کد خبر: ۴۷۱۰۸
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
پروژه فلوتاسیون سرباره مس در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، یکی از پروژه‌های بزرگ سال‌های اخیر، در طرح‌های توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران است که توسط هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه طراحی و ساخته شده است.

پروژه فلوتاسیون سرباره مس در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، یکی از پروژه‌های بزرگ سال‌های اخیر، در طرح‌های توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران است که توسط هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه طراحی و ساخته شده است.

با توجه به اینکه این پروژه به زودی افتتاح می‌شود، در ادامه گفتگو با میلاد شمس، مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه را می‌خوانید.

برای اولین سوال لطفا بفرمایید راهبرد هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در انجام پروژه‌های EPC چیست؟

 ارائه خدمات تخصصی در توسعه زنجیره ارزش صنعت مس با استفاده از توان ایجاد شده در هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه و شرکت‌های زیر مجموعه، راهبرد این مجموعه است.

لطفا کلیاتی در خصوص پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه بفرمایید.

در صنعت مس استحصال کنسانتره از سرباره، به روش فلوتاسیون، برای اولین بار توسط پروژه مذکور انجام پذیرفته است، لذا هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در سال 1397 مبتنی بر پروژه تعریف شده از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، مسئولیت انجام EPC پروژه مذکور را عهده‌دار شد.

در خصوص ابعاد مختلف نحوه اجرای پروژه مذکور توضیح دهید.

ما معتقدیم در خصوص اجرای پروژه‌های  EPC اصولا مهندسی، مهمترین رکن است. با توجه به اینکه در صنعت مس اولین بار بود که از سرباره اقدام به استحصال کنسانتره می‌شد، مهندسی پایه توسط شرکت صاحب دانش فرآوری چینی انجام پذیرفت. همچنین با اتخاذ و اجرای سیاست بومی‌سازی و رسوب دانش مذکور، مهندسی تفصیلی توسط یکی از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ، (شرکت نیپک) انجام پذیرفته است. جهت تامین تجهیزات کلیدی پروژه فلوتاسیون، از شرکتی چینی استفاده شده است و بخشی از تجهیزات توسط سازندگان داخل کشور تامین شد. کلیه بالک متریال از شرکت‌های داخلی تامین و در بخش اجرا از پیمانکاران داخلی و نیروهای بومی استفاده شد. در مجموع بر مبنای ارزش پروژه، در طراحی و اجرای فلوتاسیون سرباره مس در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، 50 درصد از ظرفیت بین‌المللی و 50 درصد از ظرفیت‌های داخلی استفاده شده است.

یکی از کلیدی‌ترین دغدغه‌ها در کشور، مساله اشتغال است. لطفا بفرمایید در حین اجرای این پروژه چه میزان اشتغال ایجاد شده است؟

هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در این خصوص سه سیاست کلیدی را همزمان جاری کرده است :

1-     استفاده از نیروهای متخصص بومی به صورت مستقیم

2-     استفاده از پیمانکاران اجرایی محلی و بومی

3-     استفاده از ظرفیت‌های استان کرمان تا سرحد امکان

بر اساس همین سیاست، با توجه به نیاز پروژه در مقاطع مختلف زمانی پروژه (هیستوگرام نیروی انسانی پروژه) به صورت میانگین 140 نفر ماهیانه از نیروهای بومی به صورت مستقیم و میانگین 160 تا 200 نفر ماهیانه توسط پیمانکاران جز به صورت غیر مستقیم، در اجرای پروژه به کار گرفته شده است.

مدت زمان اجرای پروژه فلوتاسیون چند ماه بود؟

مذاکرات از نیمه دوم سال 1397 آغاز شد اما شروع پروژه مذکور از تیر ماه سال 1398 می‌باشد. به لطف خداوند و حمایت کارفرمای محترم، پروژه مذکور طی 38 ماه به بهره‌برداری آزمایشی رسیده است و در این تاریخ که این مصاحبه انجام می‌شود حدود 2 ماه از بهره‌برداری آزمایشی سپری شده است.

توجه داشته باشید که استاندارد بین‌المللی اجرای پروژه‌های فلوتاسیون با این ظرفیت، 36 ماه است. بنابراین اجرای پروژه فلوتاسیون سرباره مس در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان را با وجود شیوع ویروس کرونا باید به نوعی ثبت رکورد برای هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در اجرای پروژه‌های تغلیظ به حساب آورد.

در خصوص ظرفیت و کیفیت محصول خروجی کارخانه فلوتاسیون سرباره نیز توضیح دهید.

