کد خبر: ۴۴۸۰۳
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۳
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی:
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان گفت: استان کرمان با ۵۹ شرکت دانش‌بنیان رتبه ۱۷ کشور را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان گفت: استان کرمان با ۵۹ شرکت دانش‌بنیان رتبه ۱۷ کشور را به خود اختصاص داده است.

جعفر رودری در اولين جلسه كميته آموزشي، فرهنگي و تعامل صنعت و دانشگاه  شوراي راهبري فناوري و توليد دانش‌بنيان استان با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري و تاكيد معظم‌له بر دو خصوصيت  "اشتغال آفريني" و "دانش‌بنيان بودن" توليد در شعار سال ۱۴۰۱ گفت: در سال جاري رشد اقتصادي ۷,۷ درصدي براي استان  هدف گذاري شده  كه براي تحقق آن ۲ رويكرد مبتني بر اشتغال (افزايش سهم اشتغال در فعاليت‌هاي نوين اقتصادي و دانش‌بنيان) و اتكا به روش‌هاي دانش‌بنياني(استفاده از روش‌هاي جديد علمي براي افزايش توليد در استان و ارتقاء بهره وري) پيش بيني شده است.

به گزارش گفتارنو به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان، وی با اشاره به اينكه طبق تعريف سازمان همكاري اقتصادي و توسعه (OECD)، اقتصاد دانش‌بنيان اقتصادي است كه بر اساس توليد و توزيع و كاربرد دانش و اطلاعات شكل گرفته و سرمايه‌گذاري در دانش و صنايع دانش پايه مورد توجه خاص قرار مي‌گيرد و صنايع دانش‌بنيان نيز صنايعي هستند كه در آنها سطح بالايي سرمايه‌گذاري در نوآوري و ابداعات جديد صورت گرفته است گفت: بانك جهاني اقتصاد مبتني بر دانش را داراي چهار محورِ سيستم نهادي و اقتصادي كه مشوق استفاده موثر از دانش و رشد كارآفريني است، جمعيت تحصيل كرده، خلاق و ماهر، زير ساخت اطلاعاتي و ارتباطي به خوبي توسعه يافته و يك نظام ملي نواوري موثر كه رابطه ديناميكي با جهان علم و فناوري و جهان كسب و كار داشته باشد.

وي ادامه داد: شاخص‌هاي تعريف شده توسط بانك جهاني براي سنجش اقتصاد دانش بنيان عبارتند از شاخص عملكرد نيروي انساني و اقتصادي، آموزشي و منابع انساني، مشوق‌هاي اقتصادي و رژيم‌هاي نهادي، زيرساخت‌هاي اطلاعاتي و سيستم ابداع‌ها.

رودری افزود: رتبه ايران در توليد علم جهاني هم به لحاظ كمي و هم از نظر كيفي طي سال‌هاي اخير ارتقاء يافته و در حال حاضر جمهوري اسلامي ايران بر پايه آخرين اطلاعات توليد علم در نظام بين المللي Web of Science ، در سال ۲۰۲۱ در رتبه پانزدهم دنيا قرار دارد.

وی با اشاره به  چهاردهمين گزارش شاخص جهاني نوآوري(Global Innovation Index) ۲۰۲۱ گفت: شاخص نوآوري جهاني، متشكل از ۷ ركن و ۲۱ بخش و ۸۰ زيربخش است و هر ساله اقتصادهاي جهان را بر اساس قابليت نوآوري آنها رتبه‌بندي مي‌كند كه ايران در سال ۲۰۲۱ در بين ۱۳۲ كشور جهان رتبه ۶۰ را در شاخص نوآوري جهاني كسب نموده و اين بهترين رتبه‌اي مي‌باشد كه طي سال‌هاي ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ براي كشور به دست آمده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان اظهارداشت: علاوه بر اين، ايران براي اولين بار در جمع كشورهاي دست يافته به نوآوري قرار گرفته است. كشورهاي دست يافته به نوآوري كشورهايي هستند كه فراتر از سطح انتظار، نسبت به سطح توسعه اقتصادي خود (سرانه توليد ناخالص داخلي) به نوآوري دست يافته‌اند.

رودري با اشاره به قابليت‌هاي موجود استان در حوزه آموزش عالي خاطرنشان كرد: استان پهناور كرمان در  با ۳,۵ درصد دانشجويان كل كشور رتبه هشتم كشور را داراست و  در حال حاضر ۱۰۰ موسسه آموزش عالي در استان فعاليت دارند كه ۶۵ درصد دانشجويان در موسسات آموزش عالي دولتي و ۳۵ درصد در موسسات آموزش عالي غيردولتي مشغول تحصيل مي باشند.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان با اشاره به عدم برقراري عدالت آموزشي منطبق با نيازها در پهنه جنوبي و شمالي استان گفت: سرانه دانشجو در منطقه شمالي استان ۲,۷ برابر مناطق جنوبي و شرقي استان است.

وي گفت: استان كرمان در پايان سال ۱۴۰۰ با در اختيار داشتن ۵۹ شركت دانش‌بنيان 9 درصد شركت‌هاي دانش‌بنيان كشور را در در اختيار داشته و از اين نظر رتبه هفدهم كشور را به خود اختصاص داده و از نظر شاخص تعداد شركت‌هاي دانش‌بنيان به ۱۰۰ هزار نفر جمعيت رتبه 27 كشور را در اختيار دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزارت بهداشت: آمار کرونا صعودی شد

جاده های جنوب کرمان رصد الکترونیکی می شوند

خیرین در تأمین تغذیه مورد نیاز دانش‌آموزان مشارکت داشته باشند/ لزوم غربالگری و شناخت بیماری‌های پنهان در مدارس

سلامت دهان و دندان، سرمایه‌گذاری روی سلامت کل بدن است

بازدید از موزه‌های کرمان برای زوج‌های جوان رایگان است

بیمه‌ها بروکراسی اداری در پرداخت خسارت‌ها را کاهش دهند / تمکین از دستورات قضایی از سوی بیمه‌ها ضروری است

مرغ ۹ هزار تومان ارزان شد

پیش بینی وزش باد و گردوخاک در اکثر مناطق کرمان

وزیر بهداشت: الزام استفاده از ماسک در مکان‌های باز برداشته شد

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است

پربازدید ها

بازار طلا و سکه صعودی شد

بلیت رایگان قطار به زوج ها اعطا می شود

قیمت سیمان کاهش یافت

دریافت دلاری بلیت هواپیما از اتباع خارجی قطعی شد

مرغ ۹ هزار تومان ارزان شد

کنایه همتی به دستور بازگشت قیمت‌ها/ اقتصاد نه فریب است نه دستور می‌پذیرد

بیمه‌ها بروکراسی اداری در پرداخت خسارت‌ها را کاهش دهند / تمکین از دستورات قضایی از سوی بیمه‌ها ضروری است

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)