کد خبر: ۴۴۸۱۳
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس گفت: امروز نادران به صورت رسمی و طی نامه‌ای برای انتخابات ریاست مجلس اعلام کاندیداتوری کرد.

سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس گفت: امروز نادران به صورت رسمی و طی نامه‌ای برای انتخابات ریاست مجلس اعلام کاندیداتوری کرد.

آفتاب‌‌نیوز: ولی اسماعیلی با اشاره به انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، اظهارداشت: از صبح امروز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در فراکسیون انقلاب اسلامی آغاز شده و کاندیداها می‌توانند تا عصر فردا اسامی خود را به ما اعلام کنند.

وی افزود: عصر سه‌شنبه نیز مجمع عمومی فراکسیون انقلابی مجلس تشکیل جلسه می‌دهد و نتیجه رأی‌گیری درباره گزینه‌های هیئت رئیسه مجلس در مجمع عمومی، صبح چهارشنبه در اختیار صحن علنی مجلس قرار می‌گیرد.

به گزارش مهر، سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: امیدوارم کسانی که رأی لازم را برای انتخابات هیئت رئیسه مجلس در فراکسیون انقلاب اسلامی نمی‌آورند، به تعهد خود پایبند باشند و دیگر در صحن علنی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه کاندیدا نشوند.

اسماعیلی درباره گزینه‌های تصدی ریاست مجلس در اجلاسیه سوم مجلس یازدهم، بیان کرد: امروز الیاس نادران به صورت رسمی و طی نامه‌ای برای انتخابات ریاست مجلس شورای اسلامی اعلام کاندیداتوری کرد. محمدباقر قالیباف هم برای حضور در انتخابات ریاست مجلس اعلام آمادگی کرده است. هنوز نماینده دیگری برای انتخابات ریاست مجلس شورای اسلامی اعلام آمادگی نکرده است.

قالیباف رئیس می‌ماند

سایت تابناک نیز در گزارشی نوشت: بنا بر آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، انتخابات اعضای هیات رئیسه مجلس اعم از رئیس، نواب رئیس و دبیران این هیات، هر ساله و همزمان با روز بازگشایی مجلس در روز هفتم خرداد برگزار می‌شود؛ اما قرار است این انتخابات برای اجلاسیه سوم، روز چهارشنبه (۴ خرداد ماه) برگزار شود.

هیات رئیسه مجلس دارای ۱۲ پست است که شامل رئیس، ۲ نواب رئیس، ۶ دبیر و ۳ کارپرداز یا ناظر است. این اعضا با رأی‌گیری و توسط دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند.

پس از برگزاری انتخابات، اعضای هیات رئیسه جدید مجلس، با قرار گرفتن در جایگاه هیات رئیسه سوگند یاد می‌کنند و می‌گویند: «من به عنوان عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در برابر قرآن مجید به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که حداکثر توان خود را برای اجرای آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با مراعات بی‌طرفی کامل در انجام وظایف به کار گیرم و از هر گونه اقدام مخالف آیین‌نامه اجتناب نمایم.»

رویه همیشگی دیگر این است پس از برگزاری انتخابات هیات رئیسه قوه مقننه، نمایندگان مجلس با رهبر انقلاب دیدار خواهند کرد که به گفته سلیمی، عضو هیات رییسه فعلی، امسال هم این دیدار در روز چهارشنبه و پس از تعیین هیات رییسه جدید برگزار خواهد شد.

مجلس شورای اسلامی در هفته‌های اخیر روز‌های داغ و حاشیه‌داری را گذرانده است؛ از ماجرای سفر نزدیکان رییس مجلس به ترکیه گرفته تا نطق‌های تند و آتشین درباره اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت، همگی موجب شدند که قوه مقننه بر خلاف سال گذشته بیشتر در معرض نگاه و نقد عمومی قرار گیرد و چشم و گوش‌های زیادی را به سوی خود جلب نماید.

