کد خبر: ۴۵۵۱
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۸
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر اطلاعات:
وزیر اطلاعات گفت: تحریم‌ها اراده مردم را متزلزل نکرد و مردم را به زانو در نیاورد و هرچقدر طول بکشد و فشار بیشتر شود اراده مردم و نظام متزلزل نمی‌شود اما تحریم‌ها بر روند اداره و اقتصاد کشور فشار وارد می‌کند.
وزیر اطلاعات گفت: تحریم‌ها اراده مردم را متزلزل نکرد و مردم را به زانو در نیاورد و هرچقدر طول بکشد و فشار بیشتر شود اراده مردم و نظام متزلزل نمی‌شود اما تحریم‌ها بر روند اداره و اقتصاد کشور فشار وارد می‌کند.

به گزارش فارس، سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات با حضور در برنامه نگاه یک ضمن تبریک دهه کرامت و هفته دولت گفت:‌ ویژگی بارز دولت یازدهم ترکیب این دولت است که متعلق به جناح خاصی نیست و از همه جناح‌ها در آن حضور دارند که در عین این تنوع گرایش‌ها ما شاهد انسجام، همدلی و وحدت بین مسئولان هستیم که در جهت حل مشکلات کشور قدم برمی‌دارند.

وی ادامه داد: از ویژگی‌های دیگر این دولت این است که در محوریت این دولت ریاست جمهور شخصیتی است که از اول انقلاب محوری برای جمع‌ شدن افراد خردورز و جمع عقلا داشت و وزرایی که انتخاب کردند اکثراً کسانی هستند که خاستگاه آنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اعضای شورای مرکزی، جهاد سازندگی و از نهادهای انقلابی و دستگاه‌های قضایی و یا از فرهنگیان با معرفت کشور هستند که این ترکیب موجب شده است که یک ترکیب ارزشی و پایبند به آرمان‌ها را تشکیل دهد.

وزیر اطلاعات با اشاره به سابقه مدیریتی وزرای کابینه دولت یازدهم تصریح کرد: وزرا به دلیل 37 سال تجربه مدیریتی که در سوابق اجرایی خود دارند عصاره مدیریتی کشور را به وجود آوردند که در شرایط سخت کار و برای حل مشکلات کشور تلاش می‌کنند.

حجت‌الاسلام علوی به ارزیابی عملکرد دو ساله دولت پرداخت و اظهار داشت: ارزیابی هر دولتی باید با توجه به شرایطی باشد که دولت در آن زمان کشور را تحویل گرفته است، در زمانی کشور 2 میلیون و 500 بشکه نفت صادر می‌شد و قیمت هر بشکه نفت بین 120 تا 140 دلار بود و در زمینه دریافت و نقل و انتقال این پول و خرید نیازمندی‌های کشور عملاً مشکلی وجود نداشت و تحریم‌هایی که امروز با آن روبه‌رو هستیم، نبود و میلیاردها دلار ذخایر دولت در دست دولت‌های گذشته وجود داشت.

وی ادامه داد: دولت یازدهم در شرایطی اداره کشور را به عهده گرفت که صادرات نفت 800 هزار بشکه بود و قیمت آن حدود 41 دلار است که در مقایسه با قیمت 10 سال پیش اگر در نظر بگیریم، حدود 260 هزار بشکه با آن قیمت صادر می‌شود، از طرفی مبلغی نیز که از فروش نفت به دست می‌آوریم نمی‌توانیم به دلیل تحریم‌ها وارد کشور و جابه‌جا کنیم.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: تحریم‌ها اراده مردم را متزلزل نکرد و مردم را به زانو در نیاورد و هرچقدر طول بکشد و فشار بیشتر شود دیدند که اراده مردم و نظام را نمی‌توانند متزلزل کنند اما تحریم‌ها بر روند اداره و اقتصاد کشور فشار وارد می‌کند و تأثیرگذار است بنابراین با وجود آنکه مردم در مقابل مشکلات مقاومت می‌کنند اما این تحریم‌ها بر معیشت مردم تأثیرگذار است.

حجت‌الاسلام علوی به وظیفه دولت اشاره و تصریح کرد: دولت وظیفه دارد که این مشکلات را برطرف کند و در این شرایط امروز کشور که می‌خواهیم به ارزیابی دولت بپردازیم باید شرایطی را که دولت در آن کشور را تحویل گرفته است مدنظر قرار دهیم و به آن توجه کنیم.

وی گفت: آن کسانی که ارزیابی منصفانه دارند به صراحت می‌گویند که با این شرایط این دولت کشور را سرپا نگه داشته و نگذاشته زمین بخورد هنر کرده است بنابراین ارزیابی عملکرد دولت با این فشار سختی‌ها و تحریم‌ها یک عملکرد مثبت و قابل قبول بوده است.

