کد خبر: ۴۵۸۱۴
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳
ارسال به دوستان
ذخیره
توصیه‌های ایمنی آتش‌نشانی به هیئت‌های مذهبی؛
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان، ضمن اعلام آمادگی سازمان آتش‌نشانی در بررسی ایمنی اماکن مذهبی، گفت: هیئت‌های عزاداری باید نکات ایمنی را رعایت کنند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان، ضمن اعلام آمادگی سازمان آتش‌نشانی در بررسی ایمنی اماکن مذهبی، گفت: هیئت‌های عزاداری باید نکات ایمنی را رعایت کنند.

به گزارش کرمان‌آنلاین، ابراهیم بابایی افزود: همه ساله در ماه محرم، محبان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) اقدام به برپایی مجالس مرثیه و سوگواری می‌کنند که در بسیاری از این محافل به دلیل موقت بودن فضای تعبیه‌شده، اصول ایمنی مورد توجه قرار نمی‌گیرد که منجر به حوادث جبران‌ناپذیری همچون آتش‌سوزی می‌شود.

وی ادامه داد: نصب سازه‌های فلزی غیرمقاوم، استفاده از مواد قابل اشتعال در سقف، کف و روی دیوارها، به‌کارگیری وسایل گازسوز غیرایمن و غیراستاندارد و رعایت نکردن موارد ایمنی برق، نمونه‌ای از مواردی است که موجب وقوع حادثه در مجالس عزاداری می‌شود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان تأکید کرد: بایستی موارد ایمنی در برپایی مجالس عزاداری مورد توجه قرار گیرد و فضای در نظر گرفته‌شده جهت تجمع سوگواران حسینی، به گونه‌ای باشد که دسترسی خودروهای آتش‌نشانی به مکان برپایی مراسم در هنگام بروز حادثه امکان‌پذیر باشد و مکان برپایی مراسم و پارک خودروها باعث سد معبر یا مختل کردن تردد خودروهای آتش‌نشانی نشود.

بابایی با بیان اینکه برپایی مجالس نباید نزدیک تیرهای فشار قوی برق باشد، افزود: سازه محل مراسم باید به گونه‌ای باشد که تحمل بار مرده و بار زنده احتمالی و همچنین وزش تندباد را داشته باشد و در هر صورت وجود حداقل دو مسیر خروجی برای خروج از مراسم الزامی است.

وی با بیان اینکه در اماکن وسیع، تعداد و موقعیت راه‌های خروج باید با نظر کارشناسان آتش‌نشانی در نظر گرفته شود، خاطرنشان کرد: در زمان برپایی مراسم، باید تمام درهای ورود و خروج باز باشد و به سمت خارج از محل باز شود تا در صورت بروز آتش‌سوزی یا حادثه، امکان خروج سریع مقدور باشد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان بیان کرد: تأمین برق اغلب خیمه‌ها و تکایا بدون در نظر گرفتن سیستم حفاظتی همچون فیوزهای مناسب انجام می‌شود، در حالیکه اجرای سیستم برق‌رسانی و سایر تجهیزات ایمنی برق باید زیر نظر کارشناسان ذی‌صلاح باشد.

بابایی با بیان اینکه باید از کابل‌های مقاوم و استاندارد و متناسب با جریان مصرفی محل استفاده شود، افزود: برای جلوگیری از اتصال کوتاه در اینگونه اماکن، باید از اتصال سیم‌ها و کابل‌ها به‌صورت دست‌پیچ و چسب برق خودداری شده و از ترمینال‌های عایق مناسب استفاده شود.

وی با اشاره به غیراستاندارد بودن استفاده از یک پریز برق یا چندراهی برای تأمین برق مصرف‌کننده‌های الکتریکی مختلف همچون بلندگوها و پروژکتور، افزود: هر مصرف‌کننده، مجاز به استفاده از یک پریز است و از عبور دادن سیم‌ها و کابل‌ها از لابه‌لای سازه فلزی باید خودداری شود، زیرا کوچک‌ترین اتصال کوتاه باعث بروز آتش‌سوزی خواهد شد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان با بیان اینکه تمام تجهیزات برق باید استاندارد باشد و هرگونه دستکاری در آنها ممنوع است، اضافه کرد: استفاده از کلید محافظ در ورودی مسیر برق الزامی است، همچنین روشن کردن هرگونه شعله روباز کنار چادر و خیمه‌ها برای پخت غذا و دیگر موارد خطرناک است، لذا توصیه می‌شود مکان مناسب و نقطه دیگری دور از محیط اصلی، به این امر اختصاص داده شود.

