کد خبر: ۴۵۷۶۵
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم مصرف آب شرب بهداشتی و تایید شده پس از وقوع سیل، این بلای طبیعی را عاملی برای ایجاد مشکل در وضعیت بهداشت و سلامت مردم خواند و گفت: در نقاطی که سیل به شبکه آب‌رسانی لطمه وارد می‌کند، اولین توصیه این است که مردم برای مصرف آب شرب از منابع مطمئن استفاده کنند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم مصرف آب شرب بهداشتی و تایید شده پس از وقوع سیل، این بلای طبیعی را عاملی برای ایجاد مشکل در وضعیت بهداشت و سلامت مردم خواند و گفت: در نقاطی که سیل به شبکه آب‌رسانی لطمه وارد می‌کند، اولین توصیه این است که مردم برای مصرف آب شرب از منابع مطمئن استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، مهندس محسن فرهادی با اشاره به اینکه سیل بر زیرساخت‌هایی که به شکل غیرمستقیم بر سلامت موثر است، تاثیرات سوء می‌گذارد، گفت: در برخی مناطق که حجم زیادی از آب وارد می‌شود، احتمال اینکه شبکه آبرسانی لطمه ببیند، وجود دارد. در واقع احتمال آسیب به چاه‌های فاضلاب و سر ریز آنها وجود دارد و به دنبال رها شدن فاضلاب و ایجاد مشکل در شبکه آب رسانی ممکن است قطعی آب رخ دهد. با قطع شدن آب و شکستگی شبکه توزیع، احتمال اینکه فاضلاب وارد سیستم شده و سبب آلودگی شود، وجود دارد.

او ادامه داد: در مناطق سیل‌زده، از ساعات اولی که کار امدادرسانی خاتمه می‌یابد، همکاران بهداشت محیط در منطقه حاضر می‌شوند و بر کنترل آب شرب تمرکز می‌کنند. در نقاطی که قطعی آب رخ می‌دهد متولیان آب‌رسانی موظف به توزیع آب بطری شده یا استقرار تانکرهای آب‌رسانی می‌شوند. هنگام توزیع آب با تانکرها همکاران بازرسی و نمونه‌برداری میکروبی را انجام می‌دهند؛ آنها می‌بایست از سلامت آب به جهت شرب مطمئن شوند. در نقاطی که سیل به شبکه آب‌رسانی لطمه وارد می‌کند اولین توصیه این است که مردم برای مصرف آب شرب از منابع مطمئن استفاده کنند. گاهی که میزان آسیب به شبکه آب‌رسانی کمتر باشد، آب وجود دارد اما میزان کدورت آب افزایش می‌یابد. خوشبختانه کدورت آب با چشم هم قابل بازدید است و طبیعتا باید از مصرف این آب خودداری کنند.

وی افزود: همکاران ما از ساعات و روزهای اول ارتباط خود را با شرکت‌های آب و فاضلاب تقویت می‌کنند و از نظر اطمینان بر آب شرب همکاری لازمه را داشته‌اند. از سوی دیگر در بخش‌هایی از روستاها که آسیب به شکبه آب‌رسانی بیشتر بوده است با کمک متولیان روستاها اقدام به توزیع کلر یک درصد مادر می‌شود که خود مردم بتوانند آب را سالم‌سازی کنند.

فرهادی گفت: گزارشی مبنی بر اینکه دسترسی به آب شرب در منطقه‌ای اصلا وجود نداشته باشد، نداشتیم. شرایطی که مردم مجبور شوند از آب آن منطقه استفاده نکنند، نداشتیم اما اگر چنین حالتی هم پیش آید همکاران بهداشت و محیط به مردم آموزش‌های لازم را می‌دهند که استفاده سالم از منابع آب موجود را هم در نظر داشته باشند. به طور کلی کنترل آب شرب به شکل مستمر تا رفع مشکل ادامه دارد.

وی درباره تامین آب شرب در مناطقی از جمله شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان که پیش از وقوع سیل هم با مشکل تامین آب شرب روبرو بودند، توضیح داد: برخی روستاهای منطقه ایرانشهر قبل از وقوع سیل هم مشکل تامین آب شرب داشتند اما همکاری نزدیکی در رابطه با تامین آب تانکری داشتیم. در آن منطقه عملا آب بطری شده توزیع نمی‌شود و توزیع آب به شکل آب تانکری انجام می‌شود که خوشبختانه مشکل و کمبودی وجود نداشته است و مقرر شد تامین ‌آب شرب سالم تا بهبود سیستم آب رسانی ادامه پیدا کند.

او درباره دفن بهداشتی لاشه حیواناتی که به دنبال وقوع سیل تلف شدند، تصریح کرد: همکاران بهداشت محیط در این زمینه با سازمان‌های متولی از جمله شهرداری‌ها و دهیاری‌ها همکاری مساعدی داشتند. برای دفن لاشه‌ها جانمایی انجام می‌شود اما خوشبختانه چندان گزارشی از تجمع لاشه حیوانات و طیور را نداشتیم و میزان تلفات به گونه‌ای نبوده است که سبب بروز مشکل شود.

