کد خبر: ۴۷۱۴۷
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۷
ارسال به دوستان
ذخیره
بنابراین نباید تصور کرد که اقتصاد ایران هیچوقت به شرایطی مانند اقتصاد ونزوئلاتبدیل نمی‌شود. همانطور که استدلال شد دلیل وجود یک زیر ساخت تولیدی و مالی‌ مالیات‌پرداز، شالوده بودجه حفظ شـده است؛ زیرساختی که به واسطه دولت فعلا وجود معدود کارآفرینان، متخصصان دلســوز و افرادی که حتی شرایط دشوار کنونی درپی یافتن راهی برای تداوم و توسـپعه تولیدات کالا و خدمات خود هستند، سرپا نگه داشته شده است. متاسفانه اغلب عواملی که تورم موجود را به وجود می‌آورند با قدرت کار مشغولند و همین موضوع باعث نگرانی اقتصاددانان شده است که مبادا اقتصاد ایران در مسیر غیرقابل بازگشت قرار گیرد.

روزنامه سازندگی نوشت: اخیرا دکتر کامران ندری در تحلیلی گفته: احتمال اینکه ما در میان‌مدت یا کوتاه‌مدت گرفتار ابرتورم شویم، خیلی پایین است ولی اگر دولت با همین دست‌فرمان حرکت کند و به همین شکل کشور را اداره کند، در بلند مدت احتمال اینکه گرفتار ابرتورم شویم، وجود دارد. (فردای اقتصاد)
کسی نمی‌داند مدیران دولتی وقتی بــا چنین گزاره‌ای مواجه می‌شوند،چه برخوردی می‌کنند اما آنچه از سوی دکتر کامران ندری مطرح شده یک واقعیت انکارناپذیر است که اگر مورد توجه قرار نگیرد، می‌تواند مشکلات زیادی برای جامعه ایران ایجاد کند.
آمارها نشان می‌دهند، تورم ایران از سال ۱۳۹۷ تاکنون مقادیر بالای ۳۵ درصد را ثبت کرده است. این درحالی است که در تاریخ نزدیک به 50 ســال گذشته که تورم دورقمی بوده است، طولانی‌ترین دوره ماندگاری تورم در ارقام بالای 35 درصد است.
طی چند دهه گذشــته دوره‌هایی داشــته‌ایم که آمار تورم یکی دو ســال اوج گرفته و به ارقام نزدیک به 40 درصد رســیده اما پس از آن با بروز تغییراتی عامل اصلی رشد سریع قیمت‌ها، آمار تورم به مقادیر میانگین بلندمدت خود، یعنی ارقامی حدود 20 درصد بازگشته است.
با توجه به تورم بالای فعلی، این سوال مطرح می‌شــود که آیا ممکن اسـت تورم به مقادیر بسیار بالایی افزایش یابد و تورم مزمن و دور رقمی کشور به یک ابرتورم تبدیل شود.
اگر منظور از ابرتورم آن چیزی اســت که در کشورهای ونزوئلا و زیمباوه تجربه شده، احتمال وقوع آن برای اقتصاد ایران در کوتاه‌مدت پایین است. زیراتفاوت‌های اساسی بین اقتصاد ایران با اقتصاد این کشورها وجود دارد. یکی از مهمترین این تفاوت‌ها ساختار بودجه در اقتصاد ایران با این کشورهاست. به‌طور تقریبی طی دهه‌های گذشته حدود ۵۰ درصد و غالبا بیــش از ۵۰ درصد درآمدهای بودجه در اقتصاد ایران از درآمدهای مالیاتی تامین شده است. چنین میزانی از درآمدهای مالیاتی وجود تمام ضعف‌های ساختاری نظام مالیاتی کشور مانند یک قاعده مالی ضعیف برای اندازه تامین پولی بودجه عمل کرده است.
به همین دلیل است که اقتصاد ایران همواره دچار یک تورم مزمن در یک بازه تغییر نسـبتا مشخص حول رقم تقریبی ۲۰ تا ۲۵ درصد بوده اسـت. حال بسته به‌میزان فروش نفت، قیمت نفت و تفاوت دولت‌ها در انضباط یا عــدم انضباط مالی، آن بخش منابع بودجــه که از مالیات تامین نشده، بزرگ و کوچک شده و به همان نسبت بر پایه پولی و تورم اثرگذار بوده است.
در سال‌های اخیر به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها در فروش نفت،تجارت و ارتباطات مالی ازیک ســو هزینه‌های تولید افزایش یافته لذا بخشی از تورم موجود مربوط به فشار هزینه در افزایش قیمت تمام شده محصولات است و از سوی دیگر با کاهش فروش نفت،استقراض مستقیم و غیرمستقیم دولت‌ها از بانک مرکزی افزایش یافته که در نتیجه آن رشد پایه پولی و نقدینگی نســبت به دوره‌های قبل افزایش معناداری داشته است. اما همچنان درآمدهای مالیاتی سهم خود از منابع درآمدی دولت را حفظ کرده و مانند ضربه‌گیر مانع از آن می‌شود که رشد پایه پولی از منشا کسری بودجه افزایش‌های چند برابری داشته باشد.
از سوی دیگر طی دهه‌های ۳۰ و ۴۰ بمیزان کمتری در سال‌های بعد از جنگ تا نیمه دهه ۸۰ صنایع خدماتی دراقتصاد ایران شکل گرفته است که هنوز هم توشــه دولت را آنچنان خالی نمی‌گذارد که بخش عمده بودجه از پایه پولی تامین شود.
بنابراین نباید تصور کرد که اقتصاد ایران هیچوقت به شرایطی مانند اقتصاد ونزوئلاتبدیل نمی‌شود. همانطور که استدلال شد دلیل وجود یک زیر ساخت تولیدی و مالی‌ مالیات‌پرداز، شالوده بودجه حفظ شـده است؛ زیرساختی که به واسطه دولت فعلا وجود معدود کارآفرینان، متخصصان دلســوز و افرادی که حتی شرایط دشوار کنونی درپی یافتن راهی برای تداوم و توسـپعه تولیدات کالا و خدمات خود هستند، سرپا نگه داشته شده است. متاسفانه اغلب عواملی که تورم موجود را به وجود می‌آورند با قدرت کار مشغولند و همین موضوع باعث نگرانی اقتصاددانان شده است که مبادا اقتصاد ایران در مسیر غیرقابل بازگشت قرار گیرد.