بابایی بیان کرد: از شهروندان درخواست داریم وسایل گازسوز را در نزدیکی و در تماس نزدیک با پارچه‌ها، بنرها و سایر اجسام قابل اشتعال نصب نکنند؛ ضمن اینکه وسایل گازسوز باید استاندارد و مجهز به ترموکوپل و شیر قطع‌کن مجزا باشد و هرگونه انشعاب از سیستم لوله‌کشی گاز باید زیر نظر کارشناس ذی‌صلاح انجام شود.

وی با بیان اینکه هرگونه دستکاری در وسایل گازسوز ممنوع است، گفت: استفاده از شلنگ‌های گاز غیراستاندارد و با طول بیشتر از ۱.۵ متر غیرمجاز است و نصب بست فلزی مناسب در دو طرف شلنگ‌های گاز الزامی است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان با بیان اینکه شهروندان از بالا رفتن از تیرهای چراغ برق جهت نصب پلاکارد عزاداری خودداری کنند، افزود: افرادی که مسئولیت مساجد و تکایا را برعهده دارند از جمله مدیران، متولیان و خادمین، می‌توانند از طریق تماس با شماره تلفن ٣٣١٢٢٩٢٩ ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی نسبت به آموزش مسائل ایمنی و نحوه مقابله با حوادث مطلع شوند.

بابایی، داشتن تعداد مناسب کپسول پودر و گاز CO2 را برای اماکن عزاداری الزامی دانست و خاطرنشان کرد: شهروندان از کشیدن سیگار و مصرف دخانیات در محل مراسم و نزدیکی خیمه‌ها و چادرها جدا خودداری کنند.

وی اضافه کرد: متولیان برگزاری مراسم مذهبی در پایان عزاداری، تمام قسمت‌ها را چک کنند و از خاموش بودن لوازم گازسوز و برقی اطمینان حاصل کنند؛ همچنین شیر اصلی گاز و کلید اصلی برق نیز باید قطع شود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان هشدار داد: از نصب سقف‌های سریع‌الاشتعال ازجمله چادر برزنتی خودداری شود و هنگام بروز حریق یا حادثه سعی کنید افراد سالخورده و خردسال را زودتر از محل خارج کنید.

بابایی بیان کرد: باید از لامپ‌های پرمصرف و مولد حرارت زیاد اجتناب شود و عزاداران هنگام حمل عَلَم عزاداری مواظب شبکه برق هوایی باشند.

وی اضافه کرد: شهروندان، وسایل نقلیه را در مجاورت چادرهای عزاداری پارک نکنند و حریم اطراف محل برگزاری مراسم به‌خصوص چادرها باید چندین مرتبه در روز جهت جلوگیری از تردد افراد غیرمسئول یا احتمال آتش‌سوزی از بیرون کنترل شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

63 بیمار کرونایی در کشور جان باختند / فقط ۳۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند

عوارض آزادراه‌ها به نرخ سابق بازگشت

اجتماع بزرگ عزاداران حسینی در  گل‌گهر برگزار شد

عزاداران حسینی حتما از ماسک استفاده کنند

مهمترین دغدغه ما برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز و رعایت پروتکل‌هاست

سفر هیات دولت به کرمان باز هم لغو شد

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

تشدید نظارت دامپزشکی کرمان بر کشتار دام در ماه محرم

جاده مواصلاتی کرمان-راور-دیهوک از استانداردهای مناسب برخوردار نیست / ضرورت رفع نقاط حادثه خیز

پربازدید ها

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

چند ماده غذایی مفید برای کاهش درد

واژگونی وانت پیکان  6 کشته و زخمی بر جای گذاشت

پیش‌بینی طوفان شن در کرمان / در هفته جاری با روند افزایش دما روبه رو هستیم

شرایط مناسبی از نظر کرونا نداریم/ تاسوعا و عاشورا مردم شیوه‌نامه‌ها را رعایت کنند

رهایی کودک ۵ ساله از دست گروگانگیران

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

جاده مواصلاتی کرمان-راور-دیهوک از استانداردهای مناسب برخوردار نیست / ضرورت رفع نقاط حادثه خیز

کرمان همچنان در وضعیت قرمز کرونایی

تشدید نظارت دامپزشکی کرمان بر کشتار دام در ماه محرم

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)