کد خبر: ۴۷۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۰
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس خانه احزاب کشور گفت: ما زمزمه تغییر قانون اساسی را داریم و حرف‌هایی هم در کشور می‌شنویم. اولا باید بدانید، در این موضوع افرادی خاص، به دنبال مواردی خاص و ارکانی خاص در قانون اساسی هستند. در قانون اساسی که حجاب ذکر نمی‌شود. در قانون اساسی امهات و ارکان اساسی کشور ذکر می‌شود.

رئیس خانه احزاب کشور گفت: ما زمزمه تغییر قانون اساسی را داریم و حرف‌هایی هم در کشور می‌شنویم. اولا باید بدانید، در این موضوع افرادی خاص، به دنبال مواردی خاص و ارکانی خاص در قانون اساسی هستند. در قانون اساسی که حجاب ذکر نمی‌شود. در قانون اساسی امهات و ارکان اساسی کشور ذکر می‌شود.

به گزارش ایلنا، منوچهر متکی رئیس خانه احزاب، درباره آنکه آقای وحیدی وزیر کشور از تشکیل کمیته صیانت از حقوق مردم در جریان اعتراضات صحبت کرد و خانه احزاب چه مناسباتی با وزارت کشور درباره این موضوع خواهد داشت که بتواند هم صدای معترضان و هم صدای حاکمیت را منتقل کند تا به جمع‌بندی مناسبی برسند، گفت: آقای رئیس‌جمهور در اوایل تحولات اخیر، درباره بیان مطالبات اخیر موضوعاتی را مطرح کردند که ما باید شنیدن صدای معترضان را تسهیل کنیم. وزارت کشور برنامه‌ای تحت عنوان گفت‌وگو تدارک دیده که در حال بررسی است و آقای غلامرضا گفتند که ما برای اجرای برنامه گفت‌وگو به کمک خانه احزاب نیاز داریم.

وی افزود: ما هم اعلام آمادگی کردیم و قرار شد از هر فراکسیونی دو نفر انتخاب شوند. در وزارت کشور، در جلساتی که برای بررسی موضوعاتی از این دست تشکیل می‌شود، این ۶ نفر از سوی ۳ گرایش سیاسی خانه احزاب شرکت می‌کنند. اما در مورد صحبت‌های آقای وحیدی، ما گفت‌وگویی در این زمینه با وزارت کشور نداشتیم. اما از دیدگاه ایشان، خانه احزاب برای تشکیل یک کمیته جهت بررسی خسارت‌هایی که به آسیب‌دیدگان وارد شده و جبران این خسارت‌ها قویا موافق است.

متکی در پاسخ به این سوال که نظرتان درباره اهمیت تشکیل گفت‌وگوی ملی چیست، گفت: گفت‌وگویی که امروز براساس صحبت آقای رئیسی شکل گرفته و وزارت کشور در حال طراحی آن هست، ممکن است مدارک و مراحل مختلفی داشته باشد. در گام نخست، شنیدن سخن مطالبه‌گران و معترضان است که مقام معظم رهبری در فرمایشات خودشان تفکیکی بین اغتشاشگران و معترضان مطرح کردند و نگاه‌شان را مشخص کردند که دولت هم همین خط را دنبال می‌کند. من گمان می‌کنم در گفت‌وگوی ملی با آن وفاق جمعی که به وجود می‌آید، احزاب می‌توانند میدان‌داری‌ این بحث را به عهده بگیرند.

این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که مردم نسبت به احزاب دیدگاه مثبتی ندارند و اعلام می‌کنند وقتی احزاب جایگاهی ندارند و دولت‌ها به آن‌ها توجهی نمی‌کنند، احزاب چطور می‌توانند صدای ما را نمایندگی کنند و مطالبات ما را به گوش حاکمیت برسانند، گفت: البته اینطور هم نیست که اصلا قبول نداشته باشند. احزاب اگر خودشان را به شکل جدی قبول داشته باشند؛ معتقدم دولتی که قانون احزاب را نوشته، این دولت و آن دولت ندارد.