برچسب ها: تورم ، ابر تورم ، نرخ تورم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خانه مطبوعات استان کرمان درگذشت مرحوم غلامحسین حضرتی را تسلیت گفت+سوابق

افزایش خطر ابتلا به سرطان با مصرف "نمک‌های رنگی"

بازار خودرو از رکود خارج می‌شود؟

31 هزار لیتر گازوئیل قاچاق در بم کشف شد

لیست کالاهای مشمول تخفیف ۲۵ درصدی اعلام شد

بازدید از موزه‌ها روز شنبه رایگان است

طرح مولد سازی اقتصاد ایران را بحرانی‌تر از وضعیت بحران‌زده فعلی می‌کند/ دولت بابت گرو گذاشتن اوراق مشارکت ۹۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی گرفته است/ در اقتصاد، آزادسازی بر خصوصی‌سازی تقدم دارد/ در بازار منابعی وجود ندارد که دولت بتواند با فروش اموال خود درآمدی داشته باشد

شیوه نامه بهداشتی برگزاری مراسم اعتکاف ۱۴۰۱ منتشر شد

هم میهن: گفت‌وگوی رئیس جمهور حرف جدیدی نداشت/ از کارشناسان درخواست کنید که تحلیلی بر این گفت‌وگو بنویسند/ اینکه بگوییم تورم را ۶۰ درصد تحویل گرفتیم کاملا نادرست است

در آمد ایرانی‌ها چگونه کاهش پیدا کرد؟

پربازدید ها

آغاز طرح پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو از ۱۳ بهمن ماه

قیمت سکه و طلا در بازار آزاد ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

تجمع در مقابل مسکن و شهرسازی استان مربوط به طرح مسکن ملی نبود / مسئولین به مردم شفاف توضیح دهند

نرخ سود بانکی افزایش یافت

همه دولت‌ها کار کرده‌اند / دولت سیزدهم کارهایی کرده که کسی جرات نداشته

مدیرعامل آب منطقه‌ای کرمان:  ۳۸ درصد ظرفیت سدها آبگیری شد / در زمینه ذخیره‌سازی آب در استان آمار مطلوبی وجود ندارد / محمد سهرابی استاد دانشگاه : ۴۹ درصد کرمان تحت تأثیر خشکسالی بسیار شدید قرار دارد / برنامه جدی برای کنترل برداشت آب از چاه‌ها وجود ندارد

شیب تند افزایش قیمت دنا و پژو در بازار

 ۸۹ درصد کسب و کارها به درگاه ملی مجوزها متصل هستند  / محیط کسب و کار استان مناسب نیست

آغاز پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری اسفند ماه از فردا

قیمت نهضت ملی مسکن در هر متر به هفت میلیون تومان رسید

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۵ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۳ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)