کد خبر: ۴۴۶۴۸
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو کمیسیون تلفیق بودجه اظهار داشت: تغییر قیمت نان در سال آینده و اختصاص کوپن نان به عوامل مختلفی ارتباط دارد باید دید سال آینده ترسالی یا خشکسالی داریم و قیمت جهانی گندم تغییر می‌کند یا نه.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه اظهار داشت: تغییر قیمت نان در سال آینده و اختصاص کوپن نان به عوامل مختلفی ارتباط دارد باید دید سال آینده ترسالی یا خشکسالی داریم و قیمت جهانی گندم تغییر می‌کند یا نه.

به گزارش ایلنا، جعفر قادری درباره حذف یارانه آرد به دلیل افزایش قاچاق گندم و آرد اظهارداشت: بحث مربوط به خروج آرد از مرزهای کشور نیست بحث این است که ارز یارانه‌ای که به گندم و آرد ارایه می‌دهیم بر کالای دیگر گرفته می‌شود و در نهایت قیمت یارانه‌ای آرد به صورت آزاد به مردم می‌رسد.

وی افزود: بحث این است که در حالی که به نهاده‌های دامی ارز یارانه‌ای تخصیص داده می‌شود اما گوشت با قیمت آزاد به دست مردم می‌رسد و ارز یارانه‌ای رانتی برای تولیدکنندگان و توزیع کنندگان تبدیل شده است. اگر ارز یارانه‌ای را به ماکارانی تبدیل کنیم در نهایت آن هم یک رانتی را برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس تاکید کرد: شاید آرد به صورت مستقیم قاچاق نشود اما شاهد آن بودیم که آرد یارانه‌ای به ماکارانی تبدیل شده و ماکارانی با آرد یارانه‌ای به سایر کشورها صادر شده است و رانت این گونه ایجاد می‌شود، وگرنه خروج کیسه‌های آرد به راحتی از کشور قابل انجام نیست.

قادری گفت: سیاست این است که ارز یارانه‌ای که به نان داده می‌شود از نانوایی خارج شود و نانوا برای تولید نان آرد آزاد خریداری کند و دیگر رانتی در این بین ایجاد نمی‌شود که عده‌ای از نانواها بخواهند آن آرد را از شبکه تولید نان خارج کنند اما در مراحل بعدی یارانه نان به صورت مستقیم برای مردم واریز می‌شود و از سوی دیگر نانوا مابه‌التفاوت قیمت آزاد و یارانه آرد از دولت دریافت خواهد کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه هدف ما این است که یارانه در حلقه آخر به مصرف کننده نهایی و مردم اختصاص پیدا کند، ادامه داد: کارخانه‌های تولید ماکارانی و یا سایر کالاهای مرتبط با آرد می‌توانند آرد را با نرخ آزاد خریداری کنند و محصولات خود را با دلار نرخ آزاد به سایر کشورها صادر کنند اما مصرف کننده داخلی یارانه خرید این کالاها را دریافت می‌کنند.

قادری در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه ماکارانی معمولا غذای قشرهای کم درآمد محسوب می‌شود و با حذف یارانه آرد شاهد افزایش چند برابری قیمت آن هستیم چرا یارانه آن را برای مردم در نظر نگرفته‌اند، گفت: یارانه ماکارانی و قیمت آن محل اختلاف مجلس با دولت است. ما نمایندگان مجلس اعتقاد داریم آردی که برای تولید ماکارانی و مصارف داخلی اختصاص داده می‌شود اگر پیش از این به عنوان آرد صنعتی و صنفی کیلوی آن سه هزار تومان بوده حداکثر به شش هزار تومان می‌رسید نه اینکه قیمت آن را به 18 هزار تومان افزایش دهند.

وی افزود: ساندویچ معمولا غذای کارگران و قشرهای کم درآمد است اگر قرار بر این است که یارانه آرد نان فانتزی تغییر کند نباید اجازه دهیم قیمت نهایی نان فانتزی شش برابرشود ما در مجلس معتقد هستیم که یارانه نان‌های حجیم و ماکارانی نباید به صورت کامل آزاد شود و تنها یارانه آرد آن بخشی از ماکارانی باید به طور کامل آ‌زاد می‌شد که تولیدات آن صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه به دنبال اصلاح و بازنگری قیمت ماکارانی هستیم گفت: در آخرین جلسه مجلس هم کاهش قیمت ماکارانی را دنبال کردیم و معتقد هستیم که هم قیمت آرد نان حجیم و ماکارانی برای مصارف داخلی باید کاهش پیدا کند اما برای آرد شیرینی پزی این حساسیت را نداریم چرا که شیرینی کالای لوکس است.

قادری درباره کوپن نان در سال آینده گفت: تغییر قیمت نان در سال آینده و اختصاص کوپن نان به عوامل مختلفی ارتباط دارد باید دید سال آینده ترسالی یا خشکسالی داریم و قیمت جهانی گندم تغییر می‌کند یا نه.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تا عصر امروز، منتظر واریز سود سهام عدالت باشید

بانک‌های استان هزار و 800 میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت کرده‌اند

دوره آموزشی پیشرفته تئاتر در سیرجان به کار خود پایان داد

نماینده جیرفت و عنبرآباد: قالیباف رای می آورد

برنامه‌های چهلمین سالروز آزادسازی خرمشهر در کرمان تشریح شد

روزنامه اصولگرا: قرار است چه اتفاقی بیفتد که رئیس جمهور می گوید آبرویم را برای جراحی اقتصادی در دست گرفته ام؟

فعالیت دانشگاه‌های استان در حوزه فعالیت‌های فناورانه امری حیاتی است / برقراری تعامل دو طرفه دانشگاه و صنعت

افزایش ساعت کاری ساتنا از امروز

زمینه اشتغال یک هزار جوان فراهم شد / توسعه اشتغال نقش مهمی در کاهش جرایم دارد

اختصاص پاداش به مشترکان کم‌مصرف برق / قبض برق رایگان می‌شود

پربازدید ها

دولت نباید نقش اجرایی در اقتصاد داشته باشد / تنوع‌بخشی به اقتصاد استان ضروری است / بخش خصوصی باید پایه و اساس توسعه باشد

ژاپن ١٠ شرکت خودروسازی دارد که ٩/۵ میلیون خودرو تولید می‌کند؛ ایران ١٨ خودروساز دارد، یک میلیون خودرو تولید می‌کند

اختصاص پاداش به مشترکان کم‌مصرف برق / قبض برق رایگان می‌شود

فعالیت دانشگاه‌های استان در حوزه فعالیت‌های فناورانه امری حیاتی است / برقراری تعامل دو طرفه دانشگاه و صنعت

افزایش ساعت کاری ساتنا از امروز

تا عصر امروز، منتظر واریز سود سهام عدالت باشید

۵۹ شركت دانش‌بنیان در کرمان فعالیت دارند

سهمیه بنزین خردادماه، امشب شارژ می‌شود

بانک‌های استان هزار و 800 میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت کرده‌اند

حضور گل‌گهر در نخستین رویداد خصوصی‌سازی اقتصاد ایران

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)