وزیر اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود درباره ارزیابی دولت یازدهم گفت: ارزیابی هر دولتی باید با همان شرایطی که دولت کشور را تحویل گرفته انجام شود و در این رابطه اگر بخواهیم ارزیابی منصفانه‌ای از دولت یازدهم داشته باشیم این است که این دولت با آن شرایطی که کشور را تحویل گرفت و سرپا نگه داشته است به‌رغم بسیاری از ارزیابی منصفانه کارشناسان هنر کرده است.

علوی افزود: یکسری از مشکلات دولت در ابتدای کار منشأ بیرونی و یکسری از مشکلات هم منشأ داخلی داشت.

وی با بیان اینکه در ابتدای کار دولت لازم بود که همه عناصر داخل کشور دولت را کمک کنند تا بتوان کشور را بهتر اداره کرد، ادامه داد: در همین رابطه نیز بارها مقام معظم رهبری تصریح کردند که باید به دولت کمک کرد منتهی یکی از مشکلات داخلی ما آتش سنگین رسانه‌ای بود که بر سر این دولت در ابتدای کار باریده شد که این هجمه سنگین رسانه‌ای در هیچ‌ یک از دولت‌های گذشته در ابتدای آغاز به کارشان وجود نداشت.

وزیر اطلاعات تأکید کرد: این اقدامات در حالی انجام گرفت که باید برخلاف آن دولت یازدهم حمایت می‌شد زیرا این دولت دنبال به حاشیه راندن هیچ نهادی نبود و قصد داشت از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنند که در همین رابطه تشکیل کابینه از همه جناح‌ها نشان داد که دولت عزم جدی در استفاده از پتانسیل‌های کشور دارد.

علوی با بیان اینکه دولت راهبرد دفع حداقلی و جذب حداکثری را مدنظر داشته است، افزود: دولت به دنبال حاشیه راندن اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و مستقلین نبوده بلکه به دنبال سهیم کردن همه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها و همه دولت‌ها در اداره کشور بوده است این در حالی است که شاید در برخی دولت‌ها در گذشته آنها یک جناح را بالا و جناح دیگر را پایین می‌آوردند اما این دولت اینچنین قصدی نداشته و ندارد.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه هیچ قطب‌بندی و دسته‌بندی در دولت وجود ندارد و این دولت متعلق به همه جناح‌ها است، گفت: این دولت از ابتدای کار به همه جناح‌ها و اقشار بها داده و از پتانسیل آنها در اداره کشور بهره برده است، این دولت هیچ مجموعه‌ای را به خاطر گرایش سیاسی کنار نگذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: دولت یازدهم از اینکه شعارهای مردم‌فریب دهد و شعارهایی سر دهد که نتیجه‌ای ندارد اجتناب کرد و موفق شد با سلسله تدابیر جلوی کاهش صدور نفت را بگیرد و همچنین موفق شد بخشی از دارایی‌های کشور را در اقساط مختلف وارد کشور کند و همچنین موفق شد انبارهای ذخایر استراتژیک که به وضعیت خطرناک رسیده بود ترمیم کند.

علوی با اشاره به بحث خزانه خالی که در آغاز کار دولت یازدهم مطرح شد و با بیان انتقاد برخی به دولت که چرا این مطلب را عنوان کرده‌اند، گفت: آن روز نه تنها خزانه خالی بود بلکه منفی هم بود به طور مثال دولت با 4هزار و 200 میلیارد تومان بدهی به فرهنگیان روبه‌رو بود همچنین 8 هزار میلیارد تومان به خانواده شهدا و ایثارگران و حدود 50 - 60 میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهی داشت.

وزیر اطلاعات تأکید کرد:‌ این دولت به اندازه یک سال درآمد کشور به اقشار مختلف بدهی داشت و با این واقعیت کار دولت یازدهم آغاز شد.

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای قبل از این دولت و در اسفندماه سال 91 آغاز شد و دولت یازدهم ادامه مذاکرات را برعهده گرفت.
برچسب ها: وزیر اطلاعات
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برنامه جدید دولت برای مدیریت بازار محصولات کشاورزی/ تعرفه‌های جدید صادراتی بهمن ماه اعلام می‌شود

افزایش قیمت سیمان صحت ندارد

۹ سارق هنگام سرقت در عملیات‌های پلیس کرمان دستگیر شدند

غرفه‌های رایگان در اختیار دستفروشان قرار بگیرد

بیش از ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور چاق هستند / افراد دارای چاقی مفرط در معرض خطر ابتلا به ۲۱ سرطان قرار دارند

با گذشت اولیای دم، یک محکوم به قصاص از اعدام رهایی یافت

بیمه سلامت ۴۰ میلیون تومان کمک هزینه پیوند کلیه پرداخت می‌کند

پیش بینی هواشناسی از بارش پراکنده برف و باران در استان کرمان

لزوم مناسب‌سازی زیرساخت‌های شهری کرمان برای معلولان / هیچ معلولی برای حضور در اجتماع نباید مشکل و محدودیتی داشته باشد

هشدار روزنامه اصولگرا: با همه وعده‌هایی که بعد از ناآرامی‌ها داده شد هیچ قدمی برای اصلاح امور برداشته نشد

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)