کد خبر: ۴۶۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۵
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی:
حجت الاسلام والمسلمین علی کمساری رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) با تأکید بر اینکه گفتمان حضرت امام پایه هویت نظام است، گفت: طبیعتا به هر میزانی که بتوانیم در احیا، بازخوانی و بازتولید گفتمان امام و اجزاء و عناصر این گفتمان کار کنیم به همان میزان وظیفه خودمان را عمل کرده‌ایم. هر کسی داعیه انقلابی بودن دارد باید در مسیر خط امام حرکت کند و پرچم را همیشه به اهتزار در آورد.

حجت الاسلام والمسلمین علی کمساری رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) با تأکید بر اینکه گفتمان حضرت امام پایه هویت نظام است، گفت: طبیعتا به هر میزانی که بتوانیم در احیا، بازخوانی و بازتولید گفتمان امام و اجزاء و عناصر این گفتمان کار کنیم به همان میزان وظیفه خودمان را عمل کرده‌ایم. هر کسی داعیه انقلابی بودن دارد باید در مسیر خط امام حرکت کند و پرچم را همیشه به اهتزار در آورد.

به گزارش جماران، حجت الاسلام والمسلمین علی کمساری در دیدار با مسئولین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت: در بحث مربوط به گفتمان حضرت امام که به تعبیر مقام معظم رهبری "این انقلاب بی نام امام در هیچ جای جهان شناخته شده نیست"، یعنی هویت این نظام به امام گره خورده و اگر این نظام و انقلاب از امام، گفتمان امام و خط امام خدای ناکرده فاصله بگیرد، در واقع از هویت اصلی خودش فاصله گرفته و دچار بحران هویت شده است.

رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) افزود: موضوع امام یک موضوع تاریخی نیست که در گذشته این کشور اتفاقی حادث شده باشد و ظهور و بروز فردی در یک مقطع تاریخی به اتمام رسیده باشد که ما هم دنبال بازسازی یا احیای یک چهره تاریخی باشیم. بلکه امام یک شخصیت تاریخ ساز هستند و شخصیت‌های تاریخ ساز مثل حکما و  مصلحان بزرگ در ظرف زمان و مکان خاصی محدود نمی‌شوند و به تعبیر مقام معظم رهبری، انگشت اشاره امام همچنان راهنما است و جهت را به ما معرفی می‌کند.

هر کسی داعیه انقلابی بودن دارد باید در مسیر خط امام حرکت کند

 وی تأکید کرد: طبیعتا به هر میزانی که بتوانیم در احیا، بازخوانی و بازتولید گفتمان امام و اجزاء و عناصر این گفتمان کار کنیم به همان میزان وظیفه خودمان را عمل کرده‌ایم. هر کسی داعیه انقلابی بودن دارد باید در مسیر خط امام حرکت کند و پرچم را همیشه به اهتزار در آورد. ما در دوره جدید مؤسسه با توصیه و تأکید تولیت مجموعه به این سمت رفته‌ایم که مؤسسه با یک رویکرد فعال و مطالبه‌گرانه در حوزه امام به وظیفه قانونی خودش عمل کند.

 در حوزه امام همه ظرفیت‌های موجود را به کار خواهیم گرفت

 کمساری اظهارداشت: در این راه همه ظرفیت‌های موجود در مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) و نظام را به کار خواهیم گرفت؛ وظیفه‌ای که قانون بر عهده مؤسسه گذاشته و در همین مسیر حرکت‌هایی را شروع کرده‌ایم. ظرفیتی هم که در قالب ماده 37 برنامه‌های توسعه کشور ایجاد شده به نظر می‌رسد ظرفیت بالایی است که مجموعه مؤسسه و سایر دستگاه‌های کشور را می‌تواند کمک کند. یعنی ما سازوکار قانونی کار را هم داریم؛ علاوه بر مأموریت و مسئولیت شرعی و تکلیفی که در این راستا به گردن همه ما هست.

وی تصریح کرد: در این آیین‌نامه یک سری وظایف و تکالیفی برای دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی کشور احصا شده و جالب است که سازمان فرهنگ و ارتباطات را از وزارت فرهنگ و ارشاد متمایز دانسته است. نشان می‌دهد در تبیین این آیین‌نامه به بحث بین‌الملل و ظرفیت خارج از کشور عنایت ویژه شده است. ما بنا داریم با تمام دستگاه‌های مندرج در این آیین‌نامه از جمله وزارتخانه‌های علوم، آموزش و پرورش، ارشاد و میراث فرهنگی دیدار داشته باشیم و سازوکاری را در نظر بگیریم که این آیین نامه اجرایی شود.

ایمانی پور: مسأله ترویج و نشر گفتمان حضرت امام جزو اصول است

حجت الاسلام والمسلمین مهدی ایمانی‌پور نیز پیش از سخنان رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، در این نشست گفت: هم به لحاظ اهداف و مأموریت‌های مندرج در اساسنامه سازمان و هم در برنامه و بودجه سازمان فرهنگ و ارتباطات، از گذشته مسأله ترویج و نشر گفتمان حضرت امام جزو اصول هست و همیشه به آن توجه شده و در قالب‌های مختلف برگزاری همایش‌های مختلف، انتشار آثار مربوط به حضرت امام و ترجمه آنها به زبان‌های مختلف این کار انجام شده و همچنین سهمی در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام داشته‌ایم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: ما در دوره تحول به سر می‌بریم و انتظار می‌رود که اقدامات جدی‌تری در این حوزه انجام شود. دست‌کم با انتخاب برخی افراد به عنوان رایزن که علایق آنها در حوزه انقلاب و گفتمان امام بیشتر هست، تلاش می‌کنیم که به صورت طبیعی این حوزه را پررنگ‌تر کنیم. طبیعتا انتظار می‌رود که اتفاقات بهتری در این حوزه بیفتد.

وی با اشاره به برنامه تحول سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تصریح کرد: یکی از رویکردهای جدی این برنامه مسأله «روایتگری مؤثر» هست. طبیعتا در حوزه روایتگری احساس ما این است که نتوانسته‌ایم روایت مؤثری که از انقلاب و گفتمان حضرت امام هست را در سطح جهان پیاده کنیم. به هر حال تلاش ما این است که در دوره جدید روایتگری مؤثرتری داشته باشیم و لازمه‌اش این است که یک کوچ جدی به زیست بوم‌های جدید صورت بگیرد؛ چون الآن کسی خیلی با شکل‌های قدیم تبلیغ نمی‌کند.

آخرین اخبار

ریزش قیمت سکه و طلا در بازار

هزینه هزار میلیارد تومانی برای توسعه زیرساخت‌های راه در جنوب کرمان

نیاز کرمان به گروه‌ خونی O منفی

به‌صراحت می‌گویم اغتشاش و ناامنی طراحی آمریکا و حقو‌ق‌بگیرانش است/جامعه هنری و ورزشی ما سالم است/ در حادثه برای دختر جوان دل ما سوخت

هشدار کمبود برخی آنتی‌بیوتیک‌ها در آستانه فصل سرد

جدیدترین قیمت روغن در بازار / قربانی: روغن باز هم ارزان می‌شود

مشکلِ سریال "پوست شیر" حل شد

آغاز کاهش دما در استان کرمان؛ هوا از پنج شنبه سرد می شود

خودروسازان باز هم به دنبال مجوز افزایش قیمت‌ها !

جشن ملی انار در ارزوییه برگزار می شود

پربازدید ها

همه ما از بیکاری گلایه داریم، اما دغدغه رفع آن را نیز نداریم/ از نظر فضای کسب و کار بدترین وضعیت را بین استان‌ها داریم/ چرا یک دستگاه باید این همه پرونده را معطل کند؟

گستره نارضایتی را نباید محدود به همین تعداد شرکت‌کننده در تجمع‌های اعتراضی دانست/ عصبانیتی که التیام پیدا نکند، تبدیل به خشم فروخورده می­‌شود/ مردم یک روزه خشمگین و عصبانی نمی‌­شوند

بیانیه‌ وزارت اطلاعات در خصوص ناآرامی‌های اخیر کشور با ارائه آماری از بازداشت‌ها

فارس: اعتراضات دانشجویی در برخی دانشگاه‌ها / بعضا شعار‌های تندی سر می‌دهند

مولوی عبدالحمید خواستار آرامش در جامعه شد

سردار سلامی: انتقام خون شهدای جنایت جمعه سیاه زاهدان را دستور کار خود می‌دانیم/ رزمندگان حافظ امنیت ضربات مهلک و ویرانگری را به اردوگاه شیطان و تروریست‌های جلاد و خون آشام در این دیار وارد می سازند

قالیباف: شیوه‌های اجرای گشت امنیت اخلاقی باید اصلاح شود

به‌صراحت می‌گویم اغتشاش و ناامنی طراحی آمریکا و حقو‌ق‌بگیرانش است/جامعه هنری و ورزشی ما سالم است/ در حادثه برای دختر جوان دل ما سوخت

پر بحث

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

با نان کارگری مادرم در کارخانه ریسندگی کرمان بزرگ شدم/ عهد بستم تا زمانیکه در لباس طلبگی هستم از هیچ دولتی حقوق نگیرم/شرطم با امام برای پذیرش سفارت ایران در عراق نگرفتن حقوق بود   (۱ نظر)