفته این محقق و رصدگر باسابقه رؤیت هلال ماه، گروه‌های رصدی متخصص جهت استهلال ماه از طرف ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری مدظله‌العالی در ۱۱ اردیبهشت ماه به مناطق مختلف کشور اعزام می‌شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

همه سرمایه‌های انسانی استان را به مشورت بطلبید

کشف یک تن و 105 کیلو تریاک در ایست و بازرسی مرصاد

نماینده تبریز: دولت عکس مصوبه مجلس عمل کرد؛ اول ارز ترجیحی را حذف و جامعه را با تنش‌های قیمتی و گرانی مواجه کرد/ وضعیت قابل قبولی در جریان نیست/ بعضی افراد نیازمند که تعدادشان هم کم نیست مشمول این طرح نشدند

مدیرعامل شرکت مس در آستانه تغییر مجدد/ آیا کرمانی ها بختی برای تصدی این شرکت دارند؟

اسحاق جهانگیری: تجربه دوران اصلاحات و دوم خرداد هنوز هم برای جامعه و دولتمردان می‌تواند راهگشا باشد

پیکر محمد علی اسلامی ندوشن از کانادا به نیشابور منتقل می شود

پیش بینی وزش باد و افزایش غلظت ریزگردها در کرمان / آسمان مناطق جنوبی استان غبارآلود می شود

افزایش شیوع فشارخون بالا در کودکان و نوجوانان ایرانی

تکذیب نقل قول از استاندار کرمان در خصوص برکناری فرمانداران و بازنشسته‌ها

دستگیری قاتلان محله شرف آباد کرمان در کمتر از یک ساعت

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)