وی در خصوص کنترل جمعیت حشرات در مناطق سیل‌زده، اظهار کرد: آب‌های رها شده (مانده آب مخلوط شده با فاضلاب) کنترل شده است و مشکلی از نظر ازدیاد و تجمع حشرات را نداشتیم. زمانی مشکل تجمع حشرات را داریم که بعد از سیل، مانده‌آب رها شده زیادی وجود داشته باشد که هنوز به این مرحله نرسیدیم؛ اما باید پیش‌بینی این شرایط را داشته باشیم؛ هرچند که با توجه به گرمای هوا بعید است که مانده‌آبی باقی بماند. خوشبختانه تاکنون گزارشی از برخورد همکاران با کلونی‌های موش‌ها و سایر حشرات موذی نداشته‌ایم.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت،‌ گفت: مناطقی که مَسکن‌ مردم آسیب ببیند طبیعتا توزیع غذا به شکل اضطراری یا در کمپ‌ها انجام می‌شود که همکاران ما از ساعات اولیه در حال خدمت‌رسانی هستند و همکاران به شکل مستمر در منطقه حاضر هستند.

او به مردم تاکید کرد: به دنبال پیش‌بینی‌ها و هشدارهای سازمان هواشناسی باید تا حد امکان از تردد در تفرج‌گاه‌ها و بستر رودخانه‌ها خودداری شود و اگر دچار مشکلات ناشی از وقوع سیل شدند باید مراقب سلامت خود باشند. به عنوان مثال از هر منبع آبی استفاده نکرده و مطمئن شوند که آب سالم مصرف می‌کنند. هوا گرم است و باید مراقب بهداشت مواد غذایی و رعایت بهداشت فردی باشند. یکی از شرایط مهم تامین سرویس‌های بهداشتی تمیز است و می‌بایست پس از استفاده از سرویس بهداشتی شست‌وشو یا ضدعفونی کردن دست‌ها انجام شود؛ زیرا در فصل گرم سال علاوه بر مشکلات اصلی خود سیل، بروز بیماری‌های گوارشی بویژه وبا به دنبال عدم رعایت بهداشت فردی ممکن است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خودروهای خارجی معروف در راه ایران/ قیمت‌ها چگونه تعیین می شود؟

بم هنوز ۸ مدرسه و ۳۲ کلاس کانکسی دارد / مجتمع فرهنگیان هنوز تکمیل نشده است

رئیس خانه احزاب: بین مردم و حاکمیت شکافی وجود ندارد

از گروهی که خبرگزاری فارس را هک کردند تشکر کنید که دروغ بودن اطلاعات ارائه شده به مقامات عالی کشور را برملا کرد!

از فردا سامانه بارشی وارد کرمان می‌شود / احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی به دلیل کاهش دمای هوا

آماری از بازداشت‌شدگان نداریم/ در مواجهه با فضای مجازی اصل را بر دروغ بگذاریم مگر اینکه نهادهای امنیتی و قضایی حقیقت را اعلام کنند

رئیسی بذرپاش را به عنوان جانشین رستم قاسمی معرفی نکرده است

محمدعلی ابطحی: آقای خاتمی سه نامه خدمت رهبری نوشت

مهلت ارسال آثار به جشنواره نماز "فجر تا فجر" تا نیمه دی ماه

در گذشته ورود به‌موقع استانداران وقت مانع از انتقال جشنواره موسیقی نواحی شده بود

پربازدید ها

کشف کامیون سرقتی حامل خرما در عملیات پلیس ریگان

۹ سارق هنگام سرقت در عملیات‌های پلیس کرمان دستگیر شدند

پیش بینی هواشناسی از بارش پراکنده برف و باران در استان کرمان

بیمه سلامت ۴۰ میلیون تومان کمک هزینه پیوند کلیه پرداخت می‌کند

بیش از ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور چاق هستند / افراد دارای چاقی مفرط در معرض خطر ابتلا به ۲۱ سرطان قرار دارند

با گذشت اولیای دم، یک محکوم به قصاص از اعدام رهایی یافت

نابودی ۸۰ درصد مراتع استان کرمان بر اثر خشکسالی / زندگی قریب به اتفاق عشایری استان تحت تاثیر مراتع / مشکلات عشایر باید به صورت ریشه‌ای رفع شود

لزوم مناسب‌سازی زیرساخت‌های شهری کرمان برای معلولان / هیچ معلولی برای حضور در اجتماع نباید مشکل و محدودیتی داشته باشد

۲۰۰ گردنه برفگیر کرمان مستعد حوادث است

نصب حفاظ روی کامیون‌ها اجباری شد

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)