کد خبر: ۴۵۳۰۳
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۷
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی عنوان کرد:
رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: خریدهای شرکت پشتیبانی امور دام اگر به منظور جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان باشد ظرف یک هفته باید قیمت‌ها واقعی شوند اما در عمل خریدهای شرکت تاثیر چندانی در بازار ایجاد نکرد.

رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: خریدهای شرکت پشتیبانی امور دام اگر به منظور جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان باشد ظرف یک هفته باید قیمت‌ها واقعی شوند اما در عمل خریدهای شرکت تاثیر چندانی در بازار ایجاد نکرد.

به گزارش ایلنا، محمد یوسفی با اشاره به متعادل شدن روند تولید و عرضه مرغ در بازار، اظهارداشت: زیان مرغداران بعد از واقعی شدن قیمت مرغ گوشتی در بازار کمتر شده است و بازار به سمت متعادل شدن در حرکت است؛ به عنوان مثال قیمت جوجه یک روزه از دانه‌ای 2 هزار و 500 تومان به 5 هزار تومان رسید.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان مرغ با هدف کاهش زیان میزان جوجه‌ریزی را تقلیل دادند، تصریح کرد: ماهیانه تولیدکنندگان حدود 120 میلیون جوجه‌ریزی می‌کنند که در این ماه حدود 6 درصد از این حجم کاهش پیدا کرده است. قیمت مرغ از کیلویی 40 هزار تومان به کیلویی 60 هزار تومان رسید و این امکان وجود دارد که نرخ آن از کیلویی 60 هزار تومان نیز بالاتر برود.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: خریدهای شرکت پشتیبانی امور دام اگر به منظور جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان باشد ظرف یک هفته باید قیمت‌ها واقعی شوند اما در عمل خریدهای شرکت تاثیر چندانی در بازار ایجاد نکرد.

رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه باید وزارت کشاورزی سیاست‌هایی را دنبال کند که تولیدکنندگان انگیزه تولید را از دست ندهند، افزود: دولت باید از سخت‌گیری‌هایی که برای کیفیت خریدهایش انجام می‌دهد بکاهد تا از زیان تولیدکنندگان به سرعت جلوگیری کند. کاهش زیان تولیدکنندگان باید در اولویت قرار بگیرد که آنها رغبت تولید را از دست ندهند. دخالت شرکت پشتیبانی امور دام باید بازار را به تعادل برساند به این معنا که هم تولیدکنندگان ضرر نکنند و هم مصرف‌کنندگان از نرخ‌ها راضی باشند.

به گفته یوسفی؛ حداکثر دوران پرورش مرغ گوشتی 50 روز است؛ اگر در این مدت ترازنامه کسب و کار آنها منفی باشد بدون تردید در جوجه‌ریزی بعدی تجدید نظر می‌کند.

این فعال اقتصادی شرایط تامین نهاده برای تولیدکنندگان دام و طیور را مناسب ندانست و خاطرنشان کرد: رئیس‌ جمهور برای بررسی و تامین نهاده ورود مستقیم کرده است و دستور داد که هر چه سریع‌تر به فساد‌های ایجاد شده در این زمینه رسیدگی کنند. در حال حاضر از بحث تامین تا قیمت نهاده در کشور چالش داریم و به نظر می‌رسد سامانه بازارگاه نمی‌تواند در مدیریت تامین و فروش نهاده موفق عمل کند.

وی با اشاره به کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان، گفت: توان خرید مرغ کیلویی 60 هزار تومان برای طیف وسیعی از مردم از بین رفته است. اگر روال مصرف عادی بود شرکت پشتیبانی امور دام از بازار خارج می‌شد این در حالیست که ما شاهد حضور این شرکت در بازار هستیم و این مسئله گویا این مهم است که بین تقاضا و عرضه تعادل در بازار تعادل ایجاد نشده است.

رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در پاسخ به این پرسش برخی از  تولیدکنندگان مرغ به مسئولان هشدار داده‌اند که اگر شرایط برای تولید فراهم نشود به عراق مهاجرت می‌کنند چراکه جذابیت‌های تولید در این کشور در حال توسعه است به نظر شما آیا تولیدکنندگان در نهایت مجاب به مهاجرت می‌شوند؟ گفت: این امکان برای همه افراد وجود ندارد و ممکن است که چندی از تولیدکنندگان مرزنشین مانند ایلام، کرمانشاه و کردستان اقدام به این کار کنند؛ هم اکنون مهاجرت در بین مرغداران چندان شایع نشده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

63 بیمار کرونایی در کشور جان باختند / فقط ۳۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند

عوارض آزادراه‌ها به نرخ سابق بازگشت

اجتماع بزرگ عزاداران حسینی در  گل‌گهر برگزار شد

عزاداران حسینی حتما از ماسک استفاده کنند

مهمترین دغدغه ما برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز و رعایت پروتکل‌هاست

سفر هیات دولت به کرمان باز هم لغو شد

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

تشدید نظارت دامپزشکی کرمان بر کشتار دام در ماه محرم

جاده مواصلاتی کرمان-راور-دیهوک از استانداردهای مناسب برخوردار نیست / ضرورت رفع نقاط حادثه خیز

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)