کد خبر: ۴۵۵۸۵
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۶
ارسال به دوستان
ذخیره
سایت نزدیک به نوبخت:
گرچه برخی معتقدند که روحانی یا اعضای کابینه وی به این زودی‌ها در خصوص اتفاقات دولت‌های یازدهم و دوازدهم سخن نخواهند گفت اما برخی نیز براین باورند که ممکن است افزایش فشارها و اتهام‌زنی‌های جریان تندرو، تیم روحانی را تشویق به پاسخگویی و افشای حقایقی از پشت پرده مشکلات و موانع آن دوران کند...

آفتاب‌نیوز نزدیک به حزب اعتدال و توسعه به دبیرکلی محمدباقر نوبخت نوشت : ۱۲ مرداد، دوره دولت دوم روحانی به پایان رسید و ابراهیم رئیسی مستاجر جدید پاستور شد؛ صاحب‌خانه جدیدی که برخلاف روحانی، تمام ارکان حاکمیتی مثل مجلس با او همراه هستند و از این جهت خاطری آسوده دارد. مجلس یازدهم یا به اصطلاح انقلابی که اکثریت آن را اصولگرایان تشکیل می‌دهند از هنگام تشکیل خود در سال ۹۹، هیچگاه روی خوش به اعضای دولت دوازدهم نشان نداد. مسئله‌ای که انگار پایانی برای آن وجود ندارد و حتی حالا که حدود چند ماه از پایان عمر دولت روحانی می‌گذرد هم هنوز خبرساز است. مجلس اصوگرا که مردم را دعوت به صبوری و تحمل مشکلات می‌کند، بارها وقت خود -که به گفته ذوالنوری هر دقیقه آن بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد- را صرف تشکیل پرونده علیه دولت روحانی کرده است؛ پرونده‌هایی که نه تنها هیچ کمکی به حل مشکلات مردم و گرانی روزافزون نخواهد کرد بلکه فضای سیاسی کشور را نیز دچار تنش می‌کند.
در کنار طرح‌های تنش‌آفرین مجلس علیه دولت قبل، برخی از تندروهای جریان اصولگرا نیز خواستار محاکمه و اعدام روحانی شده‌اند. در جدیدترین اقدام مجلس علیه حسن روحانی و اعضای کابینه وی، نمایندگان در نشست علنی سه شنبه ۲۱ دی ماه، با گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درخصوص تحقیق و تفحص از «عملکرد نهاد ریاست جمهوری دولت روحانی» با ۱۳۸ رأی موافق، ۲۸ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع موافقت کردند.
اصولگرایان در هنگام انتخابات مجلس با شعار شفافیت و فسادزدایی وارد میدان شدند، اما حال که عمری از این مجلس گذشته است، انگار شفافیت و مبارزه با فساد به کناری گذاشته شده و خیلی هم برای نمایندگان مسئله نبوده است؛ به ویژه در دولت آقای رئیسی. با توجه به این کارنامه، طرح تحقیق و تفحص از دولت روحانی این شائبه را به وجود می‌آورد که دغدغه نمایندگان این طرح بیش از آنکه فسادزدایی و شفافیت باشد، سیاسی‌کاری و زدن ضربه دیگری به حسن روحانی است.

چرا وقتی مجلس فرصت تحقیق و تفحص را داشت، این کار را انجام نداد!
صادق زیباکلام، استاد دانشگاه در این خصوص گفت: «این کاملا مشخص است که انگیزه و هدف اصلی این چنین طرح‌ها منافع ملی، خدمت به کشور و مبارزه با فساد است یا صرفا اغراض سیاسی و جناحی. من فکر می‌کنم هدف اصلی طرح این است که با توجه به مشکلات و ایراداتی که در این چند ماه بوده و اینکه دولت آقای رئیسی و مجلس اصولگرا و تندروها با اینکه تمام قدرت را در اختیار داشته‌اند، نتوانسته‌اند گام مثبتی در جهت کنترل تورم یا ارز بردارند، می‌خواهند این ناکامی‌ها را با نمایش و حرکت‌های عوام فریبانه پنهان کنند. این مجلس از سال ۹۹ تا پایان دولت آقای روحانی فرصت تحقیق و تفحص را داشت، اما این اتفاق هیچ وقت رخ نداد و حال که پنج ماه از واگذاری قدرت توسط دولت دوازدهم می‌گذرد به دنبال تحقیق و تفحص از آن است. انگار نمایندگان هنگامی که آقای روحانی سرکار بودند، فکری برای تحقیق و تفحص نداشتند.»
محمد صادق جوادی‌حصار، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی نیز گفت: «این قبیل کارها بیشتر از آنکه به دنبال شفافیت باشد، سیاسی است و بنظرم فقط یک جو رسانه‌ای است تا یکسری از حرکت‌های دیگر را تحت پوشش خود قرار دهند و اگر در آینده قرار بود کاری کنند، بگویند دولت‌های قبلی هم چنین کارهایی کرده‌اند.»
چندی پیش یکی از نزدیکان رئیس دولت دوازدهم گفته بود "روحانی جعبه سیاه نظام است". اسحاق جهانگیری نیز زمانی گفته بود که "روحانی گنجینه اسرار نظام است". گرچه برخی معتقدند که روحانی یا اعضای کابینه وی به این زودی‌ها در خصوص اتفاقات دولت‌های یازدهم و دوازدهم سخن نخواهند گفت اما برخی نیز براین باورند که ممکن است افزایش فشارها و اتهام‌زنی‌های جریان تندرو، تیم روحانی را تشویق به پاسخگویی و افشای حقایقی از پشت پرده مشکلات و موانع آن دوران کند...

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

63 بیمار کرونایی در کشور جان باختند / فقط ۳۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند

عوارض آزادراه‌ها به نرخ سابق بازگشت

اجتماع بزرگ عزاداران حسینی در  گل‌گهر برگزار شد

عزاداران حسینی حتما از ماسک استفاده کنند

مهمترین دغدغه ما برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز و رعایت پروتکل‌هاست

سفر هیات دولت به کرمان باز هم لغو شد

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

تشدید نظارت دامپزشکی کرمان بر کشتار دام در ماه محرم

جاده مواصلاتی کرمان-راور-دیهوک از استانداردهای مناسب برخوردار نیست / ضرورت رفع نقاط حادثه خیز

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)