کد خبر: ۴۴۶۳۳
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶
ارسال به دوستان
ذخیره
سید جلال ساداتیان گفت: در مجموع باید گفت که خیلی امیدی به اخذ توافق نهایی نیست؛ مگر آنکه یکی از طرفین یا دو هر دو در مواضع خود تعدیل‌هایی به‌وجود آورند.

سید جلال ساداتیان گفت: در مجموع باید گفت که خیلی امیدی به اخذ توافق نهایی نیست؛ مگر آنکه یکی از طرفین یا دو هر دو در مواضع خود تعدیل‌هایی به‌وجود آورند.

به گزارش نامه‌نیوز، از مذاکرات هیچ خبری نیست و مشخص نیست سرنوشت چندماه مذاکره در دولت سیزدهم با 1+4 چه خواهد شد.

سید جلال ساداتیان، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع گفت: باید اجازه داده می‌شد که توافق در دولت قبل امضا می‌شد زیرا همه کارهایش انجام شده بود و ایران با طرفین مذاکره در آستانه یک امضا قرار داشتند. اگر آن زمان توافق صورت می‌گرفت، از فوایدش دولت جدید بهره می‌برد و درآمدهای سرشاری نصیب کشور می‌شد اما نشد و این فرصت از دست رفت. آقایان در دوره مذاکرات در دولت سیزدهم گفتند که 98 درصد توافق‌ها صورت گرفته و فقط دو درصد باقی مانده که مشخص نشد آن 98درصد چه و آن دو درصد چه بود اما آن‌طور که گفته می‌شود موضوع بر سر رفع تحریم کامل سپاه بوده است. آمریکا این موضوع را مشروط به آن کرد که سپاه فعالیت منطقه‌ای نداشته باشد که ایران این شرط نپذیرفت و برای یک تصمیم سیاسی از سوی مقامات علی‌رتبه مذاکرات تا کنون به حالت تعلیق درآمده است.

او ادامه داد: در مجموع باید گفت که خیلی امیدی به اخذ توافق نهایی نیست؛ مگر آنکه یکی از طرفین یا دو هر دو در مواضع خود تعدیل‌هایی به‌وجود آورند. آمریکا هم به دلیل مشکلاتی که ما در داخل داریم چندان عجله‌ای برای رسیدن به توافق ندارد.

این فعال سیاسی همچنین مطرح کرد: اکنون عده‌ای مطرح می‌کنند که می‌توانیم منهی اروپا به سمت توافق برویم؛ امری که 16-17 سال پیش و در زمانی که آقای روحانی رئیس شورای امنیت ملی بود، مطرح می‌شد اما این شرایط هم پاسخگو نخواهد بود زیرا اکنون اروپا بیش از هر زمان نیازمند آمریکاست و در شرایطی که احتمال تحریم انرژی روسیه وجود دارد، آمریکا جایگزین روسیه خواهد شد بازهم مگر آنکه اروپایی‌ها به این نتیجه برسند در غیاب روسیه به سمت نفت و گاز ایران بیایند که همه اینها اگر و مگر است و حتما با واقعیت موجود که ما از آن بی‌اطلاعیم می‌تواند متفاوت باشد.

ساداتیان در پایان درباره ارتباط کنونی ایران و روسیه گفت: اکنون یک تحولی پیش آمده و ایران نسبت به گذشته محتاط‌‌تر شده است و نیم‌نگاهی به ارتباط با اروپا دارد اما اگر همچنان با روسیه مانند سابق روابط داشته باشد و مذاکرات هم به نتیجه نرسد، حتما فشارهای داخلی بسیار بیش از حالا هم خواهد شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کلید تغذیه سالم برای زنان میانسال

اختصاص تسهیلات مشاغل خانگی به هنرمندان راین

افزایش 120 درصدی مالیات در استان کرمان

پیش بینی هواشناسی از بارش باران در اواسط هفته آینده در کرمان

زباله‌گرد‌های شهر کرمان، ساماندهی می‌شوند

شب یلدای ایرانیان ثبت جهانی شد

حذف وعده‌های غذایی موجب کاهش طول عمر می‌شود

آتش گرفتن محموله مواد مخدر در عمق کویر

۲۰ درصد از دانش‌آموزان کرمان در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند / نقش موثر مدارس غیردولتی در اشتغال‌زایی و اشتغال‌آفرینی

از پرستاران گل‌گهر تجلیل شد

پربازدید ها

هیچ فردی با فیلتر کردن موافق نیست/برخی اوقات مسئولان برای جلوگیری از ایجاد ناامنی مجبور می‌شوند محدودیت‌هایی را ایجاد کنند/ 96 نفر از افاغنه در کرمان دستگیر شدند برخی از آنها پول می‌گرفتند و شعارنویسی می‌کردند/ تشکیل 645 پرونده در خصوص حوادث اخیر

روزنامه اعتماد: صدای مردم متکثر است/ می‌توان نظرسنجی کرد

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)