وی افزود: دولت‌هایی که این قانون را نوشتند و برای آن ساختاری تعریف کردند؛ وزارت کشور را متکلف پیگیری امورات آن کردند. یعنی دولت به احزاب توجه دارد. منتهی اگر احزاب آن تحرک جدی را نداشته باشند، دولت هم خیلی نمی‌خواهد کسانی باشند که امروز و فردا مدام حرف بزنند و انتقاد کنند. ممکن است دولت بیشتر این موضوع را دوست داشته باشد. اما اگر تعامل باشد امکان بیان نقد ما فراهم می‌شود و زمینه به وجود می‌آید.

متکی تصریح کرد: مردم امروز بی‌خبرند. چند روز پیش مسئول گفت‌وگوهای ویژه صداوسیما به من گفت خانه احزاب چه کار می‌کند؟ گفتم شما که مسئول گفت‌وگوهای ویژه صدا‌و‌‌سیما هستید هر روز یک موضوعی را بررسی می‌کنید، نمی‌دانید خانه احزاب چه کار می‌کند؟‌ اگر به آن طرف خیابان بروید از مغازه‌دار بپرسید خانه احزاب چه کار می‌کند، نمی‌داند. بنابراین اگر خانه احزاب خودش را معرفی کند، یعنی احزاب خودشان را به مردم معرفی کنند، مردم دیدشان نسبت به احزاب تغییر می‌کند.

منوچهر متکی در پاسخ به این سوال که آقای خاتمی در گذشته بحث آشتی ملی را مطرح کردند که آن زمان توسط حاکمیت چندان مورد استقبال قرار نگرفت. با توجه به آنکه این روزها بحث گفت‌وگوی ملی مطرح شده فکر نمی‌کنید اگر آن موقع پیشنهاد آقای خاتمی مورد استقبال قرار می‌گرفت الان شاهد شکاف بین حاکمیت و مردم نبودیم، گفت: من خیلی معتقد نیستم که شکافی وجود دارد. ما معترضانی داریم که حرف دارند و حرف‌شان باید شنیده شود. گفت‌وگوی ملی حرکتی است که باید الزامات آن را فراهم کنیم. الزامات گفت‌وگوی ملی این است که ما اشتراکات‌مان را روی میز بریزیم. پایبندی‌مان را به اشتراکات‌مان اعلام کنیم.

وی تصریح کرد: یعنی نمی‌شود ما زمانی که در حاکمیت هستیم و دولت را در دست داریم و چه زمانی که در اپوزیسیون هستیم رفتار اپوزیسیونی داشته باشیم. بنابراین حرف‌مان این است چه در حاکمیت و چه در اپوزیسیون ما مشترکات‌مان را مرور کنیم؛ کاری که در خانه احزاب هم داریم انجام می‌دهیم. ما می‌خواهیم در خانه احزاب بدانیم مشترکاتمان چیست؟‌ پایبندی‌مان به نظام، قانون اساسی و ولایت فقیه جزو این اشتراکات است. بنابراین این موارد الزاماتی دارد و اگر ما آن الزامات را فراهم کردیم گفت‌وگوی ملی هم فراهم می‌شود.

منوچهر متکی در پاسخ به این سوال که مردم در برخی از تغییر قوانین قانون اساسی مانند موضوعات فرهنگی به طور مشخص درباره حجاب، مسائل اقتصادی، سیاسی خواسته‌هایی دارند. خانه احزاب می‌تواند درباره لزوم تغییر برخی از قوانین اساسی کاری انجام دهد، گفت: ما زمزمه تغییر قانون اساسی را داریم و حرف‌هایی در کشور هم می‌شنویم. اولا باید بدانید، در این موضوع افرادی خاص، به دنبال مواردی خاص و ارکانی خاص در قانون اساسی هستند. در قانون اساسی که حجاب ذکر نمی‌شود. در قانون اساسی امهات و ارکان اساسی کشور ذکر می‌شود.

