کد خبر: ۴۶۹۳۰
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۹
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا:
مدیر آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا و استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه امسال آنفلوآنزا شیوعش را در ایران خیلی زود آغاز کرد، گفت: در حال حاضر ویروس غالب در کشور، آنفلوآنزا است.

مدیر آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا و استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه امسال آنفلوآنزا شیوعش را در ایران خیلی زود آغاز کرد، گفت: در حال حاضر ویروس غالب در کشور، آنفلوآنزا است.

به گزارش ایسنا، دکتر طلعت مختاری آزاد با اشاره به وضعیت واریانت‌های در گردش کووید۱۹ و همچنین وضعیت شیوع آنفلوآنزا در کشور، گفت: یکی از خصوصیات ویروس کرونا این بود که مرتبا تغییر کند. با این حال آخرین ویروس کرونایی که در کشور شناسایی شد، BA۵ بود که از خانواده اُمیکرون بود و واریانت جدیدی از ویروس کرونا، فعلا در ایران نداشتیم یا اینکه حداقل در آزمایشگاه‌هایی که تعیین توالی می‌کنیم، نوع جدیدی از ویروس را شناسایی نکردیم.

وی افزود: در عین حال کشورهایی مانند هند و بنگلادش یک واریانت جدید به نام BBX شناسایی کردند که طبق اعلام این کشورها خوشبختانه این واریانت خفیف بوده است. واریانت‌های جدید دیگری هم از کروناویروس شناسایی شده، اما هیچ یک از آن‌ها به صورت همه‌گیری جهانی نبوده است. به این معنا که شیوع منطقه‌ای آن‌ها دیده می‌شود. با این حال هر آن شیوع جهانی واریانت جدیدی از کرونا امکان دارد.

سوش‌های در گردش آنفلوآنزا

مدیر آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا ادامه داد: البته امسال آنفلوآنزا شیوعش را در ایران خیلی زود آغاز کرد. به طوری که در حال حاضر ویروس غالب ما در کشور، آنفلوآنزا است و سوش‌های در گردش آن عمدتا H۳N۲ و بعد هم H۱N۱ است. آنفلوآنزای نوع B شیوع خیلی کمتری دارد. از آنجایی که دو سال آنفلوآنزا نداشتیم، باعث شده که امسال به نوعی افزایش موارد آنفلوآنزا داشته باشیم. معمولا در آزمایشات انتظار داریم که از کل آزمایشاتی که انجام می‌شود، ۱۰ تا ۱۵ درصدش آنفلوآنزا باشد، اما وقتی بالای ۳۰ درصد آزمایشات با تشخیص آنفلوآنزا ارائه می‌شوند، نشان می‌دهد که اپیدمی آنفلوآنزا در کشور داریم. حتی گاهی ۴۰ تا ۵۰ درصد نمونه‌ها هم به آنفلوآنزا اختصاص یافته است، اما طبق آخرین نمونه‌هایی که برای ما ارسال کردند، ‌۳۶ درصدش آنفلوآنزا و تنها پنج درصد آن کووید ۱۹ بوده و مابقی هم سایر ویروس‌های سرماخوردگی بوده است.

وی با بیان اینکه به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوره شیوع کرونا مانند استفاده از ماسک و... ویروس آنفلوآنزا را طی دو سال اخیر نداشتیم، گفت: با فروکش کردن کرونا و همچنین میزان رعایت‌ها شاهد بروز آنفلوآنزا بوده‌ایم. حتی پیش‌بینی شده بود که ممکن است ویروس‌هایی که در زمان کرونا فروکش کرده بودند، حتی خارج از فصل‌شان هم دیده شود.

مختاری آزاد با بیان اینکه علامت و مشخصه اصلی آنفلوآنزا تب ناگهانی است، ‌ گفت: علائمی مانند تب، استخوان درد، بدن درد و ... در آنفلوآنزا دیده می‌شود. تب ناگهانی مشخصه اصلی آنفلوآنزا است، اما در کرونا اینطور نبود. البته اگر فرد مشکل و بیماری خاصی نداشته باشد، طی سه تا چهار روز بهبود می‌یابند، اما ممکن است سرفه‌شان برای مدتی ادامه داشته باشد. با این حال آنفلوآنزا هم جزو بیماری‌هایی است که کسانی که سن‌شان بالاست یا بیماری زمینه‌ای دارند، ‌برایشان مقداری می‌تواند خطرناک باشد.

اختلاط کرونا و آنفلوآنزا منتفی است

وی درباره اختلاط کرونا و آنفلوآنزا، گفت: اصلا چنین چیزی نداریم. اختلاط در بین آنفلوآنزاها و کروناها وجود دارد. به عنوان مثال اختلاط انسان با پرندگان، اختلاط ویروس‌های کرونا با خودشان و ... اما بحث اختلاط آنفلوآنزا با کرونا را تاکنون هیچ جایی گزارش نکرده است.

فعلا آینده کرونا قابل پیش‌بینی نیست

مختاری آزاد با بیان اینکه هنوز فروکش کردن و آندمیک شدن کرونا قابل پیش‌بینی نیست، ‌گفت: از طرفی بسیاری از اپیدمیولوژیست‌ها پیش‌بینی کردند که ممکن است در پایان پاییز با موجی از کووید۱۹ مواجه باشیم، اما این موضوع فعلا قابل پیش‌بینی نیست. فقط می‌توان گفت که اکنون موارد کرونا کم است و واریانت غالب‌مان هم همان واریانت قبلی است و فعلا واریانت جدیدی در کشور شناسایی نشده است.

مدیر آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد: در حال حاضر مردم به ویژه افراد در معرض خطر مانند مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان، زنان باردار و... واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. در عین حال همان پروتکل‌هایی که برای پیشگیری از کرونا رعایت می‌شد، در پیشگیری از ابتلا و انتقال آنفلوآنزا هم موثر است. افراد به ویژه کسانی که بیمار هستند، ماسک بزنند. به ویژه در جاهای شلوغ مانند اتوبوس و مترو افراد از ماسک استفاده کنند.

مختاری آزاد درباره سفر ایرانیان به قطر برای تماشای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، گفت: این افراد واکسن‌شان را تزریق کنند و همان پروتکل‌های  بهداشتی که برای کرونا انجام می‌شد، در این سفر هم رعایت کنند. زیرا افراد از همه جای دنیا به قطر می‌آیند و ممکن است واریانت‌های جدیدی که ما هنوز در کشور نداریم، بدون رعایت مسائل بهداشتی در بازگشت این افراد به کشور وارد شود. بنابراین باید رعایت‌ها انجام شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ورزش صبحگاهی در کنترل وزن بسیار موثر است

قیمت سکه و طلا  پنجشنبه 30 شهریور1402

عاملان سرقت طلاجات از شهرستان‌های کرمان و رفسنجان دستگیر شدند

عشایر جنوب کرمان برای دریافت نهاده دامی اقدام کنند

سیدمحمد خاتمی: خاطره نقل شده از پدرم به کلی دروغ است

همتی: اعلام گزیده‌های مثبت از آمارهای اقتصاد، کمکی به کاهش انتظارات تورمی نمی‌کند

وزارت صمت کسی را منصوب کند که فرق فرش و گلیم را بداند

پدیده جوی غبار کیفیت هوا در کرمان را کاهش می‌دهد

دستگیری 5  شکارچی غیرمجاز پرندگان وحشی در ارزوئیه

تمام دانش آموزان مقاطع ابتدایی شیر رایگان دریافت خواهند کرد

پربازدید ها

مویدی: با این شهرداری باید برویم محکمه جواب پس بدهیم

وزارت آموزش و پرورش: ساعت شروع مدارس ۷:۳۰ صبح است

آغاز به کار مدارس کرمان از اول مهرماه

42 درصد از جانباختگان تصادفات درون شهری عابران پیاده هستند

بارش باران در مناطق جنوب غربی کرمان

حل بسیاری از مشکلات مردم در گرو جسارت مدیران در تصمیم گیری است

معاون عمرانی استاندار کرمان: 5591 تاکسی فرسوده در کرمان فعالیت می‌کنند

زردچوبه در درمان سوءهاضمه موثر است

شهروندان مراقب کلاهبرداری‌ به روش رسید جعلی باشند

قاتل فراری در رودبار جنوب دستگیر شد

پر بحث

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۶ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

بشنوید| نوحه خون گلوی حسین با صدای مداح کرمانی   (۱ نظر)