کد خبر: ۴۵۲۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
دانشمندان با کشف مولکول خاصی که هنگام ورزش در بدن تولید می‌شود، به ساخت دارویی با فواید ورزش نزدیک‌تر شده‌اند.

دانشمندان با کشف مولکول خاصی که هنگام ورزش در بدن تولید می‌شود، به ساخت دارویی با فواید ورزش نزدیک‌تر شده‌اند.

به گزارش خبرآنلاین، گروهی از پژوهشگران تحت سرپرستی دانشکده پزشکی بیلور آمریکا، طی انجام یکسری آزمایشات، مولکولی را در خون موش‌ها شناسایی کردند که این مولکول منحصراً در هنگام ورزش تولید می‌شود و می‌تواند به‌ طور چشمگیری در کاهش مصرف غذا و چاقی را در این حیوانات مؤثر باشد.

همچنین مولکولِ کشف‌ شده، در خون اسب‌های مسابقه‌ای و انسان‌ها نیز شناسایی شده و می‌تواند به بیان ارتباط موجود بین ورزش و اثرگذاری آن بر تنظیم اشتها و وزن کمک کند.

دکتر جاناتون لانگ، محقق این پژوهش، گفت: هدف ما از این آزمایش این بود که عملکرد ورزش را در سطح مولکولی درک کنیم تا از طریق این بررسی بتوانیم به برخی از مزایای آن دست یابیم. به عنوان مثال یکی از مزایای چنین تحقیقی این است که: افراد مسن یا ضعیف‌تر که توانایی ورزش کافی را ندارند، ممکن است روزی از داروهایی بهره‌مند شوند که این داروها قادر به کند کردن پیشرفت پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌ها باشند.

این تیم تحقیقاتی، تجزیه و تحلیل جامعی بر ترکیب پلاسمای خون موش‌هایی که روی تردمیل و با شدت زیادی دویده بودند، انجام دادند؛ سپس این ترکیبات را با ترکیبات پلاسما در موش‌هایی که ورزش نکرده بودند، مقایسه کردند.

نتیجه این آزمایش، نشان‌دهنده‌ی تفاوت مولکولی مهمی در خون موش‌هایی بود که ورزش کرده بودند؛ تحت تأثیر ورزش، یک اسیدآمینه‌ی اصلاح‌شده به نام Lac-Phe در خون تولید می‌شود. این ماده از لاکتات (محصول جانبی تمرینات شدید که مسئول سوزاندن عضلات است) و فنیل آلانین (اسید آمینه‌ای که بلوک سازنده پروتئین است) سنتز می‌شود.

مصرف غذا در موش‌های چاقی که به مدت 12 ساعت دوزهای بالای Lac-Phe  را دریافت کردند، حدود 50 درصد کاهش یافت. هنگامی که به مدت 10 روز، تجویز Lac-Phe روی موش‌ها تمدید شد، میزان مصرف غذا و وزن آنها کاهش یافت و تحمل گلوکز در بدن موش‌ها تقویت شد.

همچنین محققان آنزیمی را (به نام (CNDP2 شناسایی کردند که در تولید Lac-Phe نقش دارد؛ آنها دریافتند موش‌هایی که فاقد این آنزیم بودند، به اندازه موش‌های گروه کنترل (با همان رژیم تمرینی) کاهش وزن نداشتند.

طبق گفته کارشناسان، پس از ورزش شدید، سطح Lac-Phe در پلاسمای خون انسان و حتی اسب‌های مسابقه افزایش می‌یابد.

پس از فعالیت‌های شدید جسمی، افزایش‌های القایی Lac-Phe در خون انسان‌ها و اسب‌های مسابقه مشاهده می‌شود، که این متابولیت را به عنوان یک عامل مولکولی مرتبط با فعالیت فیزیکی در روش‌های مختلف فعالیت و گونه‌های پستانداران ایجاد می‌کند. این داده‌ها یک متابولیت حفظ‌شده القایی ورزش را تعریف می‌کنند که مصرف غذا را کنترل می‌کند و بر تعادل انرژی سیستمیک تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، داده‌های گروه تمرین انسانی نشان داد که ورزشِ سریع، بیشترین افزایش را در لاک‌په (Lac-Phe) موجود در پلاسما ایجاد کرد و به دنبال آن تمرین مقاومتی و سپس تمرین استقامتی این تغییر را رقم می‌زنند.

لانگ گفت: «این تحقیق نشان می‌دهد که Lac-Phe یک سیستم قدیمی و محافظت‌شده است که تغذیه را تنظیم می‌کند و با فعالیت بدنی در بسیاری از گونه‌های جانوری مرتبط است».

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آغاز فرایند انتخاب رشته آزمون سراسری از امروز

قاتل تحت مصرف شدید روانگردان شیشه بوده است / اختلافات شخصی انگیزه اصلی متهم بوده است

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

63 بیمار کرونایی در کشور جان باختند / فقط ۳۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند

عوارض آزادراه‌ها به نرخ سابق بازگشت

اجتماع بزرگ عزاداران حسینی در  گل‌گهر برگزار شد

عزاداران حسینی حتما از ماسک استفاده کنند

مهمترین دغدغه ما برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز و رعایت پروتکل‌هاست

سفر هیات دولت به کرمان باز هم لغو شد

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)