کد خبر: ۴۶۱۶۶
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل منابع طبیعی استان:
طبق اعلام مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، براساس اعلام سازمان صنعت و معدن استان کرمان تقریبا حدود ۹۰ درصد استان کرمان ثبت معادن (در قالب پروانه اکتشاف یا پروانه بهره‌برداری و ...) شده‌اند و طبق قانون معادن، وقتی پروانه معدنی برای منطقه‌ای صادر می‌شود دیگر آن عرصه مادام‌العمر در اختیار سازمان صمت است و این مانعی برای اداره کل منابع طبیعی ایجاد کرده است.

طبق اعلام مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، براساس اعلام سازمان صنعت و معدن استان کرمان تقریبا حدود ۹۰ درصد استان کرمان ثبت معادن (در قالب پروانه اکتشاف یا پروانه بهره‌برداری و ...) شده‌اند و طبق قانون معادن، وقتی پروانه معدنی برای منطقه‌ای صادر می‌شود دیگر آن عرصه مادام‌العمر در اختیار سازمان صمت است و این مانعی برای اداره کل منابع طبیعی ایجاد کرده است.

به گزارش ایسنا، مهدی رجبی زاده با اعلام اینکه، ۱۴.۴ میلیون هکتار وسعت شمال استان شامل ۱۶ شهرستان می‌باشد، اظهارداشت: مدیریت حدود ۹۴ درصد (۱۳.۳ میلیون هکتار) از اراضی شمال استان شامل؛ حفاظت، توسعه، احیا و بهره‌برداری بر عهده اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان است.

وی گفت: در شمال استان کرمان ۶.۲ میلیون هکتار مرتع، ۶.۵ میلیون هکتار بیابان و حدود یک میلیون و ۱۰ هزار هکتار جنگل‌های طبیعی وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان حفاظت و احیا منابع طبیعی را وظیفه اصلی این اداره کل دانست و بیان کرد: تفکیک انفال یک فرایند قانونی است و این کار از سال ۱۳۴۱ در کشور آغاز شده است.

وی افزود: طرح حدنگاری (کاداستر) از سال ۱۳۹۰ در کشور کلید خورد و با این اقدام در لحظه می‌توانیم جواب استعلامات را بدهیم ضمن آنکه اسناد دفترچه‌ای فسادآور بود اما دست بردن در اسناد جدید (کاداستر) غیرممکن شده و جلوی فساد گرفته است.

۹۵.۵ درصد از اراضی ملی استان سند تک برگ دارند

رجبی‌زاده وسعت اراضی ملی شمال استان کرمان را ۱۳.۳ هکتار اعلام کرد و گفت: اسناد تک برگ برای ۱۲.۷ میلیون هکتار از اراضی ملی شمال استان صادر شده است و مابقی اراضی در مرحله صدور سند هستند.

به گفته رجبی‌زاده، اداره کل منابع طبیعی شمال استان کرمان در سال گذشته حدود ۱۷ هزار استعلام را پاسخ داده و این استعلامات بیشتر در راستای مقابله با زمین‌خواری بوده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان تصریح کرد: سامانه جامع استعلامات خانه و زمین در کشور طراحی شده است و در کرمان تا اواخر شهریور راه‌اندازی می‌شود و همه دستگاه‌ها اطلاعات خود را از طریق این سامانه به اشتراک می‌گذارند

به گفته وی، طبق قانون سازمان صنعت، معدن و تجارت باید قبل از هر فعالیت معدنی از این اداره کل استعلام بگیرد تا اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری معارض یا بلامعارض بودن آن محدوده را مشخص کند و سازمان صنعت و معدن فقط در مناطق بلامعارض می‌تواند پروانه اکتشافات معدن را صادر کند. گفتنی است که این قانون از سال ۱۳۹۰ تصویب شده و متاسفانه قبل از این قانون عمده عرصه‌های معدنی با کمترین یا بدون استعلام ثبت داده شده‌اند.

منابع طبیعی ثروت بین نسلی است

رجبی‌زاده عنوان کرد: متاسفانه در ایران منابع طبیعی چند تکه مدیریت می‌شوند، به طوری که معدن را سازمان صمت، نفت را وزارت نفت، خاک و گیاه را منابع طبیعی و آبخیزداری، حیات‌وحش را محیط زیست، بخشی از آب را وزارت نیرو و ... مدیریت می‌کنند و همه به دنبال عملکرد خوب هستند اما غافل از اینکه منابع طبیعی ثروت بین نسلی است و باید برای نسل آینده نیز حفظ شود و در راستای ایجاد اشتغال، بی‌مهابا واگذاری انجام دادن یا مجوز صادر کردن افتخار نیست. به خاطر خواسته‌های نسل فعلی بسیاری از واگذاری‌ها و مجوزها ضروری نیستند و با این کار حق نسل بعدی را ضایع می‌کنیم.

طبق اعلام مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان، سازمان صنعت، معدن و تجارت در پنج سال گذشته ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار عرصه برای صدور پروانه معدنی از این اداره کل استعلام گرفته است که این اداره کل فقط روی حدود ۶۰۰ هزار هکتار پاسخ مثبت داده است و حدود ۳ میلیون هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان را حفظ کرده است.

او با اشاره به واگذاری اراضی عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۱۲۰۰ هکتار از اراضی ملی برای اجرای طرح‌های مختلف تخصیص داده شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امشب آخرین مهلت ثبت نام در سامانه مزایده خودروهای خارجی

«سیم آخر» رضا رشیدپور به تلویزیون برمی‌گردد

نیمی از جنگل‌های کرمان آفت‌زده است

پیش‌نویس قانون برگزاری تجمعات نوشته شد/ احضار نماینده حزب اتحاد ملت به کمیسیون ماده 10

پیکر پاسداری که در حوادث زاهدان به شهادت رسید در کرمان تشییع شد

ریزش قیمت سکه و طلا در بازار

هزینه هزار میلیارد تومانی برای توسعه زیرساخت‌های راه در جنوب کرمان

نیاز کرمان به گروه‌ خونی O منفی

به‌صراحت می‌گویم اغتشاش و ناامنی طراحی آمریکا و حقو‌ق‌بگیرانش است/جامعه هنری و ورزشی ما سالم است/ در حادثه برای دختر جوان دل ما سوخت

هشدار کمبود برخی آنتی‌بیوتیک‌ها در آستانه فصل سرد

پربازدید ها

جزئیات علت قتل کارآموز مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان

جنوب و شرق کرمان درگیر گرد و خاک و رگبارهای بارانی

مکمل‌هایی که نباید بعد از ۵۰ سالگی مصرف کنید

انتشار تصاویر خصوصی با هدف انتقام‌جویی

علائم کلسترول خون را بشناسید

نیاز کرمان به گروه‌ خونی O منفی

آمار زنان سالمند تنها در ایران ۴ برابر مردان

دارویی موثر برای اگزمای کودکان

آخرین رنگ‌بندی کرونایی اعلام شد؛ ایران در وضعیت آبی

آغاز کاهش دما در استان کرمان؛ هوا از پنج شنبه سرد می شود

پر بحث

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

با نان کارگری مادرم در کارخانه ریسندگی کرمان بزرگ شدم/ عهد بستم تا زمانیکه در لباس طلبگی هستم از هیچ دولتی حقوق نگیرم/شرطم با امام برای پذیرش سفارت ایران در عراق نگرفتن حقوق بود   (۱ نظر)