ظرفیت طراحی فید روزانه سرباره 4000 تن می‌باشد که سالیانه 1320000 تن ظرفیت ورودی دارد و ظرفیت کنسانتره خروجی 70000 تن کنسانتره می‌باشد.

سه عامل کلیدی در کارخانجات تغلیظ دارای اهمیت است: عیار ماده ورودی، عیار کنسانتره خروجی و میزان ریکاوری.

به لطف خداوند متعال و زحمات همکاران محترم در دوره بهره‌برداری آزمایشی عیار کنسانتره به 0.45 و ریکاوری 0.73 رسیده است. انشاالله تا پایان دوره بهره‌برداری آزمایشی به شرایط بهتری خواهیم رسید.

در پایان اگر نکته‌ای هست بفرمایید.

ضمن تشکر از کلیه ارکان محترم پروژه علی‌الخصوص کارفرمای محترم و همکاران عزیزم در هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، امید است با توجه به توانمندی‌های ایجاد شده طی انجام پروژه مذکور در هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، بتوانیم بازوی توانمند اجرایی کارفرمای محترم در انجام دیگر پروژه‌های  EPC  باشیم و نکته کلیدی و قابل توجه آن است که هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه بومی‌سازی اجرای پروژه‌های تغلیظ را سرلوحه کار خود قرار داده است.

هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه با جلب اعتماد کارفرمای محترم و با اتکا بر سرمایه انسانی متخصص، دلسوز و متعهد در حال اجرای دو پروژه تغلیظ دیگر می‌باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وقوع ۲ زمین لرزه طی امروز در استان کرمان

جزئیات فوت یک وکیل در سیرجان توسط دادستان عمومی و انقلاب این شهر

ببینید| فیلم مواجهه احساسی جوان گروگان گرفته شده کرمانی با خانواده خود پس از 70 روز/ گروگان‌گیران چقدر مطالبه کردند؟/ فرمانده پلیس استان توضیح می‌دهد

ببینید| گزارش تصویری از مراسم نکوداشت محمدجواد حجتی کرمانی در تهران

حجتی کرمانی: میراث امام بسیار عظیمی است، قدرش را بدانیم/ جگرم خون است که این میراث دارد پاره پاره می‌شود

مجید انصاری: نام بزرگان انقلاب در صدا و سیما که نام آن‌ها قاچاق است/ انقلابی گری خلاصه شده بر چشم بستن بر همه ارزش‌های گذشته

آیت‌الله محقق داماد: حجتی کرمانی چندین سال شکنجه دیدند، ولی برای رسیدن به قدرت نبود/ اگر انتقادی دارد هم می‌گوید؛ آزادگی همین است

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات: حجتی کرمانی مرد نقد انتقاد است، بعضی‌ها وارد نقد دیگران می‌شوند، ولی نقد خود و همفکران را پذیرا نیستند/ علامه طباطبائی از حجتی کرمانی به عنوان دانشمند ارجمند یاد کرده

سید حسن خمینی: در کنار دینداری باید به اخلاق هم توجه کنیم/ زبان مبارزین روزهای انقلاب و روزهای سخت، زبان تلخی است/ این طیف شجاعت لازم برای گفتن حرف‌هایشان را دارند و اگر قرار بود شجاع نباشد انقلابی نمی‌شدند

مدیرعامل بانک رسالت خبر داد: حذف کارمزد وام قرض‌الحسنه از سال آینده

پربازدید ها

افتتاح حساب وکالتی برای شرکت در قرعه‌کشی ایران خودرو تمدید شد/ ٢٣ بهمن زمان قرعه‌کشی

حضور پررنگ گل‌گهر و جهان‌فولاد در نمایشگاه متالورژی و فولاد کرمان

قیمت سکه و طلا در بازار آزاد ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

معاون اقتصادی استاندار: مجتمع مس سرچشمه برای توسعه صنایع پایین‌دستی بیشتر تلاش کند

مدیرعامل بانک رسالت خبر داد: حذف کارمزد وام قرض‌الحسنه از سال آینده

تولید و کاشت ۱۶ میلیون اصله نهال طی چهار سال در جنوب کرمان

تلاش می‌کنیم سال آینده روستای بدون گاز در استان کرمان نداشته باشیم

 ارسال کمک‌‌های گل‌گهر و جمعی از شرکت‌های منطقه به زلزله‌زدگان خوی

آغاز پیش فروش حضوری بلیت اتوبوس از ۷ اسفند ماه

شرایط فروش فوق‌العاده در شب عید اعلام شد

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۵ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۳ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)