کد خبر: ۴۶۱۰
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۱
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو هیات علمی گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه شهید باهنر کرمان تاکید کرد: باید یک افق مشخص برای استان در نظر گرفته و با استفاده از روش های مختلف، آینده نگاری و سناریونگاری برای استان صورت گیرد تا مشخص شود استان کرمان در بلند مدت به چه اهدافی می تواند دست پیدا بکند.
دکتر"حسین مهرابی بشرایی" در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، درباره تهیه طرح آمایش استان کرمان اظهار کرد: این طرح یکی از طرح هایی است که مرکز ملی آمایش از 10 سال پیش آغاز کرد و هدف این بود به طور تیپ در همه استان ها یک مطالعاتی در دو فاز انجام دهد.

وی ادامه داد: فاز اول بررسی وضعیت موجود در حوزه های مختلف طبیعی و محیط زیست، فرصت ها و تهدیدها، مطالعات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بود و اینکه چه موقعیت های فرهنگی و اجتماعی وجود دارد؟

مهرابی تصریح کرد: مسائلی مانند سرمایه اجتماعی و مسائل فرهنگی در این حوزه مطالعه می شد و روابط اداری و سیاسی هر استان مورد بررسی قرار می گرفت.

وی افزود: بخش سوم، مطالعات اقتصادی بود که شامل بخش های زیادی از جمله تولید ناخالص اقتصادی، سرمایه گذاری و بحث های زیربنایی، جاده، گاز، اقتصاد نواحی خاص، مناطق ویژه اقتصادی و تعیین مزیت های نسبی استان را شامل می شد و فاز اول به یکسری پیوندهای موجود استان اضافه می شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: قسمت بعد به جنبه امنیتی استان اعم از بحث قاچاق مواد مخدر، زندان ها و مسائل امنیتی می پرداخت و در بخش آخر جمع بندی از وضعیت موجود استان و لایه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و طبیعی صورت می گرفت.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: مطالعات مرحله اول چهار سال از 84 تا سال 88 به طول انجامید و آخرین اطلاعاتی که در مرحله اول مطالعه طرح آمایش استفاده شده بود، اطلاعات سال 85 بود و برخی از استان ها بعد از فاز اول که بررسی وضع موجود بود شروع به فاز دوم یعنی سیاست گذاری و آینده نگری کردند.

مهرابی با بیان اینکه آمایش دنبال پاسخگویی به سه سوال است، افزود: اینکه در حال حاضر در چه موقعیتی قرار داریم؟ هدف ما در یک افق مشخص چیست و برای رسیدن به این هدف چه روشی از همه آسان تر و بهتر است که با هزینه کمتر و منافع بیشتر این راه را برویم؟

وی با اشاره به اینکه بیشتر هزینه و منافع اجتماعی مدنظر است، گفت: بنده در تهیه فاز اول طرح آمایش استان همکاری داشتم و به هر دلیلی فاز دوم طرح آمایش علی رغم تصویب چند باره، انجام نشد و با فعالیت دولت یازدهم دوباره این مسئله مطرح شد که در فاز دوم نسبت به دیگر استان ها تاخیر داریم و باید زودتر کار آغاز شود و با حضور استاندار و تاکید ایشان از یک و نیم سال قبل جلسه برگزار و بعد از فراخوان ها و مناقصه، مقرر گردید جهاد دانشگاهی استان کرمان این طرح را انجام دهد و حدود سه ماه است که کار آغاز شده است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: باید یک افق مشخص در نظر گرفته و با استفاده از روش های مختلف، آینده نگاری و سناریونگاری برای استان صورت گیرد تا مشخص شود استان کرمان در بلند مدت به چه اهدافی می تواند دست پیدا بکند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

گروگان 20 ساله چگونه از چنگال آدم‌ربایان در جنوب کرمان آزاد شد؟

رهبر انقلاب: بعضی افراد در روزنامه‌ها و فضای مجازی می‌گویند برای تمام کردن اغتشاشات باید «مشکل‌تان را با آمریکا حل کنید» و «صدای ملت را بشنوید»/ صدای رعدآسای ملت، امسال در ۱۳ آبان بلند شد؛ آیا آن را شنیدید؟ شما بشنوید صدای ملت را

ساخت کارخانه فلوتاسیون در 36 ماه رکوردی جهانی است

بیش از 300 مورد فرآورده‌های خام دامی از کرمان به خارج از کشور صادر شد

پایان 44 روز اسارت پسر 20 ساله در چنگ آدم‌ربایان

واکنش یک اقتصاددان به اجرای آزمایشی طرح کالابرگ/ سرنوشت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی در سال آینده چه می‌شود؟

بیماری‌های تنفسی دارد جای سرطان‌ها را می‌گیرد / افزایش بیماری‌های تنفسی نتیجه تغییر اقلیم است

قاتل فراری در عنبرآباد پس از 15 ماه دستگیر شد

در هر ماه 8000 پرونده به دادگاه های شهرستان کرمان ارجاع می شود

42 درصد افراد بالای 60 سال پوکی استخوان دارند / پوکی استخوان سالانه باعث مرگ 4200 نفر در کشور می‌شود / تاثیر آلودگی هوا در کمبود ویتامین D

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)