کد خبر: ۴۶۹۳۴
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۵
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر دولت اصلاحات می‌گوید: هنوز احمدی‌نژاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است و در مقابل روحانی، خاتمی، کروبی و میرحسین موسوی در آن مجمع حضور ندارند لذا در عین حال که افرادی نظیر احمدی‌نژاد جریان انحرافی خوانده می‌شوند و جریان اصولگرا هم آنها را انحرافی می‌داند اما نقش تعیین کننده‌ای در حاکمیت دارند.

وزیر دولت اصلاحات می‌گوید: هنوز احمدی‌نژاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است و در مقابل روحانی، خاتمی، کروبی و میرحسین موسوی در آن مجمع حضور ندارند لذا در عین حال که افرادی نظیر احمدی‌نژاد جریان انحرافی خوانده می‌شوند و جریان اصولگرا هم آنها را انحرافی می‌داند اما نقش تعیین کننده‌ای در حاکمیت دارند.

علی صوفی، دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات و وزیر تعاون دولت اصلاحات، درباره راه‌حل مناسب برای برون رفت از شرایط فعلی و نوع برخورد با معترضین گفت: در درجه اول باید تحلیل درستی از وضعیت داشته باشیم. منشأ آنچه که در این ۵۰ روز اتفاق افتاد چه بود و این اعتراضات دارای چه ابعادی است و ویژگی معترضین فعلی چیست و نسبت به گذشته چه تفاوتی دارند که در حال حاضر به اینها می‌گویند دهه هشتادی‌ها. اگر تحلیل درستی از این وضعیت نداشته باشیم و بخواهیم به روال گذشته اوضاع اجتماعی و وضعیتی که در آن قرار داریم را تجزیه و تحلیل کنیم قطعاً دچار خطا می‌شویم. به عبارت دیگر روال حاکمیت این است که به محض حضور مردم در خیابان می‌گویند حتماً فتنه‌ای در کار است، حتماً جریان خارجی و دشمن خارجی در این اتفاق دخیل هستند و این افرادی که به خیابان می‌آیند عوامل خارجی هستند و در حقیقت همان تجزیه و تحلیل و تقسیم‌بندی انقلاب و ضدانقلاب که اوایل انقلاب داشتیم را استمرار می‌دهند و می‌گویند بعد از گذشت ۴۳ سال از انقلاب هنوز عده‌ای انقلابی هستند و عده‌ای هم ضدانقلاب هستند. بر همین اساس افرادی که وارد صحنه می‌شوند و هر گونه اغتشاشی که به وجود می‌آید عامل خارجی دارد.

صوفی با اشاره به رویکرد اصلاح‌طلبان در اعتراضات اخیر تصریح کرد: اصلاح‌طلبان مخالف وضع موجود هستند اما برانداز نیستند، خشونت‌طلب هم نیستند و می‌گویند ما خشونت را نفی می‌کنیم، نظام را هم قبول داریم و می‌خواهیم در چارچوب قانون اساسی اصلاحاتی را انجام دهیم، دقیقاً همان نکته‌ای که خاتمی در بیانیه خود به آن اشاره کرده است. اصلاح‌طلبان با این رویکرد تاکنون به عنوان قوی‌ترین جریان سیاسی تجدیدنظر طلب و اصلاح‌طلب در صحنه حضور داشته و دارند البته اصلاح‌طلبان رقیب هم دارند که آن اصول‌گرایان هستند. نکته مهم این است که اصول‌گرایان به دو دسته تقسیم شدند یک دسته منتقد حاکمیت هستند و دسته دیگر محافظه‌کار و طرفدار حاکمیت هستند. همچنین جریاناتی مانند جبهه پایداری یک فرقه هستند کما اینکه احمدی‌نژاد هم یک فرقه است که با نگاه، رویکرد و قرائت خاصی از شیعه وارد صحنه سیاسی شد و در ۸ سالی که قدرت را در دست داشت سعی کرد همین قرائت را حاکم کند که در نهایت از طرف خود حاکمیت هم طرد شد و اصول‌گرایان هم او را کنار گذاشتند و لقب جریان انحرافی گرفت.

این چهره اصلاح‌طلب ادامه داد: اما در عمل اتفاقات به صورت دیگری رقم خورد. به این ترتیب که جبهه پایداری‌ها را روی کار آورده‌اند از طرفی هنوز احمدی‌نژاد، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، است و در مقابل روحانی، خاتمی، کروبی و میرحسین موسوی در آن مجمع حضور ندارند. لذا در عین حال که افرادی نظیر احمدی‌نژاد جریان انحرافی خوانده می‌شوند و جریان اصولگرا هم آنها را انحرافی می‌دانند اما نقش تعیین کننده‌ای در حاکمیت دارند و نیروهای آنها در مصادر امور هستند و برای کشور تصمیم می‌گیرند.

