کد خبر: ۴۷۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۰
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس خانه احزاب کشور گفت: ما زمزمه تغییر قانون اساسی را داریم و حرف‌هایی هم در کشور می‌شنویم. اولا باید بدانید، در این موضوع افرادی خاص، به دنبال مواردی خاص و ارکانی خاص در قانون اساسی هستند. در قانون اساسی که حجاب ذکر نمی‌شود. در قانون اساسی امهات و ارکان اساسی کشور ذکر می‌شود.

رئیس خانه احزاب کشور گفت: ما زمزمه تغییر قانون اساسی را داریم و حرف‌هایی هم در کشور می‌شنویم. اولا باید بدانید، در این موضوع افرادی خاص، به دنبال مواردی خاص و ارکانی خاص در قانون اساسی هستند. در قانون اساسی که حجاب ذکر نمی‌شود. در قانون اساسی امهات و ارکان اساسی کشور ذکر می‌شود.

به گزارش ایلنا، منوچهر متکی رئیس خانه احزاب، درباره آنکه آقای وحیدی وزیر کشور از تشکیل کمیته صیانت از حقوق مردم در جریان اعتراضات صحبت کرد و خانه احزاب چه مناسباتی با وزارت کشور درباره این موضوع خواهد داشت که بتواند هم صدای معترضان و هم صدای حاکمیت را منتقل کند تا به جمع‌بندی مناسبی برسند، گفت: آقای رئیس‌جمهور در اوایل تحولات اخیر، درباره بیان مطالبات اخیر موضوعاتی را مطرح کردند که ما باید شنیدن صدای معترضان را تسهیل کنیم. وزارت کشور برنامه‌ای تحت عنوان گفت‌وگو تدارک دیده که در حال بررسی است و آقای غلامرضا گفتند که ما برای اجرای برنامه گفت‌وگو به کمک خانه احزاب نیاز داریم.

وی افزود: ما هم اعلام آمادگی کردیم و قرار شد از هر فراکسیونی دو نفر انتخاب شوند. در وزارت کشور، در جلساتی که برای بررسی موضوعاتی از این دست تشکیل می‌شود، این ۶ نفر از سوی ۳ گرایش سیاسی خانه احزاب شرکت می‌کنند. اما در مورد صحبت‌های آقای وحیدی، ما گفت‌وگویی در این زمینه با وزارت کشور نداشتیم. اما از دیدگاه ایشان، خانه احزاب برای تشکیل یک کمیته جهت بررسی خسارت‌هایی که به آسیب‌دیدگان وارد شده و جبران این خسارت‌ها قویا موافق است.

متکی در پاسخ به این سوال که نظرتان درباره اهمیت تشکیل گفت‌وگوی ملی چیست، گفت: گفت‌وگویی که امروز براساس صحبت آقای رئیسی شکل گرفته و وزارت کشور در حال طراحی آن هست، ممکن است مدارک و مراحل مختلفی داشته باشد. در گام نخست، شنیدن سخن مطالبه‌گران و معترضان است که مقام معظم رهبری در فرمایشات خودشان تفکیکی بین اغتشاشگران و معترضان مطرح کردند و نگاه‌شان را مشخص کردند که دولت هم همین خط را دنبال می‌کند. من گمان می‌کنم در گفت‌وگوی ملی با آن وفاق جمعی که به وجود می‌آید، احزاب می‌توانند میدان‌داری‌ این بحث را به عهده بگیرند.

این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که مردم نسبت به احزاب دیدگاه مثبتی ندارند و اعلام می‌کنند وقتی احزاب جایگاهی ندارند و دولت‌ها به آن‌ها توجهی نمی‌کنند، احزاب چطور می‌توانند صدای ما را نمایندگی کنند و مطالبات ما را به گوش حاکمیت برسانند، گفت: البته اینطور هم نیست که اصلا قبول نداشته باشند. احزاب اگر خودشان را به شکل جدی قبول داشته باشند؛ معتقدم دولتی که قانون احزاب را نوشته، این دولت و آن دولت ندارد.

وی افزود: دولت‌هایی که این قانون را نوشتند و برای آن ساختاری تعریف کردند؛ وزارت کشور را متکلف پیگیری امورات آن کردند. یعنی دولت به احزاب توجه دارد. منتهی اگر احزاب آن تحرک جدی را نداشته باشند، دولت هم خیلی نمی‌خواهد کسانی باشند که امروز و فردا مدام حرف بزنند و انتقاد کنند. ممکن است دولت بیشتر این موضوع را دوست داشته باشد. اما اگر تعامل باشد امکان بیان نقد ما فراهم می‌شود و زمینه به وجود می‌آید.

متکی تصریح کرد: مردم امروز بی‌خبرند. چند روز پیش مسئول گفت‌وگوهای ویژه صداوسیما به من گفت خانه احزاب چه کار می‌کند؟ گفتم شما که مسئول گفت‌وگوهای ویژه صدا‌و‌‌سیما هستید هر روز یک موضوعی را بررسی می‌کنید، نمی‌دانید خانه احزاب چه کار می‌کند؟‌ اگر به آن طرف خیابان بروید از مغازه‌دار بپرسید خانه احزاب چه کار می‌کند، نمی‌داند. بنابراین اگر خانه احزاب خودش را معرفی کند، یعنی احزاب خودشان را به مردم معرفی کنند، مردم دیدشان نسبت به احزاب تغییر می‌کند.