وی افزود: قانون اساسی آمریکا ۲۰۰ سال است که تغییر نکرده یعنی از آن ابتدا که قانون اساسی به وجود آمده، تغییری نکرده است. ۳ بار فقط مواردی را به آن افزودند. وگرنه رفراندومی برای تغییر قانون اساسی ایجاد نشده است. بنابراین گمان می‌کنم ما در بحث اولی که داشتیم یعنی الزامات و اشتراکات اگر به هم نزدیک شویم، حرف‌های همدیگر را بهتر می‌فهمیم که ما در خانه احزاب این موضوع را تمرین می‌کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

در جلسه بررسی مشکلات معادن جنوب چه گذشت؟/ اعلام آمادگی ایمیدرو برای رفع مشکلات زیرساختی معادن جنوب کرمان

خانه مطبوعات استان کرمان درگذشت مرحوم غلامحسین حضرتی را تسلیت گفت+سوابق

افزایش خطر ابتلا به سرطان با مصرف "نمک‌های رنگی"

بازار خودرو از رکود خارج می‌شود؟

31 هزار لیتر گازوئیل قاچاق در بم کشف شد

لیست کالاهای مشمول تخفیف ۲۵ درصدی اعلام شد

بازدید از موزه‌ها روز شنبه رایگان است

طرح مولد سازی اقتصاد ایران را بحرانی‌تر از وضعیت بحران‌زده فعلی می‌کند/ دولت بابت گرو گذاشتن اوراق مشارکت ۹۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی گرفته است/ در اقتصاد، آزادسازی بر خصوصی‌سازی تقدم دارد/ در بازار منابعی وجود ندارد که دولت بتواند با فروش اموال خود درآمدی داشته باشد

شیوه نامه بهداشتی برگزاری مراسم اعتکاف ۱۴۰۱ منتشر شد

هم میهن: گفت‌وگوی رئیس جمهور حرف جدیدی نداشت/ از کارشناسان درخواست کنید که تحلیلی بر این گفت‌وگو بنویسند/ اینکه بگوییم تورم را ۶۰ درصد تحویل گرفتیم کاملا نادرست است

پربازدید ها

از اظهار نظر در خصوص تغییرات مدیریتی تا موضوع انتقال آب و کمبود سوخت در جنوب

بازهم رئیسی، بازهم «آمار نادرست» / حداقل، آمار رسمی دولت خودتان را مطالعه می‌کردید + سند

از سهمیه ۶۰ هزار نفری اشتغال استان کرمان در سال جاری 53 هزار نفر محقق شده است

بیانیه ۷۰ فعال سیاسی و رسانه‌ای در محکومیت اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه

طرح مولد سازی اقتصاد ایران را بحرانی‌تر از وضعیت بحران‌زده فعلی می‌کند/ دولت بابت گرو گذاشتن اوراق مشارکت ۹۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی گرفته است/ در اقتصاد، آزادسازی بر خصوصی‌سازی تقدم دارد/ در بازار منابعی وجود ندارد که دولت بتواند با فروش اموال خود درآمدی داشته باشد

روحانی: وقتی مجبور به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شدیم که خطر کمرنگ شدن حمایت مردم وجود داشت/ کلید حل مشکلات امروز بازگشت به انتخابات رقابتی است

اسحاق جهانگیری: آقای دکتر حبیبی شخصیت بسیار عالم و دانشمندی بود/ معاون اول‌های دیگر راهی که او سامان داد را ادامه دادند

هم میهن: گفت‌وگوی رئیس جمهور حرف جدیدی نداشت/ از کارشناسان درخواست کنید که تحلیلی بر این گفت‌وگو بنویسند/ اینکه بگوییم تورم را ۶۰ درصد تحویل گرفتیم کاملا نادرست است

روایتی از اولین دیدار هاشمی رفسنجانی با امام خمینی در ایران

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۵ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۳ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)