کد خبر: ۴۷۲۵۱
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۳
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل بهزیستی استان کرمان:
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه حدود 7 هزار و ۶۰۰ نفر از مددجویان بهزیستی و معلولان استان کرمان مسکن ندارند، گفت: اعتبارات داده شده بر اساس میزان معلولیت بین جامعه هدف ما توزیع می‌شود.

مهدیه السادات هاشمی:

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه حدود 7 هزار و ۶۰۰ نفر از مددجویان بهزیستی و معلولان استان کرمان مسکن ندارند، گفت: اعتبارات داده شده بر اساس میزان معلولیت بین جامعه هدف ما توزیع می‌شود.

به گزارش گفتار نو، علیرضا وحیدزاده در حاشیه بازدید از مراکز توانبخشی بهزیستی کرمان بیان داشت: ۵ مرکز توانبخشی در استان برای نگهداری معلولین ذهنی متوسط شدید و خیلی شدید وجود دارد که بین ۸۰ تا۱۰۰ نفر در معلول در آنها نگهداری می‌شوند.

وی با بیان اینکه امیدوارم نگاه ما به گونه‌ای باشد که افراد دارای معلولیت را ببینیم افزود: مرکز توانبخشی فیاض‌بخش یک مرکز مراقبتی آموزشی و توانمندی ذهنی است که از افراد دارای معلولیت متوسط، شدید و خیلی شدید مراقبت می‌کند.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان ادامه داد: ۷۵۰ معلول ذهنی در قالب ۱۹ مرکز در حال دریافت خدمات هستند که در این مراکز خدمات مورد نیاز معلولین ارائه می‌شود.

وحیدزاده گفت: در این مراکز تیم درمانی و روانشناسی داریم که به این بچه‌ها خدمات‌رسانی می‌کنند بخشی از هزینه این مراکز توسط بهزیستی و بخشی هم توسط موسسات خیریه تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه باید ذهن جامعه را نسبت به معلولین روشن کنیم تا این افراد از اکوسیستم ارتباطی جامعه خارج نشوند، یادآور شد: متاسفانه برخی از خانواده‌ها فرزندان معلول خود را به این مراکز می‌سپارند و دیگر سراغی از آنها نمی‌گیرند. ضمن این که این بچه‌ها اگر در خانواده باشند پیوند عاطفی که در کانون گرم خانواده‌ها دریافت می‌کنند در وضعیت فعلی آنها بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان تصریح کرد شد: زخم‌های اجتماعی را نباید نادیده گرفت و باید پیوندشان را با خانواده و جامعه برقرار کنیم.

وی تصریح کرد: توصیه می‌کنم کسانی که در زندگی با شکست‌های عاطفی مواجهه شده‌اند یا والدینی که با فرزندان خود مشکل دارند به این مراکز بیایند زیرا در نهایت طور دیگری به زندگی و فرزندان خود نگاه می‌کنند.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان در بخشی از سخنان خود با بیان این که در این مرکز بیش از ۸۰ معلول ذهنی زیر ۱۴ سال نگهداری می‌شود یادآور شد: در مرکز فیاض‌بخش تنها ۲۰۰ میلیون تومان هزینه از بهزیستی دریافت می‌شود در حالی که هزینه هر معلول ماهیانه ۷ میلیون تومان است و دولت فقط ۳ میلیون را تقبل کرده ۴ میلیون باقیمانده توسط خیرین تامین می‌شود.

وی ادامه داد: معلولین در این موسسه تا ۱۴ سالگی در این مرکز هستند و بعد از آن به موسسه توانا منتقل می‌شوند ضمن این که سیاست ما این است که این بچه‌ها به خانواده‌ها برگردند و هزینه نگهداری را به خانواده‌‌ها پرداخت کنیم تا آنها هم بتوانند در کانون گرم خانواده‌ها زندگی کنند.

وی تصریح کرد: حدود ۱۰ درصد هر جامعه را معلولین به هر نوعی تشکیل می‌دهند لذا برای جلوگیری از معلولیت در جامعه ما خدمات پیشگیرانه را به خانواده‌ها ارائه می‌دهیم که دراین رابطه بحث غربالگری و مشاوره‌های ژنتیکی را جهت جلوگیری از معلولیت قبل از ازدواج در جامعه رواج داده‌ایم.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان اظهار کرد: کرمان از لحاط تعداد خیر و موسسات خیریه فعال در حوزه‌های اجتماعی بی‌نظیر است و به دلیل پراکندگی و محرومیت ناشی از این پراکندگی انتقال خدمات بسیار سنگین و سخت است که باید خیرین به‌کمک بهزیستی بیایند.

وی با بیان این که در کرمان تعداد ۶۰ مرکز نگهداری کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست وجود دارد افزود: به ۱۳۵۹ کودک با شرایط خاص خدمات ارائه می‌شود ضمن این که حق سرپرستی به ۴ هزار نفر داده شده است تا در خانواده‌ها از این فرزندان نگهداری ‌شود.