همین حاشیه‌ها باعث شد که این سوال به طور جدی مطرح شود که ترکیب هیات رییسه مجلس برای دور جدید دچار چه تغییراتی خواهد شد و از همه مهمتر اینکه آیا محمد باقر قالیباف با توجه به واکنش‌های عمومی که به ماجرای جنجالی سفر نزدیکان وی به ترکیه وجود داشت، همچنان در راس این قوه قرار خواهد گرفت یا نه؟!

در چند روز مانده به سومین انتخابات برای اجلاسیه سوم مجلس یازدهم، بازار گمانه‌زنی‌ها برای آرایش هیات رئیسه آتی داغ شده است و هرازگاهی برخی نمایندگان اسامی را مطرح می‌کنند که آن افراد در حال لابی با سایر نمایندگان هستند تا بتوانند برای تصاحب صندلی هیات رئیسه برای خود رأی جمع‌آوری کنند. در همین ارتباط نام‌های زیادی شنیده شده، اما تاکنون آنچه تا حدی قطعیت یافته، حضور چهره‌ها و افراد زیر در رقابت‌های انتخاباتی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی است.

کاندیدا‌های ریاست مجلس: محمدباقر قالیباف، الیاس نادران، فریدون عباسی، (نام مرتضی آقاتهرانی هم مطرح شده، اما تاکنون خبر رسمی به نقل از وی درباره حضور در این انتخابات منتشر نشده است.)

کاندیدا‌های نواب رییس مجلس: علی نیکزاد، عبدالرضا مصری، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، حجت‌الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی، حمیدرضا حاجی‌بابایی، ابراهیم عزیزی (نماینده کرمانشاه)، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر، محمدمهدی زاهدی

کاندیدا‌های دبیران هیات رییسه: سید ناصر موسوی‌لارگانی علی کریمی فیروزجائی حسینعلی حاجی‌دلیگانی روح‌الله متفکرآزاد محسن دهنوی محمد رشیدی

کاندیدا‌های ناظران هیات‌رئیسه: علیرضا سلیمی، محمدحسین فرهنگی، محسن پیرهادی، سید نظام‌الدین موسوی، علی رضایی

همچنین باید خاطرنشان کرد که جلسات آتی مجلس در کم یا زیاد شدن لیست کاندیداها، نقش مهمی داشته و ممکن است تا روز چهارشنبه ـ که انتخابات برگزار می‌شود ـ این لیست به خصوص در بخش دبیران و ناظران هیات رییسه دچار تغییرات زیادی شود.

آن طور که از نمایندگان جناح‌های مختلف مجلس شنیده می‌شود، به رغم همه واکنش‌های عمومی به ماجرای سفر جنجالی و همچنین همراهی برخی جناح‌های داخل مجلس و افرادی در داخل دولت در افشای این ماجرا و عمومی شدن آن، محمد باقر قالیباف برای یک سال دیگر هم در قامت ریاست مجلس شورای اسلامی حضور خواهد داشت؛ اما شاید این حضور به منزله کسب رای به مانند سال گذشته و حتی تعیین چیدمان مسئولیت‌های نهاد‌های وابسته به مجلس نبوده و ممکن است که در رایزنی‌های چند روز آینده در قبال حمایت برخی از جناح‌ها، درمورد تعیین این چیدمان‌ها صحبت‌هایی مطرح شود و علاوه بر تغییر در هیات رییسه، شاهد تغییرات مدیریتی در نهاد‌های وابسته به قوه مقننه هم باشیم. همچنین اصولگرایان که به دلیل ملاحظاتی، در این مدت اختلافات گذشته خود با قالیباف را کنار گذشته بودند با صراحت بیشتری به مقابله و نقد وی بپردازند.

درباره انتخابات پیش روی هیات رییسه مجلس، ذبیح‌الله اعظمی، نماینده جیرفت و عنبرآباد گفت: درباره انتخابات هیات رییسه می‌توان گفت که قطعا هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در انتخابات چهارشنبه تغییر خواهد کرد، ولی این تغییر شامل حال تغییر رییس نشده و آقای قالیباف رییس می‌ماند.

وی درباره ارزیابی خود از میزان رای قالیباف نسبت به دوره پیش گفت: آقای قالیباف رییس می‌ماند؛ اما قطعا ایشان رای سال پیش را کسب نخواهند کرد، چون هم مساله برخی حاشیه‌ها وجود دارد و هم اینکه آقای نادران به عنوان کاندیدای ریاست مطرح شده‌اند و وی اطلاعیه پرچالشی را منتشر کرده است که قطعا مجموع این اقدامات می‌تواند روی رای ریاست مجلس تاثیرگذار باشد.

اعظمی درباره پیش بینی خود از تغییر در دیگر بخش‌های هیات رییسه هم خاطرنشان کرد: ترکیب دبیران و ناظران هیات رییسه به احتمال زیاد تغییر خواهد کرد و ممکن است نواب هم دچار تغییراتی شوند و اگر همین نواب فعلی انتخاب شوند با رای شکننده خواهد بود.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درباره تاثیر نتایج انتخابات هیات رییسه بر تغییرات مدیریتی بر ارکان و نهاد‌های وابسته به مجلس به مانند مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: احتمال تغییر در این نهاد‌ها هم وجود دارد و در جلسات هفته جاری که معمولا از ساعت ۶ صبح برگزار می‌شود، در رایزنی جناح‌ها و فراکسیون‌ها این موضوعات مطرح خواهد شد.

همچنین حسین امامی راد، نماینده چناران و عضو کمیسیون تحقیقات و آموزش مجلس شورای اسلامی به «تابناک» گفت: درباره انتخابات چهارشنبه، می‌توان گفت که آقای قالیباف قطعا رییس خواهد ماند و رای ایشان هم شاید دچار تغییراتی نسبت به دوره گذشته نشود؛ اما امکان تغییر در هیات رییسه وجود دارد، چون افراد زیادی برای این سمت‌ها کاندیدا شده‌اند و این بخش از هیات رییسه دچار تغییرات خواهد شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی مشروط شد

برقراری پرواز کرمان به دبی و استانبول در حال پیگیری است / گرانی بلیط روی تعداد مسافر تاثیری نگذاشته است

مهلت یک هفته‌ای به کارخانه‌های لبنی برای افزایش تولید 4 قلم کالا

نشانه‌های کلسترول بالا روی پوست

تاکنون موردی از آبله میمون در کشور نداشته‌ایم / شناسایی ٣٩ مورد مشکوک به آبله میمونی در ایران

دمای فهرج و شهداد به ۵۰ درجه سانتیگراد رسید

کاهش ۳۰ درصدی مصرف ماکارونی/ تحریم‌ها بسیاری از بازارها را گرفت

سه بنگاه مشاور املاک به دلیل عدم رعایت قوانین و مقررات پلمب شدند / با بنگاه‌های بدون مجوز برخورد می شود

فروش بلیت هواپیما بر اساس نرخ دلار ممنوع شد

مشترکان بد مصرف پیامک هشدار قطع آب دریافت می‌کنند

پربازدید ها

سيد حسين مرعشى: وزیر کشاورزی را عزل کنید

فعلا هیچ تصمیمی برای نامزدی از حوزه کرمان و راور ندارم/ فرق نمی‌کند در کرمان نماینده باشم یا استان دیگری

غلامرضا معاون سیاسی وزیر کشور شد

همتی: به جای استناد به دروغ، به فکر کارآمدی دولت باشید

رضا نصری: مجاهدین خلق [منافقین] مسئولیت دو حمله تروریستی تازه در ایران را پذیرفته‌اند / غربی‌ها باید دوباره آن‌ها را در فهرست تروریستی قرار دهند

اجازه ورود ویروس به سپاه را نمی‌دهیم / سپاهیان باید بدون ترس دست روی ماشه باشند تا از انقلاب دفاع کنند

زمان طلایی، نقره‌ای و برنزی احیای برجام را از دادیم

زمزمه‌های دوباره طرح صیانت/ مسیر صیانت هموار می‌شود؟

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)