کد خبر: ۴۵۱۶۴
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۷
ارسال به دوستان
ذخیره
آیت الله شیخ بهایی بخشی از جهاد تبیین را ناظر به مسئله افزایش جمعیت دانست و گفت: اگر زمان طلایی(ازدواج و فرزندآوری) از بین برود در آینده قابل جبران نخواهد بود و چند قرن باید بگذرد تا مسئله روی ریل خود برگردد.

آیت الله شیخ بهایی بخشی از جهاد تبیین را ناظر به مسئله افزایش جمعیت دانست و گفت: اگر زمان طلایی(ازدواج و فرزندآوری) از بین برود در آینده قابل جبران نخواهد بود و چند قرن باید بگذرد تا مسئله روی ریل خود برگردد.

به گزارش شبستان؛ آیت الله احمد شیخ بهایی، در جمع تعدادی از بانوان حوزوی، مسئله جمعیت را مهم، اساسی و حیاتی خواند و گفت: در فاجعه پیری جمعیت عواملی نقش داشته که گاه از نظر اقتصادی و گاه فرهنگی و اجتماعی بوده است.

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان افزود: اول مطلبی که مطرح می‌شود این است هزینه‌ها را از کجا تأمین کنیم؟ چه در ازدواج و چه در فرزندآوری؛ در حالیکه درباره کسی که اعتماد و اعتقاد او به خدا است این سئوال مشکل ایجاد می‌کند زیرا در هر دو مورد خداوند وعده داده و تعهد کرده رزق و روزی فرزند و همسر را می‌رساند البته معنای آن نشستن و کار نکردن نیست اما اگر با اعتماد به وعده الهی کار و تلاش کند و خداوند هم تأمین می‌کند.

وی با بیان اینکه به گفته متخصصان تنها ۲۲ درصد مشکل جمعیت مسئله اقتصادی است؛ اظهار کرد: معنایش این است بسیاری از افراد از نظر مادی تأمین هستند و تن به ازدواج نمی‌دهند زیرا بعضاً ازدواج را دردسر می‌دانند در حالیکه ازدواج؛ تعهد اجتماعی و تشکیل سلول اجتماع است.

آیت الله شیخ بهایی ادمه داد: جامعه بشری گله گوسفند نیست که آمار آن به تعداد گوسفندها باشد بلکه سلول جامعه بشری خانواده و آمار آن به تعداد خانواده‌ها است که اگر والدین نسبت به هم و فرزند متعهد نشوند و ازدواج شکل نگیرد جامعه بشری به جامعه حیوانی سقوط می‌کند و مفاسدی به دنبال آن پیش می‌آید.

وی با بیان اینکه ازدواج امر الهی است که خداوند آن را دوست می‌دارد و همین کافی است؛ گفت: اگر خداشناس باشیم و محبت و عشق خدا به انسان را بفهمیم، کارها را روی محبت خداوند تنظیم می‌کنیم زیرا فرض کنید هیچیک از مشکلات قابل حل نباشد اما همین قدر بدانیم خداوند دوست دارد، {کافی است} هیچ بنایی محبوب‌تر از تزویج نیست و مبغوض‌ترین حلال طلاق است.

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان به پیامدهای تنهایی زوج‌های بدون فرزند که در آینده با آن مواجه می‌شوند هم اشاره و تصریح کرد: والدین در سن بالا به شدت نیازمند یک پرستار و مراقب هستند که از سر محبت کاری برای آنان بکند و نیاز عاطفی در سنین بالا را خانه سالمندان تأمین نمی‌کند.

وی با تأکید بر این مسئله که رابطه ازدواج و فرزندآوری با اقتصاد را باید قطع کرد زیرا اگر کسی در فقر زندگی می‌کند چه یک نفر باشد یا چند نفر و اگر هم ثروت دارد همین‌گونه؛ اظهار کرد: ازدواج و فرزندآوری یکی از نیازهای انسان است که نباید متوقف بر ثروت باشد چون کسی که تشنه است به او نمی‌گویند مدرک و خانه‌ات چیست؟ و... همه چیز را نباید به مال و درآمد گره زد ضمن اینکه هیچ تضمینی برای ثروت نیست زیرا حوادث هیچگاه خبر نمی‌کند.

آیت الله شیخ بهایی با تأکید بر پرهیز از تعیین شروط خاص برای ازدواج، افزود: طبق روایت پیامبر اخلاق و دین کافی و مابقی قابل گذشت است ضمن اینکه ازدواج باید در سن خودش انجام بشود که اگر زمان طلایی(ازدواج و فرزندآوری) از بین برود در آینده قابل جبران نخواهد بود و چند قرن باید بگذرد تا مسئله روی ریل خود برگردد.

وی اظهار کرد: وقتی مسئله اینقدر مهم است طلاب باید تبلیغ و تشویق کنند، افرادی نقش واسطه‌گری برای ازدواج داشته باشند، زوج‌های جوان مهارت‌های زندگی و ارتباطی را یاد بگیرند و اینکه مسئله باید برای خود مُبلغ حل شده باشد و ابهام نداشته باشد.

استاد درس خارج فقه و اول حوزه علمیه کرمان بخشی از جهاد تبیین را ناظر به مسئله جمعیت خواند و گفت: دشمن با تبلیغ فراوان علیه خانواده و فرزند و ازدواج کار می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی مشروط شد

برقراری پرواز کرمان به دبی و استانبول در حال پیگیری است / گرانی بلیط روی تعداد مسافر تاثیری نگذاشته است

مهلت یک هفته‌ای به کارخانه‌های لبنی برای افزایش تولید 4 قلم کالا

نشانه‌های کلسترول بالا روی پوست

تاکنون موردی از آبله میمون در کشور نداشته‌ایم / شناسایی ٣٩ مورد مشکوک به آبله میمونی در ایران

دمای فهرج و شهداد به ۵۰ درجه سانتیگراد رسید

کاهش ۳۰ درصدی مصرف ماکارونی/ تحریم‌ها بسیاری از بازارها را گرفت

سه بنگاه مشاور املاک به دلیل عدم رعایت قوانین و مقررات پلمب شدند / با بنگاه‌های بدون مجوز برخورد می شود

فروش بلیت هواپیما بر اساس نرخ دلار ممنوع شد

مشترکان بد مصرف پیامک هشدار قطع آب دریافت می‌کنند

پربازدید ها

دلنوشته محمدمحسن بیگی مدیرکل اسبق آموزش و پرورش: اسب قدرت و ثروت و شهوت همیشه چموش است

هواشناسی کرمان هشدار زرد صادر کرد / فعال شدن سامانه مونسون و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها

بالابر غیراستاندارد، جان نوجوان ۱۲ساله کرمانی را گرفت

آخرین آمار جان‌باختن و مصدومان زلزله هرمزگان

زمین لرزه شدید ۶.۳ ریشتری در هرمزگان / ۵ فوتی و ۱۹ مصدوم تاکنون / اعلام تعطیلی بندرعباس در روز شنبه؛ کنکور برقرار است

حادثه‌ خودروی خبرنگاران اناری بخیر گذشت

دستگیری سارقان کش رو زن در کرمان

مینو محرز: از دیدن این جمعیت ماسک نزده وحشت می‌کنم/ پیک کرونا در شهریور

جنوب و غرب کرمان بارانی می‌شود

خطر شیوع وبا جدی است/ میکروبی که فقط انسان را گرفتار می کند

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)