کد خبر: ۴۵۳۳۲
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه در گذشته شاید شیشه حتی کیلویی به ۲۵۰ و ۳۰۰ میلیون رسید، اما امروز از نظر قیمت در پایین‌ترین سطح قرار گرفته است گفت: علت آن است که قیمت سایر مواد مخدر افزایش دارد و بسیاری از معتادان که دچار مشکل می‌شوند، توان خرید ندارند، نهایتا به سمت شیشه می‌روند. باید به قدری اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی کنیم که حتی اگر شیشه و سایر مواد مخدر به صورت رایگان هم در خیابان بود کسی به سراغشان نرود و روزی به این آرزوی دیرینه که یک جامعه عاری از اعتیاد است برسیم.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه در گذشته شاید شیشه حتی کیلویی به ۲۵۰ و ۳۰۰ میلیون رسید، اما امروز از نظر قیمت در پایین‌ترین سطح قرار گرفته است گفت: علت آن است که قیمت سایر مواد مخدر افزایش دارد و بسیاری از معتادان که دچار مشکل می‌شوند، توان خرید ندارند، نهایتا به سمت شیشه می‌روند. باید به قدری اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی کنیم که حتی اگر شیشه و سایر مواد مخدر به صورت رایگان هم در خیابان بود کسی به سراغشان نرود و روزی به این آرزوی دیرینه که یک جامعه عاری از اعتیاد است برسیم.

به گزارش انتخاب، معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: امروز همانطور که بیش از ۹۵ درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می‌شود، بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان باز هم افغانستان است و پیش‌سازهایی که امروز برای تولید به افغانستان می‌رود با بوها و رنگ‌های مختلف و با قیمت نازل و به هرعلتی تبدیل به شیشه می‌شود.

سردار ناصر اصلانی با حضور در شبکه اول سیما با بیان اینکه امروز مردم ایران و بسیاری از کشورهایی که در مسیر ترانزیت موادمخدر قرار گرفته‌اند، قربانی مواد مخدر هستند اظهارداشت: ایران نه کشت می‌کند و نه تولیدکننده است، ولی متاسفانه در کنار کشوری قرار گرفته‌ایم که نه مردم آن کشور، بلکه سایر کشورها به جهت دستیابی به منافع مالی و اقدامات پلید خودشان، به بهانه حفظ امنیت در آن کشور مستقر شده‌اند، مبادرت به این کار می‌کنند.

وی افزود: خیلی‌ها خوشحال بودند که با استقرار نیروهای ناتو، امنیت در افغانستان برقرار و مواد مخدر ریشه کن می‌شود، ولی این اتفاق برعکس شد. در سال ۲۰۰۰ تولید مواد مخدر در افغانستان ۱۸۵ تن و زمین‌های زیرکشت خشخاش ۷۶۰۰ هکتار بود، اما با استقرار نیروهای ناتو به بهانه امنیت، این امنیت برای قاچاقچیان فراهم شد و تولید مواد مخدر در آن سال‌ها حتی به ۱۰ هزار تن و امروز به ۷۶۰۰ تا ۷۸۰۰ تن رسیده است و بیش از ۲۶۷ هزار هکتار زمین‌های افغانستان که در گذشته برای محصولات دیگر استفاده می‌شد صرفا به کشت خشخاش اختصاص داده شده است.

چرا ایران قربانی موادمخدر است؟

اصلانی با اشاره به اینکه قاچاقچیان از ایران به عنوان آسان‌ترین و کوتاه‌ترین مسیر استفاده می‌کنند تا از بالکان مواد مخدرشان را به کشورهای غربی برسانند گفت: اگر امروز با مواد مخدر مبارزه می‌کنیم، به این علت است که به لحاظ دستورات و آیین دینی خودمان تفاوتی بین ملت‌ها وجود ندارد لذا اگر امروز مبارزه می‌کنیم، هم برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشورمان است و هم در مسیری قرار گرفته‌ایم که مواد مخدر باید از کشور ما عبور کند و به اروپا برسد. بسیاری از کشفیاتی که داریم مربوط به مصرف اروپاست و به همین جهت می‌گوییم ایران قربانی مواد مخدر است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ۳۹۶۷ شهید و ۱۲ هزار جانباز عرصه مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر اظهار کرد: ایران در مقابل سیلی قرار گرفته و مبارزات خودش را روزبه روز سخت‌تر می‌کند و اقدامات و برنامه‌های مشخصی در انسداد مرزها دارد، ستاد با کمک‌های فرماندهی کل نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و ارتش به عنوان پشتیبان، تلاش می‌کند که از ورود مواد مخدر جلوگیری کند.

