کد خبر: ۴۵۷۶۲
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۳
ارسال به دوستان
ذخیره
تورم برای دومین بار در دولت سیزدهم رکوردشکنی کرد
براساس گزارش‌های رسمی؛ قیمت بسیاری از کالا‌ها در ایران از زمان روی کارآمدن دولت رئیسی تا کنون جهش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده‌اند. قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته و فاصله و شکاف طبقاتی بین دهک‌های فقیر و ثروتمند جامعه نیز افزایش یافته است.
براساس گزارش‌های رسمی؛ قیمت بسیاری از کالا‌ها در ایران از زمان روی کارآمدن دولت رئیسی تا کنون جهش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده‌اند. قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته و فاصله و شکاف طبقاتی بین دهک‌های فقیر و ثروتمند جامعه نیز افزایش یافته است.
بعد از اینکه تورم ماهانه در خرداد امسال به ۱۲.۲ درصد رسید و بالاترین نرخ تورم ماهانه پس از انقلاب به ثبت رسید، حالا براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار، نرخ تورم نقطه به نقطه تیرماه نیز با ثبت عدد ۵۴.۶ درصد، دولت رئیسی را صاحب دو رکورد تورمی در تاریخ انقلاب کرده است.

به گزارش آفتاب نیوز؛ رئیسی که با وعده کاهش تورم و تک‌رقمی کردن آن، سکان هدایت کابینه سیزدهم را برعهده گرفت، مدعی شده بود که وقتی دولت را به دست گرفت، کشور با تورم ۶۰ درصدی مواجه بود، ادعایی برخلاف گزارش مرکز آمار(به عنوان تنها مرجع رسمی اعلام نرخ تورم) که بعدا معلوم شد با استناد به برخی آمارسازی‌های بانک مرکزی مطرح شده بود. چرا که مرکز آمار نرخ تورم در آخرین دوره کاری دولت روحانی را ۴۵.۸ درصد اعلام کرده بود.

براساس گزارش جدید مرکز آمار؛ نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه تیرماه امسال در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، در هیچ یک از استان‌های ایران زیر ۷۰ درصد نبوده است. نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های تیرماه در ۱۰ استان به بیش از ۹۰ درصد رسیده است. همچنین براساس گزارش‌ها؛ تورم برای دهک اول (فقیرترین دهک) چیزی در حدود ۶درصد از تورم برای دهک دهم (ثروتمندترین دهک درآمدی کشور) بیشتر است.

 

دولت انقلابی، رکوردار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

پیشتر در گزارشی که در آفتاب‌نیوز منتشر شده بود، وضعیت تورم در دولت‌های بعد از انقلاب مقایسه و ویژگی‌های هر دور نیز بیان شده بود. اما با ثبت رکوردهای جدید تورمی در دولت رئیسی و ثبت اعداد و ارقام تازه، بد نیست نگاهی دوباره به وضعیت تورم در دولت‌های بعد از انقلاب، به خصوص یک سال ابتدای فعالیت هر دولت داشته باشیم.

۱. دوره میرحسین موسوی (۱۳۶۷-۱۳۶۰)

دولت انقلابی، رکوردار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

مهندس موسوی در سال ۱۳۶۰ مدیریت اقتصاد کشور را با تورم ۲۳ درصدی تحویل گرفت. موسوی نرخ تورم را تا سال ۱۳۶۴ به کمتر از ۱۰ درصد کاهش داد. نرخ تورم در سال پایانی دولت موسوی ۲۹/۲ درصد بود.

* در یک سال اول دولت موسوی (۱۳۶۱-۱۳۶۰) نرخ تورم از ۲۳/۲ درصد به ۱۲/۹ درصد کاهش پیدا کرد.

۲. دوره هاشمی رفسنجانی (۱۳۷۵-۱۳۶۸)

دولت انقلابی، رکوردار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

وقتی که هاشمی رئیس‌جمهور شد، نرخ تورم ۱۶/۱ درصد بود. در این دوره نرخ تورم به ۵۰ درصد هم نزدیک شد، اما هاشمی دولت را با نرخ تورمی ۲۳/۹ درصد تحویل سیدمحمد خاتمی داد.

*در یک سال اول دولت هاشمی (۱۳۶۹-۱۳۶۸) نرخ تورم از ۱۶/۱ درصد به ۱۰/۲ درصد کاهش پیدا کرد.