صوفی درباره ویژگی‌ اعتراضات اخیر اظهار کرد: صف‌بندی که نسبت به حاکمیت و مردم شکل گرفته با اتفاقاتی که در این ۵۰ روز اتفاق افتاد کاملاً متفاوت است به این معنی که دهه هشتادی‌ها پدیده اجتماعی نوظهوری هستند که باید این تفاوت را مشاهده کرد. دهه هشتادی‌ها نه مانند اصلاح‌طلبان هستند و نه مانند اصول‌گرایان منتقد و یا حاکمیتی هستند، نه به جبهه پایداری تعلق دارند، نه به هیچ چیز دیگر. دهه هشتادی‌ها ویژگی خاص خود را دارند، دقت دارند و اصرار می‌کنند که منتسب به هیچ جریان داخلی و خارجی نیستند. به این معنی که در عین حال براندازان در مخالفت با جمهوری اسلامی سوار این موج هستند اما دهه هشتادی‌ها خودشان را از این جریانات دور نگه داشتند و تا الان سعی کردند خود را منتسب به هیچ جریانی نکنند. دهه هشتادی‌ها پدیده نوظهور و داخلی هستند و این‌جوری نیست که از خارج آمده باشند و آن نکته که حاکمیت می‌گوید منشأ اعتراضات خارجی است درباره دهه هشتادی‌ها صدق نمی‌کند بلکه این اعتراض از ویژگی‌های خاص متولدین این دهه است.

بسیجی داریم که اصلاً جنگ ندیده

صوفی در ادامه افزود: از طرف دیگر با استفاده از ایدئولوژی هر روز رانت‌های جدیدی به وجود می‌آید و می‌گویند مجلس انقلابی است. مگر انقلابی بودن صفت است که به هر کسی بدهند؟ انقلابی بودن مانند جانبازی است، جانبازی یک صفت است؟ ما در حال حاضر بسیجی داریم که اصلاً جنگ ندیده. انقلابی بودن یعنی چی؟ یعنی جمعی که نسبت به عموم مردم برتری دارند و در نتیجه طبیعی است که همه امتیازات در دست انقلابیون قرار بگیرد و در اینجا جایی برای غیر انقلابیون ندارند؟

این اعتراضات به خدا تهدید نیست بلکه فرصت است

صوفی در پایان یادآور شد: اگر مسئله اعتراضات به خوبی برای حاکمیت درک شود این اعتراضات به خدا تهدید نیست بلکه فرصت است چرا که اینها جوانان فهمیده ما هستند که باید آنها را مدیریت و نوازش کرد. معترضان مانند بچه‌هایی هستند که ممکن است عصبانی شوند و در این میان ظرفی بشکند نباید آنها را از خانه بیرون کرد بلکه باید حرف آنها را شنید. واقعاً فکر می‌کنم نفوذی‌ها تصمیم می‌گیرند و می‌خواهند کشور را از بین ببرند. تهدید در حاکمیت وجود دارد و باید خود را اصلاح کند و خود را از نفوذی‌ها تصفیه کند حاکمیت باید جاسوسان را بیرون و از نخبگان استفاده کند.

منیبان

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برنامه جدید دولت برای مدیریت بازار محصولات کشاورزی/ تعرفه‌های جدید صادراتی بهمن ماه اعلام می‌شود

افزایش قیمت سیمان صحت ندارد

۹ سارق هنگام سرقت در عملیات‌های پلیس کرمان دستگیر شدند

غرفه‌های رایگان در اختیار دستفروشان قرار بگیرد

بیش از ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور چاق هستند / افراد دارای چاقی مفرط در معرض خطر ابتلا به ۲۱ سرطان قرار دارند

با گذشت اولیای دم، یک محکوم به قصاص از اعدام رهایی یافت

بیمه سلامت ۴۰ میلیون تومان کمک هزینه پیوند کلیه پرداخت می‌کند

پیش بینی هواشناسی از بارش پراکنده برف و باران در استان کرمان

لزوم مناسب‌سازی زیرساخت‌های شهری کرمان برای معلولان / هیچ معلولی برای حضور در اجتماع نباید مشکل و محدودیتی داشته باشد

هشدار روزنامه اصولگرا: با همه وعده‌هایی که بعد از ناآرامی‌ها داده شد هیچ قدمی برای اصلاح امور برداشته نشد

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)