کد خبر: ۴۶۸۷۳
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶
ارسال به دوستان
ذخیره
یادداشتی از محمدرضا نژادحیدری
هنگامیکه از گفت‌وگو سخن به میان می‌آید یعنی نهادهایی به نمایندگی از مردم با حاکمیت گفت‌وگو کنند. از مردم بخواهند آرامش خود را حفظ کنند و از حاکمیت هم بخواهند به مطالبات مردم گوش فرادهد، آنان را بشنود و آنچه شدنی است را انجام و درباره نشدنی‌ها هم با صداقت به مردم توضیح دهد.

محمدرضا نژادحیدری: 
شاید تصور کنید این جمله نماینده تهران که گفته بود قبل از ماجرای مهسا امینی زنانی را دیده که لخت مادرزاد بوده‌اند، به نظرتان خنده‌دار باشد. اما با تاسف فراوان باید گفت خنده‌دارتر از آن، این جمله است که گفته نمایندگان باید درب اتاق‌هایشان را باز کنندگان و با مردم گفت‌وگو کنند.
به نظر می‌رسد این عضو مجلس اساسا مفهوم گفت‌وگو را بد متوجه شده است. شاید تصور کرده که مردم نیاز دارند با کسی درد و دل کرد تا عقده‌های آنان خالی شود!
اما آنان که این روزها از ضروت گفت‌وگو با معترضان سخن می‌گویند مگر مراد ومطلوبشان این است که عده‌ای بنشینند و تک تک با80 میلیون ایرانی صحبت کنند؟
هنگامیکه از گفت‌وگو سخن به میان می‌آید یعنی نهادهایی به نمایندگی از مردم با حاکمیت گفت‌وگو کنند. از مردم بخواهند آرامش خود را حفظ کنند و از حاکمیت هم بخواهند به مطالبات مردم گوش فرادهد، آنان را بشنود و آنچه شدنی است را انجام و درباره نشدنی‌ها هم با صداقت به مردم توضیح دهد.
سوی دیگر این گفت‌وگو شکل‌گیری بسترهای اعلام نظر است. شکل‌گیری اعتراض‌های مدنی و تریبون‌های آزاد، فعال بودن تشکل‌های سیاسی، نهادهای صنفی، تشکل‌های دانشجوئی، خارج شدن رسانه ملی از انحصار یک گروه محدود و... است.
وجه مهم و اساسی این گفت‌وگو انتخابات است. مردم اگر احساس کنند می‌توانند از طریق صندوق‌های رأی مطالبات خود را دنبال و نمایندگان خود را انتخاب کنند حتما به راه‌های پرهزینه روی نمی‌آورند.
باید به گفت‌وگو به مثابه یک نهاد نگاه کرد و تمام شئون آن را در نظر گرفت. برای شکل گیری گفت‌وگو ابتدا باید زمینه آن فراهم شود و خواسته‌های عمومی در سیاست‌های عمومی کشور بازتاب پیدا کند.
گفت‌وگو با «مردم» و حل مطالبات عمومی را نباید با گفت‌وگو با ارباب رجوع و حل مشکلات موردی اشتباه گرفت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برنامه جدید دولت برای مدیریت بازار محصولات کشاورزی/ تعرفه‌های جدید صادراتی بهمن ماه اعلام می‌شود

افزایش قیمت سیمان صحت ندارد

۹ سارق هنگام سرقت در عملیات‌های پلیس کرمان دستگیر شدند

غرفه‌های رایگان در اختیار دستفروشان قرار بگیرد

بیش از ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور چاق هستند / افراد دارای چاقی مفرط در معرض خطر ابتلا به ۲۱ سرطان قرار دارند

با گذشت اولیای دم، یک محکوم به قصاص از اعدام رهایی یافت

بیمه سلامت ۴۰ میلیون تومان کمک هزینه پیوند کلیه پرداخت می‌کند

پیش بینی هواشناسی از بارش پراکنده برف و باران در استان کرمان

لزوم مناسب‌سازی زیرساخت‌های شهری کرمان برای معلولان / هیچ معلولی برای حضور در اجتماع نباید مشکل و محدودیتی داشته باشد

هشدار روزنامه اصولگرا: با همه وعده‌هایی که بعد از ناآرامی‌ها داده شد هیچ قدمی برای اصلاح امور برداشته نشد

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)