۳. دوره خاتمی (۱۳۸۳-۱۳۷۶)

دولت انقلابی، رکوردار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

سیدمحمد خاتمی دولت را با نرخ تورم ۱۶.۵ تحویل گرفت و در پایان دولت وی، نرخ تورم به ۱۴.۶ درصد رسید. در واقع دولت خاتمی، تنها دولتی بود که نرخ تورم در پایان آن دولت نسبت به نرخ تورم در آغاز به کار دولت کاهش یافت. به عبارتی دیگر؛ در پایان دولت خاتمی سطح عمومی قیمت‌ها به طور متوسط نسبت به آغاز به کار دولت وی، حدود ۱۹۴ درصد رشد داشته است که باعث ثبت پایین‌ترین نرخ تورم ۸ ساله در دولت‌های بعد از انقلاب شده بود.

*در سال اول فعالیت دولت اصلاحات (۱۳۷۷-۱۳۷۶) نرخ تورم از ۱۶.۵ به ۱۸/۵ درصد افزایش یافت.

۴. دوره محمود احمدی‌نژاد (۱۳۹۱-۱۳۸۴)

دولت انقلابی، رکوردار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

احمدی‌نژاد، ریاست جمهوری و مدیریت کشور را با نرخ تورم ۱۲/۱ درصد از خاتمی تحویل گرفت و به ۲۸/۶ درصد رساند.

*در اولین سال عملکرد کابینه احمد نژاد، نرخ تورم از ۱۲/۱ درصد به ۱۳/۷ درصد افزایش یافت.

۵. دوره حسن روحانی (۱۳۹۹-۱۳۹۲)

دولت انقلابی، رکوردار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

حسن روحانی وقتی دولت را از احمدی‌نژاد تحویل گرفت، نرخ تورم ۳۲/۱ درصد بود. از ویژگی‌های این دوره، روند کاهشی نرخ تورم در چهار سال اول به صورت مستمر و تک‌رقمی‌ماندن نرخ تورم در دو سال ۹۵ و ۹۶ بود.  پس از وضع تحریم‌های جدید و محاصره اقتصادی ایران و با جهش حدود شش برابری نرخ ارز، تورم نیز روند صعودی داشته است.

*در یک سال اول دولت روحانی (۱۳۹۳-۱۳۹۲) نرخ تورم از ۳۲/۱ درصد به ۱۴/۸ درصد کاهش پیدا کرد.

یک سال اول دولت رئیسی

رئیسی گرچه در ادعایی گفته بود که وقتی دولت را تحویل گرفت، نرخ تورم ۶۰ درصد بود، اما این ادعا تکذیب شد و براساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم هنگامی که رئیسی دولت را تحویل گرفت ۴۵.۸ درصد بود. رئیسی در یک سالی که از عمر دولتش گذشته، دو رکورد تورمی را به نام خود ثبت کرده است؛ یکی رکورد تورم ماهانه در خرداد امسال که به ۱۲.۲ درصد رسید که گفته شده از زمان اشغال ایران توسط قوای خارجی تا به امروز بی‌سابقه بوده و دیگری ثبت رکورد تورم نقطه به نقطه که براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار به ۵۴.۶ درصد رسید.

دولت رئیسی توانسته در یک سال اول فعالیت خود، رکوردهای منفی اقتصادی کشور را جابجا کند و معلوم نیست اگر دولت انقلابی با همین فرمان پیش برود و روند گرانی کالا‌های اساسی، افزایش قیمت مسکن و اجاره و ... ادامه داشته باشد، آینده کشور و معیشت مردم به چه صورت خواهد بود! آیا همچنان سفره فقرا کوچک‌تر و ثروت ثروتمندان چند برابر خواهد شد؟

برچسب ها: تورم ، ایران ، دولت رئیسی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کشف بیش از 207 کیلو تریاک در کهنوج

جان باختن ۶۷ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در کشور

استفاده از ماسک در هواپیما الزامی شد

قیمت بلیت هواپیما و قطار در اسرع وقت اعلام شود / مهمترین مشکل اصلی ما در اربعین بخش حمل و نقل است

ختم بالغ بر 21 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف استان به صلح و سازش / جلب رضایت اولیای دم در 16 پرونده قصاص

روش‌های پیشگیری از ابتلا به آبله میمونی/ افراد مشکوک به آبله میمون به کجا مراجعه کنند؟

نرخ بلیت هواپیمای اربعین حسینی در کرمان ۲ برابر تهران است / ستاد اربعین یکی از شرکت‌های هوایی را برای اعزام زائران کرمانی مشخص کند

وعده مهاجرت؛ ترفند کلاهبردار فضای مجازی

خرید دانه‌ای میوه افزایش یافت / کاهش ۵۰ درصدی خرید میوه از سوی مردم / صادرات نصف شد

توضیحات وزیر اقتصاد درباره جابه‌جایی کالابرگ با یارانه

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)