منوچهر متکی در پاسخ به این سوال که آقای خاتمی در گذشته بحث آشتی ملی را مطرح کردند که آن زمان توسط حاکمیت چندان مورد استقبال قرار نگرفت. با توجه به آنکه این روزها بحث گفت‌وگوی ملی مطرح شده فکر نمی‌کنید اگر آن موقع پیشنهاد آقای خاتمی مورد استقبال قرار می‌گرفت الان شاهد شکاف بین حاکمیت و مردم نبودیم، گفت: من خیلی معتقد نیستم که شکافی وجود دارد. ما معترضانی داریم که حرف دارند و حرف‌شان باید شنیده شود. گفت‌وگوی ملی حرکتی است که باید الزامات آن را فراهم کنیم. الزامات گفت‌وگوی ملی این است که ما اشتراکات‌مان را روی میز بریزیم. پایبندی‌مان را به اشتراکات‌مان اعلام کنیم.

وی تصریح کرد: یعنی نمی‌شود ما زمانی که در حاکمیت هستیم و دولت را در دست داریم و چه زمانی که در اپوزیسیون هستیم رفتار اپوزیسیونی داشته باشیم. بنابراین حرف‌مان این است چه در حاکمیت و چه در اپوزیسیون ما مشترکات‌مان را مرور کنیم؛ کاری که در خانه احزاب هم داریم انجام می‌دهیم. ما می‌خواهیم در خانه احزاب بدانیم مشترکاتمان چیست؟‌ پایبندی‌مان به نظام، قانون اساسی و ولایت فقیه جزو این اشتراکات است. بنابراین این موارد الزاماتی دارد و اگر ما آن الزامات را فراهم کردیم گفت‌وگوی ملی هم فراهم می‌شود.

منوچهر متکی در پاسخ به این سوال که مردم در برخی از تغییر قوانین قانون اساسی مانند موضوعات فرهنگی به طور مشخص درباره حجاب، مسائل اقتصادی، سیاسی خواسته‌هایی دارند. خانه احزاب می‌تواند درباره لزوم تغییر برخی از قوانین اساسی کاری انجام دهد، گفت: ما زمزمه تغییر قانون اساسی را داریم و حرف‌هایی در کشور هم می‌شنویم. اولا باید بدانید، در این موضوع افرادی خاص، به دنبال مواردی خاص و ارکانی خاص در قانون اساسی هستند. در قانون اساسی که حجاب ذکر نمی‌شود. در قانون اساسی امهات و ارکان اساسی کشور ذکر می‌شود.

وی افزود: قانون اساسی آمریکا ۲۰۰ سال است که تغییر نکرده یعنی از آن ابتدا که قانون اساسی به وجود آمده، تغییری نکرده است. ۳ بار فقط مواردی را به آن افزودند. وگرنه رفراندومی برای تغییر قانون اساسی ایجاد نشده است. بنابراین گمان می‌کنم ما در بحث اولی که داشتیم یعنی الزامات و اشتراکات اگر به هم نزدیک شویم، حرف‌های همدیگر را بهتر می‌فهمیم که ما در خانه احزاب این موضوع را تمرین می‌کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مواد غذایی ضد سرطان را بشناسیم/ از کلم بروکلی تا روغن کلزا

آغاز پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری اسفند ماه از فردا

قیمت سکه و طلا در بازار آزاد ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

تجمع در مقابل مسکن و شهرسازی استان مربوط به طرح مسکن ملی نبود / مسئولین به مردم شفاف توضیح دهند

سخنگوی قوه قضائیه بازداشت یکی از اعضای کابینه روحانی در ارتباط با پرونده اکبری را تکذیب کرد

تغییر زمان آغاز سال تحصیلی و شروع ساعات آموزش / اول مهر دیگر شروع سال تحصیلی نخواهد بود؟

گزارش فایننشال تایمز از تلاش فرانسه و آلمان برای رفع موانع تروریستی اعلام کردن سپاه

6 مصدوم در واژگونی پژو 405

مدیرکل کمیته امداد استان کرمان: ۱۵۰ یتیم بدون حامی در استان کرمان وجود دارد

نرخ سود بانکی افزایش یافت

پربازدید ها

فارن پالیسی: چرا عربستان از تغییر جمهوری اسلامی استقبال نمی‌کند

ترک فعل مدیران خسارات جبران ناپذیر به بدنه جامعه و مردم است / با مدیران خلافکار به طور جدی برخورد شود

توجه به خواست مردم و خدمت‌رسانی به آنها ضرورت دارد

کیهان: درب سفارت انگلیس در تهران باید تخته شود

انتقاد جمهوری اسلامی به رائفی پور: هرچه به دهانتان می آید می گویید؟ / حرف بی‌حساب زدن، کنتور ندارد

چلبی‌های ایرانی به چه کاری مشغول هستند و از زمامداران جمهوری اسلامی چه انتظاری هست؟

۸۰ درصد مردم سوال دارند

الجزیره به نقل از یک مقام ایرانی: تحقیقات اولیه حاکی از بلند شدن پهپادهای مهاجم به اصفهان از داخل خاک ایران است / نشانه‌های اولیه، دخالت اسرائیل در این حمله است

گزارش فایننشال تایمز از تلاش فرانسه و آلمان برای رفع موانع تروریستی اعلام کردن سپاه

موضع‌گیری تازه بورل درباره اقدام اروپا علیه سپاه

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۵ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۳ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۳ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)