کد خبر: ۴۶۳۶۹
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۱
ارسال به دوستان
ذخیره
خاتمی خطاب به ملت گفت: مدتهاست دشمنان شما مردم در پی اغتشاش هستند، دنبال سوژه بودند و موفق نشدند؛ تا اینکه این سوژه پیش آمد و سوژه بسیار دندان گیری برای آنان شد و سوار بر موج شدند. دلشان برای آن خانم نسوخته بود بلکه دلشان برای مقابله با نظام و مقابله با شما مردم لک زده بود وعقده گشایی کردند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه سران اغتشاش از بیگانه خط می‌گرفتند و می‌گیرند، گفت: مردم می‌خواهند با سران اغتشاش قاطع‌ترین برخورد عبرت‌آموز انجام شود.
به گزارش ایرنا، سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته تهران با اشاره به خطبه ۱۸۳ نهج البلاغه گفت: آن کس که حریم برای خدا نگه دارد در فتنه‌ها غرق نخواهد شد و در تاریکی‌ها با نور اعتقاد به خدا مسیر درست را پیدا خواهد کرد.
وی با استناد به آیاتی از قرآن کریم ادامه داد: خداوند نگهبان (رقیب) شماست، خداوند نیت و فعل آدم را می‌داند و می‌بیند و اگر انسان باورش شود این خصلت بازدارنده از بسیاری از گناهان است.
امام جمعه موقت تهران رشوه را یکی از این گناهان برشمرد و افزود: گاهی رشوه دهنده و رشوه‌گیرنده کاری می‌کنند که دست شیطان را از پشت می‌بندند؛ اما اگر این باور در او باشد که خدا می‌بیند و خدا رقیب و حافظ است، دست به چنین کاری نمی‌زند.
خاتمی در فراز دوم خطبه‌های نماز جمعه با اشاره در پیش رو بودن شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) و رحلت پیامبر اکرم، گفت: گوش پوست و خون ما با محبت عترت عجین است و از این رهگذر صراط مستقیم را یافته‌ایم.
خطیب موقت تهران با دسته بندی مطالب خطبه دوم به اغتشاشات اخیر، پیاده‌روی اربعین، هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی، درباره اغتشاشات، گفت: فوت یک هموطن مایه تأسف ما است و جای تسلیت به خانواده ایشان و آرزوی صبر برای آنان است.
وی ادامه داد: در این قضیه همه مقامات کشور ورود کردند و رئیس جمهور، رئیس قوه قضاییه، رییس قوه مقننه همه وارد شدند و بر پیگیری دقیق این مسأله تأکید کردند و این مسئولان امین نظام هستند و ما به امنای خود کاملا ایمان داریم و مردم هم در این عرصه به قول امنا ایمان دارند و قطعا پیگیری و نتیجه به مردم گفته خواهد شد.
وی اظهار داشت: این روز‌ها در جهان اسلام و ایران اسلامی حوادث مهمی اتفاق افتاد؛ حضور بیش از ۲۱ میلیون نفر در کربلا مانور کمی نیست و تحقیقا بی‌سابقه است و تنها عنایت خدا پشت سر آن است. حضور بیش از سه میلیون نفر از هموطنان ما در راهپیمایی پیاده روی اربعین هم کار کمی نبود و بسیار باشکوه بود.
خاتمی ادامه داد: حضور بیش از سه میلیون نفر در پیاده روی اربعین تهران هم قابل توجه بود. حضور رئیس جمهور در سازمان ملل و ملاقات با سران بسیاری از کشور‌های جهان نشان داد که ایران به عنوان یک کشور مطرح در جهان است؛ بر خلاف آنچه بعضی‌ها می‌گویند با دنیا قطع رابطه کردیم، نیست و این رابطه کاملا دو جانبه است.
وی با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگ‌های خاطرنشان کرد: این‌ها کم نیست و دشمنان در صدد این بود که این توفیقات با این اغتشاشات تحت الشعاع قرار بگیرد. رئیس‌جمهور منفور آمریکا در سازمان ملل روی این اغتشاشات مانور می‌دهد. اغتشاشاتی که بسیار اندک بود. امروز بعد از نماز جمعه تهران و سراسر کشور، عدد را مردم می‌فهمند.

اغتشاش‌گران به دنبال مقابله با دین بودند
خاتمی خطاب به ملت گفت: مدتهاست دشمنان شما مردم در پی اغتشاش هستند، دنبال سوژه بودند و موفق نشدند؛ تا اینکه این سوژه پیش آمد و سوژه بسیار دندان گیری برای آنان شد و سوار بر موج شدند. دلشان برای آن خانم نسوخته بود بلکه دلشان برای مقابله با نظام و مقابله با شما مردم لک زده بود وعقده گشایی کردند.
وی افزود: تنها چیزی که برای این اغتشاش‌گران مطرح نبود همان مسأله این خانم است، چون مسئولان به جد در صحنه و پیگیر هستند؛ پس هدفشان مقابله با دین بود و دلیل آن هم سوزاندن قرآن، سوزاندن مسجد و چادر را از سر زن مسلمان کشیدن و کار رضاخانی کردن و این یعنی ضدیت با دین.
خطیب موقت تهران خطاب به مردم گفت: این اغتشاشات مقابله با شما مردم بود، چون پرچمی که نماد اقتدار و عزت شماست را به آتش کشیدند یعنی علیه مردم هستند و بیش از ۶۰ آمبولانس را تخریب کردند و تعدادی را هم سوزاندند. برای چه این آمبولانس‌ها را می‌سوزانید این آمبولانس‌ها مال مردم است و شما ضد مردم هستید بانک‌ها را به آتش کشاندن یعنی اموال مردم را را نابود کردن پس شرمتان باد.
خاتمی با بیان اینکه سال ۷۸ و ۸۸ همین اغتشاشات بود وآدمهایشان همین آدم‌ها بودند و شعارهایشان همین شعار‌ها بود، تصریح کرد:، اما این دفعه مردم همراهی نکردند بلکه نفرینشان هم کردند. پس قصه این اغتشاشات قصه اعتراضات نبوده و نیست اغتشاشاتی که لحظات پایانی خود را می‌گذراند.

قاطع‌ترین برخورد عبرت‌آموز با سران اغتشاش انجام شود
خطیب موقت تهران، اغتشاش‌گران را دو گروه جوانان ناپخته فریب خورده تحت تاثیر شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی بیگانه و سران اغتشاش توصیف و بیان کرد: سران اغتشاش از آنان استفاده ابزاری کردند و حالا که روز‌های پایانی است برادرانه نصیحت می‌کنم اگر آینده ندارید و نمی‌خواهید در این مملکت زندگی آرامی مثل مردم داشته باشید، پس صف تان از این مردم جدا است. دوستانه به همه آن‌هایی که صدای ما را می‌شنوند و به پدر و مادرهای‌شان می‌گویم این جوانان و نوجوانان خود را نصیحت کنند تا آینده خود را تباه نکنند.
وی افزود: سران اغتشاش از بیگانه خط می‌گرفتند و می‌گیرند و پول هم می‌گیرند. بی بی سی به صراحت می‌گوید ما ذی‌نفع هستیم آن وقت آمریکا، سران استکبار و نوچه هایشان تمام قد وارد میدان شدند و تریبون‌های خود را در اختیار این اغتشاش گران قرار دادند.
خاتمی با بیان اینکه به عنوان کسی که بیش از ۳۰ سال در سیره اهل بیت کار می‌کنم و سه بار این سیره را از اول تا آخر گفتم، اظهار داشت: یک مطلب مسلم در این سیره این است که مولا با فریب خورده‌ها مهر داشت، اما قاطع‌ترین برخورد را با سران جنایت داشت و در اینجا رئیس قوه قضاییه هم حضور دارد از زبان شما مردم می‌گویم مردم می‌خواهند با سران اغتشاش قاطع‌ترین برخورد عبرت‌آموز انجام شود.
امام جمعه موقت تهران با خنده دار بودن حمایت سلطنت طلبان و اشک تمساح منافقان گفت: این‌هایی که سالیان سال به مردم ظلم و اینهمه کشتار و ترور کردند، امروز به حمایت از یک خانم برخاستند؛ اصلا به قامت و قیافه تان نمی‌آید! شما جلاد‌های آدمکش کجا حمایت از یک خانم کجا؛ واین بسیار هشدار دهنده است.
وی همچنین خطاب به آنانی که قلم و تریبون در اختیار دارند، گفت: آن‌هایی که با قلم و فضای مجازی از این منافقان وسلطنت‌طلبان حمایت می‌کنند بدانند با چه کسانی همراه هستند؛ آن‌ها با سلطنت‌طلبان همراهی و در اردوگاه سلطنت‌طلبان بازی می‌کنند. به خود بیاید در غیر این صورت مورد لعن و نفرین ملت واقع خواهید شد. عزیزان نیروی انتظامی دل قوی دارید که ملت حامی شماست.
خاتمی در واکنش به برخورد با نیروی انتظامی گفت: دریکی از این اغتشاشات تعداد زیادی موبایل گم شد و همه این‌ها از نیروی انتظامی خواستند موبایل شان را پیدا کنند؛ این‌ها مامن و ماوای مردم هستند و در مقابله با اغتشاشات، سوداگران مرگ و مواد مخدر، اشرار ۱۳ هزار شهید دادند. سال ۱۴۰۰ هم ۵۰ مامور نیروی انتظامی و در ۱۴۰۱ تا کنون بیش از ۳۵ مامور شهید شدند. حال شما اغتشاش گران با فرزندان خدمتگزار این ملت وحشیانه برخورد می‌کنید؟
وی خطاب به ماموران نیروی انتظامی ادامه داد: به عزیزان نیروی انتظامی در کل کشور می‌گویم دل قوی دارید و به وظیفه خود ادامه دهید و بدانید این ملت حامی شماست.

هدف اصلی اغتشاشات مقابله با نظام اسلامی است
امام جمعه موقت تهران هدف اصلی دشمن از این اغتشاشات را نظام اسلامی عنوان و تصریح کرد: در مسیر حمایت از نظام اسلامی با کسی تعارف نداریم و تا آخرین نفس و تا آخرین قطره خون ایستاده‌ایم.
وی خطاب به صاحبان تریبون، اذعان کرد: مراقب باشید تریبون تان با تریبون ضد انقلاب قاطی نشود؛ چون متاسفانه در این حادثه برخی که نان نظام را خوردند با اغتشاش دشمنان این ملت هم صدا شده اند؛ البته هنوز هم دیر نشده است و شما که به راحتی بیانیه می‌دهید حالا هم با صدور بیانیه‌ای اغتشاشات را محکوم کنید، در غیراین صورت همسوی آنان هستید. اغتشاش‌گران پیام راهپمیایی امروز و ابراز نفرت‌ها را بگیرند.
خاتمی با قدردانی از آنانی که در مشهد و شهر‌های دیگر راهپیمایی خودجوش راه انداختند واغتشاش گران را محکوم کردند و همجنین قدردانی پیشاپیش از آنانی که بعد از نماز جمعه در راهپیمایی شرکت می‌کنند، ابراز امیدواری کرد که اغتشاش گران پیام این راهپیمایی و ابراز نفرت‌ها را بگیرند.
وی یادآور شد: اگر این پیام را نگیرند فردا دیر است، چون نظام، اسلامی است و این ملت قاطعانه از قوه قضاییه می‌خواهد کسانی که به مردم رحم نمی‌کنند و اموال مردم را به آتش می‌کشند را با سلاح قانون سرجای خود بنشانند.

آخرین اخبار

تیراندازی در مراسم عروسی منجر به مرگ یک زن میانسال شد

توقیف 3 خودرو حامل 3 تن چوب درخت پسته در راور

شماره تلفن‌های ضروری برای مسافران نوروزی اعلام شد

ورود چک‌های ۲۰۰ هزار تومانی برای نخستین بار به بازار

رعایت مسائل دامپزشکی و رساندن مرغ سالم به مردم

هواشناسی هشدار زرد صادر کرد / آغاز سال نو با بارش باران و وزش باد در کرمان

 125 کشته و 2895 مصدوم فقط در 3 روز

کلاهبرداری با ترفند فروش تجهیزات پزشکی

مشکل زمین برای نهضت ملی مسکن در کرمان برطرف شد / لزوم پیگیری ادارات برای تامین‌ اعتبار مصوبات سفر هیئت دولت

از آغاز طرح نوروزی هیچ تصادف فوتی در کرمان گزارش نشده است / استقرار موکب‌های جاده‌ای در محورهای پر تردد استان

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۶ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)