وحیدزاده گفت: در مدل‌های اخیر در دنیا مطرح شده است که کار باید اجتماع محور و خانواده محور باشد و با بطن جامعه و خانواده در ارتباط باشد بنابراین معلول باید در بطن جامعه باشد.

وحیدزاده در جمع اصحاب رسانه در مرکز توانبخشی رعد در تشریح نحوه آموزش‌ها و استعدادیابی معلولین گفت: هدف مرکز رعد، ارتقا قابلیت‌ها و توانایی‌های افراد دارای معلولیت است.

وی در خصوص استقلال معلولین افزود: ۱۵ مرکز برای ارتقا سطح استقلال معلولین وجود دارد اما سیستم اجتماعی و خانواده نیز باید آمادگی پذیرش آنها را داشته باشد.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان گفت: در خصوص اشتغال‌زایی با معلولان با مشکل مواجه هستیم و در رابطه با استخدام دولتی دستگاه‌های دولتی باید سهمیه ۳ درصد  را برای اشتغال معلولین رعایت کنند.

وحیدزاده گفت: پردیس اشتغال و کارآفرینی معلولین ۸۰ درصد پیشرفت داشته که از مشارکت موسسات برای فروش و برندسازی محصولات تولیدی معلولین استفاده می‌شود.

وی افزود: تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی چهار درصد به کارفرمایانی که معلولین را به کار می‌گیرند پرداخت خواهد شد ضمن این که بخشی از حقوقی که کارفرمایان به معلولین شدید می‌دهند به آن‌ها باز می‌گردد.

وحیدزاده یاداور شد: ستاد مناسب‌سازی در استان تشکیل شده و پنج شهر استان کرمان (بم، جیرفت، ماهان، سیرجان و رفسنجان)  به‌ عنوان شهرهای بدون مانع انتخاب شده‌اند و در این شهرها کار مناسب‌سازی به‌عنوان پایلوت در حال انجام است ضمن این که شهرداری به ساختمان‌هایی که مناسب‌سازی نشده‌اند یعنی محلی برای معلولین در نظر گرفته نشده و یا حتی مراکز رفاهی بین راهی پایان کار بدهد.

وی با بیان این که ساخت مسکن جزو وظایف بهزیستی نیست گفت: میزان اعتباری که به بهزیستی تعلق می‌گیرد هر ساله بین جامعه هدف ما که در سامانه ثبت‌نام کردند، توزیع می‌شود ضمن این که سلیقه شخصی در انتخاب معلولان وجود ندارد همچنین تا به حال هفت هزار و ۶۰۰ نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند.

گفتنی است بین ۴۵ تا ۴۷ نفر از افراد دارای معلولیت ذهنی در مرکز فیاض‌بخش مجهول‌الهویه و برخی از آنان بد سرپرست هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مواد غذایی ضد سرطان را بشناسیم/ از کلم بروکلی تا روغن کلزا

آغاز پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری اسفند ماه از فردا

قیمت سکه و طلا در بازار آزاد ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

تجمع در مقابل مسکن و شهرسازی استان مربوط به طرح مسکن ملی نبود / مسئولین به مردم شفاف توضیح دهند

سخنگوی قوه قضائیه بازداشت یکی از اعضای کابینه روحانی در ارتباط با پرونده اکبری را تکذیب کرد

تغییر زمان آغاز سال تحصیلی و شروع ساعات آموزش / اول مهر دیگر شروع سال تحصیلی نخواهد بود؟

گزارش فایننشال تایمز از تلاش فرانسه و آلمان برای رفع موانع تروریستی اعلام کردن سپاه

6 مصدوم در واژگونی پژو 405

مدیرکل کمیته امداد استان کرمان: ۱۵۰ یتیم بدون حامی در استان کرمان وجود دارد

نرخ سود بانکی افزایش یافت

پربازدید ها

وقوع طوفان و کاهش کیفیت هوا در استان کرمان / وزش باد تا روز پنجشنبه در کرمان ادامه دارد

قتل جوان کرمانی در یک نزاع خیابانی

تصادف زنجیره ای در زیرگذر میدان ابوذر کرمان

شدت سرما در کرمان کاهش می‌یابد

افزایش بازه زمانی معافیت تحصیلی مشمولان از 6 ماه به یک سال

کشف 2 تن کنسانتره مس سرقتی در رفسنجان

تست جدید تشخیص آلزایمر از ۳.۵ سال قبل از بروز علائم بالینی

تغییر زمان آغاز سال تحصیلی و شروع ساعات آموزش / اول مهر دیگر شروع سال تحصیلی نخواهد بود؟

استفاده شخصی از خودروهای دولتی توسط مدیران ممنوع است / حمایت قضایی از اجرای طرح‌های دولتی برای تامین مسکن افراد فاقد مسکن

شدت موج هشتم کرونا کمتر از موج‌های قبل / احتمال ابتلای یک ‌سوم جمعیت افراد واکسن‌نزده به کرونا

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۵ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۳ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۳ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)