کد خبر: ۴۵۰۰۸
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۵
ارسال به دوستان
ذخیره
یک متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با اعلام این مهم که مصرف دخانیات شانس ابتلا به سرطان در افراد را بیشتر می‌کند، گفت: در بیش از 30 درصد افراد مبتلا به انواع سرطان‌ها سابقه مصرف سیگار وجود دارد.

یک متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با اعلام این مهم که مصرف دخانیات شانس ابتلا به سرطان در افراد را بیشتر می‌کند، گفت: در بیش از 30 درصد افراد مبتلا به انواع سرطان‌ها سابقه مصرف سیگار وجود دارد.

به گزارش فارس، حمیدرضا دهقان منشادی متخصص رادیوتراپی آنکولوژی با بیان این مهم که مصرف دخانیات شانس ابتلا به سرطان در افراد را بیشتر می‌کند، گفت: قبل از هر چیز میزان مصرف دخانیات است که این شانس را تغییر می‌دهد، و نسبت مصرف سیگار (pack/year)، بر اساس تعداد سال‌های مصرف به تعداد پاکت‌های سیگاری که یک فرد در روز مصرف می‌کند محاسبه می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان داشت: اگر فرد به مدت 10 سال روزی یک پاکت سیگار مصرف کرده باشد این نسبت به صورت 10 بسته بر سال تعریف می‌شود، هرچقدر این عدد افزایش پیدا کند شانس ابتلا به سرطان هم بیشتر می‌شود. که با پایین آمدن سن مصرف دخانیات به‌ویژه سیگار، این نگرانی وجود دارد که تعداد افراد بیشتری در ادامه عمر خود به شاخص 10 بسته بر سال در مصرف سیگار برسند، در این شرایط دور از انتظار نیست که ابتلا به سرطان در کشور طی سال‌های آینده افزایش پیدا کند.

دهقان منشادی در خصوص وضعیت ابتلا به سرطان در کشور نسبت به دیگر کشورها و تاثیر مصرف دخانیات برآن گفت: بروز سرطان‌های مختلف در کشور ما کمتر از کشورهای پیشرفته است، اما سرعت رشد سرطان در کشور با توجه به جمعیت، بیشتر از کشورهای پیشرفته است و نکته مهم این است که جمعیت ما در حال سالمند شدن است و احتمال بروز سرطان در جمعیت کهنسال بیشتر بوده و طبیعتاً مصرف سیگار این میزان را افزایش می‌دهد.

وی با اعلام اینکه سرطان ریه اولین سرطان شایعی است که مستقیماً به مصرف سیگار ربط داشته و حدود 75 درصد مبتلایان به سرطان ریه سابقه مصرف سیگار دارند، گفت: سرطان حنجره دومین سرطان شایع مرتبط با مصرف سیگار است و 70 درصد کسانی‌که به این سرطان مبتلا شدند سابقه‌ی مصرف سیگار داشته و مبتلایان به سرطان زبان و دهان تا حدود 50 الی 60 درصد سابقه مصرف سیگار یا شبه دخانیات را دارند، همچنین مبتلایان به سرطان معده و مثانه تا 50 درصد سابقه مصرف سیگار در آنها مشاهده شده است.

دکتر دهقان ادامه داد: موارد کمتر شایع ابتلا به سرطان‌های مری و کولورکتال است، سرطان‌های دهانه رحم و پوست هم می‌توانند مرتبط با مصرف سیگار باشند اما میزان ارتباط آن‌ها با دخانیات معمولاً کمتر از 30 درصد است. البته سرطان‌های خون مثل CLL و CML هم میزان بالایی ارتباط با مصرف سیگار و دخانیات دارند. با این وجود می‌شود گفت اگر مجموع این سرطان‌ها را در نظر بگیریم می‌توانیم متوجه شویم در بیش از 30 درصد افراد مبتلا به انواع سرطان‌ها سابقه مصرف سیگار وجود دارد.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی، با اشاره به این موضوع که قطع مصرف سیگار می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهد بیان داشت: اگر فردی مصرف سیگار را ترک کند، اگرچه همچنان سوابق مصرف در بیمار شدن فرد موثر است، اما مطالعات اخیر نشان داده یک بهبودی در تاثیر این سوابق برای بیمار نشدن افراد بوجود می‌آید. یعنی اگر کسی 10 سال متوالی سیگار کشیده باشد، چنانچه 10 سال متوالی ترک سیگار کند، سابقه تاثیرگذار مصرف دخانیات در فرد برای ابتلا به بیماری کم می‌شود.

وی در ادامه گفت: نکته‌ حائز اهمیت این است که حتی قطع مصرف سیگار در زمان درمان باز هم کمک کننده به بهبود است، چرا که مصرف سیگار حین درمان اثر بخشی درمان را به شدت پایین آورده و کاهش می‌‌دهد.

این متخصص آنکولوژی با اشاره به سیاست‌گذاری‌های سلامت به‌ویژه درخصوص سرطان بیان داشت: اگر به‌صورت اقتصادی سود تولید سیگار و مالیاتی که از تولید آن به‌دست می‌آید و بعد هزینه‌ای که تمام دولت‌ها در کشورهای مختلف به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای درمان سرطان انجام می‌دهند را بررسی کنیم متوجه می‌شویم دولت‌ها هزینه بالایی را برای تولید دخانیات پرداخت می‌کنند، گویی‌که آن‌ها برای ابتلا افراد به سرطان سوبسید پرداخت می‌کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزارت بهداشت: آمار کرونا صعودی شد

جاده های جنوب کرمان رصد الکترونیکی می شوند

خیرین در تأمین تغذیه مورد نیاز دانش‌آموزان مشارکت داشته باشند/ لزوم غربالگری و شناخت بیماری‌های پنهان در مدارس

سلامت دهان و دندان، سرمایه‌گذاری روی سلامت کل بدن است

بازدید از موزه‌های کرمان برای زوج‌های جوان رایگان است

بیمه‌ها بروکراسی اداری در پرداخت خسارت‌ها را کاهش دهند / تمکین از دستورات قضایی از سوی بیمه‌ها ضروری است

مرغ ۹ هزار تومان ارزان شد

پیش بینی وزش باد و گردوخاک در اکثر مناطق کرمان

وزیر بهداشت: الزام استفاده از ماسک در مکان‌های باز برداشته شد

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است

پربازدید ها

پایان عملیات جستجوی مادر و فرزندان مفقود شده در جنوب کرمان

دستورالعمل نوبت کاری شب برای مادران شاغل باردار و مادران دارای فرزند شیرخوار ابلاغ شد

وزارت بهداشت: آمار کرونا صعودی شد

راور، باز هم لرزید

کرونا پایان نیافته بلکه مهار و کنترل شده است / بیشتر آمار جدید مبتلایان به کرونا در ورود پروازهای خارجی به کشور

هشدار سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نسبت به شیوع تب کریمه کنگو در جنوب کرمان

فروشندگان سوالات کنکور و امتحانات نهایی در فضای مجازی دستگیر شدند

جلسه، بازدید و ماموریت‌های غیرضرور مدیران در وقت اداری ممنوع / مسئولان از شفافیت اطلاعات واهمه نداشته باشند

شرکت ۲۰ درصد دانش‌آموزان متوسطه در طرح «جبران افت یادگیری»

پیش بینی وزش باد و گردوخاک در اکثر مناطق کرمان

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)