کد خبر: ۴۶۹۳۴
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۵
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر دولت اصلاحات می‌گوید: هنوز احمدی‌نژاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است و در مقابل روحانی، خاتمی، کروبی و میرحسین موسوی در آن مجمع حضور ندارند لذا در عین حال که افرادی نظیر احمدی‌نژاد جریان انحرافی خوانده می‌شوند و جریان اصولگرا هم آنها را انحرافی می‌داند اما نقش تعیین کننده‌ای در حاکمیت دارند.

وزیر دولت اصلاحات می‌گوید: هنوز احمدی‌نژاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است و در مقابل روحانی، خاتمی، کروبی و میرحسین موسوی در آن مجمع حضور ندارند لذا در عین حال که افرادی نظیر احمدی‌نژاد جریان انحرافی خوانده می‌شوند و جریان اصولگرا هم آنها را انحرافی می‌داند اما نقش تعیین کننده‌ای در حاکمیت دارند.

علی صوفی، دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات و وزیر تعاون دولت اصلاحات، درباره راه‌حل مناسب برای برون رفت از شرایط فعلی و نوع برخورد با معترضین گفت: در درجه اول باید تحلیل درستی از وضعیت داشته باشیم. منشأ آنچه که در این ۵۰ روز اتفاق افتاد چه بود و این اعتراضات دارای چه ابعادی است و ویژگی معترضین فعلی چیست و نسبت به گذشته چه تفاوتی دارند که در حال حاضر به اینها می‌گویند دهه هشتادی‌ها. اگر تحلیل درستی از این وضعیت نداشته باشیم و بخواهیم به روال گذشته اوضاع اجتماعی و وضعیتی که در آن قرار داریم را تجزیه و تحلیل کنیم قطعاً دچار خطا می‌شویم. به عبارت دیگر روال حاکمیت این است که به محض حضور مردم در خیابان می‌گویند حتماً فتنه‌ای در کار است، حتماً جریان خارجی و دشمن خارجی در این اتفاق دخیل هستند و این افرادی که به خیابان می‌آیند عوامل خارجی هستند و در حقیقت همان تجزیه و تحلیل و تقسیم‌بندی انقلاب و ضدانقلاب که اوایل انقلاب داشتیم را استمرار می‌دهند و می‌گویند بعد از گذشت ۴۳ سال از انقلاب هنوز عده‌ای انقلابی هستند و عده‌ای هم ضدانقلاب هستند. بر همین اساس افرادی که وارد صحنه می‌شوند و هر گونه اغتشاشی که به وجود می‌آید عامل خارجی دارد.

صوفی با اشاره به رویکرد اصلاح‌طلبان در اعتراضات اخیر تصریح کرد: اصلاح‌طلبان مخالف وضع موجود هستند اما برانداز نیستند، خشونت‌طلب هم نیستند و می‌گویند ما خشونت را نفی می‌کنیم، نظام را هم قبول داریم و می‌خواهیم در چارچوب قانون اساسی اصلاحاتی را انجام دهیم، دقیقاً همان نکته‌ای که خاتمی در بیانیه خود به آن اشاره کرده است. اصلاح‌طلبان با این رویکرد تاکنون به عنوان قوی‌ترین جریان سیاسی تجدیدنظر طلب و اصلاح‌طلب در صحنه حضور داشته و دارند البته اصلاح‌طلبان رقیب هم دارند که آن اصول‌گرایان هستند. نکته مهم این است که اصول‌گرایان به دو دسته تقسیم شدند یک دسته منتقد حاکمیت هستند و دسته دیگر محافظه‌کار و طرفدار حاکمیت هستند. همچنین جریاناتی مانند جبهه پایداری یک فرقه هستند کما اینکه احمدی‌نژاد هم یک فرقه است که با نگاه، رویکرد و قرائت خاصی از شیعه وارد صحنه سیاسی شد و در ۸ سالی که قدرت را در دست داشت سعی کرد همین قرائت را حاکم کند که در نهایت از طرف خود حاکمیت هم طرد شد و اصول‌گرایان هم او را کنار گذاشتند و لقب جریان انحرافی گرفت.

این چهره اصلاح‌طلب ادامه داد: اما در عمل اتفاقات به صورت دیگری رقم خورد. به این ترتیب که جبهه پایداری‌ها را روی کار آورده‌اند از طرفی هنوز احمدی‌نژاد، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، است و در مقابل روحانی، خاتمی، کروبی و میرحسین موسوی در آن مجمع حضور ندارند. لذا در عین حال که افرادی نظیر احمدی‌نژاد جریان انحرافی خوانده می‌شوند و جریان اصولگرا هم آنها را انحرافی می‌دانند اما نقش تعیین کننده‌ای در حاکمیت دارند و نیروهای آنها در مصادر امور هستند و برای کشور تصمیم می‌گیرند.

