کد خبر: ۴۵۱۵۱
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱
ارسال به دوستان
ذخیره
معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ مراسم یاد بودی را برای مرحوم حجت‌الاسلام سید محمود دعایی در تالار وحدت برگزار کرد.

جلال خوش چهره نوشت: معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ مراسم یاد بودی را برای مرحوم حجت‌الاسلام سید محمود دعایی در تالار وحدت برگزار کرد.

در این مراسم که اصحاب رسانه و فرهنگ و هنر به نمایندگی از همه اقشار و نحله‌های فکری و سیاسی حضور داشتند، برخی از آنان نیز به ایراد سخن پرداختند، یک ترجیع بند مشترک، جذاب؛ زنگ‌دار و در این‌حال در فضای خط کشی شده سیاسی کشور بوی تازگی می‌داد.

همه حاضران در این مراسم از وزیر مربوطه تا مدیران مسئول وابسته به طیف‌های سیاسی این سو و آن سوی اصولگرا و اصلاح‌طلب، حتی نماینده سینماگران کشور بر یک ویژگی برجسته‌ از دیگر ابعاد شخصیت فکری و سیاسی‌-فرهنگی «سیدمحمود» اشاره داشته و آن‌را ستودند. این ویژگی همانا رویکرد اعتدالی و پرهیز او از خط کشی نامعقول «خودی و ناخودی» میان مردم و نحله‌های فکری - سیاسی نشسته در یک کشتی و رو در رو با سرنوشت مشترک در کشور و مردمی است که اکنون بیش از هر زمان به وفاق و همدلی نیاز دارد.

طرفه اینکه نماینده تندروترین‌های سیاسی و رسانه‌ای کشور نیز هنر مرحوم دعایی را رویکرد اعتدالی و تلاش او برای جذب و پرهیز از سیاست دفعی خواند. این استقبال از رویکرد مرحوم دعایی در حالی است که در وقت حضورش با تلخی‌های بسیار روبرو بود و از این بابت ملامت‌ها کشید. اما اگر اکنون این رویکرد اعتدالی مورد توجه و ستایش قرار دارد باید آن را به فال نیک گرفت و از آن استقبال کرد. در واقع بزرگترین میراث مرحوم دعایی را می‌توان همین گوهر مهجور در سپهر سیاسی – اندیشه‌گی کشور دانست که در تاریخ چهار دهه گذشته با سخت‌ترین تجربه‌ها، تهدیدها و آسیب‌ها روبرو بوده و هنوز هم از این بابت رنجور است.

مرحوم دعایی نه تنها در قامت چهره‌ای رسانه‌ای بلکه شخصیت سیاسی -فرهنگی در کارنامه‌اش، نمراتی درخشان از ایجاد رابطه تعامل‌گرا و سازنده با همه جریان‌ها و طیف‌های کنشگر دارد. در نگاه او هیچ‌کس به دلیل گرایش‌های فکری‌ منتقد، مخالف یا متفاوت با آنچه رسمی است، محکوم نیست. او براین باور بود که باید بر قدرت جذب افزود و از دافعه‌های بی‌منطق و جزم‌گرا دوری کرد. همه حاضران در مراسم یاد بود مرحوم دعایی مانند دیگر کسانی که در روزهای اخیر از منش و مرام او گفته و او را ستوده‌اند، روابط عمومی او را در قامت شخصیتی نافذ در نظام سیاسی موفق و مؤثر خوانده‌اند؛ تفاوت نمی‌کند از طیف‌های وابسته به ملی – مذهبی تا صاحبان گرایش‌های چپ و لیبرال و اصولگرا و اصلاح طلب چسبیده به پیکره حاکمیت سیاسی. جالب اینکه یکی از مدعوین مراسم یاد بود، از نقش مرحوم دعایی در کمک به ایتام و کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست گفت و او را پدر همه آن کودکانی خواند که در همه سال‌های گذشته زیر چتر حمایت او قرار داشتند. راقم این سطور که افتخار ۱۹ سال (۷۹-۱۳۶۰)شاگردی در کنار او را در روزنامه اطلاعات داشت، برای نخستین بار بود که این خبر را شنیدم و بغض گلویم شکست.

مانند دعایی بودن سخت نیست. اگر معتدل بودن تا این اندازه خوب است که طرفداران همه طیف‌های سیاسی – فکری، دعایی را به این خاطر می‌ستایند، چرا در دستور کار مشترک همه آنان قرار نمی‌گیرد؟ چرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که بانی برپایی چنین مراسمی بود، در بازتاب سیاست‌ها ‌و برنامه‌هایش این رویکرد نزد مخاطبانش فهم نمی‌شود؟

اعتدال یک باور است و به ظرفیت‌هایی محتاج است که برای آن باید تمرین و ممارست کرد. اگرچه گاه به دلیل تجربه‌های تلخ، اعتدال‌گرایان نیز در بازار آشفته ممکن است وضع‌شان کساد باشد.

دعایی نامش ماندگار خواهد بود نه از این بابت که تنها مدیر مؤسسه ریشه‌داری چون اطلاعات بود، بلکه اعتدال، مردمداری و روابط عمومی‌ او به عنوان عضوی از پیکره نظام سیاسی تا همیشه در خاطره‌ها باقی خواهد ماند. روحش قرین رحمت الهی باد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزارت بهداشت: آمار کرونا صعودی شد

جاده های جنوب کرمان رصد الکترونیکی می شوند

خیرین در تأمین تغذیه مورد نیاز دانش‌آموزان مشارکت داشته باشند/ لزوم غربالگری و شناخت بیماری‌های پنهان در مدارس

سلامت دهان و دندان، سرمایه‌گذاری روی سلامت کل بدن است

بازدید از موزه‌های کرمان برای زوج‌های جوان رایگان است

بیمه‌ها بروکراسی اداری در پرداخت خسارت‌ها را کاهش دهند / تمکین از دستورات قضایی از سوی بیمه‌ها ضروری است

مرغ ۹ هزار تومان ارزان شد

پیش بینی وزش باد و گردوخاک در اکثر مناطق کرمان

وزیر بهداشت: الزام استفاده از ماسک در مکان‌های باز برداشته شد

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)