مبارزات قاطعانه ایران با قاچاق موادمخدر در نقاط صفر مرزی و استان‌های شرقی

وی ادامه داد: سیاست‌های ستادمبارزه با مواد مخدر به‌ویژه در سه سال اخیر متفاوت بوده و تلاشش بر این است که این اقدامات و مبارزات قاطعانه در نقاط صفر مرزی و استان‌های شرقی شکل بگیرد. در سال گذشته بیش از ۱۰۰۸ تن کشفیات مواد مخدر توسط دستگاه‌های مقابله‌ای اعم از فرماندهی کل نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، گمرک، بسیج و سپاه پاسداران داشتیم. بیش از ۷۵ درصد کشفیات در شرق و حاشیه شرق و ۲۵ درصد در استان‌های عمقی و داخلی صورت گرفته و حاکی از برنامه‌ریزی مدون و اولویت‌بندی مبارزه در مناطق صفر مرزی شرق و حاشیه شرق است. هرساله این اقدامات انجام می‌شود.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر در پاسخ به این سوال که «مردم می‌گویند هرچیزی گران می‌شود مگر مواد مخدر صنعتی» گفت: اینکه بگوییم مواد مخدر گران نمی‌شود، اینگونه نیست. مواد مخدر هم گران شده است و این گران شدن باز هم دست همان عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر است که در پشت پرده هدایت می‌شود. امروز برای مردم سوال است که چرا شیشه فراوان‌تر است؟ اولا تمام مواد مخدر برای انسان‌ها ضرر دارد. رسانه‌ها با همکاری ستاد هرچقدر اطلاع‌رسانی بیشتری داشته باشند و مردم از پیامدهای خطرناک آن آگاه شوند، بهتر است.

«شیشه» در ایران تولید نمی‌شود

اصلانی اضافه کرد: امروز روند مصرف مواد در کشور به این صورت است که اولویت اول تریاک و سپس حشیش، هروئین و شیشه است. شیشه دارد به سرعت وضعیت خطرناکی را نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورها به عنوان مواد مخدر صنعتی ایجاد می‌کند.

وی با تاکید براینکه شیشه در ایران تولید نمی‌شود گفت: شاید این سوال مطرح شود که "در ایران هم آشپزخانه‌هایی وجود دارند و شیشه تولید می‌کنند" شاید بعضا در برخی شهرها و استان‌ها این اتفاق بیفتد، اما با اشرافی که نیروهای انتظامی و اطلاعاتی دارند، بلافاصله اقداماتی به‌موقع را جهت متلاشی کردن باندهای توزیع مواد مخدر انجام می‌دهند.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: امروز همانطور که بیش از ۹۵ درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می‌شود، بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان باز هم افغانستان است و پیش‌سازهایی که امروز برای تولید به افغانستان می‌رود به هرعلتی تبدیل به شیشه می‌شود؛ با بوها و رنگ‌های مختلف و با قیمت نازل.

کاهش قیمت شیشه به پایین‌ترین سطح خود

اصلانی با بیان اینکه در گذشته شاید شیشه حتی کیلویی به ۲۵۰ و ۳۰۰ میلیون رسید، اما امروز از نظر قیمت در پایین‌ترین سطح قرار گرفته است گفت: علت آن است که قیمت سایر مواد مخدر افزایش دارد و بسیاری از معتادان که دچار مشکل می‌شوند، توان خرید ندارند، نهایتا به سمت شیشه می‌روند. باید به قدری اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی کنیم که حتی اگر شیشه و سایر مواد مخدر به صورت رایگان هم در خیابان بود کسی به سراغشان نرود و روزی به این آرزوی دیرینه که یک جامعه عاری از اعتیاد است برسیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

63 بیمار کرونایی در کشور جان باختند / فقط ۳۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند

عوارض آزادراه‌ها به نرخ سابق بازگشت

اجتماع بزرگ عزاداران حسینی در  گل‌گهر برگزار شد

عزاداران حسینی حتما از ماسک استفاده کنند

مهمترین دغدغه ما برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز و رعایت پروتکل‌هاست

سفر هیات دولت به کرمان باز هم لغو شد

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

تشدید نظارت دامپزشکی کرمان بر کشتار دام در ماه محرم

جاده مواصلاتی کرمان-راور-دیهوک از استانداردهای مناسب برخوردار نیست / ضرورت رفع نقاط حادثه خیز

پربازدید ها

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

چند ماده غذایی مفید برای کاهش درد

شرایط مناسبی از نظر کرونا نداریم/ تاسوعا و عاشورا مردم شیوه‌نامه‌ها را رعایت کنند

واژگونی وانت پیکان  6 کشته و زخمی بر جای گذاشت

پیش‌بینی طوفان شن در کرمان / در هفته جاری با روند افزایش دما روبه رو هستیم

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

رهایی کودک ۵ ساله از دست گروگانگیران

جاده مواصلاتی کرمان-راور-دیهوک از استانداردهای مناسب برخوردار نیست / ضرورت رفع نقاط حادثه خیز

کرمان همچنان در وضعیت قرمز کرونایی

تشدید نظارت دامپزشکی کرمان بر کشتار دام در ماه محرم

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)