کد خبر: ۴۶۳۲۹
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۹
ارسال به دوستان
ذخیره
ادعای دولت جدید آمریکا این است که با ترامپ و دور قبلی تفاوت داریم. این موضوع را بارها از طریق پیام به ما اعلام کرده و خودشان نیز این مساله را گفته اند اما ما باید به عملکردها نگاه کنیم ببینیم آیا عملکردشان تفاوت کرده یا تفاوت نکرده است.

رئیس جمهور در آستانه سفر به نیویورک با خبرنگار سی‌بی‌اس گفت‌وگو کرد. خلاصه آن به نقل از ایرنا در پی می‌آید:

خبرنگار CBS: آیا می‌خواهید مناسبات خودتان را مجدد با عربستان سعودی آغاز کنید و روابط خودتان را بهبود ببخشید؟

رئیس جمهور: ما گفتگوهای منطقه‌ای را همواره در دستور کار قرار داده‌ایم. بنده اعلام کرده‌ام روابط ما بر اساس سیاست همسایگی است. ما می‌خواهیم با همسایگان خود ارتباط داشته و روابط‌مان حسنه باشد. با عربستان سعودی پنج دور مذاکره در کشور عراق و در بغداد انجام شده است. دور بعدی مذاکره هم ممکن است انجام شود. مسائلی وجود دارد که با گفتگو و مذاکره میان ما و عربستان سعودی قابل حل است.

خبرنگار CBS: می‌خواهید به نیویورک سفر کنید و در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کنید. بایدن در آنجا حضور خواهد داشت. آیا مایل به ملاقات با پرزیدنت بایدن هستید و به صورت رو در رو با ایشان ملاقات می‌کنید؟

رئیس جمهور: برنامه‌ای برای ملاقات ندارم. فکر نمی‌کنم که چنین ملاقاتی پیش بیاید. من هیچ گونه برنامه‌ای برای ملاقات با ایشان ندارم و همچنان که در قبل هم اشاره کردم نه ملاقات و نه مذاکره را مفید فایده نمی‌بینم.

تغییری در عملکرد دولت فعلی آمریکا با دولت ترامپ دیده نمی شود

خبرنگار CBS: به نظر شما اختلاف چه است؟ از منظر شما میان حکومت ترامپ و دولت بایدن تفاوت چه است؟

رئیس جمهور: ادعای دولت جدید آمریکا این است که با ترامپ و دور قبلی تفاوت داریم. این موضوع را بارها از طریق پیام به ما اعلام کرده و خودشان نیز این مساله را گفته اند اما ما باید به عملکردها نگاه کنیم ببینیم آیا عملکردشان تفاوت کرده یا تفاوت نکرده است.
اگر تفاوت نکرده باید گفت در چه موضوعی شما با هم متفاوت هستید؟ دولت فعلی آمریکا گفته است که ما قبول روشهایی که در دولت قبل انجام شده را قبول نداریم و می‌خواهیم که روشها را تغییر دهیم اما آنچه ما در عمل دیدیم تغییر حاصل نشده است.

می‌بینیم که تحریم‌ها همچنان ادامه پیدا کرده است در حالی که قرار نبود تحریم‌ها ادامه پیدا کند و قرار بود به تعهدات در توافق عمل شود اما به تعهدات تاکنون عمل نشده است. من فکر می‌کنم دولت جدید آمریکا باید در عمل اثبات کند که متفاوت با دولت قبل است. یعنی در عمل تحریم‌ها را بردارد و به تعهداتی که دولت قبل آن تعهدات را به هم زد و از برجام خارج شد پایبند باشد.

خبرنگار CBS: اگر تحریم‌ها برداشته شوند آیا شما به همان برنامه توسعه هسته‌ای تان برخواهید گشت؟

رئیس جمهور: ما اعلام کرده‌ایم که صنعت هسته‌ای مان در جهت توسعه اقتصادی، همچون حوزه‌های صنعت، کشاورزی، نفت و گاز و پتروشیمی و امثال این بخش‌ها قرار دارد لذا چرا مانع می‌شوند که ایران از این حق قانونی خودش استفاده نکند؟ اما ما در هر صورت از این حق قانونی خودمان استفاده می‌کنیم. ما هیچ زمانی به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم.

خبرنگار CBS: موضوع را عوض کنیم در خصوص سوابق خودتان سوال کنم. شما دارای تحریم‌های اقتصادی هستید. اما تحریم‌های فردی هم علیه شما وجود دارند. شما در کمیسیون و کمیته‌ای عضویت داشتید که مسئول مجازات ۵ هزار نفر بود. آیا شما از این اقدام خودتان پشیمان هستید؟

رئیس جمهور: نکته اول شما چه سندی دارید برای این موضوع؛ جز ادعایی که منافقین می‌کنند، نکته دوم اینکه من آن زمانی که ادعا شده است در جایگاه معاون دادستان بودم و امروز هم هر حقوقدانی که کمترین اطلاع را داشته باشد می‌داند که معاون دادستان چه وظایفی دارد و چه کارهایی انجام می‌دهد.

من در تمام مسئولیت‌های حقوقی که در دستگاه قضایی داشتم همواره مدافع حقوق انسان‌ها بودم و هیچ زمانی از دفاع از حقوق مردم غافل نشدم و اما گروهی که امروز دارد این نوع مسائل را به جوامع مختلف گزارش می‌دهد اینها کسانی هستند که ۱۷ هزار نفر را در کشور ما از کاسب، دانشجو، استاد دانشگاه، روحانی و امام جمعه و مسئولین مختلف تا رئیس جمهور و نخست‌وزیر را به شهادت رساندند. دستشان به خون ملت ایران و به خون مظلومان آغشته است و انها مستحق محاکمه هستند.

من این سوال را از آمریکا و اروپایی‌ها دارم که چرا به کسانی که خودتان آنها را در لیست تروریست‌ها ثبت کردید و در زمانی که رسما اعلام کردند رئیس جمهور و نخست وزیر و ۱۷ هزار نفر را در ایران به شهادت رسانده اند پناه دادید؟ آیا این موضوعات نباید مورد سوال قرار گیرند؟. آنچه من به عنوان یک مسئول قضایی در طول این مدت ۴۰ ساله در مسئولیت‌های مختلف قضایی داشته ام همواره دفاع از حقوق مردم بوده است.

جریان منافقین همان داعشی‌هایی هستند که امروز شما می‌بینید. داعش به کسی رحم می‌کند؟ آنها خون مردم، زن، مرد و کودک را در کوچه و بازار ریختند. امروز این داعشی که مردم می‌بینند همان جریان منافقینی است که دیروز در ایران خون می‌ریختند. آیا اگر امروز کسی در مقابل داعش بایستد و نسبت به حقوق مردم دفاع کند استحقاق تشویق و تایید دارد یا خدای ناکرده باید او را سرزنش کرد؟

خبرنگار CBS:من یک ذره سردرگم و گیج شدم. من نمی‌دانم این گروهی که شما صحبت می‌کنید اتهامات را انجام داده است!

رئیس جمهور: هر کس که در ایران مرتکب جرم و جنایتی شده در دادگاه‌های رسمی مورد محاکمه قرار گرفته و به کیفر اعمال خود رسیده است و هر کدام از افرادی که مرتکب ترور و جنایت شده و در خانه مردم مواد منفجره انداختند نیز در دادگاه محاکمه شده و دادگاه هم به پرونده آنها برابر قانون رسیدگی کرده است.

اصلا بحث عدد مطرح نیست هر کسی که در ایران چه آن روزها و چه امروز مرتکب جنایت شود یا کسی را بکشد یا اقدامات تروریستی انجام دهد مستحق رسیدگی است و وظیفه دادگاه هم رسیدگی به این مسائل هست. آنچه که در دادگاهها مورد رسیدگی قرار گرفته دقیقا نسبت به جرایمی که هر فرد مرتکب بوده است. از ابتدا اینگونه بوده و الان هم اینطور است و بعد از این هم بدین شکل خواهد بود. هر کس مرتکب جرمی شود برابر قانون رسیدگی می‌شود.

خبرنگار CBS: آیا این درست است که پس از شهادت سردار سلیمانی وعده انتقام را دادید؟

رئیس جمهور: گروه‌های تروریستی منطقه و کشورهای سوریه و عراق را ناامن کرده بودند و مردم نیز در مقابل گروههای تروریستی ایستادگی کردند. حاج قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم است. یعنی اگر امروز در دنیا بخواهیم یک نماد مبارزه با تروریسم معرفی کنیم حاج قاسم سلیمانی و آقای ابو مهدی المهندس به عنوان دو نماد مبارزه با تروریسم هستند و حقیقتا تلاش آنها و تلاش نیروهای سوری، عراقی و ایرانی در منطقه باعث امنیت شد.
امروز اگر شاهد امنیت در عراق و سوریه هستید مرهون تلاش حاج قاسم سلیمانی است. آیا کسی که نماد مبارزه با تروریسم است باید مورد تشویق قرار گیرد یا ترور شود؟ کاری که آمریکایی‌ها یعنی دولت وقت و شخص ترامپ برای ترور آقای حاج قاسم سلیمانی انجام داد حقیقتا یک جنایت بود. آیا باید به این موضوع رسیدگی شود یا خیر؟

یعنی یک انسانی که او قهرمان مبارزه با تروریسم است آیا به این باید رسیدگی شود یا خیر؟ یا اینکه این ظلم به منطقه، ظلم به حاج قاسم، ظلم به تمام آزادیخواهان و کسانی که داعیه مبارزه با تروریسم در دنیا دارند، ظلم به آنها نیست؟

سوال این است آیا باید عدالت را دنبال کرد یا نه؟ و کسانی که مرتکب این جنایت و ظلم شدند آیا باید مورد پیگیری قانونی قرار بگیرند یا نه؟ آنچه که ما به عنوان جمهوری اسلامی آن را دنبال می‌کنیم و دنبال خواهیم کرد اجرای عدالت است. حتما باید اجرای عدالت را در مورد جنایتی که ترامپ و همدستانش نسبت به ترور یک انسان مجاهد و مبارز که نقش بزرگی در امنیت منطقه داشت دنبال کرد و ما مصمم به اجرای عدالت یعنی رسیدگی به ترور حاج قاسم سلیمانی هستیم.

من در سفر به عراق در کسوت رئیس قوه قضاییه با رئیس دادگاه عالی عراق صحبت کردم و از آنها خواستم که مسئله را به صورت جد دنبال کنند و بعد از آن هم که در کسوت رئیس جمهور قرار گرفتم باز هم گفتم باید کار از طریق دادگاه عالی عراق و مراجع و مسئولین قانونی در دنیا دنبال شود. ما رسیدگی به این جنایت را هرگز به بوته فراموشی نخواهیم سپرد و کار را دنبال خواهیم کرد.

خبرنگار CBS: از نظر شما شامل ترور هم می‌شود؟
رئیس جمهور: ترورِ حاج قاسم سلیمانی تروری دولتی بود. دیدید که آقای ترامپ رسما گفت من دستور ترور را دادم. آیا نباید کسی که خودش دستور ترور داده مورد رسیدگی قرار بگیرد؟ چرا شخصیت مجاهدی مثل حاج قاسم سلیمانی را ترور کرده است.

خبرنگار CBS:منظور شما از عدالت چیست. چشم در برابر چشم یعنی ترور در برابر ترور؟
رئیس جمهور: من نکته آن را بگویم. جمهوری اسلامی ایران آنقدر شهامت دارد که رسما عین‌الاسد را که زد اعلام کرد. در هر جای دنیا ما اقدامی کردیم اعلام می‌کنیم و این شهامت را داریم. ما از نوع اقداماتی که امروز آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی در دنیا و منطقه انجام می‌دهند و باعث ناامنی می شود را انجام نمی‌دهیم.

جمهوری اسلامی ایران آنقدر شهامت داریم که اگر عین‌الاسد را می‌زند و یا از حزب الله لبنان حمایت می‌کند رسما ا علام می‌کند ما که ابایی از این قضیه نداریم. ما باید مسئله ترور شهید حاج قاسم سلیمانی را تا اجرای عدالت دنبال کنیم.

خبرنگار CBS: در خصوص سلمان رشدی که فتوایی علیه او صادر شد سوال دارم. نظر شما در خصوص تلاش برای کشتن یک نویسنده بخاطر آنچه نوشته است، چیست؟

رئیس جمهور: اهانت به اولین شخصیت عالم هستی یعنی اهانت به پیغمبر، اهانت به وجود مقدس محمد رسول‌الله(ص)، به حضرت عیسی و حضرت موس و اهانت به ابراهیم خلیل، اهانت به همه پیامبران، اهانت به همه ادیان ابراهیمی و اهانت به یک ملیارد و نیم مسلمان در عالم است.
این اهانت نه فقط به مسلمانان که اهانت به همه ادیان است. نباید اجازه داد به نام آزادی افرادی بخواهند به همه مقدسات مردم در عالم اهانت کنند. قطعا اصل اهانت و هتاکی، از طرف همه محکوم است.

امروز باید کشورهای غربی پاسخ بدهند که چرا از کسی که هتاک بوده و به یک میلیارد و نیم انسان مسلمان اهانت می‌کند و باید مورد سرزنش قرار بگیرد حمایت می‌کنند و به او جایگاه می‌دهند؟ باید اینکار از سوی همه حکومت ها، مردم جهان و تمام ادیان ابراهیمی مورد سرزنش قرار گیرد تا کسی جرات نکند به اعتقادات و باورهای مردم چه مسلمان و چه غیرمسلمان اهانت کند. لذا به نظرم آن کسی که مستحق سرزنش است کسانی هستند که به نحوی از او حمایت می‌کنند و چتر حمایتی روی سر او پهن کردند.

خبرنگار CBS:می‌توانید در مورد وضعیت زنان در ایران توضیحاتی را ارایه کنید. آیا محدودیت‌ها نسبت به زنان تشدید شده و آنها تحت فشار قرار گرفته‌اند؟

رئیس جمهور: هر کسی در زندگی اجتماعی خود و همچنین کشورهای مختلف دیدگاهها، قوانین و مقرراتی دارند. مردم مسلمان و زنان و دختران ما یک اخلاق و روحیه بسیار ریشه‌دار، تمدنی و فرهنگی دارند که این هم مربوط به امسال و پارسال و ۴۰ سال قبل و ۱۰۰ سال قبل نیست.
در واقع می‌شود گفت صدها سال مردم این مرز و بوم با حجاب، عفت و با رعایت حریم‌های لازم زندگی کرده اند. این موضوع مربوط به این ۴۰ سال هم نیست. شما اگر تاریخ ملت ایران را درست مطالعه کنید می بینید که سال ها و قرنها زنان ما با اخلاق عفیفانه زندگی کرده اند و این موضوع مربوط به الان نیست. الان هم این روحیه را مردم عزیز ما و زنان و دختران ما دارند و لذا خودشان همواره به عنوان یک امر خودجوش آن را رعایت می‌کنند.

اصلا کسی به آنها یاد نداده و تکلیف شخصی هم نکرده، بلکه خودشان را مقید می‌دانند. این باورهای مردم است شما ببینید زندگی مردم این مرز و بوم همواره اینطور بوده یعنی در باور و اعتقادشان این قضیه ریشه دارد.
آنچه مسلم است اینجا کسی نسبت به زندگی خصوصی مردم کاری ندارد و به هیچ عنوان تعرضی نسبت به زندگی خصوصی افراد ندارند. در مسائل اجتماعی هم مردم خودشان رعایت می‌کنند یعنی می‌دانند قانونی وجود دارد و به این قانون همه پایبند هستند. اگر در مواردی هم خلاف قانون دیده شود تاکید شده که به هیچ عنوان کسی حق ندارد که برخوردهای فراقانونی و خلاف مقررات داشته باشد.

خبرنگار CBS: در دولت شما امکان حضور زنان در ورزشگاه‌ها بوجود آمد. به نظر می‌رسد قدری قوانین را نرم‌تر کردید.

رئیس جمهور: زنان ما در ورزش حضور دارند و می‌بینید در حوزه‌های مختلف ورزشی به صورت فراوان وقتی دختران و زنان ما افتخار می‌آفرینند سرود جمهوری اسلامی نواخته می‌شود. در مسائل اجتماعی فراوانی زنان حضور دارند، در حوزه علم و تعلیم و تربیت حضور دارند.

اشاره کردید به خانواده خودم؛ تمام اعضای خانواده ما دختران ما و همسر بنده در مسائل اجتماعی و علمی ایفای نقش می‌کنند و در دانشگاهها حضور دارند. زنان امروز در جامعه اسلامی نقش آفرین هستند. به نظرم بعضا شاید بعضی‌ها از این نقش‌آفرینی زنان ما عصبانی هستند.
مسائل را باید در ایران واقعی دید من در سخن قبلی به شما گفتم کسانی که مدعی هستند نشانه‌هایی نسبت به هولوکاست وجود دارد بگذارید تحقیق و بررسی شود. نسبت به این قضیه باز معتقد هستم بروید ببینید که در فضای ملت ایران، در فضای دختران و زنان ما چه اتفاقاتی افتاده؟ انقلاب اسلامی شکوه و عظمتی به زنهای ایران داده است.

امروز تعداد دانشجویان خانم ما در دانشگاه‌ها چه میزان هستند؟، آقایان چه میزان؟ و قبل از پیروزی انقلاب چند تا از این خانم‌ها در دانشگاه‌ها بودند؟ اصلا میزان قابل قیاس هست؟ بگویم ۱۰ برابر، ۲۰ برابر، ۱۰۰ برابر، امروز خانم‌هادر دانشگاهها، در عرصه‌ اجتماعی، مراکز آموزشی، پزشکی و درمانی، دیوان عالی کشور، در مجلس، در دولت و در بخشهای مختلف حضور دارند.

امروز زنان ما در جمهوری اسلامی نقش ایفا می‌کنند اینکه من در آن قضیه به شما گفتم آنهایی که مدعی هستند نشانه‌هایی در هولوکاست وجود دارد بگذارید تحقیق کنند به شما هم امروز می‌گویم دست شما باز است بیایید تحقیق کنید ببینید امروز چه ارزشهایی در رابطه با حضور زنان و دختران در جامعه آفریده شده است و حقیقت این حضور را ببینید و منعکس کنید.

خبرنگار CBS:می‌گویند زمان تمام شده است. اگر سوالی را از جنابعالی نپرسیدم و مایل هستید از شما سوالی بپرسیم و پاسخ بدهید بفرمایید

رئیس جمهور: ما معتقدیم در خودِ آمریکا هم مردمانی هستند که امروز مورد ظلم قرار می‌گیرند و ما گاهی بعضی از تصاویر آنها را از طریق رسانه‌ها می‌بینیم که سیاه پوستان و سفیدپوستان چگونه مورد ظلم قرار می‌گیرند.

ما ظلم را نسبت به مردم آمریکا، اروپا، افغانستان، فلسطین و هر مردمی از ناحیه سلطه‌گران را امری ناپسند و محکوم می‌دانیم لذا معتقدم اگر مردمی در خودِ آمریکا مورد ظلم قرار بگیرند ما این امر را محکوم می‌کنیم. در خودِ اروپا هم مورد ظلم قرار بگیرند محکوم می‌کنیم. فرق بین مردم اروپا و آمریکا و آسیا و آفریقایی نیست ما ظلم را در همه جای دنیا محکوم می‌کنیم.

آنچه مورد محکومیت ماست نظام سلطه‌ای است که می‌خواهد سلطه خود را بر مردم کشورهای مختلف افزایش دهد و مورد ظلم به کشورهای مختلف شود.

من حرفم این است که امروز دولت‌های آمریکا و اروپا مسئولیت دارند. یک بار بیایند روش خود را عوض کنند. به ‌آنها تاکید می‌کنم ببینند آیا این ظلمی که سالها دارند انجام می‌دهند جواب داده است؟ ما معتقدیم جواب نداده، این ظلم نمی‌تواند پایدار باشد. آنچه پایدار است حق است نه ظلم، به این وضع خاتمه بدهند و نگذارند مردم در اقصی نقاط عالم مورد ظلم و ستم قرار بگیرند.

چرا بعد از ۲۰ سال آمریکایی‌ها متوجه شوند نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند؟ چرا این ۲۰ سال بررسی نکردند که ببینند حضورشان چه نتیجه‌ای برای افغانستان داشته است؟ چقدر پول خرج کردند، چقدر سربازان آمریکایی کشته شدند، چقدر مردم افغانستان به شهادت رسیدند، چقدر کودکان افغانستان ناقص و معلول شدند؟، چقدر به این مردم ظلم شد؟ بررسی کنند حضورشان در عراق و افغانستان چه ثمری داشت؟ حضورشان در منطقه چه ثمری دارد؟

من معتقدم آمریکایی‌ها به این حضورها باید خاتمه بدهند و بگذارند که کشورهای منطقه خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند. پیام من به دولت آمریکا آن است که این منطقه را و همه مناطق دنیا را رها کنید. بگذارند مسئولین و مردم کشورها و مناطق مختلف دنیا خودشان برای کشور و منطقه خودشان تصمیم بگیرند، دخالت خارجی‌ها و دخالت آمریکایی در کشورهای دیگر جز هرج و مرج و ناامنی هیچ چیز دیگری ندارد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خطر نابینایی به دنبال خرید داروی ایلیا از شبکه‌های اجتماعی

تاریخ دربی مشخص شد

کمبود این ویتامین‌ها باعث سردرد می‌شود

دستگیری عاملان قدرت نمایی با سلاح گرم در فضای مجازی

وام ازدواج ندهید با شما برخورد می‌کنیم

تمدید زمان استفاده از بسته‌های اینترنت پس از رفع محدودیت‌ها

پیش‌بینی هواشناسی از وزش باد شدید در اکثر مناطق کرمان

در پاییز چه مواد غذایی بخوریم تا سلامت بمانیم؟

ما چاره ای نداریم جز اینکه همراه و همدوش یکدیگر زندگی کنیم/ گفت و گو تنها راه برون رفت از بن بست‌های اجتماعی است

امشب آخرین مهلت ثبت نام در سامانه مزایده خودروهای خارجی

پربازدید ها

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند

پیکر پاسداری که در حوادث زاهدان به شهادت رسید در کرمان تشییع شد

به‌صراحت می‌گویم اغتشاش و ناامنی طراحی آمریکا و حقو‌ق‌بگیرانش است/جامعه هنری و ورزشی ما سالم است/ در حادثه برای دختر جوان دل ما سوخت

قالیباف: شیوه‌های اجرای گشت امنیت اخلاقی باید اصلاح شود

ما چاره ای نداریم جز اینکه همراه و همدوش یکدیگر زندگی کنیم/ گفت و گو تنها راه برون رفت از بن بست‌های اجتماعی است

پیش‌نویس قانون برگزاری تجمعات نوشته شد/ احضار نماینده حزب اتحاد ملت به کمیسیون ماده 10

پر بحث

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)