صوفی درباره ویژگی‌ اعتراضات اخیر اظهار کرد: صف‌بندی که نسبت به حاکمیت و مردم شکل گرفته با اتفاقاتی که در این ۵۰ روز اتفاق افتاد کاملاً متفاوت است به این معنی که دهه هشتادی‌ها پدیده اجتماعی نوظهوری هستند که باید این تفاوت را مشاهده کرد. دهه هشتادی‌ها نه مانند اصلاح‌طلبان هستند و نه مانند اصول‌گرایان منتقد و یا حاکمیتی هستند، نه به جبهه پایداری تعلق دارند، نه به هیچ چیز دیگر. دهه هشتادی‌ها ویژگی خاص خود را دارند، دقت دارند و اصرار می‌کنند که منتسب به هیچ جریان داخلی و خارجی نیستند. به این معنی که در عین حال براندازان در مخالفت با جمهوری اسلامی سوار این موج هستند اما دهه هشتادی‌ها خودشان را از این جریانات دور نگه داشتند و تا الان سعی کردند خود را منتسب به هیچ جریانی نکنند. دهه هشتادی‌ها پدیده نوظهور و داخلی هستند و این‌جوری نیست که از خارج آمده باشند و آن نکته که حاکمیت می‌گوید منشأ اعتراضات خارجی است درباره دهه هشتادی‌ها صدق نمی‌کند بلکه این اعتراض از ویژگی‌های خاص متولدین این دهه است.

بسیجی داریم که اصلاً جنگ ندیده

صوفی در ادامه افزود: از طرف دیگر با استفاده از ایدئولوژی هر روز رانت‌های جدیدی به وجود می‌آید و می‌گویند مجلس انقلابی است. مگر انقلابی بودن صفت است که به هر کسی بدهند؟ انقلابی بودن مانند جانبازی است، جانبازی یک صفت است؟ ما در حال حاضر بسیجی داریم که اصلاً جنگ ندیده. انقلابی بودن یعنی چی؟ یعنی جمعی که نسبت به عموم مردم برتری دارند و در نتیجه طبیعی است که همه امتیازات در دست انقلابیون قرار بگیرد و در اینجا جایی برای غیر انقلابیون ندارند؟

این اعتراضات به خدا تهدید نیست بلکه فرصت است

صوفی در پایان یادآور شد: اگر مسئله اعتراضات به خوبی برای حاکمیت درک شود این اعتراضات به خدا تهدید نیست بلکه فرصت است چرا که اینها جوانان فهمیده ما هستند که باید آنها را مدیریت و نوازش کرد. معترضان مانند بچه‌هایی هستند که ممکن است عصبانی شوند و در این میان ظرفی بشکند نباید آنها را از خانه بیرون کرد بلکه باید حرف آنها را شنید. واقعاً فکر می‌کنم نفوذی‌ها تصمیم می‌گیرند و می‌خواهند کشور را از بین ببرند. تهدید در حاکمیت وجود دارد و باید خود را اصلاح کند و خود را از نفوذی‌ها تصفیه کند حاکمیت باید جاسوسان را بیرون و از نخبگان استفاده کند.

منیبان

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تامین نیرو برای کلاس‌های خالی از معلم تا نیمه مهر

معرفی سالم‌ترین جایگزین قند توسط محققان

سرشبکه و تحریک کننده اغتشاشات در کرمان دستگیر شد

نوری قزلجه: غیرشفاف‌ترین تصمیمات در مجلس مدعیِ شفافیت گرفته شد /طرح شفافیت «نیم بند» و «نمایشی» بود

نواخته شدن زنگ سینما در مدارس

کلاهبرداري از آهن فروشی‌ها با چک‌های سرقتی از دیگر استان‌های کشور

برگزاری اولین ماراتن شب ایران با حضور 400 دونده در کلوت های شهداد

قیمت جدید روغن‌های خوراکی و شکر اعلام شد

با آسیب‌های اجتماعی  پیچیده و نوپدید در مراكز دانشجویی و دانش‌آموزی مواجه هستیم

افزایش ابر و وزش باد پدید غالب جوی در استان کرمان

پربازدید ها

جزئیاتی از دیدار کارگزاران سازندگی به نقل از محمد قوچانی

نه اعتراض خیابانی و نه سکوت منفعلانه؛ صندوق رای و انتخابات راه‌حل نهایی است

یک روزنامه مدعی شد: انتصاب خارج از قاعده 17 نفر در فرهنگستان علوم

پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به کرمانی‌ها برای لوله‌کشی گاز منازل

رئیس جمهور در پیامی درگذشت پدر استاندار کرمان را تسلیت گفت

دستور خالص سازی اساتید از مهر 1400

کنایه سنگین آذری‌جهرمی به دولت سیزدهم/ دلارهای ادعایی از فروش نفت کجا هزینه می‌شود؟

پرسش همتی درباره مهم‌ترین سند ۵ سال آینده؛ قابل اجرا است؟

نوری قزلجه: غیرشفاف‌ترین تصمیمات در مجلس مدعیِ شفافیت گرفته شد /طرح شفافیت «نیم بند» و «نمایشی» بود

پر بحث

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۶ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

بشنوید| نوحه خون گلوی حسین با صدای مداح کرمانی   (۱ نظر)

مدارس تا پایان سال غیرحضوری می‌شوند؟ / آخرین تصمیم آموزش و پرورش